FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:49

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 09:05 
Offline

Dołączył: Pn, 28 gru 2015, 08:24
Posty: 26
Chyba zostałem źle zrozumiany. Po pierwsze nie jestem przeciw CP - mam, używam, dzięki służbowemu Samsungowi przez NFC (jak jest) i to robi naprawdę fajną robotę, zwłaszcza w podłych warunkach. Po drugie to moim zdaniem system SI na dłuższych imprezach terenowych jest za drogi, w sensie że nawet perforatory czasem giną, a co dopiero jakieś czytniki :) Ktoś by musiał je mieć cały czas na oku i w naszych imprezach jest to chyba organizacyjnie niemożliwe, o kosztach ogólnych nie wspomnę. Więc temat SI jest IMO dla nas do pominięcia w ogóle. Po trzecie jestem przeciw obowiązkowi pisania czasów na karcie - ale tylko w sytuacjach gdy jest dostępny CP, a to z uwagi na równość szans. To nie są wprawdzie sprinty gdzie każda sekunda się liczy, ale kilkanaście - kilkadziesiąt sekund (bo pada, bo papier zmiękł, bo długopis nie chce pisać) razy dwadzieścia - trzydzieści punktów robi już zauważalną różnicę. Mogę zrozumieć jakąś ograniczoną przydatność tych godzin przy ewentualnych protestach (choć jak pisałem to i tak jest jak proces poszlakowy), mogę też zrozumieć chęć zamieszczenia w necie sympatycznej tabelki gdzie przy każdym nazwisku będzie cała historia jego batalii :) - to też jest fajne. Ale to i tak tylko półśrodki bo w pierwszym przypadku to żaden dowód jest przecież, w drugim - i tak nie będzie to "live", tabelka wypełnia się do końca od kilku godzin do kilku dni, zależnie od obciążenia organizatora, który przecież po imprezie ma całą masę innej, ważniejszej roboty. Co do tracków - rzecz jasna nie chodziło mi o traktowanie tego jako podstawowe źródło danych co, gdzie i kiedy, to zbyt czasochłonne jest. Ale jako swego rodzaju czarną skrzynkę - właśnie w razie protestów. Nic lepiej nie pokaże gdzie naprawdę byłem i o której godzinie :) Albo czy respektowałem zakazy n.p. Więc kto ma, deponowałby u organizatora po imprezie swojego tracka - na wszelki wypadek. Ewentualnie - za zgodą - mógłby je wrzucić potem hurtowo na 3d czy coś w tym stylu...
Pozdrawiam, Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 4 cze 2007, 12:13
Posty: 141
Lokalizacja: obecnie wawa
Imię i nazwisko: Paweł Brudło
GG: 0
krobi napisał(a):
2) porównania międzyczasów - ma sens wyłącznie w przypadku zadanej kolejności PK. Przy trasie wielowariantowej, o rogainingu nie mówiąc, porównywanie międzyczasów jest niemożliwe.
3) porównywanie wariantów - dużo lepiej funkcję tę spełnia 3drerun itp. serwisy. Kto chce najczęściej się dzieli. Również praktycznie sensowne w przypadku wielowariantowości dążącej do jedności.

Oczywiście, że jest możliwe - sam takowe analizy wykonywałem po Harpaganach. Tabelka z czasami ma naprawdę dużą wartość poznawczą. Definiujesz sobie zbiór sensownych przelotów i wyszukujesz najkrótsze czasy a następnie próbujesz z tego ułożyć najszybszy wariant - w ten sposób sprawdzałem czy zrobienie całej TR200 było możliwe.

Nie neguję tego, że wpisywanie czasów na kartę jest potencjalnie uciążliwe (zwłaszcza w czasie deszczu) ale ta uciążliwość ma dodatkowo taką zaletę, że może zachęcić uczestników do używania CheckPointa. Zamiast twardej sankcji Checkpoint albo DSQ masz cały czas alternatywę - CheckPoint albo karta i czasy. Z czasem ludzie się przyzwyczają, aplikacja będzie działać stabilniej i alternatywa wtedy zniknie :)
Jak ktoś bardzo nie chce / nie może to niech się dobrze zorganizuje i straty można ograniczyć to 2-3 sekund na PK.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 09:45 
Offline

Dołączył: Pt, 6 cze 2014, 10:33
Posty: 22
Imię i nazwisko: Łukasz S.
GG: 0
W telefonach nowszej generacji z androidem zwykła wymiana baterii jest dość kłopotliwa. Żeby wymienić baterię trzeba mieć przy sobie zestaw narzędzi, a i sama operacja jest dość czasochłonna. Przy telefonach z akumulatorami nie obejdzie się bez dodatkowego źródła zasilania. Pewnie mało kto ma coś takiego. Zmierzam do tego, że zwłaszcza na długich maratonach, z limitem kilkunastogodzinnym zawsze powinna być alternatywa dla checkpointa, czyli karta i perforator.
Zastąpienie tradycyjnej metody potwierdzania punktów nowszymi technologiami pachnie mi trochę próbą przerzucenia kosztów z organizatora na uczestników. Czyli co, w związku z tym tańsze wpisowe będzie? Wszak organizatorzy nie będą musieli się martwić wydatkami na perforatory i drukowanie kart.
Nie jestem przeciwny checkpointowi bo wyniki online to fajna sprawa. Jeśli nie mogę być na zawodach to sam chętnie oglądam relację na żywo. Najlepsze byłoby pewnie połączenie obu tych metod i pozostawienie wyboru uczestnikom. Jeśli ktoś chce niech używa checkpoita. Kto nie chce zostaje mu tradycyjny sposób.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 09:55 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Łukasz, ale w jakim celu chcesz wymieniać baterię. Wysłanie tych 30 SMS zużywa minimalnie energię i bateria w dobrym stanie powinna spokojnie wytrzymać kilka dni.
Tylko trzeba pamiętać by wyłączyć LTE, transmisje danych i inne zupełnie niepotrzebne funkcje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 11:08 
Offline

Dołączył: Pt, 6 cze 2014, 10:33
Posty: 22
Imię i nazwisko: Łukasz S.
GG: 0
Wigor napisał(a):
Łukasz, ale w jakim celu chcesz wymieniać baterię. Wysłanie tych 30 SMS zużywa minimalnie energię i bateria w dobrym stanie powinna spokojnie wytrzymać kilka dni.
Tylko trzeba pamiętać by wyłączyć LTE, transmisje danych i inne zupełnie niepotrzebne funkcje.

W nowych telefonach być może tak, ale w starych i wyeksploatowanych już niekoniecznie tyle wytrzymują.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 15:43 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Grześ, Przyznaję 'trochę' naciągnąłem Wigora argumenty pod Twoją wypowiedź. Kajam się ;)


Źle napisałem, że porównywanie czasów przy trasach wielowariantowych jest niemożliwe.
Chodziło o mniejszą wartość poznawczą, choć z 2 strony miłośnicy statystyki każdą tabelkę potrafią wykorzystać do ostatniej cyferki

Bronek myślę, że celnie dyskusję podsumował: ręczne wpisywanie czasu na kartę jest sankcją wymuszającą popularyzację techniki
I bez 2 zdań, taka upierdliwość na pewno na mechanizację pozytywnie wpłynie.


Kwestia dyskusji, na ile chcemy wprowadzanie tej i tak nieuniknionej rzeczywistości przyśpieszyć.
Temat można crosspostować do PMNO, bo chyba dotyczy wszystkich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Cz, 6 kwi 2017, 16:02 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Jeszcze raz, system nie powstał po to by zawodników zmuszać do wpisywania czasu na karcie, a co za tym idzie zachęcać do korzystania z aplikacji, tylko właśnie po to by tego czasu na kartę nie pisać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 10 kwi 2017, 15:02 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
Dopóki nie ma wersji przynajmniej na Windows Phone'a i IOSa to wprowadzanie "kar za brak apki" (konieczność zapisywania czasu na karcie, czy manualnego wysyłania smsa) jest rzeczywiście krzywdząca.

Być może dobrym kompromisem byłaby możliwość uzupełnienia godzin odwiedzin punktu na mecie np. na podstawie zdjęć zrobionych nawet zwykłą komórką. Praktycznie każdy telefon ma aparat, a we właściwościach zdjęcia zapisywany jest czas zrobienia zdjęcia. Wtedy nie wpływałoby to na wynik zawodnika z nieandroidowym telefonem, a sędziowie w razie wątpliwości mieliby możliwość skontrolowania (zwłaszcza, jeśli byłby obowiązek zrobienia selfie z kodem QR ;) ). Dodatkowo, z obowiązku podawania czasu na karcie mogliby być zwolnieni ci, którzy dostarczają tracka z GPSu.

Innym wyjściem jest zakup przez organizatorów odpowiedniej liczby telefonów z zainstalowaną apką i zasiloną kartą, do wypożyczenia przed startem za powiedzmy 5 zł :D

Tym sposobem wszelkie niedogodności wynikające z braku wersji na WP i IOS spadłyby na organizatorów :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 10 kwi 2017, 15:25 
Offline

Dołączył: Wt, 7 gru 2010, 10:58
Posty: 130
Wysyłając na NMNO SMS-y wcale nie czułem się poszkodowany czasowo. Perforowałem kartę i wracając do roweru wysyłałem SMS-a. Nie trwało to dłużej niż skorzystanie z najnowszej techniki. A gdy był problem ze sczytaniem kodu nawet krócej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: CheckPoint
PostNapisane: Pn, 10 kwi 2017, 15:49 
Offline

Dołączył: So, 16 cze 2012, 10:13
Posty: 40
Imię i nazwisko: ukasz M.
GG: 0
1. Na NMnO miałem okazję widzieć przy punkcie zarówno osoby korzystające z aplikacji jaki i tych tradycyjnie perforujących kartę. Patrze ja sobie i widzę, że jak ktoś jest dobrze zorganizowany, ma kartę startową i coś do pisania przypięte np. z przodu w okolicach klatki piersiowej to wpisywanie czasu i perforowanie idzie bardzo sprawnie. Maksymalna korzyść na rzecz tych z aplikacją to ok kilku sekund (zazwyczaj jednak remis)! Przy trasach 100 km i więcej nie sądzę aby było to dyskryminujące i mogło wpływać na wypaczenie wyników.

2. Niektórym nie chce się poświęcić 5-10 min na przeczytanie regulaminu i instrukcji a później na odprawach padają pytania typu: "Proszę Pana, a z tą aplikacją to co to to się robi?" i inne takie ;)

3. Pewnie większość zawodników oczekuje wyników bezpośrednio po zakończeniu imprezy. Kosztuje to organizatorów sporo czasu żmudnej roboty (nawet jak nie ma czasów do wpisywania). W tym przypadku wyniki mamy od ręki.

Sam korzystałem na kilku imprezach z aplikacji i z punktu widzenia uczestnika jestem zdecydowanie ZA.

Jak to w życiu bywa, zawsze znajdzie się grono takich co będą marudzić ;)


Ostatnio edytowano Pn, 10 kwi 2017, 19:46 przez mirones, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL