FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 00:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 10:26 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
To już się zdarzało jak Tułacz był w PMnO.

Wakacyjny Tułacz 2012 (PMnO): 4 osoby zwyciężają ex aequo - 4 osoby otrzymują 50pkt. za wygranie imprezy
Jesienny Tułacz 2012 (PMnO): 6 osób (4 drużyny) zwycięża ex aequo - 6 osób otrzymuje 50pkt. za wygranie imprezy

Ja rozumiem na czym polega punktacja InO PTTK bo do PMnO trafiłem z marszów na orientację. Jestem jednak w rozterce bo coś takiego jak powyżej mi sie po prostu nie podoba. A sześciu ex aequo zwycięzców wygląda nawet bardzo słabo. Poziom startujących się trochę podniósł ostatnimi czasy a TP50 na Tułaczu jest od lat mniej/więcej na tym samym poziomie więc uważam, że prawdopodobieństwo powtórzenia czy nawet pobicia liczby grupowych zwyciezców jest wyjątkowo spore. Trudność TP50 Tułacza oceniam gdzieś pomiędzy MT a T (bliżej T) wg skali SKPT. Jeżeli chcesz pozostać przy tej punktacji to powinienes ruszyć w stronę BT albo zmniejszyć czas podstawowy z 12h na 9/10h. I o ile Tułacze są pewnie trudniejsze od 90% imprez PMnO to są zby łatwe by stosować tę punktację i/lub 12h czasu podstawowego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 13 mar 2010, 14:04
Posty: 26
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Wojciech S.
GG: 0
Od dwóch lat jest nowy budowniczy TP50 więc trochę też zmieniło się podejście do tej trasy, ale zobaczymy.
Może na potrzeby PMnO faktycznie wprowadzilibyśmy dodatkową punktację czasową w przypadku miejsc ex aequo. To mogłoby rozwiać pewne wątpliwości.

Pomyślimy, rozważymy. Każdy głos jest dla nas cenny. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 13:21 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Problem jest conajmniej jeszcze jeden - zawyżanie punktów pucharowych w porównaniu z innymi imprezami.

Wakacyjny Tułacz 2012 (PMnO): 17 (44,7% startujących) osób zdobywa ponad 45pkt.
Jesienny Tułacz 2012 (PMnO): 27 (39,7% startujących) osób zdobywa ponad 45pkt.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 13:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 14 sty 2015, 13:33
Posty: 23
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Tomasz 'TJ' Sz.
GG: 0
@Folkien @hhh

zastanawiam się, w jakim kierunku poszłoby uczestnictwo tułacza, gdyby utrudnić to, co jest obecnie. Jedne z Was przytoczył wyniki sprzed 5 lat. Tu ostatnie:

Jes2017 - 6 zespołów, najlepszy -7 pkt.
Wio2017 - 10 zespołów, najlepszy 0 pkt (jedyny z zerem)
Jes2016 - 5 zespołów, najlepszy -50 pkt
Wio2016 - 12 zespołów, dwa z 0 pkt (zerem)
Jes2016 - 14 zespołów, najlepszy -50 pkt
WIo2015 - 16 zespołów, najlepszy -25 pkt

Wg mnie idealnie jest, gdy na zero przechodzi 1 zespół, ewentualnie zbliża się do zera.
Myślę, że scorelauf, wspomniany przez Was, "załatwiłby" temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 14:39 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Wyniki są sprzed pięciu lat bo wtedy Tułacz był w pucharze. Teraz nie jest a ludzie w nim startujuący nie są z całej Polski a tylko z okolic. Jak będzie w pucharze to i poziom będzie wyższy.
Dla marszów na orientację jest tak jak piszesz - jeden zespół na zero. Ale to nie rozwiązuje drugiego przedstawionego przeze mnie problemu - zawyżania punktacji pucharowej. Jakims rozwiązaniem (niekorzystnym dla piechurów) mogloby byc klasyfikowanie wg czasu + minuta za punkt karny. Czyli ktos spedzil w trasie 8h, zebral dwa stowarzysze i ma jednego BPK to ma za to 60*8 + 2x25 + 90 = 620 minut. Mozna zrobic osobna klasyfikacje dla pucharu a dla marszow klasyfikowac po staremu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 15:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 14 sty 2015, 13:33
Posty: 23
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Tomasz 'TJ' Sz.
GG: 0
hhh napisał(a):
Wyniki są sprzed pięciu lat bo wtedy Tułacz był w pucharze. Teraz nie jest a ludzie w nim startujuący nie są z całej Polski a tylko z okolic. Jak będzie w pucharze to i poziom będzie wyższy.

A gdyby trasa E z imprez SKPT (przy minimalnie zwiększonym dystansie) pojawiła się w pucharze, to czy poziom uczestników by się podniósł? Zakładam, że znasz obecny poziom uczestników E.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Cz, 7 gru 2017, 15:20 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Na trasę E ludzie jeżdżą spoza województwa. Na TP50 tułacza, raczej nie. Trasa E jest dla koneserów i tu startują najlepsi, a na TP50, znowu - raczej nie... Dlatego też uważam, że poziom się podniesie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Pn, 11 gru 2017, 17:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 13 mar 2010, 14:04
Posty: 26
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Wojciech S.
GG: 0
Z naszych statystyk nie wynika, aby nagle na Tułaczu tłumy zaczęły przechodzić trasę na "zero". W Tułaczu też startują ludzie z PMnO i to z czołówki. Jeden z najlepszych obecnie uczestników PMnO (jeszcze do niedawna pretendent do zwycięstwa na dystansie 50km) na 15 startów w Tułaczu tylko raz przeszedł trasę na "zero". Fakt, że większość razy startował na na TP30 (ponoć najtrudniejszej trasie Tułacza), ale TP 50 składa się w większości z punktów TP30, więc .... no właśnie :-).

Marcin H. (nie wiem czy to ten sam co hhh ;-) ) na 11 startów tylko 4 przeszedł na zero w tym na swoim ostatnim starcie LT15 złapałeś jednego stowarzysza. Wynik i tak godny podziwu, ale czy to nie znaczy, że jednak Tułacz 2015 był trudniejszy niż 2014, 2012 czy 2010?

Folkien na 10 startów ani razu nie pokonał Tułacza na zero a na ostatnim JT 2017 złapał 7 stowarzyszy na TR (ten sam budowniczy i bardzo podobna trasa co TP50). Twierdzisz że Tułacz jest zbyt łatwy i trzeba go utrudnić????

Możnaby tak długo wyliczać ale nie o to chodzi. Narzekacie, że Tułacz jest zbyt łatwy i żądacie zmian a ja twierdzę, że macie nieaktualne dane, sprzed lat. Od tamtej pory Tułacz też się rozwinął i stanowi nie lada wyzwanie. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami. Niewiele ryzykujecie :-).

Panowie (i Panie :-) ) rzucam rękawicę. Kto ją podejmie? Przyjedźcie i pokażcie na co Was stać, jaki banalny jest ten Tułacz. Udowodnijcie, że się mylę a nabiorę do Was jeszcze większego szacunku :-)

Ad vocem "zawyżania punktacji"
Z całym szacunkiem, ale togo co proponuje hhh "60*8 + 2x25 + 90 = 620 minut" to nawet nie jestem w stanie przyswoić i zrozumieć. To wypaczenie idei Tułacza, jego duszy. Punkty karne mówią o tym jakim nawigatorem jest uczestnik (i o to głównie chodzi na Tułaczu - zgodnie z "Zasadami punktacji .... PTTK"), wprowadzają jakąś (lepszą lub gorszą) klasyfikację. Na to jak to jest przeliczane na punkty w PMnO nie mamy już wpływu. Czy to wina imprezy czy systemu przeliczeniowego??? Impreza mówi wyraźnie kto był najlepszy a kto gorszy i o ile (np o 15 punktów karnych - czyli nieznacznie). Jeśli Kapituła chce w jakikolwiek sposób przeliczać wyniki uczestnika z Tułacza na potrzeby PMnO to przecież droga wolna. I tak to przeliczacie w taki czy inny sposób - nam bez różnicy, my mówimy kto był lepszy i o ile punktów karnych przy zastosowaniu tego samego kryterium czasowego dla wszystkich - równamy szanse, dlaczego chcecie nas i naszych uczestników tego pozbawić? To ślepy zaułek i nim na pewno nie pójdziemy - NIE GRZEBCIE W PUNKTACJI TUŁACZA bo to będzie inna impreza (ale zawsze możecie taką zorganizować - chętnie wystartuje) :-)))


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Pn, 11 gru 2017, 23:10 
Offline

Dołączył: Wt, 5 cze 2012, 22:41
Posty: 33
Widzę, że muszę napisać sprostowanie, ponieważ nie startowałem na ostatnich zawodach JT 2017 ( aż musiałem sprawdzić skąd ten błąd - była tam osoba o tym samym nazwisku). Prawdą jest, że nie zaliczyłem na 0 żadnej trasy dłuższej. Ale faktem pozostaje, że w czasie kiedy Tułacz był w jeszcze w PMnO (2012) dostałem za Tułacze dwa razy po 47,52 pkt do Pucharu- a taki wynik nigdy więcej mi się nie zdarzył ani wcześniej ani później. Klasyfikacja InO i stopień trudności Tułaczy jest adekwatny aby ustalić kolejność zawodników. Za mało jednak różnicuje zawodników w punktach do Pucharu. Tyle.

Pozdrawiam!
Łukasz Grodecki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Tułacz w PMnO??? Zdecydują uczestnicy!!!!
PostNapisane: Wt, 12 gru 2017, 01:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 13 mar 2010, 14:04
Posty: 26
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Wojciech S.
GG: 0
No cóż. Zbieżność nazwiska a jakoś imienia już niedoczytałem (późna pora) - przepraszam, już poprawiłem w statystykach. Zwracam honor. Chochliki grasują :-)

Może faktycznie punktacja w Tułaczu "mało różnicuje zawodników w punktach do Pucharu" ale:

1. Jeśli kilku zawodników ma niewielką różnicę w punktach karnych to znaczy, że są bardzo wyrównani czyli słusznie ich wyniki są mało zróżnicowane, nieprawdaż? Dlaczego mamy to sztucznie rozdmuchiwać?

2. To jest tożsamość Tułacza - bardziej nagradza i większy nacisk niż na czas kładzie na nawigację (ma to swoich przeciwników jak i zwolenników - tak było i zapewne będzie), precyzję w odnajdywaniu PK - to dla mnie jest kwintesencja imprezy na ORIENTACJĘ - w odróżnieniu od maratonu biegowego dla twardzieli z mocną łydką a bądź co bądź mówimy o Maratonach na Orientację a nie Maratonach Ulicznych, czyż nie?

3. To kwestia odpowiedniego przeliczania punktów, ale to już należy do Kapituły a nie poszczególnych organizatorów, bo system musi być spójny. Może trzeba go zmienić, dostosować do szerszego wachlarza imprez, ale nie mi o tym decydować. Szerzej (z przykładami) zostało to poruszone w innym wątku. Jakby każdy org stosował jakieś dziwne swoje przeliczniki to już wogóle zrobiłby się galimatias.

W 2018 roku w regulaminie Tułacza będą drobne modyfikacje ale na rewolucje, jeśli taka będzie, trzeba będzie raczej poczekać do wyników z tych edycji, w których wezmą udział czołowi zawodnicy PMnO. Niczego ostatecznie w chwili obecnej nie przesądzam, do zatwierdzenia ostatecznego regulaminu zostało jeszcze trochę czasu więc nadal wsłuchujemy się w Wasze opinie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL