FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 21:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 76  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Pn, 27 gru 2010, 18:09 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Dziękujemy za wszystkie sugestie i uwagi, obecnie Kapituła PMnO przystępuje do pracy nad przyszłorocznym regulaminem.
Osobiście jestem za jak najprostszym wzorem, czyli takim jaki mamy obecnie.

Zdradzę że na przyszły rok szykuje się 20 maratonów, w skład których wejdzie 14 setek i 17 pięćdziesiątek.
Planujemy też liczyć wszystkich zawodników bez wzgledu na pokonany dystans, co sprawi że każdy pokonany km czy zdobyty PK będzie istotny. A co za tym idzie zaostrzy się walka zwłaszcza w kategorii Kobiecej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 10:14 
Offline

Dołączył: Śr, 6 sty 2010, 20:19
Posty: 99
W regulaminie Pucharu istnieje zapis
Cytuj:
3. Automatycznie punkty do klasyfikacji PmnO nalicza się pierwszym 50 zawodnikom, zawodnicy z kolejnych miejsc, którzy ukończyli dany maraton i zostaną sklasyfikowani, otrzymają punkty do klasyfikacji PmnO jedynie na żądanie (kontakt z Sędzią Głównym: mailto:grzegorz.luczko@gmail.com)


Jest on czasem powielany w regulaminach poszczególnych imprez, a jest to w sumie martwy zapis, bo punkty i tak są naliczane wszystkim, którzy ukończyli. Zresztą stosowanie tego w praktyce to tylko utrudnienie dla osoby naliczającej punkty, gdy liczy się automatycznie przy pomocy arkusza dla całości. Ten zapis to relikt z czasów, kiedy Grzesiek liczył wszystko ręcznie i powinien być usunięty.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 10:20 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Oczywiście jest to stary zapis, ponieważ tak jak piszesz wszystko liczy arkusz nie ma znaczenia czy wyników jest 100 czy 1000.
Jednak na przyszły rok będzie istotna zmiana co do liczenia punktów, planujemy liczyć wszystkich uczestników bez względu na pokonany dystans.
I tu pojawia już się problem np w przypadku Harpagana czy Kierata, liczyć wszystkich (ok 500) czy powiedzmy tylko 100 pierwszych a może tylko tych co ukończyli trasę w całości. Co prawda dla pojedynczej imprezy to żaden problem, ale dla generalki pucharu robi się moloch.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 10:31 
Offline

Dołączył: Śr, 6 sty 2010, 20:19
Posty: 99
Wigor napisał(a):
Planujemy też liczyć wszystkich zawodników bez wzgledu na pokonany dystans, co sprawi że każdy pokonany km czy zdobyty PK będzie istotny. A co za tym idzie zaostrzy się walka zwłaszcza w kategorii Kobiecej.


Ciekawy pomysł. Nie wiem jak planujecie naliczać punkty tym zawodnikom, którzy nie ukończyli całości. Sadzę że zawodnik, który nie pokonał całej trasy powinien mieć naliczoną część punktów ostatniego zawodnika, który ukończył proporcjonalnie do zaliczonych kilometrów.
Przykład:
Jeśli zawodnik X jest ostatnim zawodnikiem, który ukończył całą trasę i zdobył np. 53,28 pkt, zaś zawodnik Y pokonał 82km, to zawodnik Y otrzymuje

53,28*0,82=43,69

Osobiście jeśli chodzi o naliczanie punktów wszystkim zawodnikom, to postawił bym jednak warunek, iż naliczamy punkty tylko zawodnikom, którzy pokonali co najmniej połowę trasy, bo nieco kuriozalną wydaje się sytuacja, że zawodnik nie kończy nawet pięćdziesiątki a zdobywa punkty w "setkowym" pucharze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 10:40 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Dokładnie na tej zasadzie będą liczone punkty dla pozostałych zawodników, przynajmniej w sytuacji gdy w wynikach podawana jest odległość jaka pokonał dany zawodnik, do tego należny jeszcze przemnożyć stosunek czasu zawodników z dana ilością km.

Niezależnie od sposobu prezentowania wyników, czy są to km i czas, czy pp (punkty przeliczeniowe) i czas zasada jest ta sama.
PP (Punkty Pucharowe) lepszego zawodnika pomnożone przez stosunek km lub pp oraz stosunek czasów jeśli maja ta samą ilość km lub pp.
Planujemy też klasyfikacje OPEN wiec nawet 1 punkcik zdobyty na trasie 100km może być istotny, choć to ciekawy pomysł by na 100 liczyć tych co pokonali przynajmniej połowę trasy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 10:50 
Offline

Dołączył: Śr, 6 sty 2010, 20:19
Posty: 99
leszek napisał(a):
Propozycja do dyskusji. Nieznacznie obniżając w dotychczasowym wzorze punktację za czas można byłoby
dodatkowo punktować pierwsze 3 miejsca na pudle Np
Mnożnik 100 ww wzorze redukujemu do 94 a pierwsi zawodnicy dostają
1 miejsce 6 pk
2 miejsce 3 pk
3 miejsce 1 pk
W przypadku miejsc ex aequo pula punktów powinna być dzielona przez ilość zawodników.
W tym przypdku aby otrzymać 100 pk za zwycięstwo trzeba byłoby ścigać się do końca.

Leszek


Z tymi bonusami za miejsce to ciekawy pomysł, jednak zmodyfikowałbym go nieco. Mnożnik 100 pozostawiłbym a bonusy rozszerzyłbym do 10 miejsca. Podobają mi się punkty z Formuły 1
25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1. Czyli zwycięzca mógłby zdobyć maksymalnie 125 pkt. Oczywiście w przypadku dzielenia miejsca bonusy również dzielone.
Przykładowo:
- wygrywają dwaj zawodnicy -bonus: (25+18)/2=21,5pkt
- na trzecim miejscu dociera trzech zawodników - bonus (15+12+10)/3=12,33pkt
- na szóstym miejscu jeden zawodnik - bonus 8pkt


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 12:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Mirek napisał(a):
Wzór powinien być taki, żeby także te osoby, które nie zdawały matury z matematyki wiedziały o co chodzi

Zbyszek napisał(a):
Według mnie punktacja do Pucharu powinna być prosta i czytelna dla każdego, bez jakiś skomplikowanych wzorów.

Raczej nie wyjdziemy poza zakres szkoly sredniej :)

kaz napisał(a):
Całkowicie podzielam zdanie Zbyszka. Nie rozumiem jakie korzyści przyniesie kolejna metodyka obliczania punktów. Obecna metodyka z TP 100 jest bardzo sprawiedliwa i różnicuje wyniki w zależności od wyniku pierwszego zawodnika. To oni są wyznacznikiem trudności trasy.

Glownie pisalem o TP50 i punktacji na postawie czasu (nie ruszalem w ogole punktacji na podstawie punktow z zawodow), gdzie czwarta potega dosc mocno i niewspolmiernie obniza wyniki punktowe zawodnikow na dalszych miejscach (ponoc sluzy tylko do tego aby zwiekszyc roznice pomiedzy pierwszymi zawodnikami) i jest bardzo nieliniowa. Jezeli ktos jest gorszy od uczesnika X o 2h to dostanie o niewiele punktow mniej niz ten zawodnik ktory byl 2h po zwyciezcy. Dysproporcja jest zbyt duza.
Uwazam ze zwyciezcy nie sa jedynym wyznacznikiem trudnosci trasy i czas wykrecony przez jednego zawodnika nic nie mowi o trasie, mowi tylko o jednym zawodniku. To ze zawodnik X wykreci raz 10h a innym razem 15h nie musi tylko zalezec od trasy. Moze akurat tego dnia dany zawodnik mial katar a innego razu but go obcieral, a mimo tego wygrywa zawody.
Moze mozna by wziac pod uwage wyniki wszystkich osob? (moze wszystkich startujacych w zawodach, moze tylko tych co ukonczyli?) - proste aparaty matematyczne moga pomoc w okresleniu jak bardzo trudna trasa byla dla wszystkich.

Nastepna propozycja jest propozycja leszka z rozszerzeniem o uwagi wlkp. Podoba mi sie rowniez i to rozwiazanie, zachowuje postulat o zroznicowaniu punktowym najlepszych zawodnikow. Mozna by postawic takze postulat, ze zawodnicy w polowie stawki (tych ktorych czas jest na poziomie srednim) powinni dostac polowe punktow maksymalnych. I tak okreslic wzor ktory by te postulaty spelnial. Co uwazanie o postulacie brania pod uwage limitu czasu - pozwolil by takze na porownanie zawodnikow w pewnej skali bezwzglednej? (w odroznieniu do skali wzglednej jaka jest srednia czasow)


wlkp napisał(a):
Ciekawy pomysł. Nie wiem jak planujecie naliczać punkty tym zawodnikom, którzy nie ukończyli całości.

Propozycja wlkp dotyczaca klasyfikacji uczestnikow niekonczacych zawodow tez nie jest pozbawiona sensu i mozna by ja takze zawrzec w postulatach.

Trzeba by przeprowadzic symulacje na podstawie wynikow z poprzednich lat i sprawdzic zachowanie nowych rozwiazan. Czy ktos mialby na to ochote? Ja chetnie bym posiedzial i podumal i pokombinowal. Bo teoretyzowanie i eksperymentowanie na niesprawdzonym modelu moze byc w istocie niezbyt dobrym rozwiazaniem.

Powoływane byly tu rozne modele np z MTO czy F1 Zwolennikom prostych wzorow proponuje zapoznac sie ze wzorami uzywanymi w:
http://iof.6prog.org/IOF_Documents/FootO/WRE_handbook_2010.pdf, tam naprawde nie jest to proste i bierze sie pod uwage wiele czynnikow, nie tak prostych jak proponowane przeze mnie.

Tak, naprawde musimy (kapitula) zdecydowac jakie czynniki maja wplywac na punktacje a wzor bedzie wtedy o wiele latwiej opracowac.

Wigor napisał(a):
17 pięćdziesiątek
wtedy 8 najlepszych idzie do PMnO jak rozumiem?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 12:30 
Offline

Dołączył: Cz, 25 lis 2010, 11:33
Posty: 28
Chciałbym zwrócić uwagę Kapitule PP na nierozwiązany do tej pory problem rozłącznych klasyfikacji imprezy do PP i klasyfikacji samej imprezy. O sprawie wspominałem już przy dyskusji o nieuznaniu wyników Skorpiona policzonych przez organizatorów i wprowadzeniu do PP własnej klasyfikacji. W przypadku uznawania w klasyfikacji PP zaliczenia ułamkowej części trasy problem ten będzie jeszcze bardziej widoczny.
Weżmy wyniki ostatniej Masakry. Aby uzyskać pp do PP należało teraz ukończyć trasę. Ale w/g punktacji samej Masakry było to posunięcie nieopłacalne w przypadku znacznego przekroczenia limitu. Po wprowadzeniu nowych zasad i nowego wzoru obliczeniowego kalkulowanie na trasie skomplikuje się. Będzie to dotyczyć nie tylko maruderów, ale jak pokazuje przykład Skorpiona, również czołówki. Uważam, że jeśli już wprowadzamy zmiany, to do PP powinny być brane wyniki imprezy policzone przez organizatora, z ewentualnym odcięciem 'ogona' w/g jakiegoś kryterium, np pokonanie 100% długości trasy lub minimum 50% długości lub minimum 50%+1 liczby PK.
Osobiście jednak optowałbym za starymi zasadami i starym wzorem, aby do pucharu klasyfikować jedynie tych co przeszli cały dystans i zostali sklasyfikowani zgodnie z regulaminem obowiązującym na danych zawodach. Nowe zasady będą promować zbieranie punktów do PP bez konieczności przejścia całego dystansu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 13:04 
Offline

Dołączył: Wt, 28 gru 2010, 12:29
Posty: 1
Witam.
Trochę zacząłem się gubić w tych różnych opcjach i wariantach.
Moje uwagi są takie.
1. Proponuję bazować na zasadzie podstawowej: do pp punktują tylko ci, co ukończyli daną trasę (czasami, dla niektórych będzie to "bolesne" [dla mnie też ;) ] ale cóż, trzeba ćwiczyć i wyniki będą -). Jeśli organizator danych zawodów bieże pod uwagę inne zasady to jego/jej sprawa.
2. Odnośnie punktacji. Już od jakiegoś czasu "chodziła mi po głowie" myśl, że trzeba przemyśleć sposób punktowania TP 50. Dlaczego? Np. na jednym z rajdów miałem 5 miejsce i dostałem za to ok 7 pk (fakt, że strata do zwycięzcy była spooooora). Dura lex, sed lex... I przy obecnym sposobie naliczania będzie tak zawsze, gdy amator jak ja będzie startował z "zawodowcami." Jednak jest efekt uboczny: po dwóch-trzech takich rajdach różnica jest tak duża, że kończy się wszelka rywalizacja (dla amatora) i zostaje mi tylko przyjemność z przejścia trasy itp itd.
3. Zmieniając różnice punktowe oparte tylko na różnicach czasowych warto rozważyć przyznawanie punktów za miejsca (patrz dyskusja wyżej, np. za 1 miejsce dodatkowe 9 pk. za drugie 6 pk. za trzecie 4 pkt etc). Motywuje to do zwyciężania.
4. Proponuję rozważyć sens mieszania wyników z zawodów, w których liczy się czas przejścia trasy (na przykłada Nocna Mas) z zawodami, gdzie liczy się znalezienie wszystkich pk (niezależnie od czasu). Przykład: kończąc 7 zawodów "szybkościowych" (na dalszych miejscach) ma się mniej punktów niż kończąc JEDNEGO Tułacza. Jest to dziwne i demotywujące. Chyba, że się mylę.
5. A tak w ogóle to uważam, że zasady powinny być maksymalnie proste, promować tylko kończących zawody (w końcu to Puchar Polski a nie zawody gminne :) oraz nie demotywować do walki do końca poprzez zbyt duże różnice punktów pomiędzy czołówką a resztą.
Pozdrowienia
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 27 kwi 2009, 20:05
Posty: 26
Jestem za pozostawieniem dotychczasowego sposobu punktowania. Dzięki niemu w tym sezonie mieliśmy emocjonującą walkę o miejsca w pierwszej dziesiątce do samego końca. Kol. Więcek wprawdzie trochę popsuł zabawę i już wcześniej zdobył tytuł, ale należy mu wybaczyć bo on jest kosmitą ;) ).
Przyznawanie punktów zawodnikom, którzy nie kończą setki (lub kończą poza limitem czasu, bądź też bez kompletu PK) jest moim zdaniem błędem.
W tej chwili setki mają już jakiś wyrobiony wizerunek. Częścią tego wizerunku jest m.in. właśnie ta bezwzględność w punktowaniu. Spóźniłem się minutę ? Trudno, nie ma punktów. Nie znalazłem PK ? Sorry, punktów nie będzie.
Mam wrażenie że proponowany system punktowania za zrobienie kilkudziesięciu kilometrów zamiast stu rozmywa ten fajny "imidż" jaki mają dziś setki.
W dyscyplinach biegowych gdy ktoś nie kończy dystansu to mu się wpisuje przy nazwisku DNF ( Did Not Finish ), i nie przyznaje mu się punktów. Wiem coś o tym, bo sam "Did Not Finish" wielokrotnie :)

_________________
http://www.stokilometrow.blog.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 76  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL