FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 11:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Dalej

Jak mierzysz przebyty dystans w drodze do punktu na rajdzie
używam GPS 25%  25%  [ 8 ]
liczę kroki 15%  15%  [ 5 ]
szacuję po tempie poruszania się 31%  31%  [ 10 ]
nie mierzę wogóle 28%  28%  [ 9 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 15:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
pawel napisał(a):
Różnica jest znaczna. Odległość zmierzona krokomierzem jest zależna od Ciebie, a GPSem już nie za bardzo, jeżeli w ogóle. GPS to bardzo duże ułatwienie szczególnie w trudnych warunkach typu deszcz, śnieg, mgła i trudnym terenie w tym wysokim śniegu.

To by znaczyło, że wg. Ciebie można dopuścić pomiar odległości byle urządzenie do pomiaru było odpowiednio niedokładne.
Przepraszam, ale to jest bez sensu. Albo mogę mierzyć odległość albo nie. I nie powinno to zależeć od tego czy moje urządzenie jest dokładne czy nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Wigor napisał(a):
Problem z GPS jest taki że trudno zweryfikować w jakim zakresie GPS jest używany, krokomierze dają tylko orientacyjny pomiar odległości obarczony błędem, a posługiwanie się kółkiem mierniczym jest po prostu niewygodne.
Stąd też GPS jest najlepszym sposobem pomiaru odległości, choć też ma swoje ograniczenia i błędy pomiaru.

Osobiście jestem za dopuszczeniem pomiaru odległości za pomocą GPS, i tak to jest na moich imprezach. Jednak ze względu na kłopoty w weryfikacji sposobu używania GPS należało by ograniczyć do urządzeń bez możliwości wgrania map, czyli "zegarki" i liczniki rowerowe stosujące technologie GPS i wyświetlające wyłącznie dane liczbowe.
W takiej sytuacji stosowanie mapowych GPS może być jednoznaczną podstawą do dyskwalifikacji zawodnika bez wnikania co w tej chwili z danym urządzeniem robił.

I o to chodzi!
Dołożyłem swój głos w dyskusji po tym co było powiedziane na odprawie Ełckiej Zmarzliny.
A powiedziane było, że pomiar odległości z podglądem na bieżąco (a nie tylko rejestracja w plecaku) jest zabroniony.
Osobiście jestem za dopuszczeniem używania urządzeń (jakichkolwiek) które potrafią mierzyć odległość (i tylko odległość) np. zegarki treningowe.
Do decyzji organizatora powinno należeć czy dopuści używanie innych map, map w urządzeniach, aplikacji pokazujących na mapie aktualną pozycję czy prowadzących do określonego punktu (np. azymut i odległość czy wręcz dokładna trasa).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 21:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 24 sie 2013, 17:16
Posty: 10
No - bodaj na Szadze ...
błąkaliśmy się szukając punktu - to w górę, to w dół ...
koło takiej brukowej drogi,,,
mniejsza o większość
i kolesia mijaliśmy z pieszej trasy tak ze trzy razy - bo coś nie skminiliśmy trasy
i raz na dół jechaliśmy raz do góry ...
akcje były nieludzkie : oczywiście z naszej winy :mrgreen:

odpalonego miał gość gepsa jak nic w telefonie ... i za każdym razem co obok niego przejeżdżaliśmy podnosił telefon do ucha i cały czas ten sam tekst walił :
" Mariolka tak, no, no tak dobra "

żeeeeenuuuuuuła
:D

JA mam zawsze ze sobą "twonava" gps i zapisuje trasę,
sprzęt odpalam na starcie i w plecak ... trzyma 12 około godzin więc zawsze brak końca :D
czy jestem złoczyńcą ? 8-)

Nie oszukujmy się ...
gps jest wszędzie ... czy jest używany ... ?
w 99% obstawiam że : nie !

cały czas mam wrażenie graniczące z pewnością,
że orientaliści to raczej ludzie nie walczący o zakurzoną starą oponę albo lampke bez baterii.


Ucywilizujmy to badziewie.


Zakazy, nakazy
a ten miał wgraną mapę, a ten nie miał ...

ludzie protestowali przeciw maszynom Watta w 19tym wieku ...
nie pomogło :roll:

_________________
Mój blog "zrowera" TU 
                               Mój Flickr z fotami TU 


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 21:16 
Offline

Dołączył: Śr, 20 lut 2013, 10:34
Posty: 8
Darkstar napisał(a):
To by znaczyło, że wg. Ciebie można dopuścić pomiar odległości byle urządzenie do pomiaru było odpowiednio niedokładne.
Przepraszam, ale to jest bez sensu. Albo mogę mierzyć odległość albo nie. I nie powinno to zależeć od tego czy moje urządzenie jest dokładne czy nie.

Bardziej chodziło o wkład własny i myślenie a nie pomiar z automatu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
pawel napisał(a):
Darkstar napisał(a):
To by znaczyło, że wg. Ciebie można dopuścić pomiar odległości byle urządzenie do pomiaru było odpowiednio niedokładne.
Przepraszam, ale to jest bez sensu. Albo mogę mierzyć odległość albo nie. I nie powinno to zależeć od tego czy moje urządzenie jest dokładne czy nie.

Bardziej chodziło o wkład własny i myślenie a nie pomiar z automatu.

A jaki wkład myślowy daje krokomierz? Oprócz: "Z krokomierza wyszło 500m a więc będzie między 450 a 550m" i co da tutaj myślenie i jak widzisz tu wkład własny? :?:
Krokomierz też daje "pomiar z automatu" bo mierzy zamiast mnie, tyle tylko, że mniej dokładnie niż GPS.
Podkreślę jeszcze raz:
Albo nie dopuszczamy pomiaru odległości jakimkolwiek przyrządem (mało realne w egzekwowaniu) albo dopuszczamy pomiar odległości i wtedy niezależnie od użytego urządzenia.
Co do użycia nawigacji z mapami to wypowiedziałem się wcześniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Tak przy okazji:
Z tego co wiem, na imprezach rowerowych NA ORIENTACJĘ powszechnie używa się liczników rowerowych (nawet przez oldskulowców jak Sz.P. Krolisek).
I tam jakoś nikt nie mówi, że to zaburza rywalizację lub kłóci się z ideą orientacji w terenie.
Skoro więc rowerzyści mogą na bieżąco dokonywać pomiaru pokonanego dystansu to i piechurzy powinni mieć taką możliwość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 22:16 
Offline

Dołączył: Pn, 4 mar 2013, 20:10
Posty: 11
Lokalizacja: Chociwel
GG: 0
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
GPS daje nam pomiar odległości jako rzutu pionowego. To to samo co widzimy na mapie (tylko w innej skali), która też jest rzutem pionowym.
Krokomierz, zegarek z przeliczeniem na km (bez GPS), czy kółko do pomiaru odległości nie uwzględniają pochyłości terenu.
W tym przypadku nikt nam nie daje wyniku. Zależy on od naszych umiejętności, doświadczenia, dokładności obliczeń.

Grzesiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 22:20 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
a to zależy już od GPS, większość jednak uwzględnia różnicę wysokości i podaje dokładnie pokonany dystans.
Zresztą w jakich "GÓRACH" my żyjemy żeby te różnice płasko a po terenie znacząco się różniły, zazwyczaj jest to 1-2% pokonanego dystansu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Wigor napisał(a):
Zresztą w jakich "GÓRACH" my żyjemy żeby te różnice płasko a po terenie znacząco się różniły, zazwyczaj jest to 1-2% pokonanego dystansu.

Są jednak imprezy rozgrywane w górach...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: GPS do mierzenia pokonanego dystansu w trakcie trwania rajdu
PostNapisane: Pt, 10 sty 2014, 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Giek napisał(a):
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
GPS daje nam pomiar odległości jako rzutu pionowego. To to samo co widzimy na mapie (tylko w innej skali), która też jest rzutem pionowym.
Krokomierz, zegarek z przeliczeniem na km (bez GPS), czy kółko do pomiaru odległości nie uwzględniają pochyłości terenu.
W tym przypadku nikt nam nie daje wyniku. Zależy on od naszych umiejętności, doświadczenia, dokładności obliczeń.

Grzesiek

Krokomierz czy kółko zmierzy dystans rzeczywisty w terenie (podobnie jak gps, który uwzględnia 3 współrzędne), a stąd szczególnie przy pofałdowanym terenie wyjdzie różnica między pomiarem a mapą.
Czy i jak dobrze ją oszacujemy zależy, jak słusznie zauważyłeś, od umiejętności i doświadczenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL