FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Temat: Okiem statystyka :)
PostNapisane: Pn, 29 gru 2014, 13:06 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Kolejny sezon za nami :) Garść statystyk, które wskazują na to, że PMnO się rozwija.

2013
liczba imprez: 26
liczba punktujących uczestników: 877
liczba startów : 1352
średnio starty/uczestnika: 1,54
średnio punktujących uczestników na imprezie: 52
liczba uczestników co najmniej z 7 startami: 19
średnia liczba punktów TOP10: 292,3
średnia liczba punktów TOP20: 265,1

2014
liczba imprez: 32
liczba punktujących uczestników: 1173
liczba startów : 1876
średnio starty/uczestnika: 1,6
średnio punktujących uczestników na imprezie: 58,6
liczba uczestników co najmniej z 7 startami: 31
średnia liczba punktów TOP10: 293,15
średnia liczba punktów TOP20: 265,9

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Okiem statystyka :)
PostNapisane: Pn, 29 gru 2014, 14:46 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
Tak, to prawda Marku - to nawet widać gołym okiem. Niestety tak kolorowo już nie jest w TP100.
Przykład:
2013
Liczba uczestników z co najmniej 3 startami: 96
2014
Liczba uczestników z co najmniej 3 startami: 69 (-28,1%)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Okiem statystyka :)
PostNapisane: So, 3 sty 2015, 01:46 
Offline

Dołączył: So, 3 sty 2015, 01:37
Posty: 10
Racja, setki stagnują. Po części pod wpływem pięćdziesiątek, po części przez rozwój tzw. rajdów przygodowych, wreszcie poprzez odpływ ludzi do biegów liniowych ultra, głównie górskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Okiem statystyka :)
PostNapisane: Pn, 5 sty 2015, 14:22 
Offline

Dołączył: Cz, 11 lut 2010, 12:10
Posty: 11
Z tym rozwojem rajdów przygodowych to bym nie przesadzał bo moim zdaniem AR kilka lat temu miał się dużo lepiej jeśli chodzi o ilość imprez i ilość startujących drużyn. Jaka jest dziś szansa na więcej niż 10 polskich drużyn w dużym rajdzie czwórkowym?
Co do setek to trzeba by ratować trupa o ile warto go ratować bo w setkach nie ma nic przyjemnego, zwykły masochizm ;)
Przyszedł mi do głowy taki luźny pomysł. A jakby tak w przyszłości główny puchar "dużą kryształową kulę" przyznawać za wszechstronność? Do pucharu liczyć np. 3 najlepsze setki (300 punktów) i 5-6 pięćdziesiątek (250-300 punktów). Dodatkowo "mała kryształowa kula" na dotychczasowych zasadach dla TP50 i TP100.
Specjaliści od 50-tki trzy razy w roku musiał by się sprężyć na 100km a 100-ki od czasu do czasu pobiegać trochę szybciej.
Oczywiście puchar taki musiałby mięć w jakiś sposób nadaną większą rangę, żeby zawodnicy ruszyli na inne dystanse niż swoje ulubione bo z doświadczenia wiem, że lubi się biegać zwłaszcza na "swoim" dystansie.
Dla setek oznaczałoby to napływ zawodników z 50-tek. I to prawdopodobnie na imprezy słabiej obsadzone gdzie można by urwać więcej punktów.
Tak jak pisałem- luźny pomysł do rozważenia.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Okiem statystyka :)
PostNapisane: Pn, 28 gru 2015, 13:41 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Na stronie pojawiły się wyniki za sezon 2015, więc kontynuując:

2015 (wyciąłem imprezy z wagą 0)
liczba imprez: 35
liczba punktujących uczestników: 1275
liczba startów : 2099
średnio starty/uczestnika: 1,65
średnio punktujących uczestników na imprezie: 60
liczba uczestników co najmniej z 7 startami: 35
średnia liczba punktów TOP10: 302,30
średnia liczba punktów TOP20: 278

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Okiem statystyka :)
PostNapisane: Wt, 29 gru 2015, 11:43 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
Czyli jest dobrze w kontekście popularyzacji maratonów na orientację - widać to szczególnie rozpatrując wzrostową tendencję przeciętnego startu w przeliczeniu na uczestnika oraz liczbie uczestników z co najmniej 7 startami. Zawodnicy stają się coraz lepsi, bowiem coraz trudniej wejść do czołowej dwudziestki (a przecież w 2015 roku wiele imprez było za 40 punktów w przeciwieństwie do lat poprzednich).
Myślę, że tego rodzaju statystyki powinny posłużyć kapitule PPMRnO, która troszkę na siłę ogranicza liczbę imprez wprowadzając różnego rodzaju niepotrzebne obostrzenia.
I oczywiście jestem zdania, że powinno zlikwidować wagę 0 dla nowych imprez, bo wysiłek jaki wkładają zawodnicy kończąc TP50 na imprezie z wagą 0 jest identyczny (a może i większy(?)) w odniesieniu do pozostałych imprez. Na szczęście jednak PMnO nie zmierza w kierunku PPMRnO, co mnie bardzo cieszy. Podobnie cieszy mnie brak istotnej korelacji między wagą imprezy nadaną przez PMnO a frekwencją w tejże imprezie. Może jednak lepiej w ogóle nie nadawać wagi, bo i tak nie będzie to miało większego wpływu na ostateczny ranking w PMnO? Tym bardziej, że kompletnie nie rozumiem faktu, iż w I kwartale 2016 roku odbędzie się aż 6 imprez z wagą 50 (40% ogółu), zaś w miesiącach VI-VIII - zaledwie 2 imprezy. Ale jak pisałem wcześniej - wagi imprez i tak nie mają większego znaczenia, bo nie sądzę, że gdyby Harpagan dostał 40 punktów, to frekwencja znacząco się obniży :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Okiem statystyka :)
PostNapisane: Wt, 29 gru 2015, 16:08 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Zimą imprezy są silniej i liczniej obsadzone i dla punktacji i rankingu lepiej, żeby były wyżej punktowane. Zimą w imprezach średnio startowały 84 osoby, w pozostałych miesiącach średnio 49, a tam wynik mocna ciągną 2 Harpagany (bez nich średnia to 40). Niestety w okresie wiosenno-letnim imprezy muszą konkurować z klasycznym BnO, Adventure Race, całą masą biegów liniowych (ulicznych, górskich, terenowych, przeszkodowych), no i z wyjazdami wakacyjnymi, działkowymi itd.

I jeszcze taka ciekawostka - liczba zawodników z TOP30 Pucharu na liście startowej imprezy:
1. Nocny Marek 20
2. Mordownik 16
3. Ełcka Zmarzlina 15
3. Włóczykij 15
5. Śnieżne Konwalie 14
5. Harpagan (wiosna) 14
5. Mazurskie Tropy 14
Wszystkie imprezy z wagą 50 (55 Nocny Marek), czyli ci co się ścigają jednak trochę na te wagi patrzą :)
Z drugiej strony Wilga Orient miała wagę 0 i było 8 zawodników z TOP30, a Skorpion wagę 50 i było 7 takich osób :)

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL