FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Śr, 20 wrz 2017, 19:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Temat: Prawo poruszania się po otwartym terenie prywatnym
PostNapisane: Śr, 15 lut 2017, 17:00 
Offline

Dołączył: Śr, 15 lut 2017, 16:35
Posty: 2
Rzecz jest taka.
Opublikowałem ostatnio kilka fotek na fanpage NMnO: http://www.facebook.com/NadwislanskiRP/,a z komentarza jednej pani dowiedziałem się, że jest to jej teren prywatny i nie życzy sobie by ktoś po nim poruszał się. Od razu rozwiewam wątpliwości: nie widziałem żadnej tabliczki informacją, że to teren prywatny (nie uzyskałem tez informacji, że takowa jest gdzieś postawiona), teren nie był też ogrodzony. Wyjaśniłem sobie na boku z tą panią o co chodzi, Że niby ma stadninę koni, prowadzi zajęcia dla dzieci i zdarzało się ktoś postronny spłoszył konie stwarzając zagrożenie dla dzieci. Napisałem, że ten obszar na mapach będzie zaznaczony jako teren zamknięty z zakazem poruszania się.
W związku z tym nasunęło mi się pytanie: czy można wejść na nieogrodzony teren typu: las/łąka/pole/zagajnik/sad itp. jeżeli jest to teren nieogrodzony i nieoznaczony jako teren prywatny? O ile wydaje mi się, że na pole uprawne raczej nie powinno się wchodzić (chociaż nie wiem czy to zakazane), o tyle już nie mam pojęcia jak to jest w pozostałych przypadkach i czy określają to jakieś przepisy.
Czy ktoś interesował się aspektami prawnymi i umie podać przepisy (lub paragrafy) które określają ten problem?

Pozdrawiam
Bartess


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Prawo poruszania się po otwartym terenie prywatnym
PostNapisane: Cz, 16 lut 2017, 00:11 
Offline

Dołączył: Śr, 11 wrz 2013, 09:39
Posty: 53
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Generalnie kodeks karny mówi tylko o terenie ogrodzonym:
art. 193 kk napisał(a):
Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jednak w przypadku braku ogrodzenia i tabliczki należy mieć na uwadze przepisy zawarte kodeksie wykroczeń:
art. 157 kw napisał(a):
§ 1. Kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
§ 2. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Prawo poruszania się po otwartym terenie prywatnym
PostNapisane: Cz, 16 lut 2017, 09:16 
Offline

Dołączył: Śr, 15 lut 2017, 16:35
Posty: 2
Dziękuję. Z tego wynika, że dopóki ktoś nie zażąda opuszczenia terenu, to możemy na nim przebywać. Szkopuł tylko w tym, że to dotyczy chyba tylko osób prywatnych, a nie osób poruszających się w ramach zorganizowanej imprezy (?).

Znalazłem jeszcze taki zapis w cytowanym przez Ciebie Kodeksie Wykroczeń:
Art. 151. kk napisał(a):
§ 1. Kto pasie zwierzęta gospodarskie na nienależących do niego gruntach leśnych lub rolnych albo przez takie grunty w miejscach, w których jest to zabronione, przechodzi, przejeżdża lub przegania zwierzęta gospodarskie, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli grunt jest zaorany, zasiany lub obsadzony, znajduje się w stanie sztucznego zalesienia, naturalnego odnowienia lub stanowi młodnik leśny do lat 20, sprawca podlega karze grzywny.
§ 3. (nieistotne)
§ 4. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 5. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, 2 lub 3 można orzec nawiązkę do
wysokości 1.500 złotych.

Z treści § 2. wynika, że po zaoranym, zasianym lub obsadzonym polu lub sztucznie zalesionym terenie lub po młodniku poruszać się nie wolno. Dobrze to interpretuję?

Pozdrawiam
Bartess


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Prawo poruszania się po otwartym terenie prywatnym
PostNapisane: Cz, 16 lut 2017, 15:47 
Offline

Dołączył: Śr, 11 wrz 2013, 09:39
Posty: 53
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Bartess napisał(a):
Dziękuję. Z tego wynika, że dopóki ktoś nie zażąda opuszczenia terenu, to możemy na nim przebywać. Szkopuł tylko w tym, że to dotyczy chyba tylko osób prywatnych, a nie osób poruszających się w ramach zorganizowanej imprezy (?).

Jeśli przeprowadziłbyś trasę z obowiązkową linią przebiegu, która przechodziła by takie tereny to mogłoby być to niedozwolone. Natomiast jeśli między PK nie ma takiej linii to każdy z Uczestników wybiera sobie drogę, po której się przemieszcza i to na nim spoczywa obowiązek przestrzegania przepisów prawa.

Bartess napisał(a):
Z treści § 2. wynika, że po zaoranym, zasianym lub obsadzonym polu lub sztucznie zalesionym terenie lub po młodniku poruszać się nie wolno. Dobrze to interpretuję?

Dobrze interpretujesz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Prawo poruszania się po otwartym terenie prywatnym
PostNapisane: Pt, 17 lut 2017, 19:42 
Offline

Dołączył: N, 11 sty 2015, 07:24
Posty: 15
A drogą techniczną przez pole rzepaku?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL