FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 21:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 21:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 5 gru 2011, 23:10
Posty: 81
Lokalizacja: Sulejowek
Imię i nazwisko: Janek Lenczowski
GG: 0
Ciekawa dyskusja, nie zastanawiałem się nad tym tematem wcześniej, a sam przecież organizuję w tym roku (Mordownika). Jeśli rzeczywiście po zawodach wpadają 'sterty protestów' to taka opłata może mieć uzasadnienie.
Myślę jednak, że na pierwszym Mordowniku nie wprowadzimy żadnych opłat za protesty :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 22:11 
Offline

Dołączył: Śr, 22 lut 2012, 21:30
Posty: 14
Klayman napisał(a):
Może mam złe spojrzenie na to wszystko, ale dla mnie wadium to nie "pobieranie opłat" - nie przy założeniu, że składam protest, którego jestem pewien.

Założenie jest takie, że każdy, kto składa protest, jest pewien swojej racji. Dziwne byłoby stawianie założenia, że uczestnicy masowo coś kombinują. Czasem natomiast jest tak, że są bardzo zmęczeni, nie mają czasu, żeby dobrze przeanalizować sytuację i zwyczajnie, po ludzku mylą się - nie mając złej woli.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Pn, 27 lut 2012, 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 28 kwi 2009, 14:07
Posty: 226
Imię i nazwisko: Ula Wojciechowska
GG: 0
Myślę, że "lawiny" protestów mogą być domeną co najwyżej imprez obstawionych tak licznie jak Harpagan albo Kierat. Przy czym bardziej pewnie Harpagan - z powodu błędnych zapisów kart Sport Ident faktycznie była taka edycja, gdy protestów zebrało się...
Ale na mniej licznych imprezach?

_________________
http://www.krolisek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Wt, 13 mar 2012, 06:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
Stówa to dużo - pisze to jako uczestnik. jako organizator dużo na protestach nie zarobiłbym.
Są różne sytuacje - to że protestujący ma rację nie oznacza automatycznie, że jego protest zostanie uwzględniony i dostanie swoją stówę z powrotem. Bo nie zawsze jest możliwość udowodnienia swojej racji. bo czasem sytuacja bywa kontrowersyjna i trudno znaleźć wlaściwe rozwiązanie. Bo czasem organizator jest nieprzemakalny i nie przyjmuje do wiadomości swojego błędu.
Miałem kilka lat temu sytuację gdy mogłem złożyć protest za stówę. Jego uwzględnienie powodowałoby zmianę zwycięzcy imprezy, natomiast nie zmieniało w niczym sytuacji mojej. W przypadku nieuwzględnienia protestu nie mialbym wtedy za co wrócić do domu. Protestu nie złożyłem.
Na Rajdzie Dolnego Sanu protestować można za darmo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: So, 17 mar 2012, 01:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 17 mar 2012, 01:05
Posty: 14
Krolisek napisał(a):
Myślę, że "lawiny" protestów mogą być domeną co najwyżej imprez obstawionych tak licznie jak Harpagan albo Kierat.


I tu niespodzianka. Po Kieracie protesty prawie się nie zdarzają. To oczywiście nie znaczy, że nikt nie ma żadnych uwag. W tabelach wyników zdarzają się błędy powstałe przy wklepywaniu danych w komputer. Więc zdarzają się sprostowania, które najczęściej nie mają wpływu na klasyfikację końcową. Dyskusje na temat dobrego lub złego ustawienia lub oznaczenia PK zdarzały się i zdarzać się będą niezależnie od istnienia wadium. Osobiście zapis o konieczności wpłacania wadium przy składaniu protestów odbieram jako przejaw arogancji organizatora lub chęć podniesienia rangi zawodów poprzez bezkrytyczne przejmowanie wzorców z imprez wysokobudżetowych. A InO nigdy nie będą wyścigami Formuły 1 - na szczęście.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Śr, 25 kwi 2012, 15:53 
Offline

Dołączył: Cz, 1 gru 2011, 14:18
Posty: 3
Witam na forum

Ciekawa dyskusja i zarazem wartościowa wymiana poglądów, w związku z czym jako organizator imprez chciałbym wtrącić swoje 3 grosze. Nieskromnie dodam, że kilka rajdów zorganizowałem (Wertepy) oraz pomagałem przy WSS, w tym roku robimy Szagę. Jeśli chodzi o WSS to nigdy zapisu o protestach nie mieliśmy, choć na imprezie pojawiało się ok 150 osób, natomiast z Wertepami (to co prawda jest AR a nie maraton pieszy, ale dla dyskusji nie ma to większego znaczenia bo impreza o podobnym charakterze) było tak, że dopiero w momencie pozyskania sponsora który dał więcej niż kilkaset złotych to dopisałem punkt w regulaminie o wadium. Ktoś zada pytanie po co taki zapis w imprezie która rzeczywiście przy zawodach formuły 1 wygląda jak zabawa na podwórku ? Myślę, że taki zapis zadbał o wizerunek imprezy i zapewnił, że czułem się zabezpieczony przed niespodziewaną falą protestów krzykaczy i pieniaczy (co może się zdarzyć). Zależało mi z tego względu, że przedstawiciel sponsora był obecny na całej imprezie, podczas rejestracji, odprawy, w czasie trwania zawodów i na dekoracji i jakikolwiek chaos mógłby negatywnie zostać odebrany przez sponsora, któremu wyjątkowo zależało na dobrym wizerunku imprezy.
Kolejny argument jest taki, że często zdarza się, że organizatorzy nie tylko nie zabezpieczają się zapisem o wadium, ale tez nic nie piszą w jaki sposób należy składać protesty co często potem rodzi forumowe batalie, pt "ktoś kogoś widział jak złamał regulamin, ale nie wie kto to i za rękę nie złapał, ale domaga się ukarania winnych". Niesmak po takich dziwnych forumowych protestach pozostaje długo, a chciałem tylko dodać, że nasi byli, obecni i przyszli sponsorzy też potrafią korzystać z internetu i takie sytuacje mogą powodować, że sponsor po prostu z takim orgiem nie będzie chciał mieć wiele wspólnego.
A na koniec co do księgowania wpłaty to ja nie widzę żadnego problemu, wystawić dowód KP to nie jest żaden problem, szczególnie jeśli organizacja rajdu wynika z działań statutowych klubu, wówczas mamy prawo pobrać wadium od uczestnika i wciągnąć w budżet imprezy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Wt, 8 maja 2012, 12:11 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Też witam na forum

Wyobrażam sobie brać opłatę za protest (która może przepaść) jedynie na zasadzie uczciwości. Tzn gdy organizator zapłaci taką samą stówę od siebie za pomyłkę organizatora.
Wychodzenie z założenia że na imprezę przyjeżdżają pieniacze to urąganie zawodnikom. Owszem, życie zna różne skrajne przypadki, ale są to przypadki jednostkowe i rzadkie. Na ich podstawie nie można traktować ogółu zawodników jako potencjalnych pieniaczy, którzy muszą płacić za prawo do protestu.
Szuwar, z Twojej wypowiedzi wynika że zasady opłaty za protest wprowadziłeś pod kątem komfortu sponsora, a nie dobra zawodników. Swoją drogą nie uważam że sponsor były półgłówkiem który nie miałby zdolności zrozumienia że rozstrzygnięcie protestu wymaga jakiegoś opóźnienia z zakończeniem (bo trzeba skoczyć sprawdzić jakiś PK). Sponsorzy to też ludzie i nie wierzę w brak ich wyrozumiałości. Traktując sprawę w ten sposób potraktowałeś sponsora jak człowieka bez wyobraźni i zawodników jak potencjalnych pieniaczy.
To dla kogo są te imprezy: dla własnej wizji organizatora jak szybko upchnąć zakończenie? dla komfortu sponsora? czy dla zawodników w których upatrujemy pieniaczy?

A co do fali protestów... Nawet jak 150 zawodników złoży protest, to praktyka pokazuje że zazwyczaj dotyczy on konkretnego jednego przypadku rozstawienia PK (no chyba że budowniczy więcej pomyłek popełnił). Więc w praktyce jest to jeden protest (choć wielogłosowy). Mi się coś takiego zdarzyło - wątpliwość zgłosiło kilku zawodników. Musiałem zweryfikować i przyznać zawodnikom rację.
Z rzadka zdarzają się upierdliwości ze strony zawodników np. że zadanie dodatkowe komuś się nie podobało. Ale nie przybierają one charakteru formalnych protestów. Natomiast wszelkie protesty jakie mi się zdarzyły przez kilkanaście lat robienia InO - nigdy nie obawiałem się w nich pieniactwa ani traktowałbym jako pieniactwa, które należy odsiewać kaucją. Nawet jeśli ostatecznie zawodnikowi nie był uznany protest.
Prawo do protestu powinno być podstawowym prawem w ramach WPISOWEGO bo dotyczy meritum imprezy, a nie dodatkowo płatne jak inne gadżety (jak np. pamiątkowa koszulka).
Porównania do imprez wysokobudżetowych, jak rajdy samochodowe, gdzie kilka tys. zł. to kropla w budżecie startującej ekipy - jest słabe. Nasze imprezy powinny być dostępne także dla mniej majętnych uczestników, którzy mogą nie mieć już dodatkowych złotówek na protestowanie. No chyba że organizator ma inne założenia co do adresowania imprezy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Śr, 9 maja 2012, 09:45 
Offline

Dołączył: Cz, 1 gru 2011, 14:18
Posty: 3
Cytuj:
Szuwar, z Twojej wypowiedzi wynika że zasady opłaty za protest wprowadziłeś pod kątem komfortu sponsora, a nie dobra zawodników. Swoją drogą nie uważam że sponsor były półgłówkiem który nie miałby zdolności zrozumienia że rozstrzygnięcie protestu wymaga jakiegoś opóźnienia z zakończeniem (bo trzeba skoczyć sprawdzić jakiś PK). Sponsorzy to też ludzie i nie wierzę w brak ich wyrozumiałości. Traktując sprawę w ten sposób potraktowałeś sponsora jak człowieka bez wyobraźni i zawodników jak potencjalnych pieniaczy.


Malo oczywiście masz prawo do swojej prywatnej opinii oraz interpretacji mojej postawy, nie zamierzam z tym polemizować, bo nie o to tu chodzi. Swoim poprzednim postem chciałem po prostu zwrócić uwagę na pewne sprawy.
Natomiast nie zgadzam się ze stwierdzeniem że sponsorzy to ludzie do końca wyrozumiali. Zresztą sam gdybym był sponsorem i chciałbym zbudować swoją markę, to nie chciałbym być kojarzony z nieudaną imprezą. Niestety znam już kilka przypadków, gdzie impreza została niemalże zaszczuta przez uczestników (naprawdę żal mi było organizatora) i niestety sponsor zrezygnował ze współpracy.

I na koniec żebyśmy mieli jasność, zawody zawsze organizuję dla zawodników, i właśnie dlatego staram się pozyskać sponsora po to żeby móc obniżyć wpisowe (lub go nie podwyższać w kolejnych latach), zadbać o atrakcyjne nagrody lub inne świadczenia. A to niestety wymaga działań na dwa fronty gdzie trzeba zadowolić i zawodnika i sponsora.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: opłaty od protestów
PostNapisane: Cz, 10 maja 2012, 16:23 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
szuwar napisał(a):
Niestety znam już kilka przypadków, gdzie impreza została niemalże zaszczuta przez uczestników (naprawdę żal mi było organizatora) i niestety sponsor zrezygnował ze współpracy.

Trudno polemizować tu bez szczegółów. Może faktycznie organizator nie najlepiej ustawił priorytety, i to wyszło w jakiejś konfliktowej sytuacji.
Dla mnie jest jasne, że biorąc na siebie organizację imprezy to ja jestem na cenzurowanym. Zaś zawodnicy są na cenzurowanym w momencie oceniania karty startowej. To pewien rodzaj równowagi: ja (org.) - oceniam ich przejście, oni (zawodnicy) - oceniają imprezę. Choć wszyscy staramy się bawić z szacunkiem, to jednak współrywalizacja jaką jest InO wyzwala emocje.

szuwar napisał(a):
Zresztą sam gdybym był sponsorem i chciałbym zbudować swoją markę, to nie chciałbym być kojarzony z nieudaną imprezą.

No tak... tylko co jest nieudaną imprezą? Tu każdy może mieć inne wrażenia.
Wpisanie kaucji za protest -jak pokazują różne głosy- jest mało sympatyczne, a nawet z lekka odpychające. Zwłaszcza w niezamożnym aczkolwiek aktywnym społeczeństwie.
Jednak jeśli organizator uważa że ta skórka jest warta wyprawki - to już każdy org. musi sobie ocenić.

A odnośnie postu rozpoczynającego:
Blanka napisał(a):
Coraz częściej w regulaminach imprez czytamy zapisy w rodzaju:
"1. Protesty w formie pisemnej wraz z wadium w wysokości 100 zł można składać na ręce Sędziego Głównego zawodów najpóźniej 1 godzinę po przybyciu na metę.

Taki zapis to błąd regulaminowy. Bo w ciągu godziny od przybycia może nie pojawić wynik, od którego zawodnik chciałby się odwoływać.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL