FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Śr, 13 sty 2016, 15:26 
Offline

Dołączył: Wt, 7 gru 2010, 10:58
Posty: 130
Na brak imprez i zawodników na południu nie pomoże nawet najlepszy regulamin. Na zbudowanie tradycji startów w imprezach na orientację trzeba wielu lat. Od kiedy robili to twórcy Harpagana każdy wie. Teraz w imprezach na orientację na Pomorzu startują już dzieci a może i wnukowie pierwszych uczestników Harpa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Cz, 14 sty 2016, 14:42 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
Nie do końca się zgodzę. Porównywanie Harpagana z jakąkolwiek inną imprezą jest karkołomne. Zupełnie inne początki - zupełnie inni Polacy. Bum na jazdę na rowerze zaczął się jakieś 5-6 lat temu. Nigdy tego nie badałem ale pamiętam jak na wakacje jeździłem z rowerami 7-8 lat temu to na trasie nad morze widywałem może kilka samochodów z rowerami na bagażniku. Teraz na tej samej trasie po drodze mija się ich setki. I teoretycznie powinno być łatwiej. Ale nie do końca jest. Niezwykle trudno jest przekonać do zawodów ludzi, którzy na co dzień jeżdżą rekreacyjnie albo startują w maratonach MTB (takich akurat mamy na południu sporo). Kiedy pojawiają się na imprezie na której startuje 15 zapaleńców nabierają przekonania, że całe zamieszanie organizowane jest przez jakichś wariatów. Człowiek jest gatunkiem stadnym i lubi bywać w dużej grupie (w naszym przypadku tylko na starcie i mecie, ale to wystarczy).

Piszę o tym nieustannie, bo o ile Puchar coraz lepiej radzi sobie jako tako w wyłanianiu najlepszych zawodników, to poza tą garstką kilku-kilkunastu zawodników, reszta nie ma powodów do dumy czy satysfakcji biorąc udział w Pucharze. Walor popularyzatorski Pucharu jest żaden. Zwiększanie liczby imprez pucharowych w okolicach Trójmiasta, to tak jakby w Polsce popularyzować jedzenie ziemniaków. Poza tym dla nowych zawodników punktacja jest tak skomplikowana, że trzeba wyjątkowego samozaparcia, żeby się w to wgryzać. To nijak ma się do popularyzacji.

Jeszcze w 2009 roku imprez Pucharowych było kilka. Nawet przy kilkunastu imprezach wynik w 3-4 dziesiątce generalki był jakoś miarodajny. Wiadomo było, że każdy z zawodników musiał startować przynajmniej kilka razy w mniej znanym terenie. Wiecie dobrze jak startuje się w terenie który znacie a jak w miejscu zupełnie wam nie znanym. Mój najlepszy Pucharowy wynik na Funexie w Krakowie wynikał pewnie z tego, że sporą część trasy jechałem na pamięć. Jeśli 6 zawodów odbywa się w okolicach Trójmiasta to jakie szanse na dobre miejsce w generalce mają ludzie którzy mieszkają 600 km dalej?

Skoro pojawiają się pomysły na dalsze komplikowanie punktacji dlaczego nie wprowadzić jednak kryterium terytorialnego - liczy sie 100% z jednej imprezy w danym województwie i 2x50% z każdej następnej, albo 2 najlepsze wyniki na terenie danego województwa, itp? To na prawdę wpłynęło by korzystnie na sprawiedliwość punktacji, o którą z taką zażartością walczymy.

Pewnie prawie nikt już nie czyta moich marudzeń, ale co mi tam. Może jest tu ktoś kto czytając pomyśli sobie, że nie jest sam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Cz, 14 sty 2016, 16:40 
Offline

Dołączył: Wt, 7 gru 2010, 10:58
Posty: 130
Jeżeli Harpagan jest złym przykładem, niech będzie inny - Łódź i Bikeorient.
Przed 10 laty była tu pustynia w rajdach na orientację. Doskonale pamiętam czasy gdy na zawody na orientację przyjeżdżało kilkunastu zapaleńców. Po 8 latach od pierwszego Bikeorientu impreza rozrosła się do 3-4 edycji w roku i w każdej bierze udział prawie 200 osób a ich liczba z roku na rok wzrasta. Do starcie w imprezie udało się przekonać właśnie w dużej mierze osoby jeżdżące rekreacyjnie. Organizatorzy innej imprezy rozgrywanej w okolicach Łodzi Orientakcji również nie narzekają na frekwecję, a nie są to jedyne zawody w regionie. Poza miejscowymi zawodnikami przyjeżdża tu zawodnicy z całej Polski.
Najbardziej mnie cieszy, że po kilku latach doczekaliśmy się zawodników, którym nie wystarczył start w Bikeoriencie i ruszyli w Polskę.
Wiem, najlepiej wybrać drogę na skróty, wymusić na uczestnikach Puchary by przyjechali na imprezy organizowane na południu.

Zaproponowane kryterium terytorialne wg mnie nie rozwiązuje sprawy

qnick napisał(a):
liczy sie 100% z jednej imprezy w danym województwie i 2x50% z każdej następnej, albo 2 najlepsze wyniki na terenie danego województwa, itp? ".


Wg mnie zadowalający przepis regulaminu powinien brzmieć: "Do punktacji PPM liczy się co najmniej 1 impreza z południa Polski"

Przymus jest tu jedyną skuteczną metodą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Pt, 15 sty 2016, 13:38 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
Nie odniosłeś się do niesprawiedliwości w punktacji. Wobec popularności imprez na orientację w okolicach Trójmiasta jest całkiem prawdopodobne, że np. 3 imprezy odbędą się w tym samym terenie. To daje ogromny bonus osobom mieszkającym w pobliżu. Jakże tak? Tutaj cyzeluje się systemy punktacji dla najlepszych, a taka jawna niesprawiedliwość dla średniaków uchodzi zupełnie niezauważona?

No i totalnie opacznie mnie zrozumiałeś z tymi przymusami. Pewnie dlatego, że konsekwentnie pomijasz element popularyzacji w PPM. To ja może napiszę wyraźnie: CHODZI MI O POPULARYZACJĘ.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Pt, 15 sty 2016, 17:02 
Offline

Dołączył: Wt, 7 gru 2010, 10:58
Posty: 130
Myślę, ze jednak chodzi nam o to samo tylko metody, żeby to osiągnąć widzimy różne.

Jedną metodą popularyzacji jest organizowanie dobrych imprez dla wszystkich (niekoniecznie muszą to być od razu imprezy pucharowe). Kolejny dobry przykład to KoRnO.
Oczywiście to wymaga cierpliwości i lat.

Druga metoda to odpowiednie zapisy w regulaminie.

Dla mnie ta pierwsza metoda jest bardziej skuteczna, bo ile osób może zachęcić odpowiedni zapis w regulaminie? Ilość osób rywalizujących w PPM jest ograniczona i niewielka. Zazwyczaj te osoby i tak jeżdżą na imprezy po całej Polsce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Wt, 19 sty 2016, 19:30 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
A eliminacja niesprawiedliwości w punktacji? 5 imprez u siebie kontra żadnej? To nie wina zawodnika, że mieszka na maratonowej pustyni. Dlaczego miałby przez to mieć gorzej w generalce? Może jednak warto o tym pomyśleć z tej perspektywy i wyrównać szanse zawodników z mniej i bardziej obleganych terenów? Nikt nie zabrania startowania u siebie, ale punktacja mogłaby być bardziej obiektywna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Śr, 20 sty 2016, 20:53 
Offline

Dołączył: So, 8 lis 2008, 21:54
Posty: 28
qnick napisał(a):
A eliminacja niesprawiedliwości w punktacji? 5 imprez u siebie kontra żadnej? To nie wina zawodnika, że mieszka na maratonowej pustyni. Dlaczego miałby przez to mieć gorzej w generalce? Może jednak warto o tym pomyśleć z tej perspektywy i wyrównać szanse zawodników z mniej i bardziej obleganych terenów? Nikt nie zabrania startowania u siebie, ale punktacja mogłaby być bardziej obiektywna.


Byłem przeciw administracyjnemu ograniczaniu liczby imprez Pucharowych, ale obecny regulamin już mnie razi znacznie mniej.
Przesadzasz z tą znajomością terenu. Weź pierwszą dziesiątkę Pucharu i oni wygrywają w zasadzie wszędzie i na zachodzie i wschodzie i w centrum; a są albo z zachodu, wschodu lub z centrum.
Gdyby ograniczyć liczbę z okolic Trójmiasta. to byłoby to krzywdzące, dla dobrze zorganizowanych stamtąd. W tym temacie dobra jest wypowiedź Wikiego o Łodzi.

Imprezy górskie na południu są moim trudniejsze (cięższe) i chyba w tym tkwi ich problem. Ale administracyjnie tego się zmienić nie uda.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Mapa PPM
PostNapisane: Cz, 21 sty 2016, 14:20 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
Chyba nie ma sensu gadać o tym wszystkim na forum, bo jak widać rzadko kto zagląda do wcześniejszych postów zanim napisze odpowiedź :)
Pisałem o średniakach takich jak ja, a nie o czołówce (choć tutaj też bywają niespodzianki jak na Harpaganie w Elblągu).
Proponowałem ograniczenie liczby punktów zdobytych na danym terenie a nie wyrzucanie imprez z Pucharu - to był pomysł sprzed ery Aspirantów, czy mniej punktowanych krótkich tras.

Imprezy górskie to nie jest żaden problem - gór w Polsce mamy jak na lekarstwo, choć organizatorzy z Południa rzeczywiście lubią robić trasy w "ciekawszych topograficznie" lokalizacjach. Faktem jest, że trudno jest zaprojektować fajną trasę w górach, ale są bardzo chlubne wyjątki - np. IWW, Łemkowski BikeOrient. Nawet my bywaliśmy zadowoleni z naszych tras (zwłaszcza z Galicji w Bochni i z Ciupagi). Nie sądzę, żeby którakolwiek z tych imprez była trudniejsza od Grassora (na którym nigdy nie byłem :-) )


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL