FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Wt, 19 mar 2024, 07:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: N, 12 lis 2017, 17:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 14 sty 2015, 13:33
Posty: 23
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Tomasz 'TJ' Sz.
GG: 0
Wigor napisał(a):
Ino jest rozgrywane na dużych skalach 1:10tys i podobnych i tam mogą sobie na mapie narysować co dusza zapragnie, a w PMnO dla skali 1:50tys dlaczego mam się ograniczać w lokalizacji PK tylko do tego co jest na mapie?

InO to nie jest "tam", działające na "dużych skalach", to nie są jacyś mityczni "oni", a PMnO składa się z Imprez na Orientację (InO), które mają pewne zasady. Ja bym wolał, aby organizatorzy tychże imprez, wchodzących w skład Pucharu przypadkiem nie czytali tego, co napisałes wyżej, bo to jest propagowanie błędnych i złych wzorców.

Co do ograniczania - nie musisz się ograniczać - możesz dorysować na mapie coś, uaktualnić, albo zastosować "rozświetlenie" (powiększenie). Albo sam PK może być wynikiem zadania nawigacyjnego.

Wigor napisał(a):
Opis jest integralną częścią nawigacji i pozwala umieszczać PK w miejscach, dla których szczegółów nie widać na mapie. A co za tym idzie trasy są ciekawsze i zawodnik dokładnie wie czego szuka. Zresztą nawet środek lasu nadal jest charakterystyczny, bo jest to środek, a on jest tylko jeden. Ważne jest aby ten środek był środkiem niezbyt wielkiej przestrzeni, a nie całej puszczy.

.. i co, w środku tego lasu, który zapewne nie jest prostą figurą geometryczną - uczestnik ma oglądać drzewa, aby znaleźć PK? Wtedy liczy się fart, a nie orientacja i pojedynczy zawodnik, nawet świetny, jest na gorszej pozycji niż stado słabiaków, wpadające w teren aby "czesać".

Dziwię się Daniel, że takie rzeczy proponujesz i propagujesz, bo masz masę doświadczeń złych i dobrych InO (PK). Dla mnie, jeżeli się na jakąś InO wybieram i robię to po raz pierwszy, to oglądam mapy. Gdy widzę, że pojawiają się takie "cuda wianki" jak opisujesz wyżej, czyli PK, które nie są charakterystyczne na mapie i w terenie (nie piszę tu o punktach zadaniowych), oraz zaliczenie PK naniesionego na mapę jest niemożliwe bez przeczytania opisu - odpuszczam sobie. To ma być zabawa/rywalizacja według pewnych norm i reguł. Można sobie ustalić własne, ale wtedy już nie nazywajmy tego InO, tylko jakkolwiek inaczej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: N, 12 lis 2017, 17:38 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Dlatego też nazywamy to PMnO, z Ino ma tyle wspólnego co możliwość rozegrania zawodów na ich zasadach, choć nie wszystkich, np. niespuszczalne jest zwiększenie limitu czasowego ze względu na wiek zawodnika.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: N, 12 lis 2017, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Śr, 14 sty 2015, 13:33
Posty: 23
Lokalizacja: Gdańsk
Imię i nazwisko: Tomasz 'TJ' Sz.
GG: 0
Wigor napisał(a):
Dlatego też nazywamy to PMnO, z Ino ma tyle wspólnego co możliwość rozegrania zawodów na ich zasadach, choć nie wszystkich, np. niedopuszczalne jest zwiększenie limitu czasowego ze względu na wiek zawodnika.


OK, więc wychodzi na to, że Puchar MnO jedynie luźno opiera się o zasady InO i nie jest równoznaczny z InO i obecność tych czy innych zawodów w Pucharze nie gwarantuje mi jako uczestnikowi Imprezy na Orientację wedle rozumienia InO PTTK, gdzie PK musi być jednoznaczny w terenie i na mapie, co jako przedstawiciel Pucharu podważasz. Niech i tak bedzie. W takim razie moje poprzednie wypowiedzi niech pozostaną "dla potomnych" jako wypowiedzi kogoś, kto wypowiada się na temat InO, a nie PMnO.

PS. Pamiętam, jak swego czasu za odstępstwa od "zasad" InO piętnowano srogo na tym forum Piotra "Malo". Cóż za ironia losu...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: N, 12 lis 2017, 19:18 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Bardzo dobrze, że w końcu jasno zostało napisane PMnO to nie InO. Jedyny wspólny mianownik to, że zawody są na orientację.


Kolega malo nie tylko odstępował od zasad InO ale także od zasad PMnO i za to był piętnowany.

Organizator zgłaszając swoją imprezę ma prawo stosować zasady InO, przecież nie ma zakazu stawiania PK w miejscach charakterystycznych w terenie które jednocześnie są zaznaczone na mapie. Jedynie co musi dostosować do PMnO to jednakowy limit czasu dla wszystkich zawodników bez wzgledu na kategorię startową.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: Pn, 13 lis 2017, 10:09 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
hhh napisał(a):
Wigor napisał(a):
Ten zapis jest w regulaminie, ale nie wyklucza startu interwałowego. Przez 1-2h warunki jakoś diametralnie się nie zmienią.

1-2h krótsza noc i bieg po śladach innych w zimie to akurat znacząca zmiana warunków.
Nie miałbym nic przeciwko takiemu zapisowi gdyby był ujęty w regulaminie imprezy is stosowany dla każdego zawodnika, który miałby ochotę wystarytować później. Nie tylko dla zawodnika z czołówki ale także dla Jana Kowalskiego z Pcimia Dolnego, który by sobie zapragnął wystartować 1-2h późnej.

Przyznam, że zależy mi na oficjalnym stanowisku w tej kwestii.
Czy zgodne z regulaminem PMnO będzie puszczenie jednego zawodnika z opóźnieniem (i liczenie mu czasu od jego własnego startu a nie od startu wspólnego) w sytuacji gdy regulamin danej imprezy nie przewiduje takiej możliwości dla każdego chętnego zawodnika?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: Pn, 13 lis 2017, 12:11 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Start interwałowy dla wszystkich jest dopuszczony, inaczej nie ma zakazu, natomiast start jednego zawodnika liczony z innym czasem to już błąd organizatora. Nie będzie tu spełniony warunek o równych warunkach dla wszystkich zawodników.
Oczywiście wszystko zależy od sytuacji i jeżeli na trasie nie ma śniegu, wszystkie PK są zlokalizowane precyzyjnie, dzień lub noc jest długa to przesunięcie startu dla jednego zawodnika nie wpływa na wyniki. Ważny jest też powód zawodnika, dlaczego nie może zdążyć na właściwy start dla wszystkich.

Należy pamiętać, że większość zawodników startuje dla zabawy, własnej przyjemności. Nie ma tu żadnych nagród za miejsca, a jeśli już to o niewielkiej wartości, więc każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: Pn, 13 lis 2017, 12:23 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
Innymi słowy - liczyć będzie wyczucie organizatora (tak jak w przypadku rozstawienia punktu kontrolnego na środku drzewka w rozległego oczka wodnego :)).
Przyznam się, że nie są to odosobnione przypadki.... Sam nieraz spóźniłem się na jakąś imprezę i od dobrej woli organizatora zależało czy dopisał spóźnienie czy też nie do końcowego wyniku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: Pn, 13 lis 2017, 12:58 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Dziękuję za odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: Cz, 30 lis 2017, 10:15 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Co do wymogów orgnizacji imprez w kwestii IV. Ocenianie maratonów proszę Kapitułe o poprawienie w ten sposób, że:
1. stworzyć [i opublikować lub rozesłać] instrukcję oceniania (tj. dokładnie za co jest się ocenianym. W niektórych punktach jest to klarowne - np. za każde 10m ponad limit. Ale tam gdzie jest odnośnik: "regulaminowych" - to jest niezrozumiałe. Bo o jaki regulamin chodzi, czy np. chodzi o świadczenia które ja/organizator deklaruję w regulaminie imprezy, czy o coś PMnO-wskiego??)
- alternatywnie -
2. [minimum] w miejscach gdzie używa się sformułowania "regulaminowych" - proszę o wpisanie stosownego odnośnika z regulaminu PMnO albo wskazanie że chodzi o własny regulamin organizatora/imprezy.

Przepraszam szanowną kapitułę, ale jako organizatorzy imprez musimy biegać po różnych regulaminach, co bynajmniej nie jest bułką z masłem - a przy tym pmno`wskim jest majstrowane co roku - i chociaż tyle moglibyście nam ułatwić poprzez wskazanie stosownego odnośnika.
Więc proszę: albo instrukcja, albo stosowny odnośnik do właściwego pkt w reg PMnO (zamiast nie do końca jasnego i skrótowego "regulaminowo") ...bo w obecnej postaci to jest mocno nieułatwiające.

PS: Dziekuję Wigor, że potwierdziłeś iż byłem tu piętnowany (a nie że: niektóre elementy). Gwoli ścisłości był to zaczyn Naczelnego Pieniacza PMnO który publicznie bez hamulców obraża też innych organizatorów poza PMnO, a nadal jest utrzymywany w gronie organizatorów PMnO (w wydźwięku wnioskuję że Tobie odpowiada). Takie zachowanie przynosi ujmę dla całego PMnO. Zgłosiłem do Kapituły wniosek o zapis obowiązku dbania o dobre imię PMnO - aby dać sygnał że organizatorzy nie powinni schodzić poniżej pewnego minimum kultury, bo koniec końców wychodzi że PMnO to jakiś cyrk ujadaczy. Czy podjęto decyzję w tym względzie?
Owszem że no moich imprezach przekraczam pewne stereotypy/kanony/przepisy, które notabene później znajdują uznanie - co widać np. późniejszej w zmianie przepisów InO PTTK`owskiego. Sory, że czasem mam odwagę przekraczać pewne kanony-być prekursorem, choć wierniej-mierniej-bierniej wg regulaminu byłoby ustawić trasę na ledwie kilkunastu lampionach, a odcinając/zubażając całą resztę ciekawych rzeczy na trasie.
PS2: Dziękuje za osobiste przypomnienie o zgłoszeniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Wymogi PMnO 2018
PostNapisane: So, 2 gru 2017, 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
Malo - miej odwagę napisać, że "Naczelny Ujadacz" to ja, Hubert Puka. Bądź też tak miły i napisz którego z organizatorów i w jaki sposób publicznie obraziłem. Oczekuję konkretów, nie epitetów


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL