FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 10:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Wymóg lampionów - to nie jest istota MnO.
PostNapisane: Pn, 6 paź 2014, 14:35 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Przykładowa sytuacja z przygotowania ostatniego Jaszczura (a takich uzasadnień może okazać się więcej):
Rozstawiam i jednocześnie weryfikuję trasę Jaszczura. (Osobista sytuacja zmusiła mnie do tego, że mam tylko jedno podejście i te dwie rzeczy muszę zrobić za jednym zamachem. Gdy to zrobię, to wracam do bazy i mam rezerwę kilku godzin na wprowadzenie korekt i wydruk map.)
Na trasie przewiduję część trasy na wysokim grzbiecie 4 km długości, z kilkoma niewielkimi kulminacjami o niewielkim przewyższeniu, grzbiet w znacznej części dziewiczy, praktycznie bez wsparcia drożnią, na przełaj. Trzy punkty wstępnie zaplanowuję: na początku grzbietu, gdzieś w połowie grzbietu na górce, i na końcu grzbietu. PK początkowy rozstawiłem spoko. Z przezorności idąc po grzbiecie spisuję charakterystyczne napotkane elementy (granitowy słupek, a gdzie indziej nr osnowy geodezyjnej). Dochodzę do zamierzonego PK środkowego na grzbiecie i tu zonk. Szczyt owszem jest, ale tak rozległy i niewyraźny że kompletnie nie nadaje się na ustawienie PK. Zawodnicy którzy by tu byli po zmierzchu - bez szans. Cofać się żeby szukać, wybierać i rozstawiać na wyraźniejszej kulminacji - już nie mogę, bo czas na przygotowanie jest ograniczony a nie z gumy żeby na każdym PK wracać po 1000m w tę i nazad na przełaj (zresztą i tak na wielu PK spędzam stosowną chwilę dla weryfikacji, pobiegać i popatrzeć wokół zanim postawię, choć błędy i mi się zdarzają).
No i tu dylemat:
Czy troszczyć się o zawodników i dać jako PK odnotowany po drodze słupek - to da im punkt zaczepienia na 4km grzbiecie bez dróg, ale szanowny Komitet PMnO będzie to krytykował?
Czy jednak nie narażać się regulaminom PMnO i wycofać ten PK - nie będzie regulaminowch kontrowersji - ale tym samym olać zawodników idących 4km grzbietem "ich problem, bo komitet i regulamin jest ważniejszy"?
Przykro mi szanowny Komitecie PMnO, ale wybrałem uczestników Jaszczura, a nie dupochroniarstwo regulaminowe i kilku krzykaczy (zwłaszcza tych, co nawet Jaszczura nie posmakowali). Dla dobra zawodników na trasie nie widzę kompromisów. Dobro zawodników - tych którzy są aktywni swoim udziałem - jest dla mnie najważniejsze, a to nie Komitet PMnO robi trasę i nie zna sytuacji na trasie.
-
Oczywista że wnioskuję o wypieprzenie z regulaminu pkt. IX.2 lub takiej jego zmienienie, abyśmy na trasie - w sytuacji jak powyższa - mogli troszczyć się o dobro zawodników, a nie uciekać w dupochroniarstwo regulaminowe by nie narażać się Komitetowi.
Jeśli nie.. to mam nadzieję że kolejny Komitet będzie rozsądniej wybrany, niż ten ostatniej kadencji zmuszający do dupochroniarskiego myślenia.
Wszak mógłbym z 25 PK wyciąć 5-10 dylemtycznych PK a zostawić trasę na 15 PK które nie czyniłyby regulaminowego problemu. Tylko czy o takie myślenie chodzi? Czy Komitet PMnO zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich decyzji, troszcząc się o osoby które na MnO nie widzą świata poza lampionem? Bo ostatnie wytyczne Komitetu dążą do: a) albo utraty troski o zawodników na trudniejszych trasach, b) albo do robienia miałkich imprez bez odważniejszych odcinków. (uwzględniając że każdy z nas ma ograniczone możliwości, a czas nie jest z gumy dla każdego org-a).
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pn, 6 paź 2014, 15:59 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
Po pierwsze: pierwszorazowe przebycie trasy w dzień przed imprezą to chyba jednak jest olewanie zawodników. A co jeśli mapy miałyby się nijak do terenu zawodów i takich problemów byłoby znacznie więcej, a gdyby drukarka się zepsuła, a gdyby windows się zawiesił.itd, itd...
Po drugie: istnieje punkt IX.4 który modyfikuje punkt IX.2, więc nie widzę problemu ze słupkiem.

Może warto np wziąć kogoś do pomocy lub podnieść nieznacznie wpisowe, coby wyjazdy nie były problemem finansowym.

Bartek Grabowski

PS. Rzeczywiście nie zasmakowałem jeszcze Jaszczura, ale nie jestem też krzykaczem. Nie jestem też organizatorem. Nie rozumiem tylko, dlaczego nagle tekst powyżej jest - zupełnie niepotrzebnie - w tak agresywnym tonie? Na kilku imprezach w tym roku byłem i naprawdę nie wszystkie były "miałkie bez odważniejszych odcinków".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymóg lampionów - to nie jest istota MnO.
PostNapisane: Pn, 6 paź 2014, 21:16 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
malo napisał(a):
....
+Dochodzę do zamierzonego PK środkowego na grzbiecie i tu zonk. Szczyt owszem jest, ale tak rozległy i niewyraźny że kompletnie nie nadaje się na ustawienie PK. Zawodnicy którzy by tu byli po zmierzchu - bez szans. Cofać się żeby szukać, wybierać i rozstawiać na wyraźniejszej kulminacji - już nie mogę, bo czas na przygotowanie jest ograniczony a nie z gumy żeby na każdym PK wracać po 1000m w tę i nazad na przełaj (zresztą i tak na wielu PK spędzam stosowną chwilę dla weryfikacji, pobiegać i popatrzeć wokół zanim postawię, choć błędy i mi się zdarzają).
No i tu dylemat:
Czy troszczyć się o zawodników i dać jako PK odnotowany po drodze słupek - to da im punkt zaczepienia na 4km grzbiecie bez dróg, ale szanowny Komitet PMnO będzie to krytykował?
Czy jednak nie narażać się regulaminom PMnO i wycofać ten PK - nie będzie regulaminowch kontrowersji - ale tym samym olać zawodników idących 4km grzbietem "ich problem, bo komitet i regulamin jest ważniejszy"?....

malo


Malo ale w czym problem, zapis regulaminu jest jasny PK ma być oznaczony lampionem InO lub BnO. Skoro pierwotnie PK miał stać na szczycie wzniesienia, to tak samo należało go oznaczyć lampionem.

Regulamin umożliwia stawianie PK dowolnie, a więc nic nie stoi na przeszkodzi by pierwotnie wytyczoną trasę modyfikować gdy nie można precyzyjnie ustawić PK.

Czy tak trudno postawić lampion przy słupku który znalazłeś w zastępstwie?

Kapituła opracowała Wymogi PMnO na nowy sezon, powyższe zapisy nie ulegną zmianie.
PK mają być oznaczone w terenie za pomocą lampionów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymóg lampionów - to nie jest istota MnO.
PostNapisane: Wt, 7 paź 2014, 12:42 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Bartek_G napisał(a):
Po drugie: istnieje punkt IX.4 który modyfikuje punkt IX.2, więc nie widzę problemu ze słupkiem.

Niestety w tym przypadku nie da się skorzystać z punktu IX.4, bo on dotyczy miejsc zabytkowych lub jakiejś innej uczęszczanej infrastruktury. Skorzystanie z słupka w lesie nie podpada pod pod IX.4. Pozostaje konflikt, w którym trzeba wybrać: albo dobro zawodników, albo konflikt z regulaminem komitetu pmno.
Bartku, nie chciałem tego pisać w pierwszym wpisie... no ale to wywołujesz: szanuj pracę każdego organizatora, bo gdyby chciał być leniwym to by siedział na dupie przed TV i nie robił żadnej imprezy. Nigdy nie znasz sytuacji ile po drodze musi pokonać org aby dopełnić powzięte zobowiązanie, bo każdy z nas tylko po części jest org-iem imprezy a ma wiele innych życiowych zobowiązań. W każdym razie ja swoje dopełniam z maksymalnym zaangażowaniem.

Wigor napisał(a):
Malo ale w czym problem, zapis regulaminu jest jasny PK ma być oznaczony lampionem InO lub BnO. Skoro pierwotnie PK miał stać na szczycie wzniesienia, to tak samo należało go oznaczyć lampionem.
Regulamin umożliwia stawianie PK dowolnie, a więc nic nie stoi na przeszkodzi by pierwotnie wytyczoną trasę modyfikować gdy nie można precyzyjnie ustawić PK.
Czy tak trudno postawić lampion przy słupku który znalazłeś w zastępstwie?

Oczywiście że modyfikuję jak coś nie pasuje. W tej sytuacji ważne są szczegóły. Do uprzednio spisanego słupka mógłbym się cofnąć i postawić lampion. Ale bądźmy realistami. na każdym PK spędzam 5-15min dla weryfikacji i rozstawienia stowarzyszy. W tym przypadku aby dostawić lampion musiałbym się cofać znacznie więcej, co zeżarłoby czas na poprawną weryfikację kilku innych PK (a i tak trasa nie wyszła idealnie). Czas nie jest z gumy aby poświęcać na rozstawienie PK po godzinie, gdy jeszcze kawał trasy do zrobienia (i to niezależnie kiedy przygotowujesz). Pozostaje dylemat: czy skorzystać z tego co się spisywało po drodze i dla dobra zawodników zrobić z tego PK, czy jednak uniknąć kontrowersji regulaminowych - nie robić tego PK ale tym samym zostawić zawodników na pastwę trudnego terenu?
Podkreślam: Mogłem olać ten problem i zrezygnować z tego PK i nie byłoby tematu, ale dla dobra zawodników na trudnym odcinku uważam że tak nie mogę postąpić. Dla takich sytuacji uważam że regulamin jest nieżyciowy.
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Wt, 7 paź 2014, 14:11 
Offline

Dołączył: Wt, 5 cze 2012, 22:41
Posty: 33
Oj tam malo przejmujesz się mało istotnymi szczegółami. Ważne żeby punkt stał i najlepiej we właściwym miejscu. Jeśli jest intensywna gospodarka leśna to nieraz trafisz na grodzenia i trzeba zmieniać wcześniejsze założenia, co wiąże się z większym wydatkiem czasowym.
Wg mnie istotniejsza jest zmiana dotycząca wagi punktowej -0-40-50-55, 0-80-100-105. Ograniczenie imprez z najwyższą punktacją to dobry pomysł, natomiast wrzucenie tych mniej popularnych do grupy 40 -80 już nie wydaje mi się takie dobre - małe, dobrze zorganizowane imprezy bez zaplecza lokalnych zawodników stracą, a tym samym niedoszli uczestnicy, którzy będą decydować się na starty w 50-100 jeśli interesuje ich miejsce w Pucharze.
Poza tym zablokowanie nowych imprez - nie wiem czy będą chętni organizatorzy zgłaszać już teraz zawody do PMNO, jeśli i tak nie będę liczone do klasyfikacji, zaś obecność tutaj ma posłużyć tylko jako reklama.
Wolałbym rozbicie imprez na wagi np. 40-45-50-55 i 80-90-100-110.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Wt, 7 paź 2014, 15:07 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Wiesz, patrzę za co później komitet rozlicza. Bo coś tu nie jest zgrane z dobrem zawodników - komitet nie pomaga w problematycznych sytuacjach, a jedynie: ciach po wadze imprezy.
Robię trasę w poczuciu służenia swoimi umiejętnościami i doświadczeniem dla zawodników. Ale nie jestem pewien czy komitet pmno poczuwa się do takiej samej służby, czy jedynie do dyktowania warunków.
Podobnie jest w tym co zaznaczasz: wymyślaniu coraz to nowych wag imprez. Tworzenie nowych reguł w komitecie wydaje się nieposkromione.
Co innego gdyby to była liga zawodowa - to bym zrozumiał, zresztą i w takiej można mieć elastyczność. Ale w działalności amatorskiej/rekreacyjnej...? Przerost formy nad treścią.
pzdr
malo

PS:
może dla imprez z wagą "0" pojawi się wkrótce alternatywa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Wt, 7 paź 2014, 15:32 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
Punkt III, par 7 wymogów na 2015 brzmi : " Kapituła PMnO sporządza ocenę maratonu w oparciu o relacje uczestników biorących udział w danym maratonie oraz na podstawie obserwacji maratonu przez członków Kapituły PMnO"
Mam pytania jako organizator. W jaki sposób przyjmuje się kryteria relacji uczestników, czy jest jakaś miara, oraz co zrobi kapituła, gdy na danej imprezie nie było nikogo z jej członków? Zda się na relacje uczestników? W jaki sposób? Będzie dzwonić , pytać, ankieta, jakie kryteria udanej imprezy, jakie nieudanej?
Pozdrawiam Tomek Wiktorzak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Wt, 7 paź 2014, 22:10 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Tomso, zawodnicy którzy często startują dobrze się znają i opowiadają Nam i innym uczestnikom o maratonach, na których coś było nie tak. Głównym czynnikiem wpływającym na ocenę maratonu jest prawidłowe rozstawienie PK w terenie.

Oczywiście nie oceniamy na podstawie, że komuś się wydawało, że PK stał źle, tylko na podstawie zapisu śladu GPS lub wizji lokalnej.

Malo w wyjątkowych sytuacjach, tak jak np konieczność zmiany lokalizacji PK można dopuścić brak lampionu, jednak zmiana ta powinna zostać wyszczególniona w opisach PK, że na danym PK nie ma lampionu i jakie dane terenowe należy spisać na kartę startową. Jednak nie polecam nagminnie stosować się do tej niepisanej zasady, lepiej się wrócić i ustawić lampion w nowej lokalizacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 06:42 
Offline

Dołączył: Pt, 27 gru 2013, 23:27
Posty: 5
Folkien napisał(a):
Poza tym zablokowanie nowych imprez - nie wiem czy będą chętni organizatorzy zgłaszać już teraz zawody do PMNO, jeśli i tak nie będę liczone do klasyfikacji, zaś obecność tutaj ma posłużyć tylko jako reklama.
Wolałbym rozbicie imprez na wagi np. 40-45-50-55 i 80-90-100-110.


Też tak uważam. Chyba że chodzi o to, że i tak jest już dużo imprez i nie chcemy żadnych nowych w Pucharze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 08:29 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
klisak napisał(a):
Folkien napisał(a):
Poza tym zablokowanie nowych imprez - nie wiem czy będą chętni organizatorzy zgłaszać już teraz zawody do PMNO, jeśli i tak nie będę liczone do klasyfikacji, zaś obecność tutaj ma posłużyć tylko jako reklama.
Wolałbym rozbicie imprez na wagi np. 40-45-50-55 i 80-90-100-110.


Też tak uważam. Chyba że chodzi o to, że i tak jest już dużo imprez i nie chcemy żadnych nowych w Pucharze.


Uważam, że rozbicie imprez na wagi 0-40-50-55 nie jest rozważnym posunięciem. Tym bardziej, że tylko 15 imprez otrzyma wagę nie mniejszą niż 50. Pozostałe imprezy będą skazane na obniżkę prestiżu mimo, iż spełniły wszystkie wymogi stawiane przez PMnO i przejawiały się wysoką frekwencją. Inne imprezy dostaną 50 punktów tylko dlatego, że baza rajdu jest położona w mało atrakcyjnej lokalizacji czy też nie zgłoszono innych imprez w przedziale 3 tygodni (np. Rajd Dolnego Sanu czy Funex Orient w 2013 roku)
Przykładem może być Złoto dla Zuchwałych (które będzie skazane na 40 punktów, choć organizacja i rozstawienie punktów oceniam na bdb, tylko dlatego, że Śnieżne Konwalie czy Skorpion (poprzednie dwa) i Włóczykij (następna impreza po Złocie) będą miały 50 punktów. Bo nie sądzę, że kapitała PMnO przyzna czterem imprezom pod rząd wagę 50 punktów czy też obniży rangę Śnieżnych Konwalii, Skorpiona czy Włóczykija (zresztą byłoby to nielogiczne :))

Trudno mi wyobrazić sytuację w którym impreza w 2014 roku miała wagę 50 punktów, zaś w 2015 roku będzie miała 40 punktów. Wątpię czy kapitule PMnO będzie stać na taką odwagę. A w 2014 roku były imprezy, które stanowczo nie zasłużyły na 50 punktów, ale też imprezy, które nie zasłużyły na 45 punktów (lecz na 50 punktów).

Kolejny problem - od połowy czerwca do połowy sierpnia jest tylko jedna impreza, która została wagę 50 punktów (tj. Szaga), zaś poprzednie dwa (tj. Grassor i Rajd Bike Orient) oraz następujące dwa(Azymut Orient oraz Babie Lata) otrzymały 45 punktów. To po zmianach ciężko mi wyobrazić sytuację, gdzie wszystkie imprezy będą miały po 40 punktów. Wychodzi na to, że (z powodu frekwencji) Szaga będzie miała cały czas 50 punktów (choćby dlatego, że w 2013 roku odbyły się MP na 100 km), choć stanowczo nie zasłużyła.

Dlatego uważam, że kapituła PMnO powinno zwiększyć liczbę wag do Pucharu, tj. 0-40(dla zawodów o bardzo niskiej frekwencji oraz poważnych błędów w rozstawianiu punktów czy też anulowania nie informując o tym wszystkich zawodników)-45-50-55(dla MP).

Tym samym, przyznanie dla danej imprezy 40 punktów może stanowić swoistą "karę" i jednocześnie motywację, by w następnym roku impreza była zgodna z wymogami PMnO i otrzymać 45 punktów. Z kolei 50 punktów zarezerwowałbym dla największych imprez i spełniających wymogi stawiane przez PMnO i niezależnie od położenia imprezy. Przykłady Szagi, Nocnego Marka czy Włóczykija pokazują, że lokalizacja rajdu nie odgrywa znaczącej roli. Nie ma sensu na siłę dawać imprezie 50 punktów tylko dlatego, że baza rajdu położona jest np. w woj. podkarpackim.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL