Ultrabieganie

Opublikowany 16 października 2012 | autor Grzegorz Łuczko

3

Wywiad ze Scottem Jurkiem

jurek-author-photo.jpg

Dziś niespodzianka, specjalny wywiad ze Scottem Jurkiem (mam nadzieje, że nie muszę Wam przedstawiać tego Pana?). Wywiad przeprowadziła Ilona, tajna współpracowniczka PK4 🙂 .

Ilona Berezowska: Długo czekaliśmy na Twoją, debiutancką książkę „ Jedz i biegaj”. To niezła inspiracja dla biegaczy. Jaka jest najważniejsza myśl, którą chciałeś przekazać czytelnikom?

Scott Jurek: Najważniejsze było, żeby pokazać, że możesz zmienić swoje życie. Czasami myślisz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić. Nie znosisz ćwiczeń i biegania. Nie dbasz o to, co jesz. Tak jak w moim przypadku. Byłem chłopakiem z Minnesoty, który polował i łowił ryby. A jednak zostałem weganinem. Podobnie z bieganiem. Naprawdę go nienawidziłem. Chciałem pokazać, że zmiana jest możliwa. Nawet jeśli myślisz, że nie dasz rady czegoś zrobić, to tak naprawdę, jest to w twoim zasięgu.

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem nie przepadałeś za nim, podobnie jak nie znosiłeś warzyw. Czy pamiętasz, kiedy nastąpił ten przełom i bieganie stało się twoją miłością i jak to określiłeś w książce, zaczęło definiować to, kim jesteś?

Moją perspektywę zmieniło bieganie w terenie. Spowodowało, że odkryłem radość biegania. Jak dziecko, które nie myśli za dużo o bieganiu. Ono zwyczajnie biega i jest szczęśliwe. Pamiętam też, jak to było z warzywami. Ta zmiana nastąpiła na obozie narciarskim. Możliwe, że z powodu naprawdę ciężkiego treningu, byłem po prostu głodny, ale na tym obozie odkryłem warzywa i inny sposób gotowania. Moi dziadkowie i mama świetnie gotowali. Przyrządzali wspaniałe posiłki, ale nie potrafiłem tego odpowiednio docenić. Ten obóz zmienił moje podejście.

Podoba mi się Twoja filozofia „ Get up and run”. Napisałeś, że najlepszym sposobem na rozwiązywanie życiowych problemów jest „robić dalej swoje”. Czy wychodzisz pobiegać, kiedy musisz coś przemyśleć? Czy życie przypomina Ci ultramaraton?

Oczywiście tak. Bieganie, a szczególnie ultrabieganie jest takie jak życie. Ciągle coś nas zaskakuje, coś nam się przydarza. Musimy znajdować w sobie siłę, by to pokonać. Trzeba szukać sposobu, żeby przetrwać trudne momenty. Tego właśnie nauczyłem się biegając długie dystanse, ale i doświadczenia z mojego życia, wykorzystuję podczas biegu.

Bieganie ultra maratonów to wyczerpujący wysiłek, ból i walka ze słabościami. Czy po niemal 20 latach biegania nadal znajdujesz w sobie motywację, by stawać na starcie najtrudniejszych biegów? Czy zwycięstwo po raz 7 w tym samym biegu, to ciągle taka sama satysfakcja jak za pierwszym razem?

Western States Endurance Run to jeden z najbardziej wymagających biegów. Początkowo chciałem się sprawdzić i porównać z najlepszymi. Potem starałem się być coraz lepszy. To był taki mój sprawdzian. Chciałem wiedzieć, czy mogę być jeszcze szybszy, co mogę poprawić, czego się nauczyć, czy coś mogę zmienić. Samo bieganie sprawia mi przyjemność. Biegam od 150 do 200km tygodniowo.

Haruki Murakami, japoński pisarz i biegacz w swojej książce „ O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” odkrywa swoje myśli związane z bieganiem. W książce napisałeś, że ultramaraton daje Ci mnóstwo czasu na myślenie. O czym myślisz, kiedy biegasz?

Tak naprawdę staram się nie myśleć, kiedy biegam. Myślenie jest wrogiem ultrabiegania. Jeśli zaczynasz myśleć o zmęczeniu i o odległości jaką musisz pokonać lub o tym, jak bardzo bolą cię nogi ułatwiasz sobie porażkę. Szybciej dojdziesz do przekonania, że lepiej się zatrzymać i zrezygnować. Staram się skupić na czymś innym, a najlepiej nie myśleć o niczym. Taka medytacja w biegu.

Jakie są Twoje najbliższe plany, te związane z bieganiem i te życiowe? Masz jeszcze jakieś biegowe marzenia po tylu latach sukcesów?

Wziąłem udział w wielu biegach, jednak nadal chcę biegać. Zamierzam wziąć udział w biegu 24 godzinnym. Spróbować złamać rekord. Ciągle przede mną kilka ultramaratonów, ale nie jest wykluczone, że za 2 lata pomyślę o emeryturze.

q-hardrock2007ankleintrees.jpg

Co będziesz wtedy robił?

Mam nadzieję, że to, co robię teraz. W jakiś sposób na pewno będę związany z bieganiem. Chciałbym też wykorzystać swoją energię do promowania aktywnego stylu życia. W USA mamy problem z otyłością. Warto namawiać dzieci do zdrowego jedzenia i aktywności fizycznej. Myślę, że będę też przekonywał innych, że zmiany są możliwe. Nie trzeba od razu biegać w ultramaratonach, ale można przykładać trochę większą wagę do jedzenia i więcej się ruszać.

Podobno Peter Sarsgaard pracuje nad filmem opartym na książce „ Urodzeni biegacze”. Powiesz coś więcej o tym projekcie?

Z Peterem przebiegliśmy wiele mil. On był bardzo zainteresowany zrobieniem filmu sportowego, ale tworzy w Hollywood, więc jakieś aspekty hollywoodzkie na pewno się tam znajdą. Teraz jest na etapie domykania scenariusza. Rozpoczął też pracę z aktorami. Myślę, że premiery można się spodziewać w przyszłym roku.

Wróćmy jeszcze na chwilę do weganizmu. Bez jakich warzyw nie wyobrażasz sobie swojego jadłospisu?

Moim ulubionym warzywem jest jarmuż. Pewnie z powodu polskich korzeni też lubię ziemniaki i oczywiście kapustę. Staram się jadać dużo zielonych warzyw. Do sałatek zawsze dorzucam rukolę i jakieś inne sałaty. Wspaniałe są słodkie ziemniaki.

Dziękuję, że znalazłeś czas dla czytelników PK4

To była dla mnie przyjemność.

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości wydawnictwa Galaktyka.


O autorze

Tu pojawi się kiedyś jakiś błyskotliwy tekst. Będzie genialny, w kilku krótkich zdaniach opisze osobę autora przedstawiając go w najpiękniejszym świetle idealnego, czerwcowego, słonecznego poranka. Tymczasem jest zima i z kreatywnością u mnie słabiuśko!3 Responses to Wywiad ze Scottem Jurkiem

 1. Irek mówi:

  Coś się chyba kopnęło formatowanie – na końcu niektórych wypowiedzi Jurka są pytania 🙂

 2. Irek, dzięki! Jutro to poprawię 🙂

 3. matri mówi:

  a kto to jest ten Jurek Janek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑
 • TUTAJ PRACUJĘ

 • FACEBOOK

 • OSTATNIE KOMENTARZE

  • Avatar użytkownikaPaweł Cześć. Że niby 100 km w terenie to bułka z masłem? Że 3 treningi w tygodniu po godzince wystarczą? No... – WIĘCEJ
  • Avatar użytkownikaTrophy Superstore... trophy store brisbane Constant progress should be made and also the runner must continue patiently under all difficulties. Most Suppliers Offer Free Services... – WIĘCEJ
  • Avatar użytkownikaRobbieSup https://pizdeishn.com/classic/365-goryachie-prikosnoveniya.html - Жесткие эро истории, Лучшие секс истории – WIĘCEJ
  • Avatar użytkownikaGryHazardowe Gorąco polecam tę książkę. Bardzo pomocne są metosy wysyłku. – WIĘCEJ
  • Older »
 • INSTAGRAM

  No images found!
  Try some other hashtag or username
 • ARCHIWA