FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Śr, 24 kwi 2024, 14:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Dalej

Jak mierzysz przebyty dystans w drodze do punktu na rajdzie
używam GPS 25%  25%  [ 8 ]
liczę kroki 15%  15%  [ 5 ]
szacuję po tempie poruszania się 31%  31%  [ 10 ]
nie mierzę wogóle 28%  28%  [ 9 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 21:26 
Offline

Dołączył: So, 17 mar 2012, 00:14
Posty: 3
A może tak spojrzeć na sprawę: czy 'gps-owy' Kierat
różni się wynikami lub zwyczajami nawigacyjnymi
zawodników od reszty zawodów? Czy na Kieracie
w wynikach pokazują się inni ludzie, niż na pozostałych
imprezach?

Czy w ogóle używanie GPS pomaga uzyskać przewagę
nad konkurencją?

Sam GPS to jedno, a jeszcze jest kwestia mapy w nim.
Zdecydowana większość dostępnych map na Garmina
wiele w trasie nie pomoże - nie ma na rynku map tej
szczegółowości, której oczekiwałby delikwent. Do głowy
przychodzi mi tylko jedna, której pozyskanie (zrobienie)
wymaga większych umiejętności niż tylko kliknięcie
w setup.exe z torrenta.

A i tak, nawet posiadając tę jedną, konkretną mapę,
nie byłoby możliwości nawigacji 'turn-by-turn' po pk.

Żeby nie było: tak, te kilka moich H. przejechałem
właśnie z Garminami na kierownicy i chciałbym móc
robić to w dalszym ciągu. Rzeczywiście, aktywnie
z obydwu korzystałem - właśnie do pomiaru odległości
przy namierzaniu się na punkty, ale też oczywiście
do śledzenia danych trasy. Ale to robi przecież każdy
licznik rowerowy (którego nie mam, btw) :]

Może więc znaczenie samego GPS-a na kierownicy
jest wyolbrzymione, co? :]

Szy.

_________________
Obrazek
Szlaki rowerowe w Polsce: Velo Czorsztyn, Velo Dunajec i Wiślana Trasa Rowerowa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 22:20 
Offline

Dołączył: Pn, 19 gru 2011, 12:25
Posty: 30
Imię i nazwisko: Michał Szczęsny
GG: 0
Powtórzę raz jeszcze: w tym wątku jest o wykorzystaniu GPS do pomiaru odległości - nie interesuje mnie GPS z mapą, który wszędzie, oprócz Kieratu, jest zakazany.

I nie myślałem o rajdach rowerowych ale o pieszych. Pomiar dystanu na rowerze jest rzeczywiście prosty - wystarczy zwykły licznik a nie GPS.
Ale przecież są też zegarki sportowe, które potrafią mierzyć dystans po wprowadzeniu odpowiednich danych i ustawieniu tempa. Nie będzie to taki dokładny pomiar jak GPS ale zawsze to lepsze niż samodzielne liczenie kroków. Kiedyś miałem nawet taki, teraz też taki sobię sprawię - zamiast GPS.

Dzięki szy za podpowiedź ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 22:32 
Offline

Dołączył: So, 17 mar 2012, 00:14
Posty: 3
... faktycznie, pisałem z siodełka roweru, na dodatek
Kierat tylko pieszy. Sorry... :]

Szy.

PS. Ten a.? :]

_________________
Obrazek
Szlaki rowerowe w Polsce: Velo Czorsztyn, Velo Dunajec i Wiślana Trasa Rowerowa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 2 sty 2012, 23:33
Posty: 43
Lokalizacja: Jelenia Góra
Imię i nazwisko: Robert Domański
GG: 0
mehow napisał(a):
Nie jednoznaczny jest dla _mnie_ wpis w regulaminie Rudawskiej Wyrypy, który w pierwszym zdaniu ich zabrania a w drugim pozwala na użycie ich do pomiaru prędkości i dystansu co dla mnie jest równoznaczne z nawigacją ...


Regulamin Rudawskiej Wyrypy zabrania używania GPS do nawigacji. Nawigacja to lokalizowanie swojej pozycji oraz wybór optymalnej drogi.
Dozwolony jest natomiast pomiar prędkości oraz pokonanego dystansu. Uważam, że jest to forma wyrównania szans w tym zakresie pomiędzy trasami pieszymi a rowerowymi gdzie używanie "liczników" jest jak najbardziej dopuszczalne, a na rynku są przecież także "liczniki" rowerowe oparte o system GPS.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 23:28 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Na rowerze sprawa jest oczywista, jaki nie byłby licznik czy liczący impulsy ze szprychy czy oparty na GPS jest czymś naturalnym, w poruszaniu się pieszo praktycznie wszelkiej maści liczniki przebytego dystansu są zbędne bo można liczyć kroki czy chodzić na czas, a posiadanie krokomierza jest tylko ułatwieniem, za to GPS daje dokładny pomiar dystansu, co jest sporym ułatwieniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 19 mar 2012, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 28 kwi 2009, 14:07
Posty: 226
Imię i nazwisko: Ula Wojciechowska
GG: 0
Nie mam GPS, więc mogę używać tylko tradycyjnych sposobów. Z tym, ze są one różne, w zależności od skali i warunków oświetleniowych.

Na imprezach dziennych ze szczegółową mapą (mapa do BnO lub szczegółowa i aktualna mapa topograficzna w skali do 1:50000) nie mierzę dystansu. Ewentualnie tylko szacuję. Jeśli mapa gra, to nie ma specjalnej potrzeby, patrzę na szczegóły topograficzne.

Na imprezach nocnych nie zawsze widać topografię i rzeźbę. Wtedy większe odległości odmierzam "czasowo" (taką odpowiedź dałam w ankiecie) - idąc drogą po płaskim przyjmuję 6,5 km, a poza tym kalibruję tę wartość na znanym odcinku (np. odcinek między charakterystycznymi skrzyżowaniami, sprawdzam rzeczywiste tempo). Niewielkie odległości, rzędu 100-200 m czasem odmierzam parokrokami.

Ale generalnie preferuję rowerowe imprezy, tam bez żadnego kombinowania dystans jak na tacy podaje licznik :)

PS. Jako osoba oldskulowa również po imprezie mierzę przebyty dystans na mapie - krzywomierzem lub kroczkiem. Bardzo to lubię - nie bez powodu poszłam kiedyś na kartografię :) Różnice pomiędzy takim pomiarem a pomiarem GPS wychodzą około 2%. Z pozdrowieniami dla mapowych tradycjonalistów.

_________________
http://www.krolisek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 19 mar 2012, 11:58 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
A próbował ktoś zabawy w InO, tam każdy metr jest ważny:P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 19 mar 2012, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 28 kwi 2009, 14:07
Posty: 226
Imię i nazwisko: Ula Wojciechowska
GG: 0
No właśnie w InO kroki i czas:)

_________________
http://www.krolisek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 19 mar 2012, 15:06 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
Witam, GPS jest ok ale tylko w momencie po imprezowej analizy trasy przejścia i popełnionych błędów.W czasie biegu lub marszu uważam GPS za zbędny rekwizyt.W naszych imprezach przecież chodzi o myślenie z mocną łydką. Analiza elektroniczna, satelity itp jest już moim zdaniem wypaczeniem sensu naszej "zabawy".Poza tym, mimo zapisów niektórych regulaminów i tak przecież nikt nie będzie sprawdzał (rewizja osobista? sieć donosicieli wśród zawodników?).Przecież to nie o to chodzi.Jak dla mnie najlepiej smauje dobry wynik przy udziale własnej głowy i nóg, ewentualnie dopuszczam krokomierz.Cała reszta zbędna.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 19 mar 2012, 15:46 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Używam Garmina do rejestracji trasy. Na wyświetlaczu mam informacje o czasie, średnim tempie na kilometr i całkowitym przebytym dystansie. Ale wcale tak często na niego nie zerkam. Po zawodach, na spokojnie analizuję pokonaną trasę, porównuję ją z mapą i staram się wyciągać z tego wnioski na przyszłość, żeby poprawić jakość swojego nawigowania. Bez tego elementu zabawa byłaby dla mnie po prostu sporo uboższa.

Zgadzam się, że pomiar odległości przez GPS w trakcie zawodów to ułatwienie. Raz go w tym celu używałem, ale zorientowałem się, że to mi odbiera sporo radości z poruszania się w terenie i zmniejsza poczucie satysfakcji z sukcesu, jakim jest zlokalizowanie wszystkich pk i dotarcie do mety w regulaminowym czasie. Daleki jestem jednak od uznania posiłkowania się GPS do mierzenia dystansu za oszustwo. To trochę jak ze wspinaniem się na ośmiotysięczniki z dodatkowym tlenem albo bez niego. W jednym i drugim przypadku jest się uznawanym za pełnoprawnego zdobywcę góry.

Generalnie wydaje mi się, że nie ma sposobu, żeby całkowicie zakazać używania tego typu urządzeń. Trzeba pamiętać, że teraz w zasadzie każdy telefon komórkowy ma odbiornik GPS. A posiadanie telefonu z naładowaną baterią jest chyba wymogiem na każdym rajdzie? Trzeba by być konsekwentnym i zakazać używania wszelkiej elektroniki. Wtedy ok, a przy starcie przechodziłoby się przez taką bramkę jak na lotnisku ;)

Dobrym pomysłem byłoby chyba jednak ujęcie tej kwestii w jakiś sposób w regulaminie PMNO. Może - wzorem przywołanej wyżej wspinaczki wysokogórskiej - wprowadzić dodatkową adnotację przy nazwisku każdego zawodnika, który takiego urządzenia używa. Wyłącznie w celach informacyjnych, oczywiście. Nie powinno to wpływać na końcową klasyfikację.

pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL