FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 09:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Wt, 17 sty 2012, 23:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
W sąsiednim wątku zaczęła sie dyskusja na temat definicji lampionu. Ponieważ pojawiły się wątpliwości co wg regulaminu jest lampionem, a co nie prosilbym kogoś biegłego w regulaminach o wyjaśnienie sprawy.
Jednocześnie informuję, że punkty kontrolne podczas Rajdu Dolnego Sanu będą oznaczone za pomocą lampionów (?) w postaci biało - czerwonych papierowych prostokątów o wymiarach 20 x 28 cm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Wt, 17 sty 2012, 23:54 
Offline

Dołączył: Śr, 24 cze 2009, 13:40
Posty: 150
Ja myślę, że nie ma żadnego problemu, a wątpliwości to się pojawiły, ale w głowie robjg.
Definicję przytoczył BartekJ i jednoznacznie z niej wynika, że kryteria te spełnia zarówno rzeczona kartka, tzw. "klasyczny" PK (na zdjęciach niżej opisany jako PK), jak i lampion sportowy (nie mylić z lampionem), który został pokazany na zdjęciu po prawej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Śr, 18 sty 2012, 00:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 3 sty 2012, 18:05
Posty: 21
Lokalizacja: Jelenia Góra :-)
Imię i nazwisko: Asia Rafalska
GG: 0
http://ino.pttk.pl/przepisy/zmiany_w_re ... 1_2012.pdf
dotyczące definicji punktu kontrolnego

Nawet jeśli dopuszcza się kartki to ma być to "w miejscu charakterystycznym zaznaczonym na mapie". Drzewo w lesie jest raczej mało charakterystyczne, więc uważam, że w takich miejscach powinien być lampion sportowy. Moim zdaniem, lampiony kartkowe dopuszczone są tylko jeśli PK znajduje się np. na filarze mostu (przy czym w opisie PK powinno być dokładnie podane który filar, po której stronie rzeki i od której strony świata). Jeśli dla kogoś charakterystycznym miejscem jest skrzyżowanie dróg w lesie to lampion powinien być widoczny dla osoby stojącej na środku tego skrzyżowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Śr, 18 sty 2012, 00:45 
Offline

Dołączył: Śr, 24 cze 2009, 13:40
Posty: 150
asiarajg napisał(a):
http://ino.pttk.pl/przepisy/zmiany_w_re ... 1_2012.pdf
dotyczące definicji punktu kontrolnego

Nawet jeśli dopuszcza się kartki to ma być to "w miejscu charakterystycznym zaznaczonym na mapie". Drzewo w lesie jest raczej mało charakterystyczne, więc uważam, że w takich miejscach powinien być lampion sportowy. Moim zdaniem, lampiony kartkowe dopuszczone są tylko jeśli PK znajduje się np. na filarze mostu (przy czym w opisie PK powinno być dokładnie podane który filar, po której stronie rzeki i od której strony świata). Jeśli dla kogoś charakterystycznym miejscem jest skrzyżowanie dróg w lesie to lampion powinien być widoczny dla osoby stojącej na środku tego skrzyżowania.


No nie mogę.
Ty też nie umiesz czytać?
Temat dotyczy definicji lampionu, a nie miejsca, gdzie ma być umieszczony punkt kontrolny. :roll:
Do tego w podlinkowanych przez Ciebie zmianach przepisów, nie jest nic napisane o warunkowym dopuszczeniu "kartki".
To jest tylko Twoja nadinterpretacja.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Śr, 18 sty 2012, 01:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 2 sty 2012, 23:33
Posty: 43
Lokalizacja: Jelenia Góra
Imię i nazwisko: Robert Domański
GG: 0
Grześ napisał(a):
Ja myślę, że nie ma żadnego problemu, a wątpliwości to się pojawiły, ale w głowie robjg.


Być może rzeczywiście jest tak, że wątpliwości pojawiły się tylko w mojej głowie.
Dla mnie lampion zawsze był bryłą a nie czymś płaskim.
Choćby lampion na lampie (inaczej zwany abażurem), czy lampion do BnO, który w terminologii różnił się od oznaczeń kartką (trener wyraźnie określał czy PK na treningu są oznaczone lampionami czy kartkami), czy choćby zwykły lampion adwentowy.

Ale oczywiście może być tak jak Ty myślisz.
Przedstawiłem jedynie swój sposób rozumienia tego zapisu, który wg mojej interpretacji bardzo by mnie ucieszył.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Cz, 19 sty 2012, 16:53 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Asiarajg,
Cytuj:
Drzewo w lesie jest raczej mało charakterystyczne

Ale drzewo może stać w miejscu charakterystycznym lub tuż obok.
Miejsce charakterystyczne: skrzyżowanie dróg, skrzyżowanie rzeki z granicą kultur, skrzyżowanie linii WN z przecinką, górka, dołek, kamień, studnia, koniec jaru itp.
Drzewo przy ww. jest dobrym miejscem na powieszenie lampionu.

Miejscem charakterystycznym nie jest np. połowa drogi pomiędzy skrzyżowaniami, środek lasu itp.


Robjg, Twoja interpretacja nie jest prawidłowa.
Możesz to sprawdzić wybierając się po prostu na którąś z InO.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Cz, 29 lis 2012, 12:42 
Offline

Dołączył: Cz, 29 lis 2012, 12:21
Posty: 1
Choćby lampion na lampie (inaczej zwany abażurem), czy lampion do BnO, który w terminologii różnił się od oznaczeń kartką (trener wyraźnie określał czy PK na treningu są oznaczone lampionami czy kartkami), czy choćby zwykły lampion adwentowy.

_________________
http://www.vmware.com/
http://www.braindumps.net/SCWCD-tests.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Cz, 29 lis 2012, 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 17 mar 2012, 01:05
Posty: 14
hiubi napisał(a):
Ponieważ pojawiły się wątpliwości co wg regulaminu jest lampionem, a co nie prosilbym kogoś biegłego w regulaminach o wyjaśnienie sprawy.


Regulamin PMnO mówi wyraźnie w punkcie IX.2, że punkty kontrolne mają być oznaczone za pomocą lampionów InO lub BnO.
Lampion BnO zgodnie z regulaminem to graniastosłup (czyli bryła przestrzenna) o podstawie trójkątnej i boku w kształcie kwadratu o wymiarach 30x30 cm podzielonego po przekątnej na pola w kolorze białym (górny lewy róg) i pomarańczowym (dolny prawy róg).
Lampion InO obowiązujący na turystycznych imprezach na orientację to prostokąt (czyli figura płaska) o bokach 20-30 cm (wątpliwość można mieć jedynie, czy musi to być prostokąt o wymiarach 20x30 cm, czy może to być kwadrat o boku od 20 do 30 cm, na pewno najkrótszy bok nie może być krótszy od 20 cm) podzielony po przekątnej na pola w kolorach białym (górny lewy róg) i czerwonym (dolny prawy róg).
Przepisy turystycznych InO i sportowych BnO można znaleźć na stronach Komisji Imprez na Orientację ZG PTTK oraz Polskiego Związku Orientacji Sportowej.
Wydaje mi się, że ten, kto skończył podstawówkę, więc chyba każdy, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, co lampionem jest, a co nim nie jest.

Pozdrawiam
Andrzej Sochoń


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Wt, 3 lut 2015, 13:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Odświeżam temat.
Zatem to nie jest lampion? http://i.imgur.com/ivFndTC.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Co to jest lampion ?
PostNapisane: Wt, 3 lut 2015, 14:15 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Masz Szymon rację - nie jest.
Szukałem przed Śnieżnymi informacji o wymiarach lampionu w regulaminie PMnO i nie znalazłem. Była informacja, że ma być lampion BnO. Bardziej w przepisy się nie zagłębiałem.

No nic, Śnieżne w przyszłym roku waga 40 :(

BTW. Słupki ZPK i tak są dużo bardziej widoczne od kartki papieru, nawet z lampionem 50x50cm, przyklejonej tylko z jednej strony drzewa.

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL