FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 15:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 9 lis 2016, 20:11 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Dla menie regulamin jest przejrzysty i nie ma w nim żadnych niejasnych zawiłości. Pewne rzeczy oczywiście mogą być dla obcej osoby mało zrozumiałe, a rozbudowane przepisy wychodzą z życia, na podstawie analizy zaistniałych problemów.


To że na setkach jest znaczny spadek frekwencji i liczby imprez wynika tylko z tego powodu, że zawodnicy przerzucili się na trasy TP50, które z natury nie są tak kasujące organizm jak setki. Tylko garstka najlepszych zawodników jest w stanie pokonać 100km bez większych urazów i totalnego wyczerpania organizmu.
To właśnie wprowadzenie TP50 spowodowało rozrost pucharu a jednocześnie odejście uczestników od tras na 100km. Podobnie jest w pucharze rowerowym, co prawda pokonanie 200km nie jest tak męczące jak zrobienie pieszej setki jednak (jak widać po frekwencji) uczestnicy wybierają krótsze trasy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Pt, 18 lis 2016, 11:21 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Wymogi PMnO 2017
punkt 2.

Wpadam na miejsce gdzie powinien wisieć pk. PK nie ma. Czy teraz powinienem przeszukiwac wszystkie drzewa i krzaki w obszarze 1200 metrów kwadratowych terenu?
Bo tyle to jest tolerancja 20m...

Punkt powinien stać tam gdzie jest zaznaczony. Koniec, kropka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Wt, 22 lis 2016, 22:21 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie rysowane są mapy i tu może być problem z dokładnością 0,4mm na mapie 1:50 tys., 20m to naprawdę niewiele, a wszystko zależy od racjonalnego podejścia organizatora do lokalizacji PK.

Do tego należy uwzględnić wielkość znaków topograficznych, które są takie same niezleżenie od skali, a w zdecydowanej większości przypadków o wiele większe na mapie niż wynikałoby to ze skalowania rzeczywistych wymiarów obiektu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 23 lis 2016, 13:11 
Offline

Dołączył: Śr, 10 gru 2014, 16:32
Posty: 32
Imię i nazwisko: Katarzyna Karpa
GG: 0
A ja w kwestii psów: co będzie, jak się do kogoś na trasie przyłączy wiejski burek, jak to nieraz miało miejsce? Np. na GEZnO ostatnio tak było. Niespodziewana nieklasyfikacja? Może warto dodać zapis, że na smyczy?

I spoko, nie czepiam się, pamiętam, że mieliście problem z psami (a najbardziej chyba z jednym). Z nami, jeżeli nie będzie zakazu, pies będzie jeździł - jest sierotą ze schroniska i nie bardzo mamy chęć ani z kim go zostawiać. Tylko - tak jak to ostatnio praktykujemy - biegać ze smyczą i Łyskiem będzie mój chłopak, nie ja. Mam nadzieję, że w takiej sytuacji nie zostanę wyeliminowana...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 23 lis 2016, 13:57 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Jak sama dobrze wiesz w lesie nie można poszczać psa luzem, więc nie ma potrzeby jakiś szczegółowych zapisów w tym zakresie.
Jeśli lubisz biegać ze swoim psem to jak najbardziej możesz, o ile organizator tego nie zakaże, po prostu taki start nie będzie klasyfikowany w PMnO i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Śr, 23 lis 2016, 20:04 
Offline

Dołączył: Śr, 10 gru 2014, 16:32
Posty: 32
Imię i nazwisko: Katarzyna Karpa
GG: 0
Ja o czym innym, Ty o czym innym :) Zawody to nie tylko las przecież.

A napisałam, że nie ja, tylko mój chłopak biega z naszym psem. Czyli chyba on będzie poza klasyfikacją, tak?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Cz, 24 lis 2016, 00:27 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Oczywiście osoba startująca z psem i podpięta do niego smyczą, osoba towarzysząca jest normalnie klasyfikowana.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: N, 27 lis 2016, 09:59 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Wigor napisał(a):
Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie rysowane są mapy i tu może być problem z dokładnością 0,4mm na mapie 1:50 tys., 20m to naprawdę niewiele, a wszystko zależy od racjonalnego podejścia organizatora do lokalizacji PK.

Do tego należy uwzględnić wielkość znaków topograficznych, które są takie same niezleżenie od skali, a w zdecydowanej większości przypadków o wiele większe na mapie niż wynikałoby to ze skalowania rzeczywistych wymiarów obiektu.

To jeżeli o to chodzi to proponuję to zaznaczyć, że to przesunięcie dotyczy punktów terenowych / punktów charakterystycznych.
W tej chwili jest to napisane tak jakby miało się to tyczyć punktów kontrolnych. Tak jakby dozwolone było zaznaczenie PK na punkcie charakterystycznym a rozstawienie go 20m od niego.
Podejrzewam, że nie to było intencją ale tak to brzmi.

Ja bym dodał tak, że punkty należy stawiać w miejscach charakterystycznych i miejsce charakterystyczne na mapie powinno być zgodne z miejscem charakterystycznym w terenie.

Cytuj:
20m to naprawdę niewiele

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeżeli organizator rozstawia punkt to wie, że rozstawił go, dajmy na to, 20m na N od punktu charakterystycznego, to dla niego będzie mało.
Jak ktoś wchodzi na punkt charakterystyczny i punktu kontrolnego tam nie ma to ma teraz trochę więcej możliwości:
- PK jest 20m na N,
- PK jest 15m na S,
- PK jest 7m na NW,
- PK jest 13m na 137°,
- ...
- PK w ogóle nie ma bo został źle powieszony, nie został powieszony w ogóle lub został ukradziony/zdmuchnięty.

i z 20m robi się dla niego 1200m² (to powierzchnia obszaru o tolerancji 20m) terenu do czesania. A to już całkiem sporo.

Ja po prostu chcę uniknąć imprez gdzie organizator postanowi "utrudnić" zawody i będzie stawiał PK w oddaleniu od miejsc charakterystycznych powołując się przy tym na regulamin.
Już teraz się zdarza, organizator stawia pk w środku niczego (np. wewnątrz zielonej plamy na mapie) i od czasu do czasu trzeba czesać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: N, 27 lis 2016, 23:20 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Do tego gdzie lampion został ukryty stosuje się opisy, które dokładnie precyzują gdzie jest PK.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: regulamin
PostNapisane: Pn, 28 lis 2016, 11:00 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
robjg napisał(a):
Daniel, czy ten regulamin nie może być mniej zawiły, bardziej przejrzysty, otwarty szerzej na ludzi?

Czym mniej zawiłości tym łatwiej zinterpretować zasady. Zaczynałem swoją przygodę z PMnO w 2011 roku. Wtedy mimo znacznie skromniejszego w tej kwestii regulaminu i mniejszej ilości organizowanych w Polsce imprez było 15 maratonów z trasami 100km. A teraz? W roku 2016 tylko 13, pomimo tego, że imprez w kraju organizuje się kilkukrotnie więcej. Dodatkowe warunki regulaminowe o frekwencji raczej spowodują zmniejszenie ilości tych imprez.

Celem nas wszystkich (Kapituły, organizatorów i uczestników) powinno być dążenie do tego, aby było lepiej, aby więcej osób zarazić takim samym wariactwem jak my, aby ilość ludzi startujących w tych imprezach była większa. Zmniejszaniem ilości imprez tego nie osiągniemy. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić aby jeździć na maratony przez całą Polskę.

Idąc w tym kierunku doprowadzamy do sytuacji jak w przypadku imprez rowerowych. W roku 2011 było 6 imprez o trasie 200km i większych przy 14 imprezach w kalendarzu, a w tym roku tylko 4 przy 18 imprezach w kalendarzu.


Kapituła pilnuje czystości idei, a nie ułatwiania regulaminów dla lepszej popularyzacji PMnO.
(Robert, masz mój głos w następnych wyborach, jeśli karnie mnie nie relegują z organizatorów ...bo już kapituła potrafiła mi zastosować karę nieprzewidzianą w regulaminie.)
Nie widzę tu rozwinięcia tematu/uzasadnienia w kwestii psów. To kolejny strzał w kolano dla popularyzacji PMnO. Jakaś część uczestników w kategoriach pod-pucharowych (TP25, TP30) startuje w naszych imprezach, także z psami. Można by ich zachęcać by przeskoczyli półkę wyżej i zasilili kategorie PMnOwskich. A tu taki zonk!
A czemu nie ma zakazu startu z kijkami trekingowymi???????? One o wiele częściej pomagają na trasie, a przecież to nie jest Puchar Maratonów o Lasce!
(Pozostałe tegoroczne zmiany regulaminu - okey.)
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL