FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Wt, 19 mar 2024, 06:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 16 gru 2013, 16:19
Posty: 58
Lokalizacja: Czaple - Metropolis
Imię i nazwisko: Marek Sadowski
GG: 0
Jednym z tych, którzy powiedzą, że było OK będę ja (trasa rowerowa). Wydawało mi się, że punkty znajdowało się w miarę ok. Namierzałem się na oko bo miarkę zostawiłem w bazie :). Mój skromny dorobek punktowy spowodowany był defektem na trasie niż problemami nawigacyjnymi. W moim przypadku na każdym rajdzie stosunek szczęścia do umiejętności nawigacyjnych to 40/60. Tak trzeba mieć szczęście.
Mi osobiście pogoda odpowiadała, ale może dlatego, że część życia jeździłem w miejscu, w którym potrafiło padać przez 4-5 miesięcy codziennie.

A tymczasem trzeba szlifować formę na lutowy start :).

Do zobaczenia

_________________
GR3miasto


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
krasus napisał(a):
Warunki zrobiły swoje (błoto, mgła), ale jeśli chodzi o trasę i mapę to moim zdaniem sporo można by poprawić. Czy na pewno chodzi o to, by mapa tak bardzo odbiegała od rzeczywistości? To rajd na orientację czy na wróżenie z fusów pt: "Gdzie tu może być droga, której na mapie nie ma"?
Od kiedy na rajdzie na orientacje tak nie jest? Z tego co widać to standard, że mapa sie nie zgadza z rzeczywistością. :)
krasus napisał(a):
Czy na pewno w PMNO chodzi o to, by punkty umieszczać tak, by ich znalezienie zależało w dużej mierze od szczęścia? Jeśli takie osoby jak Edek Fudro czy Staszek Kaczmarek godzinami szukają punktu, a i tak schodzą z trasy bez kompletu, to znaczy, że coś jest nie tak, bo braku umiejętności nawigacyjnych im zarzucić nie sposób.
Punkty byly umieszczone jak to na Daniela przystało. W lesie. To chyba też norma.
My czesaliśmy w 4 osoby, zaś na PK9 w 15 osób :) Ilość robi swoje.
Polecam nauki nawigacji (oczywiście chętnym, nie mówie, że Tobie) u Kazika Cz. Takich rzeczy jak znajdowanie jedynego słusznego drzewa w lesie od niego sie nauczyłem. :)
krasus napisał(a):
Nie wiem, jaki był optymalny przebieg trasy, ale zwycięzcy zrobili 60 km, a mieliśmy ścigać się na 50 km.
W bazie chodziły ploty, że optymalny wariant miał 55km. My nastukaliśmy 60km.
Dla przykladu podam ilość km która nam wyszla na paru ostanich rajdach TP50:

NM2012: 56
Wloczykij: 56
H45: 55
Jaszczur: 62,9
MT: 54,2
Jaszczur: 59,8
Szaga: 56
Jaszczur: 48,9
JT: 57
H46: 53,5
Jaszczur: 49
NM2013: 59,8

Max: Grasor 2012: 66
Min: Szaga 2012: 47,3

Wiec nie bardzo rozumiem Twoje zdziwienie, ze mielismy sie scigac na 50km. Większość tras zawsze wychodzi więcej niz 50 :) Uważam, że NM2013 miescila sie w normie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 14:53 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Muszę przyznać, że dość mocno się zdziwiłem widząc czasy z tegorocznej Nocnej Masakry.
Potem pojawiły się mapy i w sumie punkty rozmieszczone po Danielowemu :) Ja bym na czterech (trasa TP50) z nich dał rozświetlenie:
PK1 - nie widać czy od Zachodu można suchą nogą wejść na punkt (na 1:10 000 widać że nie można)
PK2 - tutaj punkt raczej ewidentny ale w kółku jest czarna plama, rozświetlenie by się przydało
PK4 - na mapie 1:10 000 widać, że miał stać w "siodełku" między góreczkami. Tak to szukanie odpowiedniego drzewa na grzbiecie.
PK6 - na mapie 1:10 000 widać, że w tym miejscu jest obniżenie, a tak to namierzanie "drzewa" od drogi

Jeśli chodzi o dystans to tak jak już gdzieś wcześniej pisałem pytanie czy nie zacząć liczyć dystansu w linii prostej z ominięciem elementów, przez które nie da się przejść (a przynajmniej niech organizatorzy zawsze taki dystans podają). Tak to zawsze Daniel Ci powie, że przecież jak szedł ustawić punkt to wydeptał w trawie ścieżkę i tamtędy był optymalny wariant. Wtedy trzeba by przyjąć, że trasa TP50 ma ok. 40-42 km w linii prostej i każdy wie, że na pewno zrobi więcej :) (jak się okazuje niektórzy czasem i 2x więcej :P ) W przypadku tegorocznej Nocnej Masakry taki dystans miał ciut ponad 42 km, czyli raczej górna granica tego założenia, ale też w 10% tolerancji.

BTW. Mi w zeszłym roku na NM wyszło równo 50 km (trochę ciąłem na azymut) i co to ma znaczyć, że w tym roku dużo ładniejsze pucharki dla zwycięzców?

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 15:18 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
szkudlarek napisał(a):
Punkty byly umieszczone jak to na Daniela przystało. W lesie. To chyba też norma.

Nie byłem nigdy na danielowej imprezie, więc nie wiedziałem. Teraz już wiem;) Wydaje mi się, że w nocnym rajdzie, gdzie punkty są poumieszczane na drzewach (i może być to każde drzewo), warto byłoby stosować lampiony, a nie kartki A4 bez elementów odblaskowych.

szkudlarek napisał(a):
Wiec nie bardzo rozumiem Twoje zdziwienie, ze mielismy sie scigac na 50km. Większość tras zawsze wychodzi więcej niz 50 :) Uważam, że NM2013 miescila sie w normie.

54 to więcej niż 50 i 60 to też więcej niż 50;) Na niektórych imprezach organizatorzy pokazują optymalny przebieg wraz z dystansem, to znacznie ułatwia życie i ucina wszystkie dyskusje, może warto by taki zwyczaj wprowadzić na stałe?

marqiz napisał(a):
Ja bym na czterech (trasa TP50) z nich dał rozświetlenie:

Bo Ty podchodzisz do trasy tak, by była czytelna i zrozumiała. A Daniel chyba postanowił utrudnić ją jak najbardziej można;)

A ocena danego rajdu zawsze jest subiektywna i zależy od tego, czego kto oczekuje. Ja chciałbym w miarę aktualnych map i punktów, które da się jednoznacznie odnaleźć. Wolę pobiegać niż tracić godziny (!!) na czesanie lasu. Jak bym chciał czesać las godzinami, to bym sobie na grzyby poszedł. Dlatego nie mówię, że NM jest do bani, a tylko, że mi urok jej trasy i zasad się nie podobał.

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 17:47 
Offline

Dołączył: Cz, 26 cze 2008, 20:44
Posty: 78
Lokalizacja: Śledzikowo :)
Imię i nazwisko: Wojtek Paszkowski
GG: 0
Giek napisał(a):
Mam wrażenie, że psychicznie też nas zmasakrowało bo nikt nic nie pisze na forum.


nie wiem, jak perpedesiarze, ale ja od niedzieli rower z błota odskrobuję.

A pogoda... no niby psioczyłem przez całą noc na nią, ale jak sobie pomyślałem, że po północy mogło np przymrozić i ściąć tą wilgoć na drogach w piękne lodowisko, to jednak bardzo mi się pogoda podobała.

krasus napisał(a):
Czy na pewno chodzi o to, by mapa tak bardzo odbiegała od rzeczywistości? To rajd na orientację czy na wróżenie z fusów pt: "Gdzie tu może być droga, której na mapie nie ma"?


skoro nawet Główny Geodeta y Kartograf Kraju, mający duże siły i środki nie jest w stanie sporządzić aktualnej mapy tych terenów (nie mówiąc już o różnych Compassach i Planach), to jak sam jeden DŚ ma ją zrobić? Tak to już jest z prawie całą północną (i nie tylko) Polską, że mapy baardzo mocno odbiegają od rzeczywistości. Pytanie - czy robić imprezy cały czas na objętych aktualnymi mapami tych samych terenach (zazwyczaj mocno cywilizowanych albo turystycznie zdeptanych), czy na terenach krajobrazowo ciekawych i dzikich (za to z wątpliwą aktualnością map).
Od dokładnych map jest BnO i RJnO, ale to jednak nie te dystanse. Z mniejszym lub większym elementem losowości na imprezach maratońskich w tych okolicach niestety musimy się pogodzić.

I tak piechurzy mają dobrze, bo brak drogi (albo jej makabryczny stan) spowalnia w niewielkim stopniu, na rowerze oznacza to często 4-5krotny spadek tempa poruszania się (albo zupełną niemożność).

Na tej Masakrze trudność mocno mogła powiększyć mgła - przy słabej widoczności nieaktualność drożni bardziej daje się we znaki, gdy nie widać rzeźby i innych elementów charakterystycznych.


Cytuj:
Przyjechaliśmy na NM we czworo i zgodnie orzekliśmy, że nigdy więcej.


ale to w trakcie, czy po? Bo tak w okolicach 4-5 nad ranem też mam zawsze takie same silne postanowienia, haha.

Mi się okolica nader podobała. Bardzo interesująca krajoznawczo. Sporo punktów na różnej ciekawej infrastrukturze - niedokończona autostrada, ślady wąskotorówek, zamczyska... zaintrygowały mnie okolice Bytowa i resztki dawnego nasypu (PK1 TR), który w/g Daniela był pozostałością wąskotorówki. Zerknąłem na stare mapy i okazało się, że wąski tor biegł dalej na południe, a nasyp musiał być pozostałością dziwnych prac hydrotechnicznych - przed wojną na tym terenie Ina sobie w tym miejscu bifurkowała przez mokradła do obecnej Pęzinki, a po wojnie została odcięta i powstało za to parę zalewów - ciekawe po co?

pozdro


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 20:44 
Offline

Dołączył: Pn, 6 sie 2007, 18:30
Posty: 10
szkudlarek napisał(a):
krasus napisał(a):
My czesaliśmy w 4 osoby, zaś na PK9 w 15 osób :) Ilość robi swoje.
Polecam nauki nawigacji (oczywiście chętnym, nie mówie, że Tobie) u Kazika Cz. Takich rzeczy jak znajdowanie jedynego słusznego drzewa w lesie od niego sie nauczyłem. :)


Dziwnym trafem na pk9 bez mapy i kompasu poprowadziłeś te 15osób z telefonem/GPSem w ręku, a tekst "180 metrów do punktu" - rozbawił kilka osób :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Śr, 18 gru 2013, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
wójek napisał(a):
Dziwnym trafem na pk9 bez mapy i kompasu poprowadziłeś te 15osób z telefonem/GPSem w ręku, a tekst "180 metrów do punktu" - rozbawił kilka osób :roll:

Chyba mnie z kims pomyliles. Mapy i kompasu z reki nie wypuszczam, a gps wyjalem dwa razy z plecaka. Na PK4 (33km) i PK10 (47km) aby sprawdzic odleglosc calkowita.
Polecam analize tracka w mojej galerii. Nie widze powodu dla ktorego mialbym lazic w kolko po lesie albo szukac PK w zlym miejscu jezeli bym GPSa uzywal :)
Aha i tych 14 osob nie prowadzilem. :)
PS. Grzesiek zapraszam do wspolnego napierania nastepnym razem jezeli masz watpliwosci :)


Ostatnio edytowano Cz, 19 gru 2013, 08:51 przez szkudlarek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Cz, 19 gru 2013, 00:01 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
wpaszk napisał(a):
A pogoda... no niby psioczyłem przez całą noc na nią, ale jak sobie pomyślałem, że po północy mogło np przymrozić i ściąć tą wilgoć na drogach w piękne lodowisko, to jednak bardzo mi się pogoda podobała.

Hahah, miałem podobnie. Generalnie człowiek psioczy, ale gdzieśtam w duszy to... im trudniejsze warunki pogodowe, tym bardziej się tym jaram;)

wpaszk napisał(a):
skoro nawet Główny Geodeta y Kartograf Kraju, mający duże siły i środki nie jest w stanie sporządzić aktualnej mapy tych terenów (nie mówiąc już o różnych Compassach i Planach), to jak sam jeden DŚ ma ją zrobić? Tak to już jest z prawie całą północną (i nie tylko) Polską, że mapy baardzo mocno odbiegają od rzeczywistości.

Nie wiedziałem, że tak jest. Na płn kraju byłem na Mazurskich Tropach (super mapa) i na Harpie 43 (mapa lekko odbiegająca od rzeczywistości). Gdyby sama mapa była kiepska to spoko, ale jak dodamy do tego wieszanie punktów na nie dających się nijak w miarę łatwo zlokalizować drzewach i kartki A4 zamiast lampionów, to dla mnie przestaje to być zabawne. Ale, jak już zaznaczyłem, dla mnie. Niewykluczone, że komuś się to podoba, wolność wyboru:)

wpaszk napisał(a):
I tak piechurzy mają dobrze, bo brak drogi (albo jej makabryczny stan) spowalnia w niewielkim stopniu, na rowerze oznacza to często 4-5krotny spadek tempa poruszania się (albo zupełną niemożność).

No nie wiem;) Na dobrym terenie biegam sobie na luzie w tempie 5:30. Jak były niewidoczne na mapie moczary czy las tak gęsty, że trudno przejść, to na kilometr schodziło ponad 25 min.

A co do stwierdzenia, że nigdy więcej, to padło ono w drodze powrotnej, w nocy to właściwie o niczym już nie myślałem;) I pełna zgoda, że okolica super. Często żałowałem, że to rajd nocny, bo miałem przekonanie: "tu na pewno jest cholernie ładnie!", ale nie mogłem tego zobaczyć.

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Cz, 19 gru 2013, 02:03 
Offline

Dołączył: Pn, 4 mar 2013, 20:10
Posty: 11
Lokalizacja: Chociwel
GG: 0
Krasus potwierdzam: tam jest cholernie ładnie. A co dopiero latem... Nazywają tę okolicę Ińskie Bieszczady.

Marquiz napisał:
Cytuj:
PK1 - nie widać czy od Zachodu można suchą nogą wejść na punkt (na 1:10 000 widać że nie można)

Daniel mówił o tym na odprawie i napisał w opisie punktu, że od zachodu nie ma przejścia.
Na mecie ktoś mówił, że próbował ale gdy stwierdził, że chyba po pas - zrezygnował.

Niektóre PK rzeczywiście były "w środku niczego". Np. 7 - najbliższym pewnym punktem orientacyjnym był chyba koniec jeziora Dłusko. Wiedząc, że na mapie w tej skali nie ma wszystkich dróg leśnych to trzeba było się namęczyć.
PK 8 i 11 także nie wiedziałbym jak namierzać ale tam nawet nie byłem.
Myślę, że wygrali ci, którzy po prostu chcieli "zgarnąć" wszystkie punkty w limicie czasu. Podczas szukania 6 spotkaliśmy zawodnika ( i razem trochę czesaliśmy chaszcze ale bez powodzenia), który po dziesięciu godzinach stwierdził, że rezygnuje bo normalnie już by był na mecie. Z tego co wiem znalazł siedem PK. Pewnie myślał, że innym lepiej idzie i nie ma już szans na dobry wynik.
A w tym czasie przyszli zwycięzcy krok po kroczku przesuwali kilometry pod nogami :D

Grzesiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: NM 2013
PostNapisane: Cz, 19 gru 2013, 17:36 
Offline

Dołączył: Pn, 6 sie 2007, 18:30
Posty: 10
szkudlarek napisał(a):
Chyba mnie z kims pomyliles. Mapy i kompasu z reki nie wypuszczam, a gps wyjalem dwa razy z plecaka. Na PK4 (33km) i PK10 (47km) aby sprawdzic odleglosc calkowita.
Polecam analize tracka w mojej galerii. Nie widze powodu dla ktorego mialbym lazic w kolko po lesie albo szukac PK w zlym miejscu jezeli bym GPSa uzywal :)
Aha i tych 14 osob nie prowadzilem. :)


Nie, nie pomyliłem. Podobnie jak dwie inne osoby, które widziały całą sytuację. Nie wiem co wyjmowałeś na innych punktach, na PK9 był to telefon. Zaprzeczasz że miałeś telefon w ręku, mogłeś się wysilić i napisać coś w stylu: pisałem SMSa, lub sprawdzałem odległość jaką pokonałem od skrzyżowania przecinek (w ten sposób najłatwiej było się namierzyć na punkt); wtedy bez najmniejszego zająknięcia przeprosiłbym Cię. Wyświetlacz w nocy z daleko rzuca się w oczy, a że przechodziłeś ok 3m ode mnie, to nie dało się tego nie zauważyć. Zresztą jak pisalem wyżej, dwie inne osoby też to widziały. Czemu tego nie zgłosiły, z naszej rozmowy wynikło że bez sensu, nie ma dowodu, nie ma sprawy. Sam chciałem się dowiedzieć co można zrobić w takiej sytuacji, ale mało co można. Zresztą widać.

Dlaczego mogłeś łazić w kółko punktów - ano dlatego, że ciężko jest wprowadzić współrzędne punktu, jednak mając mapę i telefon z mapą np google, geoportal (aplikacja trekbudy), bez najmniejszego problemu znasz swoje położenie i robiąc to w promieniu ok 1km od punktu, jesteś w stanie trafić w jego pobliże. Później wystarczy przeczytaj opis i znaleźć np jedno drzewo na szczycie górki. Czy tak dokładnie robiłeś nie wiem, nie złapałem Cię za ręke. Jest to jednak problem dla organizatorów. Obecne telefony szybko wskazują lokalizację; a podany sposób jest ciężki do wykrycia, chyba że przez przypadek się człowiek zapomni i będzie lazł z telefonem w "tłum" ludzi, bo jest w danej chwili skupiony na kręceniu filmu :roll:

14 osób nie prowadziłeś, masz rację. Krzyknąłem do kilku, by szli za Tobą bo masz GPSa, tak to wyglądało dokładnie. I tyle w tym temacie.

A wystarczyło ścieme napisać "miałem telefon, ale (...)", a nie zaprzeczać... :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL