FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 18:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Pn, 28 lis 2011, 15:40 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
Właśnie pojawił się nowy kalendarz a w nim 3 x Tułacz...
Nie wydaje się Wam, że to troszkę za dużo?
Swoją drogą, już jakiś czas temu miałem napisać propozycję, żeby imprezę tą wyłączyć z cyklu.
Byłem na Tułaczu trzy razy i wg mnie jest to impreza zupełnie niepasująca do PMnO.
Dlaczego?

1. Zagmatwane reguły dotyczące klasyfikacji - nigdy wyjeżdżając z imprezy nie wiedziałem jakie zająłem miejsce.

- Na jednym nawet wygraliśmy, ale po tygodniu okazało się, że jednak nie, bo prawidłowy był zapis BPK zamiast numeru punktu (żeby nie było, że się żalę - nie, nie o to chodzi)

- Na ostatniej imprezie wygrał zawodnik tylko dlatego, że miał powyżej 50 lat i dostał za to powiększony limit o 10% - z całym szacunkiem dla Zwycięzcy - ale tak w Pucharze nie może być - oczywiście, pojedyncze imprezy mogą się rządzić swoimi prawami, ale nie powinno tak być w pucharze.

2. Wypełnianie kart startowych - każda źle postawiona kreseczka, pusta kratka, zła godzina itp to straty, których nie da się nadrobić.

3. Zakończenie na którym nie wyczytuje się zwycięzców -co wynika z punktu pierwszego - a losuje przeróżne niepotrzebne gadżety.

- byłem na Tułaczu (chyba to było w Przywidzu), gdzie organizator powtarzał, że u niego nie ma zwycięzców, że każdy idzie, żeby pokonać własne słabości, po czym zawołał: w kategorii biznes... and the winner is... i zrobił show wśród startujący w tej kategorii - chęć pozyskania sponsorów ???

4. Wpisowe - jak zaleca organizator z dopiskiem Darowizna dla xxx - jaka darowizna? Oczywiście, że napisałem wpisowe za rajd na ostatnim Tułaczu. Nie wiem co ma na celu Organizator, ale jest tu niejasność.

5. Jedyne co jest na plus to mapy (ale już nie zawsze rozmieszczenie punktów), które są ciekawe i zmuszają do myślenia.

Tyle na razie przychodzi mi do głowy.

Podsumowując.
Tułacz powinien pozostać imprezą osobną, turystyczną - i wtedy wszystkie modyfikacje i interpretacje dozwolone. Myślę, że i tak mnóstwo chętnych na taką trasę będzie.
Inną opcją jest stworzenie osobnej trasy pucharowej z zasadami przynajmniej zbliżonymi do innych imprez.

Co o tym wszystkim sądzicie?

Bartek Grabowski
Stryki - Byki AR Team

PS. Nigdy w życiu nie napisałem na żadnym forum tak długiej wiadomości ;P.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Pn, 28 lis 2011, 16:34 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Kalendarz na 2012r. jest tylko listą zgłoszonych imprez do PMnO na 2012, nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje które imprezy zostaną włączone do Pucharu i w jakiej liczbie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 29 lis 2011, 10:05 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Mam wrażenie, że ten wątek ma mylący tytuł bo pierwszy post tyczy się jednej, konkretnej imprezy z kalendarza a nie samego kalendarza.

O tym, że Tułacz nie pasuje zbytnio do pucharu pisałem już jakiś czas temu. Z drugiej strony jaka impreza pasuje? Nie ma chyba jeszcze jakiegoś ustalonego przepisu na "pasowanie" do pucharu. Być może powinien takowy powstać i wtedy dyskusja stałaby się prostsza.

Osobiście byłoby mi szkoda pucharu bez Tułaczów bo taka koncepcja orientacji jest zdecydowanie bliższa memu sercu niż ta pojawiająca się w zdecydowanej większości pucharowych. Usunięcie Tułaczów z kalendarza znaczyłoby w większości przypadków 3imprezy pucharowe dla mnie mniej bo wybrałbym Tułacza (tak jak teraz byłem na Letnim zamiast na Grassorze, choć tego Grassora też chcę kiedyś zaliczyć).

Wyniki wstępne są na bieżąco aktualizowane w miarę schodzenia ludzi do bazy.
A co do zagmatwania reguł - co jest konkretnie zagmatwane? Punktacja jest zgodna z punktacją turystycznych InO PTTK, za wyjątkiem wpisywania czasów.

Co do 10% bonusu za wiek to, moim zdaniem w regulaminie pmno powinien pojawić się jasny zapis eliminujący takie bonusy. Ewentualnie można kiedyś wzorem imprez sportowych wprowadzić kategorie wiekowe i dawać takie bonusy ale niech wtedy klasyfikacje będą rozdzielone.

Co do "darowizny" i kategorii biznes przemyślenia mam takie jak Bartek.
To słabe jest ale skoro tak sobie org życzy to ja nie mam zamiaru z tym walczyć.

Podsumowując: zgoda - Tułacz to bardziej impreza turystyczna a większość imprez PMnO bardziej przypomina imprezy sportowe. Ale czy to ma wykluczać tę imprezę? Osobiście wolałbym by tak się nie stało. Mnie ta różnorodność w pucharze się bardzo podoba i fajnie, że są imprezy gdzie trzeba trochę pomyśleć i pokombinować a nie tylko lecieć przed siebie na wariata i podbijać każdy lampion spotkany na drodze. No i da się powalczyć o zwycięstwo bez biegania ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 29 lis 2011, 10:17 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Po pierwsze za dużo imprez. 15 pięćdziesiątek i 15 setek to aż nadto. Kolejny Tułacz? Nie wiem jak tam jest, nie wybrałem się, choć pierwsze kroki stawiałem na turystycznych InO to jakoś jest mi to dalekie. Wydaje mi się że rzecz w czymś innym - w różnorodności siła a trzy Tułacze to chyba podobne imprezy. Są dwa Harpagany, i starczy, nikt nie myśli o dokładaniu trzeciego, może i dwa Tułacze wystarczą.
No i czas pomiędzy imprezami - dwa tygodnie to minimum, organizm ma swoje wymagania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 29 lis 2011, 11:40 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
Witam, a ja się bardzo cieszę,gdyby były 3 Tułacze. Mimo tego,że dotychczas nie udało mi się zebrać 100 % pkt (uczestniczyłem w 3 tułaczach) to uważam za jedne z najciekawszych imprez. Typowa impreza na orientację.Tu głównie liczy się umiejętność czytania mapy,niż gaz w nogach. Szczególnie cieszę się z Wakacyjnego Tułacza!! Też wybrałem go w tym roku zamiast Grassora i nie zawiodłem się.Rewelacja i tyle.Jesienny np. w Wejherowie - moim zdaniem to była najtrudniejsza impreza na 50 km w których brałem udział. Super byłoby jakby był i Grassor i Wakacyjny Tułacz.Na Tułaczach są słynne stowarzysze i to powoduje,że typowi biegacze mogą kręcić nosem.To gmatwa trochę klasyfikację.Ale jak sama nazwa pucharu brzmi - są to zawody na orientację a nie li tylko biegowe. Tu trzeba popracować głową także a nie tylko mięsniami.Tułacze to pokazują, gdyż piechurzy nie mają takich wielkich strat na mecie do biegaczy.To chyba jedyna impreza w cyklu,gdzie piechur ma realne szanse z biegaczem.Choćby z tego powodu warto aby były w sezonie 3.Zgadzam się z opinią aby pomyśleć coś z tą kwestią, jaką był wynik na Jesiennym Tułaczu, gdzie wiek na koniec zdecydował o wyniku (Fudro - Kociołek). Tu byłbym za tym aby jednak to wynik końcowy był odzwiercedleniem efektu z trasy a nie efektu daty urodzenia.Cała reszta niech zostanie po staremu.Tym różnią się tułacze od większości innych zawodów.Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 29 lis 2011, 11:46 
Offline

Dołączył: Wt, 29 lis 2011, 10:44
Posty: 11
Imię i nazwisko: Leszek Maliszewski
GG: 0
Puchar Polski, jak sama nazwa sugeruje, powinien z założenia dawać równe szanse zawodnikom pochodzącym z różnych częsci kraju. W kalendarzu zgłoszonych imprez, blisko połowa ma miejsce w północno-zachodniej Polsce. Dodatkowo w czerwcu i lipcu 2012 z 6 planowanych imprez, 5 ma mieć miejsce w tym obszarze. Dlatego wolałbym, aby w kalendarzu znalazło się miejsce dla Oriento, a wypadł z niego Wakacyjny Tułacz.

Ponadto Tułacze nie spełniają wymogów formalnych uznania zawodów za Pieszy Maraton na Orientację określonych w Regulaminie Pucharu, w szczególności:
- Organizator nie zapewnia nagród dla zwycięzców (Reg. PP w PMnO, par. IX, pkt 5, tiret piąte),
- do potwierdzania punktów służą kredki zamiast perforatorów (par. IX, pkt 3).

Zgadzam się z Wojtkiem co do liczby imprez (15 to maks.) i odstępów czasowych pomiędzy (2 tyg.). Chciałbym również, aby ich rozłożenie terytorialne było bardziej wyrównane - ja mieszkam w centralnej Polsce, więc nie ma to dla mnie większego znaczenia, ale zawodnicy z podkarpacia mają przechlapane.

Leszek Maliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 29 lis 2011, 12:05 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
lmalisze2 napisał(a):
- do potwierdzania punktów służą kredki zamiast perforatorów (par. IX, pkt 3).

W tym pkt jest też:

Cytuj:
Dopuszcza się stosowanie zasad wynikających z regulaminów InO.


Zasady punktacji i współzawodnictwa w turystycznych Imprezach na Orientację PTTK (par. II, pkt 2):
Cytuj:
Każdy oznakowany punkt kontrolny powinien być opisany na białym polu
dwuelementowym kodem (cyfry lub litery) oraz posiadać przyrząd do potwierdzania
tego punktu (kredka, perforator, pieczątka itp.).


Jest tu pewna sprzeczność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 29 lis 2011, 20:12 
Offline

Dołączył: Wt, 29 lis 2011, 19:45
Posty: 5
Też nie jestem zwolennikiem Tułaczy.
Do wcześniej zgłoszonych nieprawidłowości dodam że zawodnicy na tułaczach startują na różnych mapach (zależnie od dopłaty do wpisowego kolorowej lub czarno białej).
Wyciąg z regulaminu tułacza:

"Istnieje możliwość zamówienia map kolorowych w cenie 5 zł za 1 komplet. Osoby zainteresowane nabyciem kolorowych map prosimy o zaznaczenie tego w zgłoszeniu. Pod pojęciem komplet rozumie się odpowiednią ilość arkuszy na danej trasie dla jednego uczestnika. Wykupując kolorowy komplet map uczestnik nie otrzymuje już map czarno-białych."

Nie chodzi tutaj o koszt ale startując w imprezie wszyscy powinni mieć na starcie równe szanse. Czasami różne szczegóły terenowe, przejrzystość mapy jest różna zależnie od typu mapy jaką się wybierze (kolor, czarno-biała).

To kolejny powód dla którego uważam że trzy imprezy w sezonie tego typu to zdecydowanie za dużo.
Pozdrawiam
Tomasz Grabowski
Stryki-Byki AR Team


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Pt, 2 gru 2011, 21:54 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Streszczę - za dużo imprez (powinno być maksimum po 15 setek i pięćdziesiątek) za często - minimum dwa tygodnie odstępu miedzy imprezami.
Nierównowaga w kalendarzu i w regionach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: PMnO 2012 - kalendarz
PostNapisane: Wt, 6 gru 2011, 11:15 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Harpagan będzie miał 50tki? Koniec świata musi być bliski...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL