FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 14:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Temat: Szaga 2015
PostNapisane: Pn, 13 lip 2015, 08:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Szaga jak co roku była dobrze zorganizowana, do tego ładna szkoła, ciepła woda, dobre mapy. Ja startowałem na TP50.

Budowniczy trasy zaproponował dwa warianty:
- dłuższy: z przejściem przez Śrem i wejściem na PK7A (wtedy bez PK13A)
- krótszy: przejście przez rzekę (woda do piersi, poręczówka między brzegami, sprawdzone przejscie przez organizatora) i wejściem na PK13A (wtedy bez PK7A)

Obliczone przeze mnie odległości wynosiły:
Trasa w linii prostej miedzy PK w wariancie z PK7A: 47,29km (ok. 61km liczone po drogach i pewnych skrótach)
Trasa w linii prostej między PK w wariancie z PK13A i przejściem przez rzekę: 46,24km (ok. 55km liczone po drogach i pewnych skrótach)

Organizator na starcie zapewnił, że optymalny wariant ma ok 52km.
Wariant z przejściem przez rzekę miał być 3km krótszy od wersji z przejściem przez most w Śremie.

Ponadto, uważam że, 20km asfaltu to zbyt dużo (w wariancie dłuższym) jak na trasę TP50.

Mam nadzieję, że odległości podane przeze mnie są błędne i zostaną wyjaśnione prez Organizatora w komunikacie dot. wzorcówek.

Reasumując: Uważam, że przy ocenie imprezy na przyszły rok pucharowy powinna być wzięta odległość z wariantu przez most w Śremie, ponieważ nie każdy jest w stanie pokonać rzekę.
Nie należy jednak zapominać, że inne cechy zawodów są wzorowe.

Link do skanu mapy: https://lh3.googleusercontent.com/-OpcgSMvVPSg/VaNPJsswC9I/AAAAAAABJ8U/pbXf5kmANuA/I-Ic42/skan_tp50_mapa.jpg
Link do skalibrowanej mapy do Google Earth: https://drive.google.com/file/d/0B37XwO1dY3o0QVNxS05tYVlFeTQ/view


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Pn, 13 lip 2015, 09:05 
Offline

Dołączył: Pt, 27 gru 2013, 23:27
Posty: 5
Odległości podane przez Szymona oczywiście są prawidłowe.
Na 3 Szagi/WSS, na których byłem, ta była najciekawsza pod względem wyboru wielu wariantów, lokalizacji PK i ich liczby. Długość trasy zabiła niestety sporo zabawy. Jak na 90. km uświadamiasz sobie, że jeszcze 30 przed tobą, to średnio się już chce.

Druga pętla setki była taka sama, jak trasa TP50. Pierwsza pętla miała w linii prostej napowietrznej 44 km, co w wariancie z przeprawą przez rzeką dało 90 km na całość (LPN). Mi wyszło w końcu ok. 120. Przy skrótowym wybieraniu wariantów i z lepszym wchodzeniem na punkty (a niektóre były nieźle poukrywane) spokojnie dałoby się zejść do 115, a jakby ktoś zrobił w 110 to byłby chyba bezbłędny (wciąż wariant z przeprawą).
Odległości pokonane: Lisak 120 km (przez rzekę), Molski 124 km (przez most) [1. i 2. TP 100], Jędroszkowiak 62 km (1. TP50)

Na szczególny plus - bardzo dobra aktualna mapa, niemal wszystko się zgadzało.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Pn, 13 lip 2015, 09:11 
Offline

Dołączył: Wt, 23 cze 2015, 14:12
Posty: 2
Powiem tak, przeszedłem przez Wartę, straciłem na szukaniu punktów + jednym złym przejściu może 1 km. Ponadto skracałem tak, że chyba nikt nie poszedł, przez rzeczki i jeziora, trzęsawiska i azymutem przez las (zachowując suche nogi) i zrobiłem 59,7km. Uważam, że to za dużo, a tym bardziej, że organizator na odprawie zaklinał się, że wariantem przez rzekę jest 48,5km (myślałem, że licząc regulaminowo) dlatego liczyłem, że zrobię 45km.

No cóż, trzeba się wziąć za trening, bo ostatnie 15 km się szło już ciężką nogą.

Moje przejście:
https://www.dropbox.com/s/7uscqi5tfm6vh ... 5.gpx?dl=0 - plik gpx
http://www.movescount.com/pl/moves/move68949150 - na Movescount


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Wt, 14 lip 2015, 10:06 
Offline

Dołączył: Pt, 27 gru 2013, 23:27
Posty: 5
Sędziowskie przebiegi są tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 418&type=3
W moim opinii: uznałbym część takiego wariantu za optymalny, gdyby to była mapa do BnO, zresztą nawet gdyby, to przebiega nieraz przez las, któremu daleko było do dobrej przebieżności, cuchnący kanał przypominający szambo, przez bagienka, pola uprawne, ogrodzone tereny prywatne (Esterpole), wodne przeszkody nie do przejścia itp.
Aczkolwiek chyba nie widzę niezgodności z wytycznymi wyznaczania trasy w regulaminie PMnO... (jedynie dyskusyjny "przebieżny las")


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Wt, 14 lip 2015, 11:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Ja odnoszę wrażenie, że zapis:
Regulamin PMNO napisał(a):
przy wyznaczaniu długości trasy maratonu dopuszcza się stosowanie przejścia na azymut, w celu dotarcia do Punktu Kontrolnego, od zlokalizowanych w pobliżu elementów charakterystycznych na mapie i w terenie oraz przez otwarte przestrzenie (np. łąki, nieużytki rolne) i przebieżny las.

odnosi się do przejść np z najbliższego elementu liniowego lub drogi na sam PK. Jeżeli tak nie jest to ten podpunkt w regulaminie albo jest za mało precyzyjny lub całkowicie bezwartościowy, bo większość lasów i łąk/nieużytków jest przebieżnych jak w poniższym przykładzie:

Przykładowo na tym przebiegu http://i.imgur.com/Cs0kA5s.jpg las wygląda tak: https://lh3.googleusercontent.com/-4Cc6QwS6gxc/VaLIWS1lkkI/AAAAAAABJpY/xpFOX0Q3SiM/s912-Ic42/P7110514.JPG.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Wt, 14 lip 2015, 17:43 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
Co do trasy rajdu, to mam bardzo mieszane uczucia - trasa była znacznie dłuższa niż 50 km, ok. 20 km tłuczenia się po asfalcie w upale (to było naprawdę żenujące). Hades mając tak silne strony (tj. mapy do BnO - Żabinko, Krajkowo, Osowa Góra, Babki, Kamionki - spokojnie mogło zrobić świetną trasę BnO na 50 km) zmaksymalizowało słabe strony (bieg przez tereny otwarte czy wspomniany asfalt). Szkoda, naprawdę szkoda. A może takie były założenia Szagi???

klisak napisał(a):
W moim opinii: uznałbym część takiego wariantu za optymalny, gdyby to była mapa do BnO, zresztą nawet gdyby, to przebiega nieraz przez las, któremu daleko było do dobrej przebieżności, cuchnący kanał przypominający szambo, przez bagienka, pola uprawne, ogrodzone tereny prywatne (Esterpole), wodne przeszkody nie do przejścia itp.

Podpisuję się pod tym obiema rękoma. Posiadam mapę do Bno w Żabinku i w żadnym przypadku nie można pisać o przebieżnym lesie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Wt, 14 lip 2015, 19:41 
Offline

Dołączył: Pt, 27 gru 2013, 23:27
Posty: 5
Nawet jeśli można by dyskutować o tym, czy przebieg wzorcowy jest zgodny z regulaminem pmno, to na pewno nie jest zgodny z regulaminem Szagi :-)
Cytuj:
Do kalkulacji długości trasy użyto najkrótszych elementów liniowych na mapie: istniejących dróg, ścieżek, granic kultur lub innych elementów liniowych (nie jest to odległość w linii prostej między tymi PK)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Szaga 2015
PostNapisane: Śr, 9 wrz 2015, 23:44 
Offline

Dołączył: So, 3 sty 2015, 01:37
Posty: 10
Cześć
Oczywiście, że dystans był zbyt długi, nie wiem nawet czy aby nie przekroczył górnego limitu tolerancji...
Ale przynajmniej wszyscy pod tym względem mieli równe szanse. Czego nie można powiedzieć o sytuacji wywołanej sprzecznymi informacjami organizatora odnośnie konsekwencji przekroczenia limitu czasowego, których udzielał telefonicznie zawodnikom na trasie. Ja zrezygnowałem na PK25 (TP100) z dalszego szukania punktów i szedłem prosto do bazy, aby uniknąć dyskwalifikacji, bo taką informację przez telefon usłyszała Dominika, z którą pokonywałem ten odcinek trasy. Inny zawodnik, który na trasie pytał o to samo, nie usłyszał słowa "dyskwalifikacja" (w tym sensie, ze takie słowo nie padło, nie, że nie dosłyszał :)), zatem "spokojnie" dotarł na metę 40 minut po limicie. Najpierw został zdyskwalifikowany, po czym odwołał się wytykając orgom, że w regulaminie nigdzie nie napisano, że przekroczenie limitu to dyskwalifikacja, ci zatem nie mieli wyjścia i "zrehabilitowali" go.
Gdyby powiedzieli nam to samo, co jemu, spokojnie zaliczyłbym jeszcze trzy PK, a tak straciłem co najmniej 25 punktów do klasyfikacji Pucharu, co jak dla mnie, amatora wśród amatorów, jest liczbą niemałą.
Nie wiem, czy w ogóle nie powinno się przyjrzeć regulaminom wszystkich zawodów tak aby nie były "dziurawe" w tej ważnej kwestii.
Przepraszam, ze nie do końca w temacie, no ale w końcu piszę i o regulaminie i o Szadze ;)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL