FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 11:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Śr, 26 lut 2014, 08:57 
Offline

Dołączył: Wt, 7 gru 2010, 10:58
Posty: 130
Dyskusja w tej chwili jest zbędna. Regulamin jest jaki jest i będzie obowiązywał co najmniej przez najbliższy rok. Czy był dobry czy nie, czy go zmieniać czy pozostawić bez zmian można będzie podyskutować dopiero pod koniec roku.
Mam nadzieję, że pozytywnym skutkiem tego regulaminu będzie usunięcie z Pucharu imprez najmniej popularnych. Przyszłość maratonów na orientację widzę w 10 imprezach Pucharu Polski a do tego mini puchary "regionalne" typu działającego Pucharu Wyryp, Pucharu Bikeorientu z 3-4 imprezami, niekoniecznie tego samego organizatora. Od razu nasuwają się mi się takie miejsca jak Pomorze, zachodniopomorskie, Mazowsze i okolice.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Śr, 7 maja 2014, 11:29 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
Jeśli zostaną zastosowane zapisy regulaminu, to właśnie Rudawska Wyrypa została wyeliminowana z Pucharu na przyszły rok. Pogoda mocno zadziałała na niekorzyść organizatora, ale przecież są imprezy odbywające się w gorszych warunkach, a mimo, mają solidną obsadę. Może organizatorzy cyklu coś wymyślą, żeby mieć na wszystkich imprezach taką frekwencję jak na Izerskiej?

Wydaje mi się, że liczba imprez Pucharowych też zadziałała na niekorzyść Wyrypy. W końcu to impreza "peryferyjna", a teraz każdy może zrobić 6 imprez jeżdżąc max 200km od domu... Dlatego właśnie żeby wyniki były bardziej obiektywne konieczne jest bardziej radykalne ograniczanie liczby imprez w Pucharze.

Wszystkich, którzy nie chcą zniknięcia górskich imprez z kalendarza zapraszam na Ciupagę już 7 czerwca w Jordanowie!!! ;) My stawiamy na dowolność - scorelauf i wariant optymalny trudny do wykombinowania. W górach trudno jest wymyślić nieoczywistą trasą - ciekawe czy nam się uda...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Śr, 7 maja 2014, 12:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 4 cze 2007, 12:13
Posty: 141
Lokalizacja: obecnie wawa
Imię i nazwisko: Paweł Brudło
GG: 0
Oglądając mapę tegorocznej edycji cieszę się, że spędziłem majówkę z rodziną :D Po dwóch startach (RW i KW) wiedziałem, że do czasu zmiany budowniczego trasy rowerowej nie ma sensu przyjeżdżać. Do frekwencji z Izerskiej dla mnie brakuje "tylko" Arka jako budowniczego TR - do innych aspektów imprezy (poza trasą) nie mam zastrzeżeń.

Co do peryferyjności to dla "południowców" to wcale nie była impreza peryferyjna - jak sam zauważyłeś mogłaby mieć frekwencje jak IW - i na trasie TP50 miała dobra frekwencję.

Co do Ciupagi to liczę na dwa "bocheńskie" etapy w jeden dzień i mam nadzieję, że nie będę żałował, że zabrałem fulla a nie przełajówkę ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Pt, 9 maja 2014, 21:49 
Offline

Dołączył: Pt, 17 sty 2014, 14:14
Posty: 12
Problemem Rudawskiej nie jest trasa (choć scorelauf byłby zdecydowanie lepszy) tylko paradoksalnie termin - wiele odób, nie tylko Paweł woli spędzić majówkę z Rodziną. Przesunięcie o tydzień załatwiłoby sprawę.
W tym roku jeździliśmy po sniegu co dodatkowo odstarszyło wiele osób - część jeszcze przed, a część wycofała się w trakcie. To jest dokładnie case zeszłorocznej Róży Wiatrów - Wielkanoc plus snieg na trasie = frekwencja kilkuosobowa.
Nota bene zapis o 25-ciu sklasyfikowanych wyeliminuje sporo imprez, w tym niestety te fajne - zagrożone są Róża, Grassor, Funex... Frekwencja na pewno nie powinna być jedynym kryterium klasyfikacji na rok kolejny.

Odnośnie punktacji do PPM w nowym regulaminie - zgadzam się z Maćkiem że niestety nie jest to dobre rozwiązanie.
Czas waży na punktacji zdecydowanie za dużo w stosunku do liczby zebranych PK
Konkretny już przykład z H47:
Krzysztof Wesoły przyjeżdza na metę prawie tak samo (5,5 min przed) jak Bartek Bober (ale ma 1 PK mniej) - dostaje tylko 1,5 pkt mniej do PPM
tymczasem
Wojtek Paszkowski przyjeżdza na metę dokładnie 30 min po Piotrku Buciaku (obaj mają komplet) - dostaje aż 4 pkt mniej do PPM (czyli 1 pkt = 7,5 min)
Zatem szybszy powrót na metę może być bezpieczniejszy niż walka do końca (zwłaszcza że walka do końca może się jeszcze zakończyć przekroczeniem limitu). Czy na pewno o to nam chodziło?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Pt, 9 maja 2014, 22:31 
Offline

Dołączył: Wt, 18 gru 2012, 13:07
Posty: 90
Imię i nazwisko: Radek W.
GG: 0
WojtekH napisał(a):
Problemem Rudawskiej nie jest trasa (choć scorelauf byłby zdecydowanie lepszy) tylko paradoksalnie termin - wiele odób, nie tylko Paweł woli spędzić majówkę z Rodziną. Przesunięcie o tydzień załatwiłoby sprawę.
W tym roku jeździliśmy po sniegu co dodatkowo odstarszyło wiele osób - część jeszcze przed, a część wycofała się w trakcie. To jest dokładnie case zeszłorocznej Róży Wiatrów - Wielkanoc plus snieg na trasie = frekwencja kilkuosobowa.
Nota bene zapis o 25-ciu sklasyfikowanych wyeliminuje sporo imprez, w tym niestety te fajne - zagrożone są Róża, Grassor, Funex... Frekwencja na pewno nie powinna być jedynym kryterium klasyfikacji na rok kolejny.

Wojtek, nie do końca zgodzę się z Tobą odnośnie terminu Rudawskiej. Dla wielu osób właśnie taki termin jest zaletą. Można zaplanować długi weekend z rodziną w górach (przy okazji startując w zawodach). Ja z chęcią stanąłbym na starcie zawodów w tych dniach ale skutecznie wyleczyłem się z Rudawskiej nosząc rower na plecach na OSie. Skoro nic się w tym zakresie nie zmienia (OSy nadal są nierowerowe) a dodatkowo poziom trudności jest absurdalnie windowany to nic dziwnego, że ludzie omijają imprezę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: N, 11 maja 2014, 12:27 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
WojtekH napisał(a):

Odnośnie punktacji do PPM w nowym regulaminie - zgadzam się z Maćkiem że niestety nie jest to dobre rozwiązanie.
Czas waży na punktacji zdecydowanie za dużo w stosunku do liczby zebranych PK
Konkretny już przykład z H47:
Krzysztof Wesoły przyjeżdza na metę prawie tak samo (5,5 min przed) jak Bartek Bober (ale ma 1 PK mniej) - dostaje tylko 1,5 pkt mniej do PPM
tymczasem
Wojtek Paszkowski przyjeżdza na metę dokładnie 30 min po Piotrku Buciaku (obaj mają komplet) - dostaje aż 4 pkt mniej do PPM (czyli 1 pkt = 7,5 min)
Zatem szybszy powrót na metę może być bezpieczniejszy niż walka do końca (zwłaszcza że walka do końca może się jeszcze zakończyć przekroczeniem limitu). Czy na pewno o to nam chodziło?


Wojtek, we wzorze dla Harpagana i innych gdzie używane są punkty przeliczeniowe głównym czynnikiem wpływającym na zdobyty wynik punktowy jest ilość pp a nie PK czy czas.

W podanym przykładzie Bartek ma jeden pp więcej od Krzyśka, działa tu stosunek pp.
A czas przybycia na metę zawsze jest istotny, cała w tym zabawa aby kalkulować czy warto zaryzykować i zdobyć jeszcze jeden PK czy odpuścić i bezpiecznie zjechać na metę.
Wzór działa tak że należy zdobyć jak najwięcej pp w jak najkrótszym czasie. Zjeżdżanie do mety szybciej bez zdobycia kolejnego PK jest nieopłacalne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: N, 11 maja 2014, 14:37 
Offline

Dołączył: Pn, 16 lip 2007, 11:59
Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Piotr Buciak
GG: 0
Wigor napisał(a):
A czas przybycia na metę zawsze jest istotny, cała w tym zabawa aby kalkulować czy warto zaryzykować i zdobyć jeszcze jeden PK czy odpuścić i bezpiecznie zjechać na metę.
Wzór działa tak że należy zdobyć jak najwięcej pp w jak najkrótszym czasie. Zjeżdżanie do mety szybciej bez zdobycia kolejnego PK jest nieopłacalne.


Ostatnie Twoje dwa zdania nie zawsze są prawdziwe. Jeśli na trasie skądś wiesz, że będziesz miał tyle samo punktów co przeciwnicy, ale sporą do nich stratę czasową i nikt inny nie zdobędzie już tylu punktów i możesz nie zaliczyć jednego PK, to może Ci się opłacić opuszczenie tego PK, by zdobyć więcej punktów pucharowych (dla siebie i każdego następnego). Nastąpi to wtedy, gdy stosunek czasów będzie mniej korzystny niż stosunek PK lub PP.

W starym systemie ostatnie Twoje dwa zdania były prawdziwe.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: N, 11 maja 2014, 14:46 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
w starym systemie wynik zdobytych PK i czas nie miał znaczenia, liczyło się tylko zajęte miejsce, tak samo można było otrzymać info, że warto odpuścić 1PK by zająć to samo miejsce.
W nowym systemie mamy dodatkowy element taktyki, jechać czy odpuszczać, choć to sytuacja czysto teoretyczna bo zawsze może się znaleźć zawodnik za Tobą, który nie odpuści i zdobędzie ten jeden PK więcej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Wt, 13 maja 2014, 13:45 
Offline

Dołączył: Śr, 25 maja 2011, 11:10
Posty: 138
Imię i nazwisko: Maciek K.
GG: 0
Co do punktacji to ja dalej trwam w przekonaniu, ze czas dojazdu na metę jest zbyt ważny w tym równaniu. Sensowniej byłoby spierwiastkować czas liczony w minutach - nie zniknie zależność, ale trochę mniej przestanie się opłacać opuszczanie punktów. Wigorze, uparcie nie możesz przyznać, że w dawnej punktacji czasem NIE OPŁACAŁO SIĘ WALCZYĆ o każdy punkt, a w nowej czasem OPŁACA SIĘ NIE WALCZYĆ o każdy punkt. To wypacza rywalizację. Ale każda sroczka swój ogonek chwali :) Niestety przegląd opinii mamy tutaj taki jak obecnie na wschodniej Ukrainie i pewnie nigdy nie dowiemy się jak procentowo wygląda poparcie dla tych dwóch systemów punktowania.

Bronek, na Ciupadze, mimo, że to Małopolska będzie znaczna przewaga szutrów i ścieżek (w wariancie optymalnym na fulu to ok. 80%), więc Twój ful z "kanapą" sprawdzi się znacznie lepiej niż przełajka z "zydlem". W tej chwili próbujemy sobie poradzić z trzema przelotami asfaltowymi ale chyba się nie uda ich "zneutralizować". I tak mamy strasznie dużo PK do rozstawienia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PPM 2014
PostNapisane: Śr, 14 maja 2014, 09:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 4 cze 2007, 12:13
Posty: 141
Lokalizacja: obecnie wawa
Imię i nazwisko: Paweł Brudło
GG: 0
Dobrze, że śledzicie zawiłości punktacji i zgłaszacie potencjalne problemy - będzie materiał do dyskusji przed sezonem. Oczywiście obecny system ma swoje wady, które pojawiały się już w przedsezonowych dyskusjach. Ale przy porównywaniu ze starym systemem nie zapominajcie o jego podstawowej wadzie - tam wynik punktowy zależał od frekwencji (zwłaszcza poza czołówką) i od tego jak inni zawodnicy pojechali a nie od tego ja ty pojechałeś (5 miejsce z minimalna strata do pierwszego to nie to samo co 5 miejsce z 2h straty).
Hipotetyczna (na większości zawodów) możliwość znaczącego zwiększenia zdobyczy punktowej dzięki odpuszczeniu PK brzmi absurdalnie ale w starej punktacji podobnego kalibru absurdy były raczej codziennością (90pkt za 4 miejsce ze stratą 30 sekund do zwycięzcy).

Dzięki qnick za info o trasie - coś mi w tym roku przełaj kurzem obrośnie - nawet mam wątpliwości czy go na Grassora zabrać ;) Ale za to na Mordownika powinien być jak znalazł ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL