FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 13:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Dalej

Jak mierzysz przebyty dystans w drodze do punktu na rajdzie
używam GPS 25%  25%  [ 8 ]
liczę kroki 15%  15%  [ 5 ]
szacuję po tempie poruszania się 31%  31%  [ 10 ]
nie mierzę wogóle 28%  28%  [ 9 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Temat: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 16 mar 2012, 22:40 
Offline

Dołączył: Pn, 19 gru 2011, 12:25
Posty: 30
Imię i nazwisko: Michał Szczęsny
GG: 0
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie taka kwestia: czy można używać GPS do liczenie przebytej odległości w drodze do punktu na rajdzie na orientację ?

Chodzi mi o sytuację kiedy mierzę odległość na mapie do jakiegoś punktu orientacyjnego, np. skrzyżowania przecinek, przeliczam według skali mapy, wychodzi mi np. 1500m a więc startuję i poruszam się patrząc na GPS kiedy dane 1500m będzie zrobione.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 16 mar 2012, 23:50 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Wszystko zależy od regulaminu danej imprezy czy regulamin zabrania używania GPS w każdej formie czy zabrania tylko używania innych map w jakiejkolwiek innej formie, łącznie z tymi wgranymi do urządzeń nawigacji satelitarnej.

Jeśli jest to tylko zakaz używania innych map to pomiar odległości GPS, kierunku marszu, wysokości i innych danych jest jak najbardziej dozwolony.

Osobiście wolę nawigować za pomocą kompasu i linijki, a pomiar odległości robię na czas albo liczę kroki, ale zazwyczaj po prostu lecę na czuja.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: So, 17 mar 2012, 09:29 
Offline

Dołączył: Pn, 19 gru 2011, 12:25
Posty: 30
Imię i nazwisko: Michał Szczęsny
GG: 0
Dzięki Daniel.

Ja nie mam GPS ani nawet linijki przy kompasie i też lecę na czuja. Ale podczas kiku rajdów, zwłaszcza nocnych, przekonałem się, że znajomość pokonanego dystansu bardzo ułatwia znalezienie punktu.

Przejrzałem regulaminy rajdów i wygląda to tak:

Ełcka Zmarzlina:
Cytuj:
korzystanie z innych map niż te, które dostarczył organizator jest zabronione, pod groźbą dyskwalifikacji.

Skorpion:
Cytuj:
stosowanie się do zaleceń Kierownictwa, oraz Zasad Czystej Rywalizacji (m.in. używajmy wyłącznie map dostarczonych przez organizatorów, nie używajmy telefonów komórkowych ani żadnych innych środków łączności w trakcie trwania imprezy w sprawach dotyczących trasy, nie używajmy przyrządów do nawigacji satelitarnej np. GPS (GPS może być używany jedynie do rejestracji śladu trasy – używanie przyrządów GPS do lokalizacji swojej pozycji i odnajdywania Punktów Kontrolnych będzie karane dyskwalifikacją).

Włóczykij:
Cytuj:
Używanie wszelkich innych map niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione i grozi dyskwalifikacją uczestnika. Dyskwalifikacją grozi również używanie GPS, a także telefonów komórkowych w celach ułatwiających pokonywanie trasy.

RDS:
Cytuj:
Obowiązuje zakaz używania urządzeń nawigacji satelitarnej GPS w celu innym niż rejestracja pokonanej trasy pod groźbą kary czasowej.

Róża Wiatrów:
Cytuj:
używanie innych map, korzystanie z transportu, nie przestrzeganie fair play powoduje dyskwalifikację.

Harpagan:
Cytuj:
II (III, IV, V).5. Używanie map innych niż dostarczone przez Organizatorów (w tym map w postaci cyfrowej w urządzeniach nawigacji satelitarnej) jest zabronione. Uczestnik, który używa niedozwolonych map zostanie zdyskwalifikowany.
VIII.2. Używanie urządzeń do nawigacji satelitarnej jako pomocy nawigacyjnej jest zabronione. Używanie urządzeń do nawigacji satelitarnej dozwolone jest jedynie w celu zapisu śladu (tracka) do wykorzystania po rajdzie oraz do pomiaru parametrów ruchu (prędkości, kierunku i odległości).

Rudawska Wyrypa:
Cytuj:
Nie dopuszcza się stosowania w celach nawigacyjnych urządzeń GPS. Dopuszczalne jest
ich stosowanie do zapisu pokonywanej trasy oraz pomiaru prędkości i dystansu.

DyMnO:
Cytuj:
Uczestnik na trasie może posługiwać się urządzeniami GPS jedynie w celu rejestracji przebytej
trasy, do wykorzystania po ukończeniu rajdu.

Kierat:
Cytuj:
Używanie GPS jest dozwolone, jednak kompas i mapa w zupełności wystarczą uczestnikowi o przeciętnych umiejętnościach orientacji w terenie do dotarcia do wyznaczonych punktów kontrolnych. Można korzystać z własnych map.

Złoto dla zuchwałych:
Cytuj:
Używanie użądzeń GPS i map innych niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione. Używanie niedozwolonych map równoznaczne jest z dyskwalifikacja.

Oriento:
Cytuj:
Obowiązuje bezwzględny zakaz używania map niedostarczonych przez organizatora oraz urządzeń lokalizacyjnych GPS z wgranymi mapami w celu odnajdywania punktów kontrolnych. Niedopuszczalne jest także używanie modułów GPS w telefonach komórkowych. Dopuszczalne jest jedynie użycie bezmapowych urządzeń GPS w celu rejestracji przebytej trasy (trackloggery).

Tułacz:
Cytuj:
Stosowanie map innych niż dostarczone przez organizatora jest niedozwolone i grozi dyskwalifikacją.
Stosowanie urządzeń do nawigacji satelitarnej jako pomocy na trasie jest niedozwolone i grozi dyskwalifikacją. Powyższe nie dotyczy stosowania wspomnianych urządzeń jako rejestratorów trasy (track-ów) celem jej analizy po zakończeniu Rajdu, jednak tylko wówczas, gdy urządzenie to będzie schowane np. w plecaku.

Grassor:
Cytuj:
Organizatorzy na starcie dostarczają kolorową mapę topograficzną (skala 1:50000) z zaznaczonymi Punktami Kontrolnymi (PK) położonymi najbliżej STARTU, o lokalizacji kolejnych PK uczestnicy dowiedzą się w trakcie pokonywania trasy. Używanie map innych niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione (dotyczy również map w postaci cyfrowej, zabrania się korzystania z urządzeń do nawigacji satelitarnej z wgranymi mapami). Używanie niedozwolonych map równoznaczne jest z dyskwalifikacja.

Azymut:
Cytuj:
Używanie urządzeń GPS i map innych niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione.

Izerska Wyrypa: -
Cytuj:
urządzeń GPS można używać wyłącznie do zapisu śladu trasy (tracka),urządzenie należy mieć schowane w plecaku;

HI-TEC:
Cytuj:
Używanie odbiorników gps podczas trwania zawodów dozwolone jest jedynie w celach archiwizacyjnych trasy;

Trudy:
Cytuj:
Używanie map innych niż dostarczone przez organizatorów (w tym map w postaci cyfrowej w urządzeniach nawigacji satelitarnej) jest zabronione. Uczestnik, który używa niedozwolonych map zostanie zdyskwalifikowany.

Funex Orient:
Cytuj:
7. Z GPS można korzystać wyłącznie do rejestracji śladu trasy, pod warunkiem pozostawania urządzenia np. w plecaku.

Nocna Masakra:
Cytuj:
Używanie map innych niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione (dotyczy również map w postaci cyfrowej, zabrania się korzystania z urządzeń do nawigacji satelitarnej z wgranymi mapami). Używanie niedozwolonych map równoznaczne jest z dyskwalifikacja.

W pozostałych regulaminach nic nie znalazłem na temat GPS, czyli jest dozwolony. Ale i tak wychodzi na to że GPS założony na rękę jest na większości rajdów PMnO zakazany. Nie jednoznaczny jest dla _mnie_ wpis w regulaminie Rudawskiej Wyrypy, który w pierwszym zdaniu ich zabrania a w drugim pozwala na użycie ich do pomiaru prędkości i dystansu co dla mnie jest równoznaczne z nawigacją ...

Regulamin PMnO nie wypowiada się na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: So, 17 mar 2012, 12:13 
Offline

Dołączył: So, 17 mar 2012, 12:03
Posty: 2
Niewiele razy startowałem, w sumie chyba 6 razy w imprezach z pucharu. 3 razy spotkałem się z sytuacją w której zawodnik korzysta z GPS w tym jeden raz w celu lokalizacji swojej pozycji. Wydaje mi się, że staje się to nagminne. Każdy chyba by skorzystał po godzinie lub dwóch poszukiwania elementu krajobrazu. Dlatego uważam, że lepiej zupełnie zabronić posiadania urządzeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: So, 17 mar 2012, 22:09 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
grudziński napisał(a):
Każdy chyba by skorzystał po godzinie lub dwóch poszukiwania elementu krajobrazu.

Nie każdy. Ja używam gps do pomiaru odległości tylko, gdy jest to dozwolone i wstydziłbym się nawet zerknąć na niego łamiąc regulamin. Np na Skorpionie w 2011 roku będąc na drugiej pozycji po ponad 2 godzinach szukania PK wycofałem się a gpsa nie wyjąłem. W domu analizując ślad widziałem, że byłem jakieś 50m od PK. Ale fakt, że wielu go używa, gdy nie można. Kilku zawodników nawet na trasie za to wyśmiałem. Ale jak to udowodnić?
Postępujmy w myśl zasady: "Jak inni kradną, to nie powód, że Ty też masz kraść".

Bartek Grabowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 11:10 
Offline

Dołączył: So, 17 mar 2012, 12:03
Posty: 2
Dobra. Chwała Ci za to. Ja nie posiadam tego urządzenia i nie wiem jakbym się zachował w takiej sytuacji. Nie ważne. Ważne, że jeśli Ty to widziałeś i ja to widziałem to pewnie znalazłoby się jeszcze parę osób. Nikt tego nie zgłasza bo nikt nie lubi podpie...lania się nawzajem., chociaż z drugiej strony. :evil:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 13:19 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Jeśli ktoś używa "mapowego" gps to albo robi to nieświadomie że jest zabronione albo z premedytacja, jednych i drugich należy uświadamiać na trasie że łamią regulamin i podstawowe zasady maratonów na orientację.

Na Nocnej Masakrze w Barlinku dwóch rowerzystów totalnie zgubiło się w lesie, użyli GPS do odnalezienia swojej pozycji i od razu skierowali się w stronę mety informując mnie jako sędziego głównego że zeszli z trasy używając GPS-a. Użycie GPS w takiej sytuacji jest jak najbardziej wskazane, pozwala na szybkie odnalezienie swojej pozycji i ewentualne poinformowanie organizatora gdzie się znajduje z prośba o zwiezienie z trasy, bądź samodzielne dotarcie do mety nie zaliczając już po drodze żadnych PK. Każdy uczestnik powinien mieć świadomość że gdy regulamin zabrania używania GPS-a lub innych map jego użycie jest równoznaczne z zakończeniem przez uczestnika maratonu i zejściem/zwiezieniem jego z trasu.

Na forum Harpagana pojawił się problem wydawania map na drugą pętlę, która jak wynika z wypowiedzi będzie także pętlą dla trasy TP50. To tylko od samych uczestników zależy czy regulamin będzie przestrzegany czy nie.
Jeśli ktoś widzi naganne zachowania uczestników, typu podwożenie się samochodem, używanie innych map lub GPS gdy jest to zabronione, zrywanie PK, ukrywanie ich itp powinien jak najszybciej poinformować o tym organizatora z podaniem konkretnych osób, które łanią regulamin. W końcu nie chodzi o to by przy każdym uczestniku postawić wolontariusza, który będzie sprawdzał czy aby nie łamie on regulaminu. Jak już pisałem wyżej to tylko od uczestników zależy czy regulamin jest przestrzegany czy nie, organizator nie ma żadnej możliwości sprawdzenia każdego uczestnika na każdym kilometrze trasy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 14:50 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Pozwoliłem sobie uzupełnić listę wyciągów z regulaminów poszczególnych imprez odnośnie stosowania GPS, patrz wyżej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 15:53 
Offline

Dołączył: Pn, 19 gru 2011, 12:25
Posty: 30
Imię i nazwisko: Michał Szczęsny
GG: 0
Dzięki Daniel za aktualizację.

Żeby było całkiem jasne: "mapowego" GPS nie widziałem u nikogo podczas tych kilku rajdów na których byłem. W tym wątku interesowało mnie użycie GPS do pomiaru odległości i prędkości podczas pokonywania trasy bo to z takim jego wykorzystaniem się spotkałem.

Na każdym kilometrze pewnie że się nie da. Ale podczas rozdawania mapy nie tak trudno stwierdzić czy ktoś ma na ręku GPS czy nie. Chociaż może nie ... Oczywiście później można go sobie założyć. Ale może jakiś efekt psychologiczny miałoby to większy niż niejasny wpis w regulaminie? I łatwiej byłoby wtedy zwrócić uwagę takiej osobie na trasie?

Może warto byłoby kwestię GPS umieścić w regulaminie głównym PMnO żeby formułka była taka sama na wszystkich rajdach?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: N, 18 mar 2012, 16:02 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Kwestia wspólnego zapisu w regulaminie PMnO jest trudna do wyegzekwowania, są jakby trzy fronty, dopuszczalny GPS w każdej formie (Kierat), GPS dopuszczalny tyko do pomiaru parametrów ruchu, tj. prędkości, odległości, kierunku i 3 frakcja używanie GPS schowanego w plecaku czy kieszeni tylko do zapisu przebytej trasy.

Każdy organizator do używania GPS podchodzi indywidualnie, co tym bardziej urozmaica Maratony zaliczane do PMnO


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL