FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 22:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Jak mierzysz przebyty dystans w drodze do punktu na rajdzie
używam GPS 25%  25%  [ 8 ]
liczę kroki 15%  15%  [ 5 ]
szacuję po tempie poruszania się 31%  31%  [ 10 ]
nie mierzę wogóle 28%  28%  [ 9 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 15:03 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Ankieta nie jest miarodajna, zbyt mało uczestników wzięło w niej udział.

Nie widzę powodów do zakazania posiadania GPS czy smartfona, jak już było wspominane w przypadku kontuzji czy totalnego zgubienia się można z niego skorzystać i wezwać pomoc czy dotrzeć do najbliższej cywilizacji. Oczywiście uczestnik decydujący się na użycie GPS w sposób niedozwolony powinien zgłosić ten fakt organizatorowi i zejść z trasy.

To tylko od uczestników zależy czy będą przestrzegać regulaminu czy nie. I to zarówno wobec siebie jak i innych zawodników.

Dyskusja ma na celu wyciągniecie wniosków czy zobligować organizatorów do jednolitego zapisu odnośnie używania GPS (całkowicie zakazać, zezwolić na pomiar odległości, całkowicie zezwolić) czy też każdy organizator ustala ta kwestię we własnym zakresie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 15:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
wpaszk napisał(a):
Ale zasadnicza kwestia jest taka, że na rowerze nie oszacuje się inaczej odleglości. Spróbuj kiedyś przejechać 15min rowerem po pofałdowanym terenie i różnej nawierzchni i sprawdź, jak dokladnie wyjdzie Ci ocenianie dystansu. A potem powtórz doświadczenie nocą :twisted: . A mapy są najczęściej mniej szczegółowe, więc pomiar odległości jest znacznie istotniejszy.

W przypadku imprez pieszych - alternatywy pomiaru odległości są niezłe, na dodatek orientowanie się w terenie jest łatwiejsze ze względu na dokładniejszą mapę i lepszą kontrolę nad nią.

Spróbuj kiedyś pobiec lub nawet przejść 15 min. po "dziwnym terenie" (łąka z wysoką trawą, pole - szczególnie zaorane,góry, gęsty las - szczególnie podmokły itd.) i sprawdź jak Ci wyjdzie szacowanie odległości.
Na rowerze też możesz przecież mierzyć tylko ostatni kawałek - tak samo na podstawie tempa jazdy jak piechur na podstawie tempa marszu. Poza tym poruszasz się z założenia po drogach lub ścieżkach, piechur nie.
Moim zdaniem nie ma specjalnej różnicy między rowerzystą a piechurem. Rowerzysta ma mniej dokładna mapę ale podłoże łatwiejsze do poruszania (no chyba, że "pomysłowy" budowniczy ustawi rowerzyście punkt, tam gdzie w żaden sposób rowerem nie da się dojechać), piechur dokładniejszą mapę ale jest ganiany często na przełaj.
Stopień trudności jest więc podobny, więc i użyte sposoby powinny być podobne.
Dlatego jestem za dopuszczeniem pomiaru odległości (czymkolwiek).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 15:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Wigor napisał(a):
Ankieta nie jest miarodajna, zbyt mało uczestników wzięło w niej udział..

O to mniej więcej mi chodziło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 15:51 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Darkstar napisał(a):
krobi napisał(a):
Nikt nie jest przeciwny posiadaniu GPS dla bezpieczeństwa/analizy śladu itp. Czyli, używania, w sensie posiadania włączonego urządzenia w plecaku, albo kieszen. I zaglądania do niego w celu stwierdzenia "o przebyłam/em już xx km" lub sprawdzenia czy działa. Powinno to być nawet zaleceniem, bo zwiększa bezpieczeństwo uczestników.

Również jestem za dopuszczeniem bieżącego pomiaru odległości za pomocą czegokolwiek (krokomierz, gps, kółko ;) ).



Źle czytasz :)
ja też jestem z Talibanu, który pragnie zakazu wykorzystania GPS do namierzania się na PK w jakikolwiek sposób, czyli również do bieżącego pomiaru odległości.

Po prostu nie jestem za tym by cokolwiek sprawdzać i kontrolować.
Niech każdy sobie InOuje po swojemu.

25% wykorzystujących GPS oznacza, że pozostałe 3/4 narodu patrzy wyłącznie na kompas, mapę i ew. nacina liczbę kroków na trzonku toporka.
Podejrzewam, że przy większej próbie losowej (wśród uczestników pmno) procentowy udział pierwszej grupy mocno by się skurczył.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 18:15 
Offline

Dołączył: Pt, 20 gru 2013, 13:20
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
Imię i nazwisko: Tomasz D
GG: 0
A jak w takiej sytuacji traktować krokomierze ? Czy trzeba je traktować specjalnie i inaczej niż pomiar odległości GPS ? W końcu są to odpowiedniki liczników rowerowych :)

A co z barometrycznym pomiarem wysokości ? W przypadku imprez górskich może to czasami pomóc w namiarze pozycji :)

_________________
http://sevencoins.pl/blog/tag/pmno/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 21:58 
Offline

Dołączył: Pn, 23 gru 2013, 19:35
Posty: 2
Wigor napisał(a):
Dyskusja ma na celu wyciągniecie wniosków czy zobligować organizatorów do jednolitego zapisu odnośnie używania GPS (całkowicie zakazać, zezwolić na pomiar odległości, całkowicie zezwolić) czy też każdy organizator ustala ta kwestię we własnym zakresie.

I właśnie na tym bym skoncentrował dalsze dysputy, bo argumenty padły już chyba wszystkie.

Moim zdaniem wartością Kapituły i całej organizacji PMnO byłoby chronienie pierwiastka "orientacji", żeby nie zostało w tej zabawie już tylko samo bieganie. Osobiście byłbym za:
1. ujednoliceniem zasad w ramach całego cyklu;
2. zakazaniem używania GPS-ów do wszelkich zastosowań (wg zasady: niech nam satelity nie pomagają w niczym) -mówię o pieszych maratonach - rowerowe muszą same wymyślić swoje zasady, które nie muszą być identyczne;
3. wszelkie krokomierze analogowe, linijki, chustki z węzełkami, toporki do nacinania, papier milimetrowy, nić Ariadny - proszę bardzo;
4. polegałbym po prostu na uczciwości zawodników i zwracał uwagę na to, że my się po prostu powinniśmy umawiać na takie zasady, a nie robić policji, donoszenia, robienia z biodra fotek nieprawomyślnym etc.

Ale podstawą krzewienia dobrych zasad będzie ujednolicenie zasad począwszy od cyklu 2015 (czyli - patrz pkt. 1).
Liczę na Kapitułę!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Wt, 14 sty 2014, 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
krobi napisał(a):
Darkstar napisał(a):
krobi napisał(a):
Nikt nie jest przeciwny posiadaniu GPS dla bezpieczeństwa/analizy śladu itp. Czyli, używania, w sensie posiadania włączonego urządzenia w plecaku, albo kieszen. I zaglądania do niego w celu stwierdzenia "o przebyłam/em już xx km" lub sprawdzenia czy działa.

Również jestem za dopuszczeniem bieżącego pomiaru odległości za pomocą czegokolwiek (krokomierz, gps, kółko ;) ).



Źle czytasz :)
ja też jestem z Talibanu, który pragnie zakazu wykorzystania GPS do namierzania się na PK w jakikolwiek sposób, czyli również do bieżącego pomiaru odległości.

Czytam tak jak sam napisałeś:
krobi napisał(a):
I zaglądania do niego w celu stwierdzenia "o przebyłam/em już xx km" lub sprawdzenia czy działa.

Jeśli mogę stwierdzić ile już przebyłem to jest to bieżący pomiar odległości.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Wt, 14 sty 2014, 17:14 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Darkstar napisał(a):
krobi napisał(a):
Źle czytasz :)
ja też jestem z Talibanu, który pragnie zakazu wykorzystania GPS do namierzania się na PK w jakikolwiek sposób, czyli również do bieżącego pomiaru odległości.

Czytam tak jak sam napisałeś:
krobi napisał(a):
I zaglądania do niego w celu stwierdzenia "o przebyłam/em już xx km" lub sprawdzenia czy działa.

Jeśli mogę stwierdzić ile już przebyłem to jest to bieżący pomiar odległości.


To precyzuję.
Jestem za wprowadzeniem zakazu wykorzystania GPS do namierzania się na PK, w jakikolwiek sposób.

Co równocześnie oznacza, że można sobie zaglądać do GPS w innym celu, np. jak to Marqiz ujął ile mąki jeszcze zostało...


Przeleciałem trochę wątek i wygląda na to, że większości korzystanie z GPS i tak wzwodu szczęścia nie przynosi. Jeśli miałoby się nic nie zmienić w kwestii ustalenia wspólnych zasad, to fajny wydaje się pomysł Bernarda, żeby ludzie określali się jaką techniką zamierzają zdobyć szczyt.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Cz, 16 sty 2014, 12:29 
Offline

Dołączył: Śr, 29 cze 2011, 07:12
Posty: 3
Odniosę się do ostatnich postów, bo nie dałem rady przebrnąć przez wszystkie.
Rozszerzę taki wątek:
1. Czasami używam sobie Garmina 205 (taki 305 ale bez pulsometru) w celu zapisania trasy, pomiaru prędkości itp itd, czyli "tradycyjny" GPS.
2. A czasami używam stareńkiego krokomierza Garmina Forerunnera 50 (pulsomter + footpod). Wtedy, oprócz wykresy pracy serducha, mam także prędkość + dystans + tempo itp.
3. A czasami na rower sobie logger HOLUX, który zapisuje mi przebyta trasę (ALE, ALE: jest możliwość łaczyć się "blututem" z telefone i na bieżąco nawigować; na razie nie miałem potrzeby ale jest to możliwe).
Zanim "wyzwiecie" mnie od sprzęciarza dodam że kupiłem sobie ten sprzęcik bardzo tanio przez zagraniczny serwis aukcyjny na literę "e" i korzystam z tego z radością (jak raz zona założyła "G 205" to teraz bez niej nie wychodzi; moje dzieci na razie się w tym "sprzęcie" nie rozsmakowały ale to kwestia czasu :).

O cho mi chodzi:
Różnica między nimi jest taka, że 205tka i HOLUX dokonuje zapisu przebytej trasy (map w tym nie mam, nawet nie wiem czy da się wgrać). Reszta funkcji taka sama!!!!!! (droga, prędkość, tępo).

Jeśli chcemy więc czegoś zabronić ze względu na kryterium "POMIAR PRZEBYTEJ DROGI" to należy zabronić uzywania wszelkich GPS, logger, footpod-krokomierz itp. Dla mnie jest to logiczne. Bo w praktyce krokomierze (dobrze skalibrowane oczywiście) dają to samo co GPS (a przy badziewnym GPS to nawet mogą okazać się lepsze :)).

POSUMOWUJĄC. Jestem za tym aby zakazać używanie innych map niż te od ORGA imprezy (wiele powodów już zostało podanych przez innych). Ale w kwestii pomiaru prędkości/drogi/zapisu trasy to bym nie przesadzał, bo musielibyśmy naprawdę zabronić to co wskazałem powyżej. Nierealne...

Ciekawi mnie jeszcze coś takiego: czy była sytuacja, że używanie GPS rzeczywiście zaważyło na czyjejś porażce/sukcesie? Czy to NAPRAWDĘ jest takie istotne? Jaki mają doświadczenie zwycięzcy czy ludzi z czołówki? Czy to Wam bardzo pomaga, czy tylko jest miłym dodatkiem i pomaga w bezpośredniej walce z innymi porównywalnymi zawodnikami?

Pozdrawiam
TomeK


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL