FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Wt, 19 mar 2024, 06:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 09:24 
Offline

Dołączył: Wt, 6 gru 2016, 22:26
Posty: 7
Owszem, regulamin tak mówi, ale myślałem że tyczy się to jakiejś najbliższej okolicy punktów, a nie azymutu między lasem a lasem w połowie drogi między punktami. W mojej opinii jest to trochę naciągane. Chodzi mi o to, że jak punkt kontrolny wyznaczony jest na środku łąki i nie mamy drogi to azymutuje. Albo na szczycie górki na który także nie prowadzi żadna droga i mam tam z 200 metrów azymutu. W taki sposób można wytłumaczyć każde przegięcie kilometrowe na każdej imprezie. Nie zgadza się dystans drogami i elementami liniowymi? Pociągnę na azymut gdzieś przez kilka pól i już będzie dobrze. Dostaję mapę i na tej podstawie wyznaczam trasę. Nie na podstawie domysłu czy ten las jest przebieżmy albo łąka nie jest podmokła. Oczywiście, tak mogę SKRÓCIĆ, ale wtedy nie nazywajmy tego wariantem optymalnym.


Ostatnio edytowano Cz, 22 gru 2016, 10:38 przez yarp, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 10:26 
Offline

Dołączył: Wt, 6 gru 2016, 22:26
Posty: 7
http://i66.tinypic.com/14se72f.jpg <- z PK7 na PK2 azymut jest w połowie drogi, nie w pobliżu (jak brzmi zapis regulaminu), daleko od punktów. Dla mnie to zwykły skrót, nie wariant optymalny.

Generalnie po co w takim razie zapis o drogach i elementach liniowych w tym samym punkcie regulaminu, który przytoczyłeś? Może warto doprecyzować regulamin tak, aby nie można było go dwojako interpretować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 11:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Wigor napisał(a):
w wymogach PMnO nie ma nic odnośnie punktualności startu, jeśli uważasz że takie kryterium powinno być to je zgłoś a na pewno propozycja będzie rozpatrzona, ale to dopiero będzie dotyczyć imprez na sezon 2018.
Dziękuję, to wyczerpuje temat.
Cytuj:
dopuszcza się stosowanie przejścia na azymut [...]w terenie oraz przez otwarte przestrzenie (np. łąki, nieużytki rolne) i przebieżny las.
Chciałbym zwrócić uwagę na to, że przestawiony wariant optymalny jest słaby. Znalazłem lepszy, który spełnia warunki regulaminu i jest krótszy = 43km.
https://lh3.googleusercontent.com/1JiWaybfQUIe1q1jp3TXUujiMkvlL8eBbmfZGYvsUHKQ926YugxBsEV4KVea_ulYR1esTOxU9NS69Sk=w1920-h1080-rw-no


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 13:19 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Wariant optymalny to taki który pozwala w najkrótszym czasie pokonać dany odcinek. Wszystko zależy od specyfiki terenu, inaczej wyznaczy się wariant optymalny w górach, inaczej w miejscu moreny czołowej a inaczej na równinie.

Regulamin PMnO oczywiście pozwala na wyznaczanie wariantów optymalnych na azymut przez łąki i nieużytki rolne, a nie tylko jako dojście od najbliższej drogi do PK. Sztuka właśnie polega na tym by tak dobrać przejścia na azymut czy to po lesie czy po polu by na tym nie stracić i nie wylądować zupełnie gdzie indziej niż się chciało.
a każdy skrót jest właśnie tym wariantem optymalnym.

Wariant Szymona jest absurdalny, oczywiście dałoby się go zrealizować ale tylko z gps w ręku, inaczej pogubisz się na pierwszej przeszkodzie, którą trzeba ominąć. nie mówiąc już o wielokrotnie większym wysiłku potrzebnym na pokonywanie wszelkich przeszkód, górek, zarośli itp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 13:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Wigor napisał(a):
Wariant optymalny to taki który pozwala w najkrótszym czasie pokonać dany odcinek.
Skąd pochodzi ta definicja?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 13:31 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Optymalny znaczy najlepszy, a skoro mamy zawody, w których pokonuje się trasę na czas, to znaczy że optymalny=najkrótszy czas przejścia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 13:54 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
Kolejny zapis w regulaminie do zmiany - a wystarczy zastosować wytyczne z BnO - np. 43 km po linii prostej (oczywiście z wyłaczeniem jezior, bagien nie do przejścia, itp.) albo po prostu ścieżki, granice kultur, zaś azymut jedynie do punktu kontrolnego od najbliższej drogi, ścieżki, itp...
A tak to zawsze będą problemy z optymalnym wariantem.
Danielu - po co tak naginasz regulamin? Nocna Masakra jest wystarczająco trudnym rajdem, by jeszcze niepotrzebnie wydłużać dystans... Naciągasz regulamin aż do szpiku...

Jestem za poglądem M.Galla, by dystans mierzyć po linii prostej - wtedy nie będzie żadnych wątpliwości...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: Cz, 22 gru 2016, 14:08 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Wariant optymalny wyznaczam tak jak sam pokonałbym tą trasę.

Są imprezy jak np Skorpion, gdzie zdecydowaną większość trasy pokonuje się na azymut, od wąwozu do wąwozu po rzeźbie terenu.
Określanie dystansu za pomocą odległości PK w linii prostej jest bardzo zgubne, np w borach tucholskich wyjdzie to 1:1 a w górach nawet 2:1

Azymuty są elementem nawigacji i nie należy ich się bać. Zresztą co to za azymut 600m ze skraju jednego lasu na narożnik drugiego, nawet jak zboczysz to i tak wiesz gdzie się znajdujesz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Nocna Masakra 2016
PostNapisane: N, 8 sty 2017, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 27 cze 2013, 17:59
Posty: 54
Poratuje ktoś opisami punktów z TR200?
Gdzieś zgubiłem tę karteczkę, a na stronie NM też nie ma.

Edit:
Już mam. (Grześ jak zwykle niezawodny, dzięki)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL