FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 23:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 30 lis 2016, 13:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 27 kwi 2014, 21:02
Posty: 9
Lokalizacja: Sopot
Imię i nazwisko: Daniel
GG: 0
Co niektórzy powinni ściągnąć z tyłka obcisłe kolarskie gacie i nieco wyluzować. Ile jest tych psów na PMnO? DWA?
Nie ma poważniejszych kwestii do poprawienia w PMnO? Wprowadzenie jakichś standardów budowy tras, potwierdzania PK (te cholerne dziecięce dziurkacze w słoneczka/kwiatuszki które łamią się na potęgę i człowiek w sumie na trasie walczy pół godziny z podbijaniem PK), wytyczanie wariantów optymalnych (zapis o możliwości wyliczania dystansu na azymut w przebieżnym lesie - ciekawe jak zawodnik ma się skumać o przebieżności lasu na podstawie mapy topo 1:50k?) - tym powinniście zająć swoje głowy.

Kwestię dam wwożonych na podium przez swych rycerzy - nie dorzucać im PK, tylko właśnie ODJĄĆ. Wystarczy zwolnić panny z zaliczenia jednego PK. Wtedy ta, co to ją rycerz na podium wiezie (a przy okazji sam chwyta punkty do swojego rankingu) będzie musiała dorzucić np.3km do dystansu, w porównaniu z tą, co sama sobie sterem, żaglem, kotwicą. W przeciwnym razie jej rycerz nie zaliczy jednego PK z wariantu męskiego, co pozbawi go punktów dla siebie. Proste?

A pieski? Dla mnie tylko

ANKIETA
ANKIETA
ANKIETA
:!:

Każda impreza PMnO posiada zapisy elektroniczne poprzez formularz. Wystarczy dorzucić do niego pytanie: "Czy masz coś do psów?" i na tej podstawie (po wyeliminowaniu zdublowanych głosów) po sezonie 2017 zdecydować: wprowadzamy/nie wprowadzamy taki zapis.

"Dostałem głosy od wielu osób" - seeeeerio?Taka kontrowersja? Jakoś mi się to nie widzi :) A nie dostałeś czasem żadnych głosów od wkurwionych ludzi, którzy zmagają się z "kleszczami" vel. "tramwajarzami"? Biegnie taki jeden z drugim na plecach, ni cholery nie zerwiesz delikwenta, bo musisz kontrolować mapę (no chyba, że wywalisz na pałę 1km - ale wtedy możesz wdupić z nawi), a na dolocie do mety facet odpala wrotki i wbiega na metę minutę przed Tobą. To jest patola - nie piesek (tudzież dwa - więcej jednocześnie na kilkudziesięciu moich PMnO nie naliczyłem).

Peace and love, do zobaczenia w bazie.

_________________
Kawaler Wieczorową Porą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 30 lis 2016, 15:05 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
KWP napisał(a):

Peace and love, do zobaczenia w bazie.


Piszesz jw. a post w tonie jakbyś mi chciał co najmniej wpieprzyć.
Ja bardzo lubię dyskutować i starać się odpowiadać na argumenty, bądź je przyjmować, ale nie w takim tonie, jak z Faktu czy Super Expresu.
Za taką dyskusję dziękuję.

Bartek Grabowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 30 lis 2016, 23:46 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Bartek_G napisał(a):
Piszesz jw. a post w tonie jakbyś mi chciał co najmniej wpieprzyć.
Ja bardzo lubię dyskutować i starać się odpowiadać na argumenty, bądź je przyjmować, ale nie w takim tonie, jak z Faktu czy Super Expresu. Za taką dyskusję dziękuję. Bartek Grabowski

Bartku, żeby było klarowniej, to na wpi....yć coraz bardziej się zapowiada że zasługuje cała Kapituła. A nie tylko Ty.
A czemu? Mówisz o chęci dyskusji na argumenty. No to przyjrzyjmy się argumentom podawanym przez Was-członków Kapituły:
Wigor napisał(a):
Nie zdajecie sobie sprawy z komplikacji gdy zawodników z psami będzie kilkadziesiąt a nie kilku.

Bardzo "dobrze" powiedziane: GDY BĘDZIE - czyli GDYBANOLOGIA! Ktoś tu pomija stan rzeczywisty.
wlkp napisał(a):
PMnO to nie dogtrekking a jeśli ktoś chce startować z psem, to jest sporo imprez w dogtrekkingu.
Stanisław Kaczmarek

...jak dla mnie to czyste uprzedzenie u Staszka.
Bartek_G napisał(a):
Cześć,
Żeby nie było, zapis z psem to moja inicjatywa.
A promowałem ją, poparty nie tylko swoimi obserwacjami, ale i prośbami wielu innych osób.

Gdzie te obserwacje, gdzie te prośby? Konkrety proszę. I nie takie obserwacje jak podał Grześ z innej bajki, a może podszepty prokuratora Piotrowicza.
Nie podaliście żadnych konkretów, a sędzia główny Kapituły sam rozpoczyna od słów że to Gdy(-banologia).
Jeśli tak ma wyglądać argumentacja Kapituły, i w ten sposób Kapituła idzie w zaparte, to się nie dziw że coraz to kolejne osoby w tej społeczności najchętniej dałyby Wam wp... albo spuściły gdzieś.... Oderwało Was-Kapitułę od rzeczywistości i powiało w rejon argumentów fantazyjno-gdybanologicznych. Aczkolwiek na bazie logiczno-naukowej prawidłowych. Tylko że od logiki naukowej do rzeczywistości droga odległa, a Wy-Kapituła sobie ją skróciliście mieszając jedno z drugim, a skutkami obarczając wszystkich pozostałych: uczestników i organizatorów.

A jaki będzicie mieli utarg/korzyść idąc w zaparte z takim zapisem:
+ oddalicie hipotetyczno-fantazyjno-gdybanologiczne niebezpieczeństwo.

Zaś jaką będziecie mieli stratę idąc w zaparte:
- zniechęcenie/wywalenie z klasyfikacji obecnych uczestników dla których pies FAKTYCZNIE jest spowalniaczem,
- zniechęcenie przyszłych podobnych dla których pies (wiele wskazuje że chyba zawsze) jest obciążeniem, wraz z utrudnieniem nam-organizatorom promocji,
- wkurzenie organizatorów imprez koniecznością sprawdzania Waszego wyfantazjowanego niebezpieczeństwa,
- pokazanie że Kapituła stosuje TKM wobec dużej części (a możliwe że: wobec większości) społeczności PMnO-wskiej. Tak jak już dawniej zrobiono wobec jaszczurów. I tak jak organizator Tułaczy podziękował Wam wynosząc się z PMnO. Jeszcze mało?

To aż nadto łatwy rachunek, by zrozumieć dlaczego zasługujecie na taki oddźwięk.

Bartek_G napisał(a):
Ja naprawdę, nie zamierzam się kłócić.

Najprostszy przepis: Więc zacznij słuchać społeczności i zrozum że taką propozycją otworzyłeś znacznie więcej problemów i wku...u, niż probabilistycznej korzyści.

Bartek_G napisał(a):
Ale właśnie nikt Cię nie dyskwalifikuje, możesz biec z psem, jeśli organizator dopuszcza, możesz wygrać i będzie to zgodne z regulaminem.
Ale w klasyfikacji pnmo ten występ będzie nieuwzględniony. Tylko tyle.

To jest właśnie dyskwalifikacja z PMnO. Halo Ziemia.......!
Już kiedyś była w Kapitule prawniczka, która ku uciesze Kapituły konstruowała decyzje skazujące na.... upomnienie. ("Kara" krojona pod zbyt wysoko postawionego organizatora.) Znowu zaczynają się równie nieziemskie poglądy Kapituły, tym razem że: nie dopuszczenie do klasyfikacji PMnO - to nie dyskwalifikacja.
Gratuluję falandyzacji.
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Cz, 1 gru 2016, 01:04 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
hhh napisał(a):
Dlatego przeczesanie terenu chcę ograniczyć do minimum.
I rozumiem doskonale, że na środku skrzyżowania może być ciężko powiesić lampion ale najbliższe drzewo już się do tego nada. Nie musi być to drzewo oddalone o 20m w nieznanym kierunku. Idealnie jakby jeszcze opis mówił w którym kierunku od skrzyżowania jest to drzewo bym nie musiał szukać na chybił-trafił. Ty malo myślisz w kategoriach marszów na orientację. To są trochę inne imprezy. Na PMnO czesanie terenu dla mnie znaczy, że mnie zaraz zaczną ludzie doganiać i ten kto przyleci ostatni będzie miał z tego największą korzyść. Trudnością ma być tu przebieg pomiędzy punktami a nie szczęście w odnalezieniu lampionu gdy się jest w dobrym miejscu.

Zasadniczo zgoda. Zarówno dla MnO, InO, BnO - przyświecają te same cele: lampion ma być widoczny bez problemu - nie ma tu różnicy.
Natomiast różnicę stanowią realia przeprowadzenia imprezy wynikające ze skali.
Najłatwiej i najprecyzyjniej jest w BnO - tu praktycznie wszystko jest zrobione na tip-top.
Problemy zaczynają się gdy bierzemy mniejszą skalę mapę (pamiętaj że skalę piszemy w ułamku czyli nieco "odwrotnie" czytamy) i mając na niej słabsze szczegóły - robimy dużo więcej kilometrów trasy.
Przykład nr 1 (ze skalą mapy):
Budowniczy wybrał dołek oznaczony jednoznacznymi poziomicami. Natomiast na miejscu okazuje się, że dołek owszem jest, ale bardziej wygląda na dno niecki z trzema równorzędnymi dołkami. Wynika to z generalizacji mapy. No i już jest dylemat - w którym z kilku obniżeń szukać lampionu.
Jednemu mniej wymagającemu uczestnikowi - nie będzie to przeszkadzało że musi obskoczyć kilka obniżeń.
Drugiego bardziej wymagającego - będzie to wkurzało.
Co jest bardziej słuszne....? Każdy sam sobie musi odpowiedzieć. A najlepiej wybierać takie imprezy, które spełniają jego oczekiwania.
Przykład nr 2 (ze skalą imprezy):
Na naszych imprezach zazwyczaj mamy do przygotowania przynajmniej ok.80km tras (bo robi się trasy TP15, TP25, TP50 - przynajmniej) a często wiele więcej. W praktyce rozstawiania jest tyle - a czasu jak w życiu bywa ograniczone, że na niektórych imprezach idą do rozstawiania osoby, które nie są wprost planującymi trasę. To niefortunna praktyka, ale niestety się zdarza i czasem to konieczność organizacyjna. No i taki rozstawiacz postawi punkt nie tam gdzie zaplanował planista trasy. No i też rozstawienie bierze w łeb.

Trzeba też pamiętać, że PMnO skupia różne i nie do końca jednorodne imprezy. Jednych to może irytować, innych drażnić (ja akurat należę do tych ceniących różnorodność, ale każdy ma swój pogląd). Więc jeśli masz mniejszą tolerancję na błędy - oraz gdy PMnO pozostanie z różnorodnymi imprezami - to pozostaje Ci wybrac imprezy najlepiej pasujące do Ciebie.
To trochę także odnosi się do schematyzmu vs. fantazji budowniczych:
na jednej imprezie budowniczy - wybierają bardziej fantazyjne miejsca na PK (gdzie uczestnik straci chwilę na odszukanie),
na innej imprezie budowniczy - wybierają mniej ryzykowne lokalizacje (gdzie uczestnik szybko podbije i przebiegnie przez punkt).
Dla uczestników szukających wrażeń i niespodziewanek - lepsze będą te pierwsze imprezy,
a dla uczestników szukających miarodajności bez żadnych ryzyk - te drugie imprezy.
Problem, o którym piszesz jak dla mnie wynika ze skali trasy (skali mapy i skali imprezy). Na długodystansowej imprezie nie osiągniesz tak dużej dokładności jak w krótkodystansowym BnO. Mapa topograficzna 1:50 000 lub 1:25 000 nigdy nie będzie tym co mapa IOF 1:15 000. A tym bardziej nie osiągniesz na imprezie, gdzie budowniczy chce trochę zaszaleć z trasą. A nie oszukujmy się - chyba każdy budowniczy chce aby trasa była ciekawa, a nie polegała jedynie na podbijaniu kolejnych skrzyżowań.
Owszem, PMnO może pójść w stronę jakości BnO(IOF), ale żeby osiągnąć taką jakość, to będzie musiała zostać tylko część imprez spełniająca schematyzm i pewność - bardzo łatwe miejsca na PK (a odrzucić bardziej fantazyjne, wymagające trasy), zaryzykuję stwierdzenie że zostałyby mniej ciekawe trasy. Co zapewne będzie też skutkowało podziałem cyklu.
PS:
piszę to z punktu organizatora, który punkt ciężkości stawia na nawigację (skomplikowanie terenowe), a nie szybkość trasy. Tzn bywało że budowałem 50-tki, które najlepsi z czołówki robili najszybciej w 16h, a pozostali jeszcze dłużej.
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Cz, 1 gru 2016, 10:12 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
malo,
dla mnie lampion nie musi być widoczny. Może być schowany. Ma być tylko szybki do znalezienia, o ile jestem w dobrym miejscu i o tym wiem.
Ja sobie bardzo cenię imprezy trudne. Możesz mi wierzyć. O ile trudnością nie zaczyna być znalezienie punktu gdy już jestem w dobrym miejscu. Tego wybitnie nie lubię. Dlatego też nie podoba mi się zapis o tolerancji 20m bo zezwala on na pewną niedbałość w rozstawianiu punktów czy wręcz sztuczne utrudnianie imprezy.

Jeżeli jest problem z dobrym ustawieniem punktu względem mapy to może to miejsce (lub mapa) się po prostu do tego nie nadaje by tam rozstawić punkt, niezależnie od tego jak fajne ono jest i jak bardzo organizator chce to miejsce pokazać. Trzeba po prostu zagryźć zęby i wybrać takie gdzie takich problemów nie będzie. Można też mapę zaaktualizować lub dodać fragment w większej skali by temu zaradzić.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Cz, 1 gru 2016, 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 16 gru 2013, 16:19
Posty: 58
Lokalizacja: Czaple - Metropolis
Imię i nazwisko: Marek Sadowski
GG: 0
Ile tych psów ostatecznie się pojawia na trasach pieszych ? Koleżankę Kasicę widziałem z psem ze 3 razy może, gdzieś jeszcze widziałem paru turystycznie idących zawodników z psami.

Idą tym tropem, to czemu by nie zrobić w kategorii rowerowej oddzielnych rankingów dla różnych rozmiarów kół albo ilości biegów. Albo w ogóle zakazać jazdy na innym kole niż 26". Przecież jazda na 29" daje więcej korzyści.

W 2016 w PPM 6 startów (lub więcej) zaliczyło 50 zawodników. Patrząc na listę startową Nocnej Masakry to 6 startów zaliczy jeszcze 1 zawodnik. Czy ten regulamin musi być aż tak skomplikowany dla zabawy 50 osób? Przecież to czysta amatorka i do tego jeszcze bardzo niszowa.

_________________
GR3miasto


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Cz, 1 gru 2016, 17:47 
Offline

Dołączył: Wt, 5 cze 2012, 22:41
Posty: 33
Takiej dyskusji na tym forum dawno nie było;) To może i ja dorzucę zwoje trzy grosze.

Osoby do Kapituły PMnO wybraliśmy przez głosowanie, czyli większość zdecydowała - a zatem to do nich należy formułowanie zasad rywalizacji. Jednak wykluczenie osób z psami z klasyfikacji wg mnie nie ma większego sensu, zgadzam się tu z Bernardem i malo:

Bernard napisał(a):
Nieklasyfikowanie w PP zawodników startujących w towarzystwie psów to bzdura. Przecież to są przypadki, które można policzyć na palcach jednej ręki. Jestem przekonany, że nie taka była intencja pomysłodawcy tego przepisu, ale w związku z powyższym, wygląda to bardziej na personalny atak niż na cokolwiek innego...


Jeśli Kapituła tak zdecyduje, to ich prawo, ale możemy apelować aby jeszcze raz rozważyli tę kwestię. Pewnie może się zdarzyć taka sytuacja "dopingu" dzięki psu, ale czy warto przez to usuwać z klasyfikacji jeszcze parę innych osób?( i tak zawodników bawiących się w Puchar nie ma za wielu) Pewnie, psy mogą sprawiać problemy orgom imprez, ale czy nie mogą oni sami o tym zdecydować czy dopuścić psy na trasie i w bazie? Były przecież takie bazy gdzie zwierzaki nie stanowiły żadnego problemu - np tegoroczna Abentojra albo Czarna Cobra w bomboskładzie. / Sam psa nie posiadam i nie zamierzam mieć/.

Puchar już kilka lat temu poszedł troszkę bardziej w stronę "sportową" i mimo, że wcześniej broniłem Tułaczy i Jaszczurów, to wydaje mi się, że większość wolałaby w klasyfikacji imprezy bardziej wymierne w kwestii zróżnicowania wyników niż turystyczne Jaszczury, a jeśli te znalazłyby się w kalendarzu, musiałyby mieć odpowiednio niższą wagę.

Zgadzam się z hhh, że jeśli ma być "sportowo" to dobrze, aby organizatorzy stawiali punkty w miejscach charakterystycznych w skali mapy, albo w przybliżeniach, albo z rzeczowymi opisami, aby unikać bezsensownego czesania lasu. Nie rozumiem po co niektórzy organizatorzy dodają fikuśne opisy punktów, które nic nie wnoszą ( w stylu "zielono mi" - gdzieś w środku kwartału leśnego bez żadnej warstwicy).

Co do ilości punktów kontrolnych na zawodach - wolę 7 PK dobrze postawionych na 50-tce z nieoczywistymi przelotami niż 15PK wymuszających banalne przemieszczanie się po głównych drogach - pewnie, że wolę jak jest więcej dobrych PK, ale nie wydaje mi się, żeby było sens regulować tej kwestii - nie wierzę aby znalazł się org który zbuduje np. 50-tkę z 3 PK.

Tramwaje są nieodłącznie wpisane w tego typu zawody długodystansowe na orientację. Nie ma jak weryfikować, nie ma więc sensu zwalczać. Znam wielu ze startujących w Pucharze i prawie wszyscy ( albo wszyscy ) nawigują. A że czasem połączą się w pary albo większe grupy... Kobiety też mogą się stramwaić z mocniejszymi koleżankami ( gorzej jak się jest tą najmocniejszą). Osoby dowożące się na plecach innych ( wbrew ich woli) startują w zawodach PMnO okazjonalnie, więc w Pucharze się nie liczą - choć niektórzy ze znanych obecnie zawodników tak zaczynali - jeśli interesował ich Puchar to chcąc nie chcąc sami się nauczyli pracy z mapą.

Łukasz Grodecki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: N, 4 gru 2016, 01:37 
Offline

Dołączył: So, 3 sty 2015, 01:37
Posty: 10
Cześć,
ja nie o psach, kijach, ani o rozstawieniu PK...tylko mała dygresja odnośnie podnoszonej tu liczby PK, że niby im mniej tychże, tym mniej nawigacji. Hmm, no nie wiem. Oczywiście jeśli będzie ich kilka, to zawody na orientację upodobnią się do liniówki, ale nie należy też przesadzać w drugą stronę. Oczywiście specjalnie przerysuję sprawę, żeby lepiej unaocznić pułapkę dużej liczby PK: dodając coraz więcej i więcej PK dojdzie się do sytuacji, że będą wręcz widoczne jeden z drugiego i wtedy będzie zwykłe ultra, gdzie za zwyczajowe taśmy wyznaczające trasę ultra robić będą lampiony :lol:
Tymczasem im większa (ale też nie bez przesady) odległość miedzy PK, tym zazwyczaj więcej wariantów przelotu między nimi, a więc nawigacja pełną gębą.
Pozdrawiam
Maciej (karg)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: N, 4 gru 2016, 19:35 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
Daniel (KWP)....sorry kiedyś zaczepiłem się na harpie za Tobą i byłem tramwajem...wybacz mi :D :D :D . Ale tylko kilka ostatnich PK...
Pełna zgoda z Łukaszem G.(folkien), 100% racji.
Marcin H.(hhh) , fakt jeden pk kiedyś na Maczudze stał na zielonym i to było oczko wodne... zdarza się, uczyłem się w budowie tras. Teraz tylko Pazur i chyba nie narzekacie :D .
A tak konkludując, ludzie wyluzujcie, co za problem z psami i innymi pierdółkami. Kluczowe jest aby imprezy były ciekawe i sprawiedliwe. Przecież to zabawa amatorska. Dla mnie liczy się klimat i wspomnienia z poznania nowych, nieznanych miejsc. Walor sportowy, jasne, ale chyba tak do końca nie o to chodzi w PMNO.
Pozdrawiam Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: N, 4 gru 2016, 21:02 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
A gdyby wprowadzić klasyfikację Szczupli inaczej w której czas byłby dzielony przez BMI. Wzrost byłby określany raz na rok na podstawie zaświadczenia lekarskiego waga na podstawie oficjalnego ważnie w przeddzień lub w dniu imprezy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL