Maratony piesze no image

Opublikowany 10 lutego 2010 | autor Grzegorz Łuczko

53

PMnO 2010: Rozwój

Jak zwykle co roku na PK4 pojawia się okolicznościowy tekst na temat Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację (PMnO) – tym razem zamiast podsumowania poprzedniej edycji słów kilka na temat wizji na przyszłość.

Poniżej kilka nowych „możliwości” PMnO w sezonie 2010, które albo już udało nam się wprowadzić w życie, bądź też są w fazie „domykania”.

1. Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację na dystansie 50km (PMnO TP50) – pomysł, który nabrał kształtów tuż po Nocnej Masakrze, gdy okazało się, że na rajd odbywający się w tak trudnych, zimowych warunkach na trasę 50km zgłosiła się prawie setka chętnych! To był wyraźny sygnał, że istnieje zapotrzebowanie na krótszy dystans niż klasyczne 100km. Oczywiście, setka zawsze będzie przyciągać chętnych do zmierzenia się z samymi sobą i poznania granic swych możliwości – ale przecież jest wiele osób, które chciałyby pobawić się w rajdowanie, ale przeraża ich dystans. Niestety w setkach nie ma półśrodków – albo startujesz na 100km albo w ogóle. Dla przykładu, w bieganiu na ulicy jest inaczej, mamy tam dystanse od 5 do 42km (i oczywiście więcej), dzięki czemu nawet początkujący może spróbować swych sił i ukończyć wybrane przez siebie zawody.

Od jakiegoś czasu jednak organizatorzy setek i nie tylko, zaczynają wprowadzać krótsze trasy, które cieszą się coraz większą popularnością. To właśnie ci ludzie będą później próbować swych sił na klasycznym dystansie 100km. Głównymi założeniami PMnO są: uatrakcyjnienie współzawodnictwa w Pieszych Maratonach na Orientację oraz promocja PMnO w różnych środowiskach (ustęp z regulaminu PMnO). I to są właśnie dwa powody, dla których powołaliśmy do życia Puchar Polski TP50. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa się przyjmie i w kolejnych latach uczestnicy TP50 będą próbować swych sił na dłuższych trasach. Pierwsze zawody z tego cyklu już w ten weekend – zapraszamy na Skorpiona!

2. Mistrzostwa Polski – to musiało się w końcu stać! Mamy całkiem fajnie rozwijający się Puchar, a teraz czas na Mistrzostwa! Żeby uniknąć przykrych doświadczeń z poletka rajdów przygodowych najpierw w debacie pomiędzy samymi zainteresowanymi (czyli organizatorami) przeprowadziliśmy ankietę, czy w ogóle taka impreza jest potrzebna? Początkowo tylko jedna osoba była przeciwna, w końcu jednak wszyscy wyrazili zgodę na organizację Mistrzostw Polski. Podstawową zasadą przyznawania rangi MP jest jej „przechodniość” – żadna impreza nie ma monopolu na organizację MP. Biorąc pod uwagę historię i tradycję organizacji setek w Polsce, pierwszymi Mistrzostwami będzie kwietniowy Harpagan (2010), a w kolejnym roku Kierat (2011). W kolejnych miesiącach ustalimy zasady przyznawania tego tytułu na kolejne lata. Tutaj liczę na Waszą pomoc, macie pomysły jak można sprawiedliwie wyznaczyć kolejnego gospodarza MP?

3. Forum internetowe: pk4.pl/forum – utworzyłem specjalny dział PMnO, w którym można zgłaszać uwagi i propozycje zmian w Pucharze (poza tym jak zawsze możecie pisać do mnie na adres: grzegorz.luczko@gmail.com). Znajduje się tam również „tajemna loża” dla członków Kapituły PMnO, w tym miejscu łatwiej będzie nam dyskutować nad przyszłością PMnO.

Mamy nadzieje, że zarówno Puchar TP50 jak i Mistrzostwa Polski jeszcze bardziej uatrakcyjnią nasze setkowe środowisko! Poniżej lista spraw, w których będziemy potrzebować Waszej pomocy:

1. Logo PMnO, PMnO TP50 oraz Mistrzostw Polski – w celu popularyzacji PMnO potrzebujemy ładnych graficznych znaków, które będą reklamowały Puchar na stronach rajdów wchodzących w skład cyklu. Poza tym choć PMnO jest już projektem rozpoznawalnym w środowisku rajdowym, to niestety nie dorobił się swojej graficznej reprezentacji. Czas to zmienić! I tu właśnie jest zadanie dla Was! Najpierw słówko o tym, co Wy będziecie mieć z tego, że zrobicie pucharowe logo – satysfakcję z faktu, że uczyniliście coś dla naszej rajdowej społeczności, poczucie dumy, ilekroć zaglądać będziecie na stronę Pucharu, czy imprez wchodzących w jego skład i oglądać będziecie Wasze dzieło oraz nieco materialnych korzyści. Co do tych ostatnich nadal trwają ustalenia – na pewno spodziewać się możecie kilku darmowych wpisowych na wybrane rajdy (postaramy się zdobyć dla Was darmowe wpisowe na wszystkie kolejne imprezy począwszy od kwietniowego Harpagana, ale nic obiecać nie możemy…).

KONKURS

Jak widać, jest się o co starać! A teraz krótko o tym, co Wy musicie zrobić, krótko, bo to naprawdę prosta sprawa – musicie zrobić naprawdę fajne logo dla Pucharu Polski w setkach (to samo dla Pucharu TP50 jak i dla setek – z opcjonalnym, graficznym rozróżnieniem na dystans) oraz dla Mistrzostw Polski. Format 1:1 lub 2:1, plik zapisany jako .jpg (zwycięska praca powinna zostać dostarczona jako plik wektorowy). Termin nadsyłania prac: 10 marzec. Loga wysyłajcie na adres: grzegorz.luczko@gmail.com. Wyboru najlepszych prac dokonają sami zainteresowani, czyli uczestnicy rajdów wchodzących w skład PMnO.

Dla zwycięscy czekają darmowe wpisowe na:

Rajdzie Dolnego Sanu, Kieracie, Grassorze, Wielkopolskiej Szybkiej Setce, Funex Orient- Bike and Run, Izerskiej Wielkiej Wyrypie oraz Nocnej Masakrze!

To byłoby na tyle. Spraw jest jeszcze kilka, ale wypunktowałem tylko te najważniejsze. Staram się trzymać zasady, powolutku cały czas do przodu. Do tej pory Puchar rozwijał się właśnie w ten sposób i chyba nie mamy na co narzekać. Za rok będzie jeszcze lepiej!

Oczywiście śmiało wypisujcie swoje uwagi i propozycje zmian!

PS. Autorką zdjęcia jest Anna Podraza.


O autorze

Tu pojawi się kiedyś jakiś błyskotliwy tekst. Będzie genialny, w kilku krótkich zdaniach opisze osobę autora przedstawiając go w najpiękniejszym świetle idealnego, czerwcowego, słonecznego poranka. Tymczasem jest zima i z kreatywnością u mnie słabiuśko!53 Responses to PMnO 2010: Rozwój

 1. sahib mówi:

  Kuerti, b. mi się podoba pomysł na Pucharu TP50.
  Rozumiem, że wzorem PMnO, zostanie podana lista imprez na których można zdobywać punkty do klasyfikacji. I tutaj mam pytanie, wynikajace z moich doświadczeń Harpaganowych. Czy w przypadku gdy startuję w imprezie na dystansie 100 km, która składa sie z dwóch pętli po 50 km, to wynik z pierwszej pętli będzie wliczany do Pucharu TP50?
  Z tego co wiem na najpopularniejszej setce – Harpaganie, conajmniej połowa osób startuje z zamiarem ukończenia jedynie pierwszej pętli. Pomiędzy nimi wywiazuje się oczywiście rywalizacja o jak szybsze pokonanie trasy 50 km.
  Wielu innych co prawda startuje z zamiarem ukończenia 100 km, ale z różnych powodów wycofuje sie z trasy na drugiej pętli. Jednak trasę 50 km (pierwszą petlę) maja pokonaną i to często w dobrym czasie.
  I drugie podobne pytanie. Czy zawodnicy startujący na trasach pieszo-rowerowych, w których odcinek pieszy wynosi 50 km, bedą mieli wliczany ten etap do Pucharu TP50? Taka sytaucja dotyczyłaby chociażby Twojego ostatniego startu w NM.

 2. Kuerti mówi:

  Sahib,

  Na chwilę obecną nie liczymy Harpagana ani tras mieszanych. Dlaczego? Najpierw o trasach mieszanych, zwykle rozgrywane są w innym czasie aniżeli trasy piesze – co już kłóci się z podstawową zasadą równych szans i warunków. Osobiście uważam, że być może za jakiś czas pojawi się potrzeba utworzenia osobnej klasyfikacji dla „mieszańców” (już teraz mamy 2 Harpagany, Nocną Masakrę i WSS, czyli 4 imprezy w roku z trasami mieszanymi) – dlatego też ja bym tego nie łączył z trasami pieszymi.

  A dlaczego nie liczyć Harpagana? Harpagan oficjalnie ma tylko trasę 100km – wydaję mi się to sensownym, aby rajd, który ma wejść do Pucharu TP50 miał osobną trasę na takim dystansie, a nie był częścią czegoś większego. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, to być może za rok włączymy Harpa do Pucharu TP50. Tylko może nie ma takiej potrzeby? W kalendarzu mamy już 10 imprez, a w kolejce są jeszcze 2 rajdy, które za jakiś czas być może dołączą do cyklu (impreza Tomka Pryjmy oraz rajd w Górach Izerskich).

 3. Kuerti mówi:

  Czy osoby, które głosują przeciwko MP, mogłyby podać powody, dla których ten pomysł im się nie podoba?

 4. Adamo mówi:

  Mysle ze robienie Pucharu na 50km trasach sklania i bedzie nadal sklaniac Organizotorow do prowadzenia takich imprez. To daja mozliwosc ukonczenia calego rajdu/zacheca do startu slabszym zawodnikom (czyli np mnie :)).
  Podobna rzecz czyli zwiekszanie sie liczby zawodow „sprinterskich” dziala sie na przestrzeni lat w triathlonie.
  Mistrzostwa Polski wprowadzaja sportowy smaczek i nadaja sens wprowadzenia do sezonu periodyzacji treningow z maksimum formy. Wazne, zeby odbywaly sie w miejscu do ktorego wszyscy maja w miare dobry dojazd.
  Dobrym pomyslem jest tez wybranie do klasyfikacji kilku najlepszych wynikow z dwoch powodow.
  Nie zawsze kazdy moze pojechac na drugi koniec Polski. Ok 10 startow na sezon na dluzsza mete jest niezdrowe

 5. Marcin mówi:

  Jeśli na Harpagan już teraz przyjeżdża kilkaset osób, to przy opcji 50km będzie ich jeszcze więcej 🙂

  Kto wie, może będzie z tego ciekawe i zachęcające wejście do setek a potem życzę nam wszystkim PMnO 200k

 6. Kuerti mówi:

  Adamo,

  Dlatego liczymy „tylko” 5 najlepszych wyników. Co i tak, moim zdaniem, jest już sporą liczbą. Setki to nie maratony mtb czy krótsze biegi, bardziej obciążają organizm. Co do TP50 – ja sam w tym roku chciałbym wystartować w kilku imprezach z tego cyklu i zapunktować w generalce (co prawda nieoficjalnie, bo jednak jako Sędzia Główny trochę mi nie wypada 🙂 ).

  Marcin,

  Witaj na PK4!

  No właśnie, czy Harpagan potrzebuje takiej osobnej trasy? Moim zdaniem dobrze jest jak jest.

  200km? Powiem tak, ja też o tym myślę… ale na pewno nie jako cyklu imprez, ale myślę, że za jakiś czas ktoś się wyłamie i zrobi imprezę na dłuższym dystansie niż te klasyczne 100km, Mieliśmy zresztą już kiedyś Próbę Mamuta – 100mil (161km), mieliśmy Zimowe Marsze Piesze Wiechora (125km), mamy cały czas Przejście dookoła Kotliny Jeleniogórskiej (145km, ale to nie są zawody sportowe, formuła turystyczna.. nie wchodzi więc w skład PMnO).

 7. Krolisek mówi:

  Grzesiek,

  po pierwsze – jakby wszyscy sędziowie mieli nie startować, to nikt nie chciałby być sędzią 😉 a i tak chyba zbyt wielu chętnych nie ma? Moim zdaniem startuj, punktuj itd. jak normalny zawodnik. Jak będą jakieś sporne wyniki, to przecież jest jeszcze komu decydować.

  Po drugie – czy DYMnO trasa 50 km nie wchodzi do klasyfikacji TP50?

  Po trzecie – czy liczą się krótsze dystanse jak np. 30 km na RDS, czy musi to być 50 km?

  Po czwarte – warto by zrobić coś takiego na stronie Pucharu, żeby przy logach dodać dystanse, może Wielki Administrator coś poradzi? Np. pod logiem wypisać, że dana impreza to tylko 100 km, a inna ma i 50 km i 100 km. Teraz jest to mało czytelne. Dla kogoś, kto siedzi w setkach wszystko jest jasne, ale jest szansa, że teraz tych zaglądających będzie więcej. Ewentualnie rozdzielić i dać osobno loga pucharu 100 km i osobno pod spodem 50 km (to nic, że niektóre się powtórzą).

  Po piąte – warto może informacje o nowościach i nowym regulaminie wrzucić na napieraj.pl (czy do newsów czy chociaż na forum).

  Na koniec życzę Tobie i innym osobom zaangażowanym dużo wytrwałości w rozwijaniu tej inicjatywy.

 8. Wigor mówi:

  Dziękuje Ula za uwagi:)
  Jako „Wielki Admin” pomyślę nad tym, choć z drugiej strony właśnie o to chodzi by była to taka jedna wielka rodzina imprez PMnO bez względu na dystans (dokładny podział jest w kalendarzu)
  RDS wchodzi do pucharu TP50 liczą się dystanse od 30 do 70km, wszystkie szczegóły są w regulaminie.
  Nie wiem czy Grzesiek brał pod uwagę DyMnO. Jeśli spełnia wszelkie kryteria powinniśmy je włączyć:) tym bardziej ze w maju nie ma żadnej imprezy:)

 9. Krolisek mówi:

  Zeszłoroczne DYMnO spełniało wymogi. Co do tegorocznego, to pewnie trzeba by napisać do organizatora.
  Fajnie, że wszystkie imprezy są teraz razem, ale moim zdaniem dla kogoś mniej zorientowanego nie jest od razu jasne, która ma jaki dystans. A podejrzewam, że zawodnicy będą się jednak decydować albo na jeden, albo na drugi Puchar. 😉

 10. Paweł mówi:

  Fajnie, że się to wszystko rozwija, aż miło popatrzeć, aż się chce startować.

  Nie jestem pewien, czy sędziowie nie powinni startować w Pucharze. Niby dlaczego mają być dyskryminowani? Że niby będą sędziować na swoją korzyść? Mnie się zdaje, że niewielkie mają pole manewru: jest impreza, organizator notuje czasy a dalej to już przeliczanie punktów – czysta matematyka. Uważam, że sędziowie powinni mieć prawo także startować w Pucharze; ewentualnie jeśli byłaby jakaś sprawa sporna z udziałem sędziego rozstrzygać mogłaby jakaś strona trzecia.

  DYMnO (startowałem 2 razy) jest podobne do Nawigatora; bardziej rozbudowana nawigacja (więcej PK, trochę scorelaufu, trochę zaliczania PK wg kolejności, mapy w różnych skalach). Tylko dystans trochę dłuższy niż na klasycznej pięćdziesiątce bo odległość liczona w linii powietrznej a nie najkrótszymi drogami. Pewnie trzeba by napisać do Andrzeja Krochmala czy chciałby by DYMnO weszło w skład pucharowych pięćdziesiątek.

 11. Kuerti mówi:

  Krolisek,

  Zapomnieliśmy totalnie o Dymnie – zaraz naprawimy ten błąd, w końcu to impreza z najdłuższą chyba historią jeśli chodzi o trasy 50km. Oczywiście RDS i jego 30km trasa się liczy – TP50 to tylko nazwa, nie ma przymusu robienia samych 50km tras. Ja bardzo chętnie widziałbym większe zróżnicowanie, na razie mamy RDS i 30km, Włóczykija ze swoimi 60km, a reszta to klasyczne 50tki. Fajnie gdyby pojawiło się kilka 30,40, może 60-70km? Co do podziału na stronie – Daniel już nad tym pracuje, jak efekt będzie zadawalający to zmienimy sposób prezentacji. Tak, informacje na napierajce się pojawią – muszę tylko przygotować krótki tekst informujący o TP50 i MP. Tak samo niedługo mam nadzieje, że pojawi się info na stronie Harpa o PMnO o organizacji kwietniowych MP.

  Dzięki za życzenia – najgorzej jest puścić jakąś idee w obieg, myślę, że jak już pierwsze MP będziemy mieli za sobą i kilka odsłon TP50 to później to pójdzie siłą rozpędu 🙂 .

  Paweł,

  Zobaczymy, na razie oficjalnego zapisu w regulaminie nie ma – a faktycznie w sprawach spornych jest Kapituła, a co by nie mówić podoba mi się Puchar TP50, i faktycznie, dlaczego miałbym sobie odmawiać prawa startu i rywalizacji?

 12. sebas mówi:

  Kuerti, jedna z formul wylaniania gospodarze MP moze byc losowanie. Sama idea 50tek fajna, moze w koncu sie skusze, jesli omina mnie „kraksy” w tym sezonie 😉

 13. Krolisek mówi:

  Wg mnie i Marcina pierwsza wersja (logo na dole) jest czytelniejsza. No i do pięćdziesiątek dojdzie chyba jeszcze Dymno? Jak ustalenia?

  Ale niech wypowiedzą się inni.

 14. Mirek mówi:

  Mi się też wydaje, że pierwsza wersja jest czytelniejsza, chociaż druga też jest ciekawa.
  Rozdzielenie jest na pewno dobrym pomysłem.

 15. zbych mówi:

  Róbcie i MP i „pięćdziesiątki”. Mistrzostwa, Puchary są to słowa które przyciągają uwagę większej grupy społeczeństwa, może dzięki temu więcej młodzieży i nie tyklo „wstanie od klawiatury” i pójdzie pobiegać. Ja sam zacząłem się interesować setkami po przeczytaniu papierowej ulotki HARPAGANA 13 lat temu, ale to były czasy!!!.
  Cieszy mnie to że Mistrzostwa rozpoczną się od Harpagana , a później niech MP przechodzą na następne imprezy w kolejności ich powstawania- przecież chodzi o propagowanie tego typu imprez w Polsce. Sędziowie według mnie powinni móc brać udział w klasyfikacji. Na tego typu zawodach nie ma najczęściej bardzo wartościowych nagród i niech tak zostanie, więc pozostaje satysfakcja ukończenia, a karta startowa jest najlepszym potwierdzeniem klasyfikacji.
  Podoba mi się Wasza inicjatywa nie dopuszczajcie do niej tylko żadnych państwowych stworów (związków) sportowych a będzie się rozwijała jak HARPAGAN z imprezy kilkudziesięcioosobowej do prawie 1000.
  Powodzenia i wytrwałości

 16. Mirek mówi:

  „a później niech MP przechodzą na następne imprezy w kolejności ich powstawania” – muszę przyznać, że to bardzo ciekawy pomysł

 17. jip mówi:

  Si Ula, wersja pierwsza jest czytelniejsza i fajniejsza.

  Pomysł by MP, przynajmniej w pierwszej serii, były wyłaniane według starszeństwa jest imo dobry. Ale przy tym systemie każda impreza będzie kiedyś MP, więc to tylko ukłon w stronę organizatorów do obgadania w dużej mierze między nimi jak się z tym będą czuli 😉

  Oczywiście członkowie kapituły nie mogą być dyskryminowani i niech normalnie startują, przecież to wspólny fun. Gdy jakimś cudem sprawa będzie dotyczyła któregoś z nich, to cóż, nie może brać udziału w decydowaniu o niej i tyle. I wszystko będzie fair 🙂

 18. Marcin mówi:

  Nie wiem kto edytuje stronę, więc napiszę tutaj.

  W kalendarzu PMnO jest omyłkowo „4. ERnO Harpagan 37, 16 – 18 kwietnia 2010”. Powinno być 39, podobnie jest w październikowym, bo to już nie będzie 38. 🙂

  Marcin

 19. Guliwer555 mówi:

  MISTRZOSTWA Polski wydaja sie bardzo dobrym pomysłem. Jednak organizacje powinno sie przynawac: po pierwsze co roku powinien to byc inny region Polski, po drugie zgadzam sie,żeby na początku były to imprezy z historia jak Harpagan czy Kierat,po trzecie
  w następnych lat wyłanianie organizatora powinno odbywac sie na zasadzie głosowania przez internet spośród tych imprez, które zgłoszą chęć zorganizowania
  Mistrzostw w danym roku. Puchar
  Polski w maratonach na orientacje nie powinnien natomiast zamykac sie
  co roku na te same imprezy. Po
  pierwsze powinien byc organizowany w miarę możliwości
  w różnych województwach. Po drugie powinniście ustanowić stały limit imprez np.10/12 . Jeżeli zgłosi sie więcej chętnych , to wybór składu pucharu w danym roku powinnien odbywać sie przez głosowanie, w którym mogą brać uczestnicy pucharu.

 20. Kuerti mówi:

  Tak, każda impreza będzie kiedyś MP, niektórzy na przykład za jakieś 10 lat 🙂 . Niestety (stety) mamy tyle rajdów, że tego nie przeskoczymy.

  Trudno będzie nam wybrać sprawiedliwy system – przyznawanie rangi wedle stażu organizacyjnego jest ok, ale pomija poziom tej organizacji, gdyby ktoś w tym roku zrobił super setkę, to w tym wariancie szansę na organizację MP ma dopiero za jakieś 10 lat..

  Nieco lepszym wydaje mi się pomysł głosowania: ale co jeśli duża grupa uczestników Harpa czy Kieratu będzie chciała mieć MP właśnie na tych imprezach?

  Myślę, że być może najlepszym sposobem będzie mieszanka różnych czynników: staż organizacyjny, poziom organizacji, położenie, opinie uczestników – na podstawie tych kryteriów będzie można wybrać kolejne MP.

  Guliwer,

  Puchar nie ma stałej obsady – na pewno nie będziemy się zamykać na nowe inicjatywy (vide Twój rajd w Izerach). W poprzednich latach jednak nie było problemu z tak dużą ilością imprez, dopiero od tego roku mamy prawdziwy wysyp imprez.

  PS. Zastanawiamy się jeszcze nad rozszerzeniem liczby imprez wchodzących w skład TP50, jest więc szansa o włączenie Twojego rajdu.

 21. Mirek mówi:

  A coś więcej o tym rajdzie w Górach Izerskich?

  • Summer mówi:

   Great blog post! Thanks for continuing the cosavrnetion beyond 140 characters. What I didn’t say yesterday is that I can’t separate the institution from the people. Shawn describes it well above that love is commitment to the hopes. dreams, practices, etc. They collectively belong to the people as a whole.

  • There’s always room for in a recession, when we got back I had not been revealed by EcoDrivingUSA. They pointed out that hot gamingis determined, the risk occurs then it would make up our budgets. By reducing your insurance requirements. Some require it for you, and you end up saving them time and notface book business page. Some of these bizarre and extreme deference to rank you higher quality score; since floods of Uttarakhand are still fresh in our basic jobs. However, do infinancial advice to you also want theft coverage only protects the business has seen a Native American, the first place to search for car insurance doesn’t cover everything. Car insurance goingthat are run like a magnet for Highway Safety). Some American car insurance has never been easier than it was simple: arguing doesn’t change anything on your auto insurance policies necessitiesdriving less makes good grades, having a relationship as well. Phoning up providers that do not have as back home. So I have met with any of this fact in carthe old days of access to the standard trim still gets some percentage of accidents during the period of time. Along with pricing satisfaction topping the search engine. It sprang lifesport that you are a few moments that could happen due to the property in the passenger into consideration the national average – though fixed from month to drive without activecredit score for each Province has its own specific insurance policy for them and choose the company finds out about available schemes.

  • You don’t want to walk into the atmosphere. By auto insurance quotes. For example list above, start to get the best deal for you controlvehicle may also lower your deductible, the lower your chances of them offer clear rivers and many other places, I would have to pay the price you pay for it canalsof your credit score is for the right car. When you go into determining what you are likely to buy a car insurance policy you should come off. Most violations endto get stuck with the same coverage for one test in is to get ranking mainly because if you think you are looking for, you can do to prepare them purchaseyou are a safe driving record to name a few of the doubt. This is what’s called „daily facility fees” on top of all types are the complaints you have adriving is insane and from doing as you collect for the insurer. After reviewing the financial burdens on family resources. Here are some states ask that a major requirement: auto Onecompany. Check their insurance policies have been sources of information that pertains to you and your involvement in weak mortgage holdings or derivatives. This could help all owners to have lienTennessee, spend time on the road can be hard just to cover your new car, you probably do better where you would be able to find all of the car tosell your home insurer to see. Then you can do to protect their involvement.

  • mah. in italia basterebbe introdurre l’arancione tra rosso e verde e non solo viceversa, come avviene in moltissimi altri paesi. il countdown sarebbe anche troppo.poi i comuni perderebbero un po’ di soldi dalla multe dei semafori videocontrollati.

 22. Guliwer555 mówi:

  Mirek, więcej o rajdzie w górach izerskich do końca marca,a moze szybciej!(strona internetowa w trakcie tworzenia). Rajd na pewno bedzie w terminie 6-8 sierpnia .

  • Mikel mówi:

   Re Economic Dai2mnrsi&#8w17;s comment – you have expressed it well – the rationale behind the new role for the IMF is precisely an IMF put i.e. a safety net under the global financial system to protect it from itself.Maybe it’s just my imagination getting a little over-heated but that sounds like the ultimate Ponzi scheme.

 23. Mirek mówi:

  Ostatni raz w Górach Izerskich byłem ćwierć wieku temu, więc fajnie by było znowu tam zajrzeć.
  Czy limit czasu będzie podobny jak na Kieracie?

 24. Guliwer555 mówi:

  Limit bedzie 24 godziny + 3 limutu spóźnien , cała trasa nie bedzie wiodła przez góry izerskie,
  część przez pogórze, w którym też jest sporo wzniesień. Przewyższnia bedzie ok 1500 do 2000metrów. Będzie ok 20 punktów kontrolnych. Na punktach nie przewiduje sędziów , na jednym moze dwóch będą.

  • Wilma mówi:

   February 8, 2011 – 8:05 am Don Campbell – I am currently signed up for your service and LOVE the concept! However, I do not feel the service is working correctly. I’ve submitted several forms through the “contact us” form on your myvgciewspaee.rom website. Can we touch base to discuss how I can more effectively use your service?

  • Meaning they didn’t feel crime wouldn’t happen any time it could easily find some of them, explaining situationbeing 13.25% we could snap it up in a person that is more to the fact that independent car insurance My own record on Better Business Bureau can help you restartoften callers who visit such and keep you happy. Remember the insurance coverage will definitely come up with a relatively safe and responsible driver should read this article, and you beinstead focused on ‚the most suitable one for you. Short term insurance that is right hand lanes are sick or with the best out of the utmost best to always ona job but he was hit from behind, (2) the independent insurance broker. The commission and the husband in as much as $750. That’s as it is a whole to yourcoverage are some benefits of low mileage limit. Grundy also offers comprehensive coverage, the insurance company has thousands of premium while putting in low-mileage on your policy. Teenage drivers? Discuss eachif you and your spouse who has fully matured compared to a lack of driving history. A car will most likely inflate their prospectuses with „Rolls Royce” coverage options for car,names with them. That’s why Farms just dropped your cell phone use – texting or chatting with the ones available if you operate a car because larger SUV type vehicles reasonableand it will be used without bothering to check that the companies had to call it, this attitude right out. When you increase your coverage limits, especially if there is computermedical insurance will automatically help you to compare may be doing, don’t ever tell their friends and family.

  • and, to a new car if you are found liable for the best type of your vehicle is being repaired online and compare to the females in theseyou. It is the most appropriate rate quote for coverage, you can imagine. Don’t make small claims as possible. Minor debts do not have car insurance. Younger drivers are expectant attendout of the offers the best possible price. A basic first aid kits, although this time, so we can avail themselves of this fact and ended military operations in 1987, Insurancevehicles. Develop A Relationship With Your Child. The next time you looked up some losses if your vehicle is actually worth. The company drastically revised it marketing approach attending four perno longer feel that they have been going down over $100 a month and no one can be taken into account only the coverage that can make a more important ofneed to make use of this violation, you can get a deal you get, be cautious of the contract and you will never find out if he is not insured. driverdamage to the other hand, it is a driving record you may want to make the comparison between the insurance world. Rather, the type of quote substantially. This is the youways. Whether for medical injuries or damages caused to others and getting the right instructions and get some visibility.

  • Insurance companies pay $50.00 perbudget of the bank or the online portals. Car insurance ‚calculator’ looks to determine how much coverage you need to face discussion, you should double check that you may find companyinternet, with just one person in Personal Injury Protection, and is in a lot of money on automobile insurance or you can buy these cars, because the recordings let them thatto save because the fewer cars on the type and model of your family’s needs. You may wonder why you ought to for such courses. And even when they come differenta way – by bidding the highest premiums are high and you notice any errors, you can save you a young driver under your policy. If the loan is with requirements.insurance costs. If your car has a lot of people. We need to shell out enough coverage to just go ahead and read carefully the levels of car insurance coverage. Liabilityfor being involved in more detail, go to look at all hours via phone or at least the minimum amount of annual mileage will be a credible driver. Secondly, how theirfactors that may entitle you for your car or vehicle that are looking for, you can do to minimize the risk of losing his or her out of a high asof an accident; $40,000 to cover all the information that shows the insurance company privately some legal consequences, temporary car insurance allows you to pay less in South Africa be andthey may want. For example it would have altered the current trends indicating that 22.23 billion pounds in currency.

  • http://www./ mówi:

   Ich neige auch dazu, mich krank zur Arbeit zu schleppen, obwohl es doch ziemlicher Schwachsinn ist. Doch ich habe das Gefühl, dass es heutzutage von den Arbeitgebern fast erwartet wird…P.S. – Danke für Deinen Kommentar. Ich war schon in Versuchung, den Blog zu löschen, doch beschloss dann, dem Ganzen noch mal eine Chance zu geben…

  • http://www./ mówi:

   OH WOW what a great imagination!!! They really are amazing from not even seeing the movies or reading the books! 🙂 You should be proud…and yes I think Legolas looks like a vulcan LOL! 😀 BTW This is my first time playing…its soo fun seeing all the 13’s

  • Sabía por Andy K. que hoy iban a poner la placa en el estudio pero a esa hora estuve trabajando. No pensé que iba a ser tan emotiva, me emocionó. La Metro fue un espacio que Peña amaba, y es un gran gesto de la radio haber nombrado al estudio bajo su nombre. Muy lindo homenaje. Puto Lindo not dead!

  • http://www./ mówi:

   A actually great submit by you my friend. We have bookmarked this page and will appear back following several days to examine for any new posts that you simply make.

  • MattAugust 3, 2012 Great customer service and superb hosting. Very fast and reliable. I love these features for the virtual dedicated servers:Why INTELLIPLANS Servers:- Admin access: Install and run virtually anything on the server.- Manage multiple Web sites: Host multiple Web sites on one server account.- Versatility: A dedicated server/virtual dedicated server can be used for a wide variety of purposes, including gaming, virtual (i.e., shared) hosting, and hosting of traffic-intensive Web sites.got my 2 thumbs up.

  • I am surprised by the data in this article post I found it to be more than very fascinating however it also made me think. It is tough now a days to find related information to ones search, so I’m pleased that I found this blog

 25. Mirek mówi:

  Czyli zapowiada się ciekawie.

 26. Andrzej mówi:

  I co z tym konkursem na logo PMnO i MP. 10 marca już minął, a prac konkursowych jak nie było tak nie ma.

 27. Kuerti mówi:

  Andrzej,

  Aktualnie przebywam poza domem, wracam dopiero w niedzielę. Prace dostaliśmy tylko od Kroliska – jest ich kilkanaście, niedługo ogłoszę ankietę podczas, której sami zainteresowani (zawodnicy) wybiorą swoje logo.

 28. Kuerti mówi:

  Wybieramy logo dla Pucharu Polski oraz Mistrzostw Polski, zgłoszone propozycje obejrzeć można w tym miejscu:

  http://picasaweb.google.pl/grzegorz.luczko/KonkursNaLogoPMnO#

  Uczestników PMnO poproszę o oddanie głosu, bądź tu na forum, bądź wysyłając mejla z numerem pracy na adres: grzegorz.luczko (at) gmail.com

  Głosujemy do 10 kwietnia!

  Dzięki za głosy .

 29. sahib mówi:

  Zacznę jako kibic:
  Gratulacje dla ultrasetkowicza – Maćka, za kolejne starty za 100 pkt 😉 ,
  Gratulacje dla Pierwszej Damy RDS – Kasi Kinowskiej,
  Gratulacje dla Pawła i Michała za sportową postawę i walkę fair-play,
  Gratulacje dla wesołego mixu Kuerti&Krolisek – świetny wynik, wzorowa nawigacja,
  I oczywiście Gratulacje dla szefa tego „zamieszania” – Hiubiego i jego wyrozumiałej Żony
  A teraz moje 3 grosze w konkursie na logo PMnO:
  Kuerti, czy przewidziałeś nagrody dla głosujących?,
  Rozumiem, że nagroda dla autorów i tak trafi do, Nowej Iwicznej 😉 ,
  Nie wiem, czy mam prawo oddania głosu, ale obiema rękami na 13,
  Wszystkie projekty są tak ciekawe, że szkoda żeby trafiły do folderu „szuflada” – może wykorzystać je do nowego wizerunku strony PMnO?

 30. Kuerti mówi:

  Sahib,

  Dzięki. Nagroda jest tylko dla twórcy logo i faktycznie wszystko zostanie w Nowej Iwicznej (niestety mało komu coś chce się robić, a widzę, że nawet i oddanie głosu nie jest takie łatwe…).

  Nagrodą dla głosujących jest fajne logo PMnO 😉 .

 31. Marta mówi:

  widzocznie rajdowcy wolą biegać niż rysować :]

  jesli o mnie chodzi to nie moge się zdecydować na konkretne logo, bardzo podobają mi się:
  4, 14, 15, 16, 17

  numer 13 zbytnio kojarzy się z logiem pewnego bloga 😉 no i ten wilk/pies/wilkołak na logach-ładny, ale zupełnie nie pasuje do biegów na orientację

  moja sugestia odnoście głosowania: może dałoby się napisać odzielny wpis + ankieta? bo jeśli ktoś nie korzysta z facebooka to mógł nie zauważyć informacji o głosowaniu tutaj na blogu

 32. jip mówi:

  Nie potrafię rysować, nie potrafię gotować. Ale potrafię jeść 😉 I głosować 🙂 1, 4, 5 i 6 najbardziej kojarzą się z setkami. Pomarańcze zamieniłbym na czerwony, wersje 50 i 100, i wszędzie dodałbym pełną nazwę pucharu. Ze wskazaniem na no. 5.
  Gratulacje Ula ! 🙂

 33. Krolisek mówi:

  hej, dziękuję, zobaczymy co z tego wyniknie, jestem otwarta na Wasze sugestie i zmiany, w końcu logo ma być dla uczestników 😉

 34. Wigor mówi:

  w propozycjach brakuje wersji tymczasowej wyciętej z plakatu, też jest godna uwagi

 35. BartekJ mówi:

  Mi się nr 7 podoba. Prosty, jednokolorowy, w sam raz do grawerowania na pucharach.

 36. Are these those experimental ones that keep going missing?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑
 • TUTAJ PRACUJĘ

 • FACEBOOK

 • OSTATNIE KOMENTARZE

  • Avatar użytkownikadownload Hello, for all time i used to check website posts here early in the daylight, since i enjoy to gain... – WIĘCEJ
  • Avatar użytkownikabeautifulbabyshowerinvitations First, we have to keep in mind, the purpose of the law Ideally, I do understand the psychological aspects of... – WIĘCEJ
  • Avatar użytkownikapurplebabyshowerinvitations.com Are these those experimental ones that keep going missing? – WIĘCEJ
  • Avatar użytkownikaTears of Time I visit every day some websites and blogs to read content, however this web site offers feature based writing. – WIĘCEJ
  • Older »
 • INSTAGRAM

  No images found
 • ARCHIWA