FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Śr, 20 cze 2007, 19:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
Dłuższą chwile zastanawiam się nad czasem Slawka. Kiedyś jako uzupelnienie treningu biegałem trochę w klatkach schodowych 11- pietrowych wieżowców. Miałem też taki moment że mogłem porównywac się mocą ze Sławkiem.
Zrobienie 300 metrów do góry w wiezowcu zajmuje ok 10 minut, ale razem ze zbieganiem 20 (w smie 600 metrów). I jest to tempo takie ze można wypluć płuca albo... rzygac po. Na Rysach warunki są mniej komfortowe, jest tylko pod górę i nie da się pomagać sobie barierką na schodach. Jeżeli tempo spadłoby nawet tylko o 25 % to kazde 300 m zajmie 13 minut. Znad Czarnego Stawu mamy 900 m- 39 minut. Tu czas Sławka jest jeszcze realny. Potem mamy obejście Czarnego Stawu gdzie nie zyskujemy wysokości i jeszcze 200 m do Moka. Razem ok. 50 minut w tempie masakrycznym. Uważam to za nierealne i myśle że Sławek robił trasę od Czarnego Stawu. Najlepiej zeby on sam to wyjaśnił.
Na pomysł z sześciokrotnym wejsciem na Rysy wpadłem gdy znalazłem informacje o facecie który pobił rekord Guinessa w pokonaniu maksymalnego dobowego przewyzszenia. W 1992 roku ten rekord to było 11 900 metrów. Raz spróbowałem to zrobić, skończyło sie na 2 wejściach, ale myslę ze pobicie tego wyniku jest realne. Myślę wręcz ze znam 20-30 osób które mogłyby ten wynik poprawić, niektórzy nawet z tego forum :lol: . tylko że widocznie nikt na to nie wpadł ;)
A wynik z Orlej Perci jest mój i pochodzi z 1989 r. Dodatkowym smaczkiem jest ominięcie wszystkich łancuchów i jednej z drabinek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Cz, 21 cze 2007, 20:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 29 maja 2007, 17:09
Posty: 19
Lokalizacja: krk
Imię i nazwisko: sebas
GG: 4464762
hiubi napisał(a):
Razem ok. 50 minut w tempie masakrycznym. Uważam to za nierealne i myśle że Sławek robił trasę od Czarnego Stawu. Najlepiej zeby on sam to wyjaśnił.


Racja. nawet jesli to od C.S. 43minuty to i tak ladny szok

hiubi napisał(a):
Na pomysł z sześciokrotnym wejsciem na Rysy wpadłem gdy znalazłem informacje o facecie który pobił rekord Guinessa w pokonaniu maksymalnego dobowego przewyzszenia. W 1992 roku ten rekord to było 11 900 metrów. Raz spróbowałem to zrobić, skończyło sie na 2 wejściach, ale myslę ze pobicie tego wyniku jest realne.


ale to musialbys wejsc 11 razy zeby uzyskac sume 12.000m, chyba, ze sie w czyms myle. z pod schorniska (Moko) na szczyt jest 1100m przewyzki

_________________
Putisse, ricesse, facesse ereno tre fessi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Pt, 22 cze 2007, 21:37 
Offline
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 26 maja 2007, 15:22
Posty: 441
Lokalizacja: Wolin
Imię i nazwisko: Grzegorz Łuczko
GG: 724069
No proszę, człowieka nie ma 2 dni na forum a tu już jakieś kosmosy wymyślacie ;).

Orla poniżej 6h? Hmm.. Ze 2 lata temu robiłem to podczas turystycznego wypadu z plecakiem. Zawrat - Krzyżne wyszło mi chyba w jakieś 8 godzin. Ale to była turystyka. Miałem w planach wyjechać pod koniec czerwca w Sudety na parę dni, zrobić szybkie wejścia na Śnieżkę i Śnieżnik, ale niestety nie mam czasu. Może uda mi się we wrześniu.. Wtedy jednak zaatakuje już Tatry i rekord Huberta :).

Przy najbliższej okazji postaram się dopytać Sławka dokładniej o ten rekord. Osobiście o tym czasie dowiedziałem się z drugiej ręki, więc może w rzeczywistości jest on nieco inny? Ja nigdy nie byłem na Rysach więc nie mam porównania.

Na razie mamy więc następujące rekordy do pobicia:

Rysy - 43 minuty

Orla - 5godzin i 34 minuty

Próba pobicia rekordu w maksymalnym dobowym przewyższeniu (tu Hiubi masz na myśli chyba sumę wejść i zejść, tak?) - 11900metrów. Powiem szczerze, że ten rekord mnie najbardziej zainteresował, kto się piszę we wrześniu na 6x Rysy :D ?

Jakieś pomysły?

Może skupmy się raczej na krótszych wyzwaniach, bo przecież do tej listy bez problemów dorzucić można np. cały czerwony szlak po Bieszczadach, czyli trasa Biegu Rzeźnika, obecny rekord to chyba 9 godzin. GSB w wykonaniu Piotrka Kłosowicza to 163 godziny. Mamy jeszcze GSS, ale tego chyba jeszcze "na szybko" nikt nie robił...

_________________
PK4 - Blog ekstremalny. Podejmiesz wyzwanie?| Sherpas Raidteam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Pn, 25 cze 2007, 15:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 25 cze 2007, 15:02
Posty: 70
Sorry, że się nie będę trzymał ściśle skyrunningu, tylko tu się odniosę do poruszonych powyżej problemów, ale nie chce mi się tego rozrzucać po całym forum w kawałkach. Pardon.

I.GSS ja się postaram zrobić, może nawet jeszcze w tym roku. Chciałem go próbować robić "na raz" teraz w czerwcu (najlepsza pora na takie bieganie - najkrótsza noc), ale niestety dowiedziałem się, że szlak parę lat temu został wydłużony z 350km do ponad 400 i mi się pomysł rozmył.

Tu mam szczerze mówiąc pytanie co sądzicie o stylu, bo waham się co z tym zrobić.
1) Szlak teoretycznie wydłużono, ale o teren, który mało mnie interesuje. Zresztą tradycyjnie wciąż za GSS uznaje się szlak Świeradów - Paczków (352km - 86h czasu bieżącego PTTK), ten dodany odcinek do Prudnika nawet nie jest pomierzony dobrze.
2) Jeśli atakowałbym nonstop - chciałbym to biec (raczej iść) z supportem, to znaczy z ludźmi, którzy po pierwszej dobie będą mi towarzyszyli na odcinkach (przynajmniej nocą - nie wyrobię drugiej nocy sam).

Mam świadomość, że takie przejście byłoby traktowane jako punkt odniesienia dla ewentualnych naśladowców albo chętnych do poprawy czasu. Dlatego chcę, żeby styl był przejrzysty możliwie.

Czy więc
1) Robienie "starego" krótszego GSS z partnerami na odcinkach, ale za to z próbą nonstopu?
2) Na siłę robienie "nowego" GSS w stylu jak na GSB, czyli samotnie i z noclegami?

Może zresztą ktoś jest chętny na podreptanie ze mną przez paręnaście godzin przy tej okazji. Jeśli wygra opcja krótsza, będę potrzebował kilku partnerów do pomocy.

II.Co do Orlej Perci, to moim zdaniem realny jest czas nawet poniżej 3h. Ja też robiłem Orlą w około 6h, ale jako część 12 godzinnej wycieczki i bez ścigania żadnego. Tu też jest problem jak liczyć - od Krzyżnego do Zawratu czy do Przełęczy Świnickiej.

III.Co do Rysów znowuż. To tłuczenie rekordów przewyższeń na jednym odcinku, jest moim zdaniem dziwne, ale OK. Moim zdaniem fajniej to zrobić na trasie ciągłej i też jest to w Tatrach możliwe. Przy tym fajniej chyba móc powiedzieć "Przebiegłem w X godzin z np. MOKA do Chochołowskiej i natłukłem Y przewyższeń" niż "Cały dzień rozpychałem się między ludźmi na szlaku na Rysy". Jak ten koleś co odbijał piłkę głową milion razy. Super, ale Pele to z niego nie zrobiło.
Co do 43 minut to nie mam zdania, ale to chyba możliwe. Pamiętam, że w 4h kiedyś wchodziłem i schodziłem. Z popasem na szczycie i też bez ścigania.

IV. W Tatrach wspinacze na czas robią "łańcuchówki" czyli jednego dnia kilka dróg. Mogą się one łączyć w ciąg lub mieć jakiś element łączący jedną z drugą (np. osobę autora drogi - znana łańcuchówka 4xSprężyna). Tam też odchodzą niezłe kosmosy. Moim marzeniem jest grań główna Tatr, ale to jest olbrzymie przedsięwzięcie, jeśli chcieć się ścigać.

V. Nie ma co się ograniczać do Polski.
- Wschodniokarpacki odcinek GSB czeka.
- Przebiegnięcie chociażby grani Fogaraszy w Rumunii też czeka (skyrunning pełną gębą)
- Piatra Craiului (też Rumunia - trudno mi sobie wyobrazić coś co bardziej pasuje pod określenie skyrunning)
- Radzieckie rekordy na Elbrusie raczej możemy sobie darować - nawet się nie zbliżymy do nich ;-)
- Wspomniane Niżne Tatry - też blisko.
- Czarnohora
- Osobną historią są przejścia zimowe - to może wyglądać jak w przypadku Irci, ale można też śmignąć na pełnym gazie.
Moje kolejne marzenie - Łuk Karpat (ok. 2200 km) zimą - niestety, zajebiście duże przedsięwzięcie logistyczne.

Jest blisko Polski zarąbiście dużo fajnych miejsc, więc nie ma co czekać, tylko "rozdziewiczyć" te trasy.

Ahoj Przygodo ;-)

_________________
raidteam.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Pn, 25 cze 2007, 21:48 
Offline

Dołączył: Pt, 1 cze 2007, 14:53
Posty: 3
Te 5 godzin 34 minuty o których piszecie Krzyżne-Świnica - tempem ani to turystycznym ani górskiej kozicy (chociaż płaskie raczej na biegowo) mam coś podobnego:
na zdjęciu z Krzyżnej godzina 9:50 i na Świnicy 14:54 co daje ten odcinek w czasie 5:04 godzin.
Razem tego dnia zrobiłem: Murowaniec - Krzyżne - Kozi - Świnica - Kasprowy - zejście w kierunku Murowańca do czarnego szlaku - Kościelec - Murowaniec :)
Całość około 11 godzin i da się to ostro ściąć w dół - na Świnicy czekałem na śmigłowiec dla dziewczyny ze skręconą nogą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Cz, 28 cze 2007, 07:25 
Offline
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 26 maja 2007, 15:22
Posty: 441
Lokalizacja: Wolin
Imię i nazwisko: Grzegorz Łuczko
GG: 724069
Petro,

Jeśli przełożysz to na wrzesień, październik to chętnie posuportuje Cię, a może nawet trochę pobiegam z Tobą. Teraz niestety będę siedział w pracy.

_________________
PK4 - Blog ekstremalny. Podejmiesz wyzwanie?| Sherpas Raidteam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: N, 1 lip 2007, 12:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 29 maja 2007, 17:09
Posty: 19
Lokalizacja: krk
Imię i nazwisko: sebas
GG: 4464762
Petro napisał(a):
Czy więc
1) Robienie "starego" krótszego GSS z partnerami na odcinkach, ale za to z próbą nonstopu?
2) Na siłę robienie "nowego" GSS w stylu jak na GSB, czyli samotnie i z noclegami?


Punktem odniesienia dla pozniejszych nasladowcow bedzie to... co Ty wybierzesz. Obie opcje mają swoje ciekawe aspekty. Samotnie jest ciezej mentalnie, nonstop ma inna wymowe i jest skrajnie ciezki od str. fizycznej.

Jest jeszcze kwestia sztywnych ram definicji GSS, nie wiem co to za odcinek dodali i czy nie padnie w pozniejszym czasie zarzut z czyjejs strony, ze CALEGO GSS formalnie nie pokonales. Ale to juz jest kwestia tego jak sie sam czujesz w jakis tam ramach, definicjach. Stawialbym na opcje numero uno przez wzglad na styl i trudnosc, ale formalisci wybiora na pewno 2 ;)

Moze rela on line na zywca jak proponowal Kuerti?

_________________
Putisse, ricesse, facesse ereno tre fessi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: N, 15 lip 2007, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 29 maja 2007, 17:09
Posty: 19
Lokalizacja: krk
Imię i nazwisko: sebas
GG: 4464762
apropos tematu, fajna trasa do skyrunningu w Zachodnich

http://www.rower.com/images/conowego1/TrasaBiegowa.jpg

okolice Wolowca/Rakonia/Grzesia

http://www.rower.com/images/conowego1/Wolowiec99.jpg

_________________
Putisse, ricesse, facesse ereno tre fessi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Śr, 18 lip 2007, 15:01 
Offline

Dołączył: Wt, 17 lip 2007, 08:48
Posty: 2
Lokalizacja: Białystok
Imię i nazwisko: Jacek Janowicz
GG: 0
Petro,

chętnie się przebiegnę te paręnaście godzin, więc jeśli będziesz myślał poważnie o wrześniu lub październiku, piszę się o ile zsynchronizujemy terminy.

JJ
gg 490 25 36


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SKYRUNNING - Podniebne Bieganie
PostNapisane: Pn, 19 lis 2007, 14:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 25 cze 2007, 15:02
Posty: 70
http://youtube.com/watch?v=tAePax9V0DM

Fajne, nie?

Sąsiednie też są niezłe, szczególnie Valmalenco - Valposchiavo.

_________________
raidteam.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL