FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Wt, 19 mar 2024, 11:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: CheckPoint
PostNapisane: N, 2 kwi 2017, 09:56 
Offline

Dołączył: So, 31 gru 2011, 14:43
Posty: 76
Hej!
Taki temat do dyskusji:
Nie uważacie, że wymuszanie przez organizatorów korzystania z aplikacji CheckPoint jest dyskryminujące dla użytkowników innych systemów niż Android?
Użytkownik telefonu z Androidem ma automatyczne wysyłanie potwierdzeń, użytkownik innego systemu operacyjnego na telefonie musi wozić i perforować kartę oraz dodatkowo wysyłać obowiązkowo SMS - co wydłuża całą operację i może prowadzić do wypaczenia wyników.

Bye...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: N, 2 kwi 2017, 12:35 
Offline

Dołączył: Śr, 11 wrz 2013, 09:39
Posty: 63
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Kolejny temat do przedyskutowania na "walnym zgromadzeniu".

Ja sam korzystam z furtki - perforacja i pisanie czasu na karcie, chociaż czasem ciężko to wychodzi przy mżawce (ostatnia Nocna masakra). Czasowo zajmuje mi tyle co checkpoint, ale tylko dlatego, że nie wysyłam smsów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: N, 2 kwi 2017, 18:51 
Offline

Dołączył: Cz, 26 mar 2015, 20:40
Posty: 30
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Krystian
GG: 0
Mogę ze swojego doświadczenia dorzucić, że wyjęcie karty startowej -> perforacja -> wyjęcie długopisa -> sprawdzenie godziny -> zapisanie godziny (czasem najtrudniejsza część) -> schowanie długopisa -> schowanie karty trwa znacznie dłużej niż wyjęcie telefonu -> zrobienie PIK przy pomocy NFC -> schowanie telefonu. Na Złocie na wiele punktów dojeżdżałem chwilkę przed Bronkiem lub Łukaszem, a ZAWSZE wyjeżdżałem ostatni. Wykonywałem tylko ww. czynności, nic więcej. No i trzeba było solidnie docisnąć, żeby dołączyć


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: N, 2 kwi 2017, 20:20 
Offline

Dołączył: So, 16 cze 2012, 10:13
Posty: 40
Imię i nazwisko: ukasz M.
GG: 0
Nagrix napisał(a):
Mogę ze swojego doświadczenia dorzucić, że wyjęcie karty startowej -> perforacja -> wyjęcie długopisa -> sprawdzenie godziny -> zapisanie godziny (czasem najtrudniejsza część) -> schowanie długopisa -> schowanie karty trwa znacznie dłużej niż wyjęcie telefonu -> zrobienie PIK przy pomocy NFC -> schowanie telefonu. Na Złocie na wiele punktów dojeżdżałem chwilkę przed Bronkiem lub Łukaszem, a ZAWSZE wyjeżdżałem ostatni. Wykonywałem tylko ww. czynności, nic więcej. No i trzeba było solidnie docisnąć, żeby dołączyć


Innymi słowy: perforowanie i schowanie tradycyjnej karty startowej zajmuje Ci mniej więcej tyle co pakowanie po rajdzie? :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: N, 2 kwi 2017, 23:59 
Offline

Dołączył: Pn, 28 gru 2015, 08:24
Posty: 26
Hejhej! Ja tu w sumie młody (stażem) jestem, ale czy pisanie godziny ma jakiś głęboki sens? A jeśli tak, to dlaczego na wielu imprezach tego nie ma - wystarcza tylko się dziurknąć? :) W takim wariancie czasy pobytu na punkcie są już porównywalne... I oczywiście zrobienie apki na iOS, WM a nawet Blackberry (pomarzyć) i tak nie rozwiązuje problemu, bo nie każdy przecież używa smarta.
Tak czy owak, na pewno jest to temat do szerszej dyskusji.
Pzdr., Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 3 kwi 2017, 08:40 
Offline

Dołączył: Śr, 8 lip 2015, 12:32
Posty: 6
Imię i nazwisko: Aleksandra Czerwińska
GG: 0
To ja jeszcze dołożę argument taki, że przy wpisywaniu smsa komórka często "podpowiada" słowa i można łatwo o pomyłkę. Oczywiście można to wyłączyć itd, ale zawsze trzeba dodatkowo sprawdzać czy się dobrze wysłało.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 3 kwi 2017, 16:06 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Mocno zacofany nie jestem i postępu używam, ale przyłączam się do protestujących przeciwko.

Minusy:

- NFC jest raczej rzadko dostępne,
- skanowanie kodu QR w nieidealnych warunkach (zmierzch, deszcz) działa wolno lub w ogóle (np. w moim telefonie),
- niektórzy mają wypasione smartfony - biorą ze sobą, ale głębiej chowają = dłuższy czas podbijania PK. Trzymanie ich na podorędziu zwiększa z kolei ryzyko uszkodzenia,
- obsługa smartfona jest utrudniona gdy pada, niemożliwa gdy ma się na palcach rękawiczki,
- występuje spore ryzyko popełnienia błędu przy ręcznym wpisywaniu kodu (ja praktycznie w każdym smsie mam literówki do poprawienia),

Jedyna szybsza i lepsza od tradycyjnej metoda podbijania PK z komórki to NFC. Tyle, że obecnie technologia nie jest ani tania (sprzęt), ani powszechna.
W skrajnych przypadkach może to zniekształcać rywalizację - zawodnik z NFC będzie na pewno szybszy od innego, który musi wpisywać kod, godzinę, sprawdzić ich poprawność, a potem idąc sprawdzać komórkę, czy ma zasięg, a sms się wysłał itp.

Jak org chce, niech tagi QR/NFC chętnym udostępnia, jednak nie można całej reszcie celowo uprzykszać życia zmuszając do zbędnych czynności.

Jako szczególnie zbędną czynność uznaję konieczność wpisywania godziny podbicia PK na karcie. W przypadku scorelaufu nie ma to żadnego uzasadnienia, przy zadanej kolejności - jakieś niewielkie korzyści dla tropicieli oszustw.
Jedynym sensownym wyjaśnieniem jest upierdliwianie żywota podbijającym karty, żeby już sami woleli słać smsy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 3 kwi 2017, 16:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 4 cze 2007, 12:13
Posty: 141
Lokalizacja: obecnie wawa
Imię i nazwisko: Paweł Brudło
GG: 0
Przy korzystaniu z NFC rzeczywiście jest trochę szybciej niż karta, perforator i długopis.

Nie za bardzo rozumiem jaki jest cel tej dyskusji? Zakaz używania Checkpointa?

Jaki będzie następny krok - może określimy minimalną masę koła? Albo zakaz używania zbyt szybkich i stabilnych kompasów (bo też nie wszyscy mają)? Może maksymalna moc lampki?
Jest cała masa tematów związanych ze sprzętem, które mają jakiś tam wpływ na rywalizację.

Ja akurat jestem zwolennikiem Checkpointa od samych początków (nawet wtedy gdy trzeba było wszystko robić ręcznie). Największa zaleta to możliwość śledzenie rywalizacji na żywo - wbrew pozorom jest trochę zainteresowanych kibiców. A NFC to nieunikniony kierunek rozwoju - dzięki temu mamy fajną alternatywę dla SI.

Dopóki pozostaje alternatywa w postacie perforatora to naprawdę nie szukałbym problemów na siłę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 3 kwi 2017, 17:08 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Ponieważ to ja wymyśliłem cały ten system udzielę kilka krótkich wyjaśnień.
1. Czas pobytu na PK jest bardzo ważny, był stosowany od zawsze na najdłuższych imprezach jak Harpagan czy Nocna Masakra. Po pierwsze, czas daje możliwość, w przypadku jakiś niejasności, zweryfikować uczestnika, a po drugie daje możliwość sprawdzenia kolejności zdobywania PK (wariantu) i porównań między zawodnikami.

2. Na Harpaganie organizator poszedł w karty SI, system ogólnie fajny ale z natury ograniczony ogromnym kosztem zakupu stacji, a co najgorsze przy braku obsługi PK bardzo łatwo taką stację może ktoś ukraść. Jakoś nie słyszałem marudzenia, że trzeba wypożyczać karty czy kupić swojego chipa.

3. System powstał po to by wyeliminować dwa problemy: pierwszy konieczność wpisywania ręcznie czasu na kartę startową i w ogóle konieczność posiadania papierowej czy jakiejkolwiek innej karty startowej, którą łatwo zgubić czy uszkodzić. Już nie mówiąc o tym co się dzieje z kartą w czasie deszczu. Drugi problem to koszt stacji i brak kontroli co się dzieje z zawodnikiem w trakcie rajdu. System ma odwróconą zasadę w stosunku do SI, tania karta na PK, a drogie urządzenie dla zawodnika, aby to on się nim opiekował.
To nie jest tak, że organizator każe wpisywać czas na kartę by zawodnicy korzystali z sms, tylko właśnie na odwrót, zamiast pisać czas na karcie wysyłasz sms, a żeby było to jeszcze szybsze wykorzystujesz QR lub NFC.

4. A na dokładkę już całkowicie w gratisie mamy wyniki live, cały czas w trakcie maratonu, a nie tylko na mecie, aż organizator łaskawie opublikuje wyniki, czy zawodnik pójdzie zczytać swoja kartę SI.

5. Można biegać w trampkach za 20zł jak i w Inovach za kilka stówek, tak samo z rowerami można mieć sprzęt za 500zł jak i za kilkanaście tysięcy. Telefon z androdem to tylko jeden z wielu elementów wyposażenia, a taki z NFC można kupić za niecałe 200zł. Przecież nikt nie zmusza do używania swojego wypasionego smartfona, można mieć drugi tylko na zawody.

6. Program na inne platformy raczej nie powstanie, raz jest robiony całkowicie społecznie, przez osobę, która pisze programy na androida, a nie na inne platformy, a dwa inne platformy są niszowe

A tak w ogóle to, że powstała wersja z NFC zawdzięczajcie Bronkowi, to On podsunął ten pomysł.
Dokładnie tak jak pisze Bronek, telefon do podbijania PK to tylko jeden z wielu elementów wyposażenia, bez konkretnej specyfikacji, jedyny wymóg to Android.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 3 kwi 2017, 18:06 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Może niejasno napisałem.
Jestem za rozwojem techniki na wsi, zalety zrozumiałe i nie ma co dyskutować.
Fajnie, jak orgom chce się inwestować w to dodatkową kasę i udostępniać również tagi na PK.

Jedyna o co mi chodzi, to to, że dostępna na zawodach alternatywna metoda potwierdzania PK powinna być porównywalnie szybka, jak elektroniczna.

Samo podbicie karty startowej dziurkaczem spełnia to kryterium.
Wymuszanie ręcznego wpisywania czasów PK (na karcie), sprawia że alternatywna metoda jest gorsza niż elektroniczna.

Argument, że mając czasy PK można sobie porównywać międzyczasy (szczególnie online), jest słuszny, ale tylko w przypadku elektronicznego potwierdzania PK (i pięknie, że aplikacja automatycznie czasy podaje).

Jednak gdy ręcznie dziurkuje się kartę, to wpisywanie czasu PK, nie stanowi wartości dodanej, a wyłącznie upierdliwością, która spowalnia zawodnika przy podbijaniu PK.

Posiadanie czasów PK na karcie startowej
- nie umożliwia kibicowania zawodnikowi w trakcie,
- nie udostępnia jego międzyczasów do analizy bespośrednio po rywalizacji,
- jeśli ktoś chce mieć międzyczasy do późniejszej analizy, to są lepsze metody.


Czyli Checkpoint tak, super, że chciało się Wam to ruszyć, przy założeniu, że alternatywna metoda nie wymusza na zawodnikach zbędnych działań. (tu: obowiązek spisywania czasów PK, który poza imprezami z Checkpointem zdaje się praktycznie nieistnieje).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL