FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 18:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Dalej

Czy jesteś za wprowadzaniem systemu SportIdent na zawodach PMnO
Tak 50%  50%  [ 14 ]
Tak, jeśli nie wzrośnie przez to wpisowe 17%  17%  [ 5 ]
Nie 32%  32%  [ 9 ]
Liczba głosów : 28
Autor Wiadomość
 Temat: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 14:12 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Od pewnego czasu do PMnO zaczyna wchodzić Sportident. Na razie jest on obecny na Harpaganie i w tym roku na Funex Orient.
Jako organizator 2 imprez z pucharu i posiadacz niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia ich w SI mam do Was pytanie - co myślicie o tym systemie i o jego obecności na zawodach PMnO?

Plusy:
- możliwość opublikowania wyników zawodów zaraz po przybiegnięciu ostatniego zawodnika na metę
- brak problemu zabezpieczenia papierowych kart startowych w przypadku kiepskiej pogody
- wyeliminowanie błędu ludzkiego przy sprawdzaniu kart startowych
- możliwość porównania międzyczasów na kolejnych PK, sprawdzenia, gdzie się popełniło błąd itd.
- skrócenie czasu potwierdzenia punktu - mniejsza szansa na zrobienie "wystawki" przeciwnikowi

Minusy:
- cena zawodów musiałaby wzrosnąć o koszt wypożyczenia karty (gdyby wprowadzić SI na więszką liczbę imprez opłacalny dla zawodników byłby zakup własnych)
- na karcie SI nie widać czy punkt został podbity. Chodzi mi o sytuację, gdy jestem 500m od punktu i nie pamiętam czy na pewno go oobiłem, czy zaaferowany wyjmowaniem batonika z plecaka o tym zapomniałem

Moim zdaniem minusy nie przysłaniają plusów :)
Pozwoliłem sobie dodać ankietę.

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 14:19 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
I tak koszty dotarcia na zawody są wyższe niż samo startowe, więc jak udział wzrośnie o kilkanaście PLN to nie ma problemu.

SI jest systemem wygodnym, a możliwość sprawdzenia sobie międzyczasów bardzo fajna dla osób lubiących statystyki, liczby i ciekawostki. Sytuacja niepodbicia przez zamyślenie może się rzeczywiście zdarzyć, ale.. no cóż, jest wpisana w tę zabawę chyba.

Podsumowując: jestem na tak!

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 16:49 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
Ja jestem zdecydowanie na tak, ale pod jednym warunkiem.
Warunkiem, którym narażę się wielu :)
Obecność na mecie 2-3 stacji, aby była możliwość jednoczasowego podbicia przez kilku zawodników. Ewentualnie przy jednej stacji, weryfikacja na jeden czas w razie jednoczesnego przybycia kilku zawodników :P

Co do kosztów to jw jest napisane. Jeśli płacimy kupę kasy za dojazd, sprzęt, batoniki, izotoniki, to parę złotych za dodatkowy luksusik nie gra roli


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 17:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 5 gru 2011, 23:10
Posty: 81
Lokalizacja: Sulejowek
Imię i nazwisko: Janek Lenczowski
GG: 0
Zawsze jestem za wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań.
Tu zauważam jednak problem dla organizatorów.
Nie wiem ile kosztuje taka stacja kontrolna na PK.
Jeśli jest to znaczny koszt, to trzeba zauważyć, że lampiony nam czasem giną.
Trasa jest rozstawiona na dużym obszarze i ciężko ją kontrolować.

Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 20:19 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
Bartek_G napisał(a):
Obecność na mecie 2-3 stacji, aby była możliwość jednoczasowego podbicia przez kilku zawodników. Ewentualnie przy jednej stacji, weryfikacja na jeden czas w razie jednoczesnego przybycia kilku zawodników :P


Bartek, ale Ty tak na poważnie?;)
Przecież zasada non-ex aequo znacznie podnosi ciekawość zawodów i zwiększa poziom rywalizacji. Pozwala też uniknąć dziwnych sytuacji w stylu 4 mistrzów Polski itd.

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 21:28 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
krasus napisał(a):
Bartek_G napisał(a):
Obecność na mecie 2-3 stacji, aby była możliwość jednoczasowego podbicia przez kilku zawodników. Ewentualnie przy jednej stacji, weryfikacja na jeden czas w razie jednoczesnego przybycia kilku zawodników :P


Bartek, ale Ty tak na poważnie?;)
Przecież zasada non-ex aequo znacznie podnosi ciekawość zawodów i zwiększa poziom rywalizacji. Pozwala też uniknąć dziwnych sytuacji w stylu 4 mistrzów Polski itd.


Na 100% poważnie.
Lubię współpracę na zawodach.
Lubię biegać z kimś, choćby po to aby było z kim pogadać na trasie. Zawsze milej też wspominać wspólne przygody na zawodach.
Poza tym nie lubię kombinacji, w stylu trzymam się za kimś a potem uciekam (ale o tym rozpisywałem się w osobnym wątku).

Jak zobaczysz wstecz moje wyniki, to zawsze jak startuję z bratem, to nie ścigamy się tylko współpracujemy.
Ostatnie starty w PMnO:
Nocna Masakra 2011 - z Tomkiem
Skorpion 2012- ex aequo z Tomkiem, Jankiem, Irkiem i Dawidem
ZDZ, Nawigator, Mordownik- z Tomkiem
Śnieżne Konwalie 2013- Z Mariuszem (ale tu dopiero na samej końcówce)

W sumie to już dawno nie kończyłem 50-tki sam, nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy :P.
Ale tak mi się podoba, a jak ktoś chce uciekać i się ścigać do mety to proszę bardzo, nie zabraniam, a wręcz podejmuję wyzwanie. 4 mistrzów Polski też mi nie przeszkadza. Pozwólcie tylko bawić mi się na swój sposób.

A za SportIdent jestem jak najbardziej za, bo w końcu to o tym ten temat. :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 21:43 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
Człowieku z przyszłości (wiadomość Twoja wysłana o 22:28, a u mnie na zegarku 21:42;)), coś w tym jest, ja też parę razy robiłem rajdy w towarzystwie, ale czasem fajnie też się pościgać. Myślę, że gdyby część rajdów dopuszczała możliwość ex-aequo, a część wykluczała - każdy byłby zadowolony:) No i zawsze można zacząć ścigać się np. od ostatniego punktu, my tak zrobiliśmy na IWW;)

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Pt, 22 lut 2013, 22:05 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
krasus napisał(a):
Człowieku z przyszłości (wiadomość Twoja wysłana o 22:28, a u mnie na zegarku 21:42;)), coś w tym jest, ja też parę razy robiłem rajdy w towarzystwie, ale czasem fajnie też się pościgać. Myślę, że gdyby część rajdów dopuszczała możliwość ex-aequo, a część wykluczała - każdy byłby zadowolony:) No i zawsze można zacząć ścigać się np. od ostatniego punktu, my tak zrobiliśmy na IWW;)


Więc jak się razem spotkamy na trasie to obiecuję uciekać Ci ile sił w nogach :D, chyba że zdecydujemy się kontynuować razem.
A to o czym mówisz, czyli ściganie się od ostatniego punktu, to to, co najbardziej mi się nie podoba. Wtedy premiowana jest tylko mocna łydka, a nie nawigacja. Więc, albo ścigajmy się cały czas, bądź np od połowy, albo nie ścigajmy się wcale.

Inna sprawa, że w trakcie zawodów, nawet jak słucham sugestii innych, to i tak moja (lub ew. Tomka) opcja jest "najlepsza" i idziemy po swojemu :D, ale nigdy nie bronię, aby ktoś biegł ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: So, 23 lut 2013, 00:23 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Nie wiem jak przedstawiają się koszty od strony organizatora, ale jako zawodnik jestem jak najbardziej za SI.
System jest fajny również dlatego, że - jak mi się zdaje - wyklucza ex aequo. Nawet jak są wystawione dwie stacje to zawsze jest jakaś minimalna różnica i ktoś jest pierwszy, a ktoś drugi. To jak rzut monetą, co w sumie jest sprawiedliwe.
Generalnie wydaje mi się, że powinno się startować albo indywidualnie albo drużynowo, ale powinno się to deklarować przed startem. W takiej sytuacji na drużynę powinna przypadać jedna karta i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: So, 23 lut 2013, 01:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 17 mar 2012, 01:05
Posty: 14
Jako uczestnik jestem za, o ile nie wpływa to na znaczny wzrost wpisowego. SpotIdent na Harpaganie ani mi nie przeszkadza, ani nie daje jakiegoś odczuwalnego wzrostu komfortu zaliczania PK. Gdyby tych punktów było kilkadziesiąt z pewnością nie wyobrażałbym sobie marszu bez chipa, ale na szczęście punktów jest tyle co trzeba.
Jako organizator mam duże obawy przed wprowadzeniem systemu SportIdent. Co prawda staram się sędziów obstawiać na wszystkich PK, więc zaginięcia stacji się nie obawiam, ale po pierwsze dla bieżącej kontroli przemieszczania się zawodników na trasie i tak nie mógłbym zrezygnować z papierowych kart sędziowskich, dopóki stacje nie będą zapewniały rejestracji i możliwości bieżącej kontroli danych oraz ich przesyłania do bazy. Po drugie mam obawy, czy zasilanie stacji wytrzyma przez 30 godzin i kilkaset zadziałań. Co będzie, jeśli okaże się, że któraś stacja padła. Trzecia obawa dotyczy rejestracji czasu w przedziale 30-godzinnym. Starsze chipy rejestrują czasy do 12 godzin, potem trzeba do wyników dodawać 12 h, nowsze rejestrują na pewno czas w przedziale 24 godzin, ale czy dłuższe również, nie mam pewności. Oczywiście przeliczenie nie jest wielkim problemem, ale już z prezentacją wyników w bazie na bieżąco mógłby być problem. Obawa czwarta dotyczy powstania zatorów przy rejestracji w biurze zawodów. Na Harpaganie punkt wydawania chipów jest niestety wąskim gardłem. Kolejny problem to koszty. Twierdzenie, że kilkanaście zł to niewiele, zupełnie mnie nie przekonuje. Całe wpisowe składa się z takich niewielkich kwot, które łacznie dają całkiem pokaźną sumkę. Wpisowe to nie całkowity koszt udziału w zawodach, ale każdy wzrost tych kosztów będzie dla niektórych uczestników decydował o przekroczeniu zakładanego przez nich limitu wydatków, czy po prostu ich możliwości finansowych, zatem spowoduje zmniejszenie dostępności imprezy i spadek frekwencji.
Reasumując - na maratonach o dystansie 100 km korzyści dla zawodników wynikające z zastosowania SportIdent w obecnym kształcie, nie są aż tak wyraźne, aby upoważniały mnie do podniesienia im wpisowego. Jako organizator mam zbyt dużo obaw, co do niezawodności systemu na długich zawodach, abym się pokusił na oszczędzenie sobie tych paru niedospanych nocy podczas wklepywania międzyczasów do komputera.
A czasy i tak będę zaokrąglał do pełnych minut. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że dyskusje "kto pierwszy wcisnął się w drzwi po dotarciu na metę" działają na mnie, jak płachta na byka.
Pozdrawiam
Andrzej Sochoń


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL