Fragment z regulaminu z
http://www.orienteering.org.pl/pliki/pr ... 112004.htmCzęść zapisów można chyba przejąć na potrzeby ppmno. Obecny zapis moim zdaniem jest zbyt lakoniczny. Na Funeksie punkty być może były we właściwych miejscach, ale kilka z nich oznakowanych było w stopniu niewystarczającym. Przynajmniej na tych punktach, w przypadku których wiadomo, że większość zawodników będzie je zaliczała w nocy, organizator mógł zadbać o właściwe oznaczenie, czyli lampion i element odblaskowy.
P, B
18. Ustawienie i wyposażenie punktów kontrolnych
18.1 Punkt kontrolny, podany na mapie, musi być wyraźnie oznaczony w terenie i musi być wyposażony tak, aby umożliwić zawodnikom potwierdzenie obecności na PK.
18.2 Punkt kontrolny (PK) stanowi lampion w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkątnej i boku o wymiarach 30 x 30 cm podzielonym wzdłuż przekątnej na górną białą i dolną pomarańczową (PMS 165) część.
18.3 Punkty kontrolne nie mogą być umieszczone w odległości mniejszej niż 30 m jeden od drugiego.
18.4 Wyposażenie PK powinno być jednakowej konstrukcji na całej trasie.
18.5 Urządzenie potwierdzające musi być umieszczone bezpośrednio przy lampionie.
18.6 PK w nocnym biegu na orientację musi być zaopatrzony w widoczne ze wszystkich stron materiały odblaskowe.
18.7 Punkt kontrolny powinien być oznaczony kodem cyfrowym (zakres liczb) 31 – 999. Dotyczy to wszystkich kategorii wyczynowych i popularyzatorskich określonych w rozdz.5 niniejszych Przepisów. Nie należy używać numerów: 66, 68, 86, 89 i 99. Liczby muszą być czarne na białym tle. Wysokość 5-10 cm, a grubość 5-10 mm. Dozwolone są tylko trzy sposoby umieszczania kodów:
a) na trzech stronach (bokach) lampionu , na białym tle
b) na desce (widoczny z góry) – kody umieszczone poziomo muszą być podkreślone, aby uniknąć pomyłek.
c) pod deską(widoczny z dwóch stron)
18.8. Punkty kontrolne muszą być postawione we wcześniej sprawdzonych miejscach terenu. Podstawowym kryterium wyboru obiektu punktu kontrolnego jest zgodność terenu w otoczeniu PK z jego obrazem na mapie.
18.9. Punkt kontrolny musi być umieszczony w terenie na obiekcie zaznaczonym na mapie, w miejscu wskazanym przez opis oraz w miejscu odpowiadającym środkowi oznaczającego go na mapie okręgu. Lampion powinien być widoczny z chwilą gdy widoczne jest miejsce wskazane przez opis.
18.10 PK powinien być ustawiony tak, aby obecność zawodnika potwierdzającego PK nie pomagała w znaczący sposób innym zawodnikom odnaleźć ten PK.
18.11 Aby zawodnicy sprawnie mogli potwierdzić obecność na PK musi być zainstalowana wystarczająca ilość urządzeń potwierdzających.
18.12 Zawodnik ma obowiązek powiadomić organizatora (na mecie) o uszkodzeniu PK.
18.13 Wszystkie punkty kontrolne, wobec których zachodzi obawa o bezpieczeństwo, muszą być pilnowane.