FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 76  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: N, 17 sty 2010, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 30 maja 2007, 23:58
Posty: 352
Lokalizacja: Poznań
GG: 0
Zbyszek napisał(a):
No widzę Panie Sędzio Techniczny, że ktoś się znalazł. :lol:

A tak poważnie Mirek, to moje gratulacje za odwagę i chęć do pracy.

Dziękuję :-)
Yanek napisał(a):
Grzesiek i Mirek, gratuluję. Liczę na przychylne oko sędziego glównego i technicznego, nie ma to jak mieć znajomości ;)

Ale jak setki nie ukończysz to punktów i tak nie bedziemy mogli Ci dopisać, nawet po największej znajomości ;-)

_________________
ferraty.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 4 sie 2010, 10:06 
Offline

Dołączył: Śr, 4 sie 2010, 09:54
Posty: 13
Lokalizacja: Wschód
GG: 0
Witam
Chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat punktacji rajdów z PMnO. Na przestrzeni lat 2000-2010 ukończyłem 12 "setek", z czego 11 w ciągu ostatnich czterech lat. Oczywiście startuję dla siebie, a nie dla splendoru i chwały. Jednakże w związku z obowiązywaniem list wyników oraz kwalifikowaniem zawodników na poszczególnych miejscach zrodziła się chęć rywalizacji z innymi uczestnikami. Uważam, że
obliczanie punktów w obowiązującym systemie jest słuszne, gdyż "zmusza" słabszych zawodników do gonienia pierwszego aby mieć jak najwięcej punktów. Ale kij ma dwa końce. W większości startów udział
biorą zawodnicy, którzy wykręcają niejednokrotnie absurdalne czasy (np. WWS 2009 , Maciej Więcek 11.00 godz.). Takich zawodników jest kilku. Reszta nie ma szans nawet zbliżyć się do nich. Fakt ten powoduje, że na dalszych miejscach nie ma motywacji do walki o miejsce gdyż punktacja będzie bardzo podobna. Podam własny przykład. Po WSS 2009 dostałem 64,64 pkt i byłem 8 na mecie, po Kieracie 2009 dostałem 66,42 pkt i
byłem 42!! na mecie. Oczywiście po Kieracie miałem mniejszą stratę do zwycięzcy. Patrząc na ten przykład walka o miejsce kompletnie nie ma sensu. Dlatego proponuję zdublowaną punktację. Pierwsze punkty "po
staremu", a dodatkowe za zajęte miejsce np. zastosować system punktacji taki jak w skokach narciarskich 1 miejsce - 100 pkt., 2 -80 itd do pierwszej 30-stki. Moim zdaniem motywowałoby to do wykręcenia jak
najlepszego czasu oraz walki do końca o lepszą pozycję. Poza tym pomogłoby poprawić frekwencję na mniej znanych rajdach, gdyż myśląc trzeźwo "mniej zawodników - mniejsza konkurencja - jeśli ukończę,
zajmę wyższą pozycję", a co za tym idzie jeśli do takiego wniosku dojdzie więcej chętnych to przyjedzie więcej zawodników. Przynajmniej tak mi się wydaje. Na tym kończę swoje wywody. Pozostawiam moje
propozycje pod rozpatrzenie i do zobaczenia na którymś tam rajdzie.
Pozdrawiam.
Marek Kawecki

_________________
Maszeruj albo giń.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Pn, 8 lis 2010, 13:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
Zaraz po Harpaganie odruchowo napisałem parę słów na temat regulaminu Pucharu w TP 50. Myślę, że to jest właściwsze miejsce do prowadzenia rozmów na temat regulaminu Pucharu i dlatego chciałbym ponownie wrócić do tego tematu.

Zbyszek napisał(a):
hiubi napisał(a):
... Regulaminy trzeba czytac, trzeba ich przestrzegać ,ale one też powinny mieć sens, ...



Co prawda nie dotyczy to Harpagana, ale jeżeli już mowa o regulaminach to bez sensu jest stosowanie w regulaminie Pucharu w TP50 we wzorze czwartej potęgi do obliczenia punktów do Pucharu.


============================
Swoje wypowiedzi zamieścili też sędziowie Pucharu.

hiubi napisał(a):
przed sezonem ( jestem jednym z sędziow TP 50) bylem za tym przepisem- chodzilo o zwiększenie różnic pomiędzy zawodnikami. Tymczasem okazało sie, ze te różnice są zbyt wielkie, wręcz karykaturalne. Spokojnie wystarczyłaby trzecia potęga albo nawet druga. Masz racje, ten system punktowania nie udał się, trzeba podyskutowac o tym jaki byłby lepszy.
Nie wiem jednak jakie jest zdanie pozostałych sędziów, wcale nie jest powiedziane, ze mają takie samo.



Wigor napisał(a):
Pomysł z 4 potęgą wynikał z założeń jakie podał hiubi, wszytko byłoby ok gdyby zawodnicy docierali do mety w odstępie kilku kilkunastu minut, a tak gdy wygrywa biegacz i robi kilkugodzinna przewagę nad drugim zawodnikiem robi sie miedzy nimi przepaść. Ale wystarczy spojrzeć na wyniki Skorpiona, RDS czy Tułacza i wszytko ładnie się rozkłada.


=================================

Po przeanalizowaniu regulaminów TP50 i TP 100 nadal podtrzymuję swoje zdanie, że brak jest racjonalnego uzasadnienia dla stosowania czwartej potęgi we wzorze w regulaminie TP50. Nie oddaje on w żaden sposób rzeczywistej różnicy pomiędzy pierwszym zawodnikiem a następnym.
Wobec tego proponuję na rok 2011 dokonać zmian w regulaminie Pucharu TP50.
W TP 50 punkty do Pucharu winny być obliczane według wzoru bez żadnej potęgi
tak samo jak w TP100.
Poza tym regulamin Pucharu TP50 winen uwzględniać też fakt, iż część regulaminów zawodów przewiduje klasyfikację według "punktów przeliczeniowych", a nie według czasu pokonania trasy lub punktów karnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Pn, 8 lis 2010, 16:16 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Jeszcze raz przeanalizujemy sens czwartej potęgi, z zamysłu miała bardziej rozdzielić zawodników.
Punkty przeliczeniowe nie są istotne gdyż liczymy tylko wszystkich, którzy ukończyli całą trasę zawodów, wiec każdy ma tyle samo pp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 24 lis 2010, 13:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
Wigor napisał(a):
Jeszcze raz przeanalizujemy sens czwartej potęgi, z zamysłu miała bardziej rozdzielić zawodników.
Punkty przeliczeniowe nie są istotne gdyż liczymy tylko wszystkich, którzy ukończyli całą trasę zawodów, wiec każdy ma tyle samo pp.


Trochę mnie nie było, ale nie przekonuje mnie potrzeba rozdzielania zawodników ponad miarę, bo wtedy praktycznie nie ma rywalizacji. Emocje są gdy różnice są niewielkie.

Natomiast myślę, że punkty przeliczeniowe są istotne gdyż w np. regulaminie Nocnej Masakry pkt 15 brzmi :

"W przypadku przekroczenia limitu czasu za każdą rozpoczętą minutę spóźnień odejmuje się od wyniku uczestnika jeden punkt przeliczeniowy. W przypadku gdy uczestnik zostanie zwieziony z trasy od jego wyniku odejmuje się połowę zdobytych punktów przeliczeniowych."

A w punkcie 27 regulaminu wprost pisze, że "O klasyfikacji uczestnika w pierwszej kolejności decyduje suma tzw. punktów przeliczeniowych uzyskanych na trasie przez uczestnika za potwierdzenie PK, w drugiej kolejności ilość znalezionych i potwierdzonych PK, a w trzeciej decyduje czas przybycia na metę uczestnika."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 24 lis 2010, 18:57 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Tu oczywiscie masz racje, że na NM są takie zapisy. Tylko obecnie w pucharze liczymy tych co ukończyli cała trasę, zatem w tym przypadku pp są nieistotne, co prawda zmienia to kolejność w pucharze z kolejnością na NM.
Jedynym wyjściem z sytuacji jest liczenie punktów wszystkim uczestnikom.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 25 lis 2010, 12:10 
Offline

Dołączył: Cz, 25 lis 2010, 11:33
Posty: 28
Porównałem wyniki Masakry 2009 z wynikami PMnO z 2009 roku.
Punkt VII 7. regulaminu PP w 2009 roku mówi:
"W zawodach PMnO punkty zdobywają wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli cała trasę maratonu i zostali sklasyfikowani."
W Masakrze 2009 kilka osób spełniło to kryterium ale nie uwzgłedniono ich w klasyfikacji PP. Zapewne za przekroczenie limitu.
Tylko że w regulaminie PMnO nie ma takiego wymogu aby skończyć trasę w limicie.

W tym roku w regulaminie PP jest zapis pk VI 11.:"W zawodach PMnO punkty zdobywają wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli cała trasę maratonu i zostali sklasyfikowani. W przypadku przekroczenia limitu czasu, punkty do klasyfikacji PMnO zostaną przyznane tylko gdy zawodnik pokona cały dystans a jego czas zostanie podany w wynikach oficjalnych danego maratonu."

Ostatnie zdanie niczego właściwie nie zmienia w stosunku do regulaminu z 2009 roku. Ukończenie całej trasy maratonu oznacza
przecieź pokonanie całego dystansu. Co najwyżej ten dodatkowy zapis osłabia warunek pokonania trasy w przypadku gdy do pokonania trasy wymagane jest wykonanie jakiegoś dodatkowego zadania.

Zgodnie z regulaminem osoby które i w tym roku ukończyły Grassora poza limitem zostały uwzględnione w PP.
W zeszłym roku sędziowie PP chyba nadinterpretowali zapisy regulaminu. Pewnie było to pokłosie kontrowersji po Ełckich Roztopach.

Leszek H-I


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 8 gru 2010, 12:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
Wigor napisał(a):
Tu oczywiscie masz racje, że na NM są takie zapisy. Tylko obecnie w pucharze liczymy tych co ukończyli cała trasę, zatem w tym przypadku pp są nieistotne, co prawda zmienia to kolejność w pucharze z kolejnością na NM.
Jedynym wyjściem z sytuacji jest liczenie punktów wszystkim uczestnikom.


Chyba niezupełnie tak jest, że punkty przeliczeniowe są niestotne, nawet na przykładzie regulaminu Nocnej Masakry.

Mamy dwóch zawodników A i B, którzy pokonali całą trasę i potwierdzili wszystkie 10 PK. Limit czasu na pokonanie trasy wynosił 12 godzin.
Za każdy z 10 PK należy im się 30 punktów przeliczeniowych (pp), co dałoby każdemu z nich 300 pp.

Zawodnik A
Pokonał całą trasę w 12 godzin i potwierdził wszystkie 10 PK, co daje mu wynik 300 pp (10 PK x 30 pp).
W jednym przypadku nie podał czasu dotyczącego PK na karcie startowej.
W związku z tym otrzymuje karę czasową 3 minuty dodaną do czasu pokonania trasy (punkt 10 regulaminu NM).
Jego ostateczny wynik przedstawia się wobec tego następująco:
300 punktów przeliczeniowych i czas trasy 12 godzin i 3 minuty.

Zawodnik B
Pokonał całą trasę w 12 godzin i 1 minutę oraz potwierdził wszystkie 10 PK, co daje mu wynik 300 pp (10 PK x 30 pp).
W związku z przekroczeniem czasu o 1 minutę od uzyskanych 300 punktów przeliczeniowych odejmuje mu się za 1 minutę spóźnienia 1 punkt przeliczeniowy (punkt 15 regulaminu NM).
Jego ostateczny wynik przedstawia się wobec tego następująco:
299 punktów przeliczeniowych i czas trasy 12 godzin i 1 minuta.

Czyli mamy dwóch zawodników, którzy przeszli całą trasę, potwierdzili wszystkie PK, a mimo tego mają różną liczbę punktów przeliczeniowych.

Wobec tego w świetle punktu 13 regulaminu NM o treści:
13. O klasyfikacji uczestnika w pierwszej kolejności decyduje suma tzw. punktów przeliczeniowych uzyskanych na trasie przez uczestnika za potwierdzenie PK, w drugiej kolejności ilość znalezionych i potwierdzonych PK, a w trzeciej decyduje czas przybycia na metę uczestnika.
nadal uważam, że punkty przeliczeniowe są istotne.

Podobny problem podnosił chyba też ktoś w wątku "Regulamin Pucharu Polski 2010"


.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 8 gru 2010, 17:14 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
W takim przypadku zawodnik A dostałby jeszcze -3pp za przekroczenie limitu czasu wiec jego wynik wynosiłby 277pp

punkty karne nalicza się od całkowitego czasu pokonania trasy łącznie z karami czasowymi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: N, 19 gru 2010, 17:41 
Offline

Dołączył: N, 19 gru 2010, 11:28
Posty: 1
Mam jeszcze jedną propozycję zmiany w regulaminie.
Patrząc na różne klasyfikacje w rajdach rozgrywanych poza granicami kraju istnieje podział na kategorie wiekowe. Czy taki podział nie był by możliwy również na 100 i 50 km w Polsce?
Zdaję sobie sprawę, że wymaga to dodatkowej pracy. Aby więc nie komplikować podliczania wyników ani nie przysparzać konieczności fundowania nagród itp. proponuję:
- wprowadzić podział na kategorie np.: do 20, 20-30, 30-4-, 40-50, ponad 50
- wprowadzić na formularzu zgłoszeniowym pole kategoria
- klasyfikacja i wyniki jak dotychczas, ale przy każdym z zawodników dodatkowa informacja o kategorii.
- jak ktoś jest zainteresowany to sam sobie już sprawdzi jak wypada w danej kategorii.
Co kapituła i inni uczestnicy PMNO o tym sądzą?

Rafał Kasztelanic


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 76  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL