FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Śr, 24 kwi 2024, 13:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Dalej

Jak mierzysz przebyty dystans w drodze do punktu na rajdzie
używam GPS 25%  25%  [ 8 ]
liczę kroki 15%  15%  [ 5 ]
szacuję po tempie poruszania się 31%  31%  [ 10 ]
nie mierzę wogóle 28%  28%  [ 9 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Wt, 31 gru 2013, 23:29 
Offline

Dołączył: Pn, 27 paź 2008, 20:32
Posty: 18
Lokalizacja: Słupsk
Imię i nazwisko: Krzysztof Świetlik
GG: 0
grudziński napisał(a):
Niewiele razy startowałem, w sumie chyba 6 razy w imprezach z pucharu. 3 razy spotkałem się z sytuacją w której zawodnik korzysta z GPS w tym jeden raz w celu lokalizacji swojej pozycji. Wydaje mi się, że staje się to nagminne. Każdy chyba by skorzystał po godzinie lub dwóch poszukiwania elementu krajobrazu. Dlatego uważam, że lepiej zupełnie zabronić posiadania urządzeń.

..

Nie nie każdy, startowałem ze 30? 35? może więcej razy, sorki ale nie liczę tych pucharowych i nie pucharowych startów, większość z kolegów z którymi napierałem/am (ja też) ma smartfony z dostępem do elektronicznych map i jakiś tam gpsów, nigdy nie widziałem aby któryś z nich lub napotkanych przeze mnie na trasie osób korzystał lub nawet zaproponował skorzystanie z takiej pomocy.. (raz na Harpie któryś z mi wtedy obcych kolegów powiedział: kończę odplam gpsa i zszedł z trasy) duża część, e tam duża część, makabryczna większość nawet nie bierze tego pod uwagę by cokolwiek/kogokolwiek oszukać.. :-) Nie da się wyeliminować oszustwa w dobie wszechobecnej elektroniki i pojawiania się na imprezach osób nazwijmy to: przypadkowych. Nie chciałem się wypowiadać w temacie NM gdyż mnie tam nie był ale.. ale moderator (jeśli takowy jest) powinien wyrzucać anonimowe posty szkalujące zawodników, najpierw czytałem że był telefon (daleko był ten telefon) później że wgrane w niego mapy (choć telefon był daleko) za chwilę jakiś anonimus (który szedł z S.Sz na jakiejś tam imprezie.. a może był zbyt daleko by razem iść?) ..napisze że były tam wgrane wayponty otrzymane od organizatora a za tydzień że co niektórych to na PK prowadziła wróżka "Dzwoneczek" z Piotrusia Pana. Czasem zdarza mi się spotykać z czołowymi zawodnikami na TR jak i TP a na Jaszczurze wiozłem się na S.Sz przez 80% trasy, jemu gps na pewno by przeszkadzał :-) .. Maciek W. ma ze dwa/trzy "sikory" na ręku.. Michał J. też coś ma.. o rowerzystach to strach wspominać mają tyle miejsc tajemnych w rowerze :-) .. tylko kogo oni mieli by oszukiwać? .. najlepszego na ten Nowy Rok


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Śr, 1 sty 2014, 14:06 
Offline

Dołączył: N, 27 gru 2009, 10:23
Posty: 15
Moi drodzy celem moich postów jest zastanowienie się nad tematem rzuconym przez "mechow" na początku tego wątku:

"Od jakiegoś czasu nurtuje mnie taka kwestia: czy można używać GPS do liczenie przebytej odległości w drodze do punktu na rajdzie na orientację ?

Chodzi mi o sytuację kiedy mierzę odległość na mapie do jakiegoś punktu orientacyjnego, np. skrzyżowania przecinek, przeliczam według skali mapy, wychodzi mi np. 1500m a więc startuję i poruszam się patrząc na GPS kiedy dane 1500m będzie zrobione."

Czytając wasze posty jestem pewien, że używanie map spotyka się z ogólnym potępieniem i na pewno słusznie, bo chodzi o orientering, a nie gpsering. Postawione przez "mechow" na forum pytanie jest słuszne, bo akurat, co do kwestii używania GPS do przeliczania przebytej odległości zdania są podzielone. Wiele osób wyraziło się w tej kwestii wyraźnie.
Proszę was też abyśmy na tym forum mówiąc o nieprawidłowościach nie używali nazwisk. Wiadomo o kogo chodzi jak się pisze Maciek W. czy inna osoba. Mam wielki szacun do czołówki (z którą kontakt tracę zaraz po starcie - z wiadomych względów ;) i znam wiele przypadków ich bardzo fair zachowań. Wolałem pisać na swoim przykładzie i nie jest moim celem dotknięcie kogokolwiek osobiście, szczególnie ludzi którzy ciągną te zawody od wielu lat.

To my uczestnicy tworzymy te zawody. Proponuję zrobienie "referendum" na tym forum albo na dużych zawodach jak np. Harpagan i zdecydujmy o tym czy pozwalamy na używanie GPS-ów czy nie.
Pytanie w "referendum" z wyżej przytoczonych względów nie powinno dotyczyć oczywiście map i powinno brzmieć:

Czy chcesz aby na zawodach PMnO można było kontrolować przebytą odległość za pomocą urządzeń z GPS?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest rozstrzygająca. Ja się dostosuję chętnie.

Ja po swojej spowiedzi dodam, że nie będę już więcej stosował niedozwolnych metod. Za kilka dni na Ełckiej idę z GPS-em (nie znalazłem ograniczeń w regulaminie - dotyczących mierzenia odległości - innych zresztą też). Na zawodach na których jest to zabronione nie będę używał GPS-a.

Ze swojej strony będę zgłaszał Orgom (nie na forum) każde "podejrzenie popełnienia przestępstwa". Zachęcam Was do tego samego ... i do referendum.

Ode mnie to na tyle.
Pozdrawiam


Moim celem jest wyjaśnienie tego nurtującego


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Cz, 2 sty 2014, 09:23 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Zakupiłem sobie taki wypasiony zegarek rok temu i startowałem z nim na 5 imprezach PMnO. Raz testowo użyłem go do obliczenia miejsca, z którego muszę odbić z drogi, żeby namierzyć się na punkt. Może być to pomocne, szczególnie jak mapa się nie zgadza i mijane skrzyżowania nijak się mają do rzeczywistości. Używałem jednak funkcji mierzenia przebytego dystansu, a nie aktualnego dystansu od wavepoint-a.

Mimo, że nie używam mojego "garmina" do nawigacji lubię od czasu do czasu spojrzeć ile "męki" mam już za sobą, ile mi jeszcze zostało i jakim +/- poruszam się tempem.

Nie wiem czy jest sens zakazywać używania GPS-u do pomiaru odległości, bo jest to niewykrywalne. Kogoś idącego z komórką ze świecącą z niej mapą jestem w stanie posądzić o oszustwo. Kogoś kto od czasu do czasu patrzy na zegarek już o takie oszustwo ze 100% pewnością oskarżyć nie mogę.

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Cz, 2 sty 2014, 11:38 
Offline

Dołączył: Pn, 4 mar 2013, 20:10
Posty: 11
Lokalizacja: Chociwel
GG: 0
Trzeba pamiętać, że pomiar odległości GPS ma dużą przewagę nad liczeniem kroków lub stoperem w pofałdowanym terenie. GPS mierzy liniową odległość i można ją bez problemu porównać z odległością wyliczoną z mapy przy pomocy linijki. Licząc kroki niełatwo jest uwzględnić nachylenie terenu, które zwiększa rzeczywistą przebytą odległość.
Ale i tak jestem za możliwością pomiaru przy pomocy GPS.
Grzesiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Cz, 2 sty 2014, 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
GPS używany choćby tylko do mierzenia przebytej odległości zawsze będzie ulatwieniem, co do tego nie ma chyba najmniejszej wątpliwości. Korzystanie z takiego urzadzenia wypacza rywalizację - ten który nawiguje na kroki, na czas albo na cokolwiek nigdy nie zrobi tego tak precyzyjnie, jak amerykańskie satelity.
Możemy oczywiście zezwolic na mierzenie odległości. Tyle tylko, ze wtedy ograniczymy rolę umiejętności człowieka w stosunku do technologii. Dodajmy, że nie taniej, nie każdy uczestnik imprez PMnO posiada takie urządzenie. Wiele telefonów również takiej funkcji nie posiada.
W regulaminie RDS jest zapis " Obowiązuje zakaz używania urządzeń nawigacji satelitarnej GPS w celu innym niż rejestracja pokonanej trasy pod groźbą kary czasowej". Z takiego sformułowania chyba jednoznacznie wynika, że mierzyć odleglości GPSem nie wolno.
Natomiast osobną kwestią jest wyegzekwowanie tego zapisu. Ale podobnie jest z wyegzekwowaniem zakazu korzystania z tych urządzen do nawigowania. Nikt nie sprawdzi samotnego zawodnika w środku lasu. Tu jedynym wyznacznikiem zachowania zawodnika pozostaje jego uczciwość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 5 sty 2014, 18:09 
Offline

Dołączył: So, 28 gru 2013, 23:28
Posty: 4
hiubi zgadzam się z tobą to może być trudne do wyegzekwowania czyli walka z wiatrakami .Chyba czas poszukać innych zawodow.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 5 sty 2014, 20:04 
Offline

Dołączył: Pn, 6 sie 2007, 18:30
Posty: 10
Wracając do telefonów z GPSem. Dzisiaj używałem łażąc po mokradłach, lasach, polach aplikacji Oruxmaps z mapą 1:10000. Normalnie kompas niepotrzebny, a dokładność z rzeźbą terenu lepiej niż rewelacyjna. Nawet baterii za dużo nie ciągnie, więc 24 godziny powinno dać radę. Może problem z używaniem telefonów do nawigacji rozwiązać stwarzając osobne trasy, dla ludzi co tak robią :?: :lol: Problem jest i moim zdaniem nie zostanie rozwiązany. Złapać kogoś na gorącym uczynku, jest niemożliwe. Wyłączyć telefon to ułamek sekundy - jeden przycisk. Można też się wytłumaczyć: "pisałem SMSa do żony/męża", "sprawdzałem maila" itp. Organizator też nikogo nie zdyskwalifikuje na podstawie, że ktoś widział ale nie wie co dokładnie (niby na jakiej podstawie); bo zobaczyć co dokładnie to się niestety nie da. Jest to doskonała droga to kombinowania, lepszej nie ma. Hipotetycznie gdybym sam tak kombinował i ktoś by mnie zauważył wybroniłbym się w wyżej wymieniony sposób. A jakby zażądał pokazania telefonu, to bym pokazał, wystarczy wyjąc i włożyć baterię - zawiesił się i restartuje (ma prawo do tego), a po restarcie telefon "czysty".
Pytanie do organizatorów, co zrobić z tak opisanej sytuacji :?: Oruxmaps jest darmowe i łatwe w obsłudze, Androida ma wiele ludzi, część z nich jest uczciwa, część nie. Moim zdaniem najzupełniej nic; na logikę nie ma dowodu, jedynie słowo przeciwko słowu. Jeszcze trzeba trzeźwo myśleć jak się widzi coś takiego, a z tym różnie jest np w nocy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 6 sty 2014, 17:49 
Offline

Dołączył: Wt, 5 cze 2012, 22:41
Posty: 33
Jestem zawodnikiem, który nie korzysta na zawodach z żadnej pomocy GPS ( w zasadzie jeden wyjątek - zgubiłem kompas podczas jednego rajdu i przez jakiś czas korzystałem z aplikacji kompas w komórce - bardzo słabej zresztą, szybciej było orientować się po samej mapie i słońcu ).
Startuję w zawodach PMnO jak i trudniejszych nawigacyjnie InO i szczerze w ogóle nie przeszkadza mi, że ktoś korzysta z zegarka do pomiaru odległości czy nawet nawigacji na nagranych mapach - jego sprawa.
Zadaniem budowniczego trasy jest, aby korzystanie z GPS nie opłacało się - to znaczy stawiajmy punkty tak, by dało się na nie sensownie namierzyć - ( co nie znaczy łatwo ) - jak są mapy bez rzeźby to nie ma sensu stawiać punktu w srodku niczego i opisywać np. pagóreczek, a jedyną opcją jest namierzenie od drożni z azymutem na 300-400m bo wtedy będzie czesanie lasu przez chmarę uczestników - no i może nawet jakiś zacny uczestnik nie wytrzyma i wyciągnie smartfona:P
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Śr, 8 sty 2014, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Krolisek napisał(a):
Ale generalnie preferuję rowerowe imprezy, tam bez żadnego kombinowania dystans jak na tacy podaje licznik :)
Z pozdrowieniami dla mapowych tradycjonalistów.

Czy na imprezie pieszej mogę PROWADZIĆ rower? (nie jechać)
W żadnym regulaminie nie przewidziano takiego przypadku jako zabronionego.
Wygląda więc na to, że mogę.
A skoro już mogę, to zerknę sobie na licznik, który mam na tym rowerze zamocowany. I wiem dokładnie ile przebyłem od początku czy określonego miejsca.
Nie mam GPS a mam dość dokładny pomiar odległości. Dużo dokładniejszy i mniej absorbujący uwagę niż np liczenie kroków.
Czy wtedy jest to wypaczenie rywalizacji?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Cz, 9 sty 2014, 10:39 
Offline

Dołączył: Cz, 26 cze 2008, 20:44
Posty: 78
Lokalizacja: Śledzikowo :)
Imię i nazwisko: Wojtek Paszkowski
GG: 0
Darkstar napisał(a):
Czy na imprezie pieszej mogę PROWADZIĆ rower? (nie jechać)
W żadnym regulaminie nie przewidziano takiego przypadku jako zabronionego.
Wygląda więc na to, że mogę.
A skoro już mogę, to zerknę sobie na licznik, który mam na tym rowerze zamocowany. I wiem dokładnie ile przebyłem od początku czy określonego miejsca.


eee, cienki pomysł. Lepiej spraw sobie coś takiego:
Drogomierz starożytnych Rzymian
albo coś z tych wynalazków

Regulamin nie zabrania. Może trochę nieporęcznie w krzakach będzie, ale po skalibrowaniu do współcześniejszych jednostek miary - jaka precyzja odmierzania!

W ostateczności ordynarny topexowy perambulator...

pozdro


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL