FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 19 kwi 2024, 09:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Dalej

Jak mierzysz przebyty dystans w drodze do punktu na rajdzie
używam GPS 25%  25%  [ 8 ]
liczę kroki 15%  15%  [ 5 ]
szacuję po tempie poruszania się 31%  31%  [ 10 ]
nie mierzę wogóle 28%  28%  [ 9 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: So, 11 sty 2014, 23:49 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Pomiar odległości gps, tak samo jak każdym innym urządzeniem, niewątpliwie jest ułatwieniem. Tak samo jak pokonywanie trasy w mniejszej czy większej grupie. Może zajmiemy się także problemem klasyfikacji indywidualnej i drużynowej? Jeśli ktoś dociera na metę w grupie, to nie powinien być klasyfikowany tak samo jak ten, który trasę pokonuje w pojedynkę.

A wracając do tematu gps, to przede wszystkim zakazałbym zabierania na trasę urządzeń typu smartphone, tablet, phablet, itp. Na starcie powinno się je zdawać do depozytu, bo to w nich kryje się prawdziwe zło ;) Nie przekonuje mnie, że ktoś deklaruje, że trzyma takie urządzenie tylko w plecaku czy w kieszeni. Przecież to bzdura. W każdej chwili można je wyjąć.

Ja biegam z zegarkiem garmin (bez możliwości wgrania map) i jeśli regulamin to dopuszcza, to czasem zerkam na przebyty dystans czy wysokość n.p.m., a jeśli nie, to na wyświetlaczu mam tylko stoper (poza tym pika co kilometr, ale - wg mnie - nie można tego uznać za specjalną pomoc w nawigacji). Oczywiście, w każdej chwili mogę przełączyć na inny widok, ale tego nie robię, bo byłoby to nieuczciwe. Możecie mi wierzyć albo nie. Tak samo jak ja Wam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 12 sty 2014, 14:44 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
Bernard napisał(a):
A wracając do tematu gps, to przede wszystkim zakazałbym zabierania na trasę urządzeń typu smartphone, tablet, phablet, itp. Na starcie powinno się je zdawać do depozytu, bo to w nich kryje się prawdziwe zło ;) Nie przekonuje mnie, że ktoś deklaruje, że trzyma takie urządzenie tylko w plecaku czy w kieszeni. Przecież to bzdura. W każdej chwili można je wyjąć.


Chyba trochę popłynąłeś;) Smartfona to ma co drugi/trzeci obywatel tego kraju, telefon jest zabezpieczeniem na wypadek jakiejś kontuzji czy innych problemów i zwykle jest obowiązkowym elementem wyposażenia, nie można zakazać posiadania go. Ludzie musieliby kupować specjalny telefon na zawody, żeby mieć zabezpieczenie, ale żeby nie był smartfonem. Przesada.

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 12 sty 2014, 16:35 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
krasus napisał(a):
Bernard napisał(a):
A wracając do tematu gps, to przede wszystkim zakazałbym zabierania na trasę urządzeń typu smartphone, tablet, phablet, itp. Na starcie powinno się je zdawać do depozytu, bo to w nich kryje się prawdziwe zło ;) Nie przekonuje mnie, że ktoś deklaruje, że trzyma takie urządzenie tylko w plecaku czy w kieszeni. Przecież to bzdura. W każdej chwili można je wyjąć.


Chyba trochę popłynąłeś;) Smartfona to ma co drugi/trzeci obywatel tego kraju, telefon jest zabezpieczeniem na wypadek jakiejś kontuzji czy innych problemów i zwykle jest obowiązkowym elementem wyposażenia, nie można zakazać posiadania go. Ludzie musieliby kupować specjalny telefon na zawody, żeby mieć zabezpieczenie, ale żeby nie był smartfonem. Przesada.


Pewnie, że popłynąłem. Przecież to tylko zabawa ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 12 sty 2014, 18:42 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Misiek79 napisał(a):
A teraz przykład z życia wzięty:

W 2013 roku używałem GPSa z wgraną mapą na Kieracie i poprawiłem swój wynik w stosunku do startu w roku 2012 (gdzie nie miałem jeszcze smartphona) o.... 7 min. GPS pokazywał mi często, że jestem nawet 100 m obok mojej rzeczywistej pozycji, musiałem czasami czekać nawet 30 s aż moja pozycja się zaktualizuje, traciłem czas na chowanie - wyciąganie telefonu.

Zakładając formę biegową jako podobną, nic mi to nie dało. A używałem do woli.... nawet więcej niż było trzeba.

Dodatkowo. Po analizie mapy w domu stwierdziłem, że GPS mi wręcz przeszkodził bo warianty bez jego pomocy mogły być inne i lepsze. Moim zdaniem, jeżeli ktoś ma ochotę niech sobie używa GPSa w dowolnej postaci i tak przegra z tymi co umieją się orientować bez pomocy elektroniki, choćby na tzw. wyborze wariantu przebiegu między PK.

Jeżeli GPSy stałyby się plagą to wystarczy postawić jakieś PK stowarzyszone lub zastosować podczas zawodów odcinki na mapach BnO i RJnO i uczestnicy prowadzeni przez GPS polegną.

PS. Na koniec subiektywne odczucie: Używanie GPSa z wgraną mapą jest strasznie nudne.


Owszem, przy łatwej trasie GPS tylko przeszkadza, ale przy PK usytuowanych w lesie, po kilkaset m od drogi, gdzieś na rzeźbie terenu to GPS ułatwia i to bardzo, dodajmy do tego jeszcze noc i mgle, to już w ogóle można wyłączyć myślenie i patrzeć tylko w wyświetlacz. Jedynie co to wybrać wariant miedzy PK i nic więcej. A orientacja to o wiele więcej niż wybór wariantu, to ciągła kontrola własnej pozycji względem mapy, by nie wylądować w czarnej d...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 11:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
krasus napisał(a):
Bernard napisał(a):
A wracając do tematu gps, to przede wszystkim zakazałbym zabierania na trasę urządzeń typu smartphone, tablet, phablet, itp. Na starcie powinno się je zdawać do depozytu, bo to w nich kryje się prawdziwe zło ;) Nie przekonuje mnie, że ktoś deklaruje, że trzyma takie urządzenie tylko w plecaku czy w kieszeni. Przecież to bzdura. W każdej chwili można je wyjąć.


Chyba trochę popłynąłeś;) Smartfona to ma co drugi/trzeci obywatel tego kraju, telefon jest zabezpieczeniem na wypadek jakiejś kontuzji czy innych problemów i zwykle jest obowiązkowym elementem wyposażenia, nie można zakazać posiadania go. Ludzie musieliby kupować specjalny telefon na zawody, żeby mieć zabezpieczenie, ale żeby nie był smartfonem. Przesada.

W takim razie cała ta dyskusja jest bez sensu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 12:37 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Darkstar napisał(a):
W takim razie cała ta dyskusja jest bez sensu.


Dyskusja na bez sensu nie wygląda, możliwe, że wyciągasz błędne wnioski. :)

Nikt nie jest przeciwny posiadaniu GPS dla bezpieczeństwa/analizy śladu itp. Czyli, używania, w sensie posiadania włączonego urządzenia w plecaku, albo kieszen. I zaglądania do niego w celu stwierdzenia "o przebyłam/em już xx km" lub sprawdzenia czy działa. Powinno to być nawet zaleceniem, bo zwiększa bezpieczeństwo uczestników.


Jestem z kolei za wprowadzeniem wspólnych Zasad Czystej Rywalizacji, które jasno stwierdzałyby, że wszelkie wykorzystanie tych urządzeń do określania swojej pozycji w trakcie maratonu jest niezgodne z regulaminem. I pozostawieniem kontroli zastosowania się do takiego regulaminu wyłącznie sumieniom uczestników.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 12:52 
Offline

Dołączył: Cz, 25 lis 2010, 11:33
Posty: 28
Chciałbym poprzeć Bernarda w kwestii zakazu posiadania smartfonów.
Do wezwania pomocy na rajdzie wystarczy dowolny stary telefon który
kosztuje nie więcej niż 100zł. Zresztą większość zawodników zapewne
ma taki w domu.

Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 13:29 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Mój miernik ironii mówi, że Bernard tam sobie jaja robił u góry...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 14:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
krobi napisał(a):
Nikt nie jest przeciwny posiadaniu GPS dla bezpieczeństwa/analizy śladu itp. Czyli, używania, w sensie posiadania włączonego urządzenia w plecaku, albo kieszen. I zaglądania do niego w celu stwierdzenia "o przebyłam/em już xx km" lub sprawdzenia czy działa. Powinno to być nawet zaleceniem, bo zwiększa bezpieczeństwo uczestników.

Również jestem za dopuszczeniem bieżącego pomiaru odległości za pomocą czegokolwiek (krokomierz, gps, kółko ;) ).
Wielu uczestników dyskusji jednak nie dopuszcza używania gps nie tylko do określania swojej pozycji ale również do bieżącego pomiaru przebytego dystansu.
Z drugiej strony nie sposób wyegzekwować zakaz posiadania na trasie smartfona (jak już inni pisali: ktoś ma tylko taki telefon i nie chce kupować innego tylko na imprezę).
Dyskusja więc traci sens.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
krobi napisał(a):
Darkstar napisał(a):
Z ankiety wynika, że tylko 24% używa gpsów.

Z ankiety wynika również, że tylko 33% (w chwili obecnej, gdy pisałeś ten post było jeszcze mniej) szacuje po tempie poruszania się.
A 29% nie szacuje w ogóle.
Nic specjalnego z tego nie wynika bo każdy ze sposobów ma podobną ilość zwolenników.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL