FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 18:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: N, 17 cze 2007, 13:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 30 maja 2007, 23:58
Posty: 352
Lokalizacja: Poznań
GG: 0
Kuerti napisał(a):
Wyślę zaproszenie Laszlo na forum

A ja wysłałem już zaproszenie do Andrzeja Sochonia z Warszawy (organizator rajdów Kierat).

Kuerti napisał(a):
Co powiecie na jakieś spotkanie forumowe na Harpie na jesień?

Bradzo fajny pomysł, tym bardziej, że pewnie sporo osób z naszego forum w Harpaganie wystartuje.

_________________
ferraty.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Śr, 20 cze 2007, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 29 maja 2007, 17:09
Posty: 19
Lokalizacja: krk
Imię i nazwisko: sebas
GG: 4464762
Kuerti napisał(a):
Nie wiem dlaczego zakładasz, że setkę trzeba przebiec. Wydaje mi się, że na początek właśnie najlepiej tylko maszerować.


przejscie setki jest +/- w zasiegu [lacznie na nfat07 szlismy chyba ok 70km, co zreszta zmasakrowalo mi podeszwy], ale juz czesciowe przebiegniecie tego dystansu [50km biegu + 50km] daleko poza moja obecna granica. zainspirowal mnie ktorys w twoich artow na PK4, jest to jakis odlegly cel...

Kuerti napisał(a):
Nie wiem czy na codzień biegasz, wiem że sam trening biegowy to za mało. Co z tego, że będziesz biegał, jeśli będziesz tracił mnóstwo czasu na szukanie punktów? Zdobędziesz też doświadczenie, które się przyda jak zaczniesz przmieszczać się nieco szybciej.


absolutnie trafiles w sedno, bladzenie to jest na razie moja specjalizacja. za malo na razie biegam, sredno 2 razy/tydz +bike

Kuerti napisał(a):
Imho, powinieneś wystartować :) . Co powiecie na jakieś spotkanie forumowe na Harpie na jesień? Przy okazji rozegramy jakieś Mistrzostwa Forumowe... :P żartowałem, po prostu spotkamy się na żywo, pogadamy itp.


pomysl dobry, moze w koncu sie zmotywuje na harpa :)

_________________
Putisse, ricesse, facesse ereno tre fessi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Pt, 22 cze 2007, 21:43 
Offline
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 26 maja 2007, 15:22
Posty: 441
Lokalizacja: Wolin
Imię i nazwisko: Grzegorz Łuczko
GG: 724069
2 razy na tydzień to mało, bardzo mało. O ile nie masz jakichś szczególnych predyspozycji.

U mnie np. rozsądne minimum, które pozwala mi myśleć o "przemarszobiegnięciu" setki to bieganie 4x tydzień, przy kilometrażu ok. 60km na tydzień.

Te 50-60km to chyba jakaś norma, bo jak się pytałem ludzi, którzy biegali orienterskie setki to właśnie takie kilometraże podawali. Jak widzisz nijak się to ma do biegania setki po asfalcie, tam kilometraż musi być większy, myślę, że jakieś 80-100km.

Osobiście chciałby dojść do regularnego biegania 70-80km. Tylko jak tu jeszcze wcisnąć ze 150km roweru :).

_________________
PK4 - Blog ekstremalny. Podejmiesz wyzwanie?| Sherpas Raidteam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Wt, 6 lis 2007, 14:32 
Offline

Dołączył: Wt, 6 lis 2007, 14:14
Posty: 1
Nie mam wielkiego doświadczenia z setkami, ale mogę podzielić się wrażeniami z pierwszej i jak dotąd jedynej mojej imprezy tego typu - Maratonu Pieszego w Kampinosie, który odbył się miesiąc temu.

W planach mieliśmy wspólny start z koleżanką, dołączył do nas jeszcze kolega. Mieliśmy napierać tak 10 km biegu, 10 km marszu. W praktyce pierwsze 20 km biegliśmy non stop, w zasadzie dalej do 30 km też. Byłem lekko przerażony co będzie dalej, tym bardziej że miałem problemy z kolanem. Ale jakoś poszło. Generalnie proporcja była ok. 75 km bieg / 25 km marsz. Oczywiście ten bieg później to był raczej trucht niewiele szybszy od marszu.

Należy pamiętać, że to nie jest typowa impreza na orientację. Trasa jest znana przed imprezą i prowadzi w dużej mierze znakowanymi szlakami, są tylko 3 punkty kontrolne. Tym niemniej jak się biega nocą po leśnych ścieżkach, to można się zgubić (co nam się zresztą udało). Jednak ostateczny kilometraż (102,5 km) jest raczej nie do osiągnięcia np. na Harpaganie, chyba że dla Mistrzów Polski w biegach na orientację.

W sumie na całą trasę wyszło mi jakieś 5 l Isostaru + herbata i zupa na punktach. Poza tym żele, batony, banan, słodka bułka, ciasto i cukierki, a dla odmiany zwykła buła z serem. 10.000 kalorii to wg mnie zdecydowana przesada. Kto to będzie dźwigać?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Pn, 19 lis 2007, 13:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 25 cze 2007, 12:14
Posty: 201
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Radosław Rój
Biegać na setce? Jeśli to nie jest setka asfaltowa, to proponuję zacząć po 50km. Zobaczymy ile jeszcze pary zostanie, będziesz się cieszyć, że wczesniej nie zacząłeś.
Warto zaintestować w kije. Mogą być od NW ale nie muszą, zwłaszcza w błocie, liściach i śniegu lepsze są zwykłe turowe. Tylko technika powinna być jak przy NW. Praktycznie żadnych kłopotów z kolanami.
Trening do ultra to jednak coś innego niż trening maratoński. Warto raz na jakiś czas zaplanować długą (50-70km) trasę turystyczną po górach, albo bezdrożami. Taka od świtu do zmierzchu.
Woda jest najlepsza, jeśli nie ma upału, to się na setce raczej nie odwodnisz, chyba, że ci jej zabraknie, albo faktycznie cały czas biegniesz. Poza tym nie należy pić zbyt wiele bo może papieru toaletowego zabraknąć...
Jeść należy to, co wchodzi. Żele, batony, kanapki, jajka na twardo, chipsy potem pistacje, rodzynki itp. Warto zaopatrzyć się też w jakieś napoje energetyczne, które jednak ostrożnie stosować i tylko wtedy, gdy w nocy masz kłopot z orientacją mapy, a jedyne czego na niej szukasz, to hotel. Tu polecam pluszaActiva - dwie, trzy tabletki zapakowane oddzielnie w folię - do rozpuszczenia.
Odciski ignorować, nie bolą, jeśli się nie robi postojów. Uważać, żeby zębów mocno nie zaciskać, bo się przydadzą do gryzienia pistacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Pn, 19 lis 2007, 14:57 
Offline
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 26 maja 2007, 15:22
Posty: 441
Lokalizacja: Wolin
Imię i nazwisko: Grzegorz Łuczko
GG: 724069
Rocha,

To mamy trochę odmienne doświadczenia. Ja właśnie zaczynam biegać od samego początku, staram się biec "dopóki starczy sił", później przechodzę do marszu. Oczywiście należy uważać, żeby się do tego czasu nie skasować. Idealny przykład jak tego nie należy rozegrać, do przeanalizowania w mojej relacji z ostatniego Harpa. Ale wcześniej ta metoda sprawdzała się bardzo dobrze.

Z tym, że "Trening do ultra to jednak coś innego niż trening maratoński." również muszę się nie zgodzić, choć tylko po częśći :) . Z Twojego posta wywnioskowałem, że nie biegasz na setkach, tak? Tylko maszerujesz? Do marszobiegu na setce moim zdaniem wystarczy trening maratoński, nawet bez przesadnie długich wybiegań. Jeśli dołożymy do tego wybiegania 30-35km, albo jeszcze lepiej - wybiegania 40-50km to będziemy naprawdę kapitalnie przygotowani kondycyjnie.

Kijki w trudnym terenie na pewno się przydadzą, ale trzeba umieć z nimi chodzić. Ja np. mam braki w tym elemencie. Zacznijmy od tego, że jeszcze nie dorobiłem się swoich ;) .

_________________
PK4 - Blog ekstremalny. Podejmiesz wyzwanie?| Sherpas Raidteam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Śr, 24 mar 2010, 16:04 
Offline

Dołączył: Śr, 24 mar 2010, 15:55
Posty: 3
Witam!
Pozwolę sobie odświeżyć ten temat, bo zaczynam przygotowywać się do udziału maratonach pieszych. Z tego też względu będę miał do Was kilka pytań.
Na początek zacznę od tego, że poszukuję butów. Zastosowanie jest chyba oczywiste, na chwilę obecną trening + udział w maratonach w najbliższej przyszłości ;) Problem jest taki, że mam dość mocno ograniczone możliwości finansowe. Wiem że na butach akurat nie powinienem oszczędzać, ale czy znalazło by się coś do 200zł, co warto w ogóle kupić. Co możecie mi polecić?

A, no i witam się na forum - mój pierwszy post ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Śr, 24 mar 2010, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 30 maja 2007, 23:58
Posty: 352
Lokalizacja: Poznań
GG: 0
Myslę, że jest mozliwe znalezienie modeli w cenie do 200 zł. Czasami zdarzają się jakieś wyprzedaze, końcówki serii (przecież nie musisz mieć modnych butów :-) ) , jakieś promocje.
Po prostu musisz zapolować.
Z jakiego jesteś miasta?

_________________
ferraty.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Śr, 24 mar 2010, 17:23 
Offline

Dołączył: Śr, 24 mar 2010, 15:55
Posty: 3
W żadnym wypadku nie zależy mi żeby były modne, czy coś w ten deseń!;)
Mieszkam w Krakowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: 100km - Know How
PostNapisane: Śr, 24 mar 2010, 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 30 maja 2007, 23:58
Posty: 352
Lokalizacja: Poznań
GG: 0
Wiem gdzie są takie wyprzedaże w Poznaniu i także w Warszawie (duże rozmiary). Co do Krakowa to zadaj pytanie na forum napieraj.pl, na pewno ktoś Ci doradzi.
Nie warto też chyba kupować przez Internet nawet jeżeli byłoby taniej, bo jednak but powinien być dopasowany i wygodny.

_________________
ferraty.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL