FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 17:49

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: opłaty od protestów
PostNapisane: Cz, 23 lut 2012, 13:14 
Offline

Dołączył: Śr, 22 lut 2012, 21:30
Posty: 14
Dotychczas byłam tylko czytelnikiem forum, ale skoro już założyłam konto, to chciałabym poruszyć temat, który mnie niepokoi.

Coraz częściej w regulaminach imprez czytamy zapisy w rodzaju:
"1. Protesty w formie pisemnej wraz z wadium w wysokości 100 zł można składać na ręce Sędziego Głównego zawodów najpóźniej 1 godzinę po przybyciu na metę.
2. W przypadku odrzucenia protestu wadium przepada na rzecz organizatora".

Uważam, że takie zapisy są niedopuszczalne. Za co jest ta opłata? To jakaś kara, sankcja? No bo przecież nie wadium... Mało tego, nie wolno się pomylić, bo opłata przepada. Ale jak organizator się pomyli (uzna protest za słuszny) to już tej stówy nie wypłaca protestującemu. Moim zdaniem jest to bardzo brzydkie wyciąganie kasy od ludzi. Organizator robi imprezę, to odpowiada za jej fachowe przeprowadzenie. Nie ma - moim zdaniem - prawa do żądania jakichkolwiek opłat od protestów, bo jego obowiązkiem jest protest rozpatrzyć, nawet jeżeli jest to dla niego upierdliwe. Bardzo brzydki jednostronny zapis - tylko uczestnik ponosi ryzyko zwyczajnego pomylenia się. I tak, ten biedak, który właśnie pokonał 100 km z nawiązką, nie przespał nocy i pada "na twarz", musi w ciągu godziny otrząsnąć się, jasno ocenić sytuację, wyskoczyć ze 100 zł... A ten sędzia, w ciepełku, przy herbacie, orzeka, że "protest nieuzasadniony", stówę inkasuje, instancji odwoławczej nie ma...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Cz, 23 lut 2012, 15:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 22 sie 2011, 15:19
Posty: 53
Lokalizacja: krakówek
Imię i nazwisko: krzysztof rąpała
GG: 0
Blanka napisał(a):
Mało tego, nie wolno się pomylić, bo opłata przepada. Ale jak organizator się pomyli (uzna protest za słuszny) to już tej stówy nie wypłaca protestującemu. Moim zdaniem jest to bardzo brzydkie wyciąganie kasy od ludzi.

???
To nie jest żadna opłata za prawo do wniesienia protestu, tylko zabezpieczenie przed hm... pieniactwem, czyli składaniem odwołań bez wyraźnego powodu albo uzasadnienia ;)
Jeżeli protest jest uznany, wadium jest zwracane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Cz, 23 lut 2012, 20:13 
Offline

Dołączył: Śr, 22 lut 2012, 21:30
Posty: 14
To nie jest żadne zabezpieczenie. Już lepiej wpisać, że nie ma możliwości wniesienia protestu. I nie udawać, że protest może coś zmienić. Bo przy opłacie (tfu, wadium...) ten, który stówę ma, jest lepiej traktowany od tego, który jej nie ma. Wyjazd na zawody wiąże się z kasą (przy dzisiejszych kosztach transportu niemałą), a nie każdy kasę w nadmiarze ma. Nie przesadzajmy, ludzie nie są aż takimi pieniaczami, jak sugerujesz. A pomylić może się każdy, tak organizator, jak i zawodnik. Jeżeli organizatorowi tak niesamowicie ciąży rozpatrywanie protestów, niech nie wprowadza możliwości ich wnoszenia.

Swoją drogą, niezwykle ciekawe, jak też owo "wadium" sobie orgowie księgują? Jako przychód z jakiegoś zawoalowanego tytułu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Cz, 23 lut 2012, 23:02 
Offline

Dołączył: Śr, 8 gru 2010, 20:35
Posty: 5
Wadium jest w sportach czymś normalnym, chociaż nie zawsze się o tym mówi (np w rajdach samochodowych są one wysokości rzędu kilku tysięcy zł). Ich istnienie jest jak najbardziej uzasadnione w momentach, kiedy można "mataczyć" (w zeszłym roku protest na wspomnianych rajdach samochodowych zawiesił na włosku wygraną lidera już przez sam fakt złożenia).

Jeśli idzie o dostępność do kasy w czasie rajdu - wiadomo, bywa z tym różnie. ale nie zapominajmy, że organizatorzy to też ludzie. Jeśli uczestnik jest pewny swego to prawdopodobnie dogada się choćby przez zastaw swojego telefonu komórkowego - w końcu i tak nic nie ryzykuje. Odrobina wyobraźni i jakiś sposób się znajdzie.

Jeśli idzie o księgowanie - nie wierzę, żeby którykolwiek z organizatorów wprowadzał taki zapis w celu chowania dodatkowej kasy do kieszeni.

Mylisz się również w stwierdzeniu, że protesty nic nie dają - w zeszłym roku przez protest awansowałem z trzeciego na drugie miejsce. Bardzo poważnie brane były też pod uwagę protesty na Wiosennym Tułaczu - znowu na korzyść wnioskujących.

Zupełnie innym pytaniem jest "czy wadium jest potrzebne na rajdach PMNO?".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 00:58 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Klayman napisał(a):
Mylisz się również w stwierdzeniu, że protesty nic nie dają - w zeszłym roku przez protest awansowałem z trzeciego na drugie miejsce. Bardzo poważnie brane były też pod uwagę protesty na Wiosennym Tułaczu - znowu na korzyść wnioskujących.

Irek, a złożyłbyś ten protest gdybyś wcześniej musiał przelać stówkę? :mrgreen:

Cytuj:
Zupełnie innym pytaniem jest "czy wadium jest potrzebne na rajdach PMNO?".

I to jest istotnie dobre pytanie.
Mnie, osobiście, pobieranie opłat za protesty się nie podoba. Nie ma ich, póki co, chyba aż tak dużo by było to konieczne. A do tego nie uprawiamy tego sportu zawodowo tylko amatorsko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 08:55 
Offline

Dołączył: Śr, 22 lut 2012, 21:30
Posty: 14
Klayman napisał(a):
Zupełnie innym pytaniem jest "czy wadium jest potrzebne na rajdach PMNO?".

Ano, właśnie o to chodzi. Podoba mi się niszowość imprez na orientację, brak zadęcia. W rajdach samochodowych może i jest pobierane coś na kształt wadium, ale jakie są nagrody? Nie jestem znawcą, ale zgaduję, że tam chodzi o duże pieniądze. A w PMnO mamy się chyba przede wszystkim dobrze bawić...

Dla porównania. Biegam trochę w biegach ulicznych (zwykle ciągnę się w drugiej połowie :-). Tam machina organizacyjna jest nieporównywalnie bardziej rozkręcona, uczestników jest co najmniej kilkuset (do kilku tysięcy), za najlepsze miejsca przyznawane są nagrody pieniężne, często dość wysokie. Są zapisy w regulaminach o możliwości wniesienia protestu, ale nie przypominam sobie zapisów, że za protest pobiera się opłatę.

Nie przekonuje mnie argument o zabezpieczeniu przed pieniactwem. Nadal uważam, że z opłat od protestów należy zrezygnować, bo jest to nadużycie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 10:52 
Offline

Dołączył: Śr, 8 gru 2010, 20:35
Posty: 5
hhh napisał(a):
Irek, a złożyłbyś ten protest gdybyś wcześniej musiał przelać stówkę? :mrgreen:


A wiesz, że tak? Protest dotyczył decyzji sędziego, nie zachowania innego zawodnika, byłem pewny swojej racji i została ona ostatecznie uznana. Straciłbym stówę - raczej bym się nie pojawił drugi raz na imprezie (chyba, że doszedłbym do wniosku, że to ja popełniłem błąd), a przecież nie o to chodzi organizatorom - są imprezy na które wielu zawodników nie jeździ ze względu na to, kto i jak je organizuje. Nikt świadomie nie będzie do takiego wizerunku dążył, również poprzez odrzucanie protestów.

Jak dla mnie daje to też poważniejsze podchodzenie do protestów:
złożysz wniosek, zostanie odrzucony, ale nic nie tracisz - pomarudzisz i koniec.
złożysz wniosek, zostanie odrzucony, stówa w plecy - będziesz walczył o swoje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 12:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 22 sie 2011, 15:19
Posty: 53
Lokalizacja: krakówek
Imię i nazwisko: krzysztof rąpała
GG: 0
Blanko, ja stałem też z tej drugiej strony zawodów na orientację (sędziowanie i organizowanie) i wiem, ile po zawodach jest historii typu "punkt stał źle"/"ktoś punkt zwinął" (nie wiem, jakoś inni go potwierdzili), "zespół X oszukiwał" (ale udowodnić np. zdjęciami z komórki nie mogą, a jakoś tak się dzieje że akurat zespół X ich wyprzedził), "nie doczytałem w regulaminie" itp.
IMHO bieg uliczny nie jest tu dobrym przykładem, bo i stosunkowo mniejsze pole do uchybień, i sędziowie mają o wiele lepszy ogląd rywalizacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 19:40 
Offline

Dołączył: Śr, 22 lut 2012, 21:30
Posty: 14
krzycho napisał(a):
Blanko, ja stałem też z tej drugiej strony zawodów na orientację (sędziowanie i organizowanie) i wiem, ile po zawodach jest historii typu "punkt stał źle"/"ktoś punkt zwinął" (nie wiem, jakoś inni go potwierdzili), "zespół X oszukiwał" (ale udowodnić np. zdjęciami z komórki nie mogą, a jakoś tak się dzieje że akurat zespół X ich wyprzedził), "nie doczytałem w regulaminie" itp.
IMHO bieg uliczny nie jest tu dobrym przykładem, bo i stosunkowo mniejsze pole do uchybień, i sędziowie mają o wiele lepszy ogląd rywalizacji.


Ja wiem, że są różne sytuacje. Nie mogę się tylko zgodzić z pobieraniem opłaty. Sama też współorganizowałam imprezę na orientację - wprawdzie małą i lokalną, ale z drugiej strony stałam i wiem, jakie jaja potrafią robić uczestnicy. No, ale taki urok bycia organizatorem, taka specyfika zawodów...

Jak się zaczęłam głębiej zastanawiać nad tematem, to się zawiesiłam nad inną sprawą. Przykład z życia wzięty - brałam udział w nocnej imprezie na orientację. Po dojściu do bazy dyskutowałam z organizatorem nad umieszczeniem jednego punktu, którego szukałam dobre 40 minut. Organizator przyznał mi rację - punkt na mapie zaznaczony był po niewłaściwej stronie rowu. Ja przeczesywałam las na lewo, a punkt był na prawo, dobrze ukryty. Org się pomylił, przyznał. Zamknęliśmy temat. A gdybym w takiej sytuacji wniosła protest, to jak wyglądałoby jego rozstrzygnięcie? Przecież wszyscy szukali tego punktu, mieli te same mapy, może tylko lepszego nosa, niż ja...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 20:19 
Offline

Dołączył: Śr, 8 gru 2010, 20:35
Posty: 5
Może mam złe spojrzenie na to wszystko, ale dla mnie wadium to nie "pobieranie opłat" - nie przy założeniu, że składam protest, którego jestem pewien.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL