FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 06:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: So, 30 lis 2013, 23:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 5 gru 2011, 23:10
Posty: 81
Lokalizacja: Sulejowek
Imię i nazwisko: Janek Lenczowski
GG: 0
Dzięki Bartku za obszerny zarys programu.
Czy dobrze zrozumiałem, że byłbyś skłonny zrezygnować z zapisu o obowiązkowych lampionach?

Czekamy teraz co nam zaproponują Stachu i Szymon?

Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: N, 1 gru 2013, 01:00 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
paranoix napisał(a):
Czy dobrze zrozumiałem, że byłbyś skłonny zrezygnować z zapisu o obowiązkowych lampionach?

Tak, ale tylko w miejscach o maksymalnym zagrożeniu jego zniknięciem.
Np. ostatni Funex - na rynku w Krakowie żaden lampion by się nie utrzymał - zadaniem było pobranie biletu z parkomatu (choć nie wiem czy dotyczyło to też tras pieszych).
Miejsce (najczęściej jakaś atrakcja turystyczna) jednak musi być ewidentne i jednoznaczne, a zadanie krótkie i konkretne, pozwalające na szybkie "zaliczenie" punktu i oddalenie się od niego.
W miejscach typu "rozgałęzienie jarów" itp. zawsze powinien stać lampion (z odpowiednim zabezpieczeniem np konfetti), bo w takim wypadku liczenie "gałązek na drzewie 20m na wschód" wydaje się błędem.

Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: N, 1 gru 2013, 10:48 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Bartek_G napisał(a):
Zakaz całkowity GPS i bezwzględna dyskwalifikacja za jego użycie. Zakaz innych map niż dostarczone przez organizatora.


a gdzieś dalej piszesz

Bartek_G napisał(a):
Przebiegi jak największej liczby zawodników zarejestrowane np Orientrackiem, lub własną komórką.


dla mnie to trochę kłóci się ze sobą:) Raz piszesz, że chcesz całkowicie zakazać GPS i karać dyskwalifikacją za jego użycie, a chwilę później dopuszczasz jednak zapis przebiegu trasy własną komórką.

To jest problem, zważywszy, że liczba posiadaczy smartfonów rośnie w bardzo szybkim tempie. A każde takie urządzenie, nawet bez instalowania dodatkowych aplikacji, może służyć do nawigacji w terenie. Z drugiej strony, regulaminy chyba większości imprez wskazują telefon komórkowy jako element obowiązkowego wyposażenia. Dla bezpieczeństwa. Jak to pogodzić? Zakazać smartfonów i pozwolić tylko na używanie telefonów bez modułu GPS? (niedługo pewnie już takich nie będzie). Moim zdaniem to po prostu nie do pogodzenia. Ja na przykład, smartfona (jeszcze) nie posiadam, ale używam zegarka Garmin, który poza czasem, co kilometr informuje mnie wibracjami o przebytym dystansie, a także - w terenie górzystym - o wysokości n.p.m. na jakiej się znajduję (wysokościomierz jest akurat barometryczny, nie wykorzystujący GPS). Z moich obserwacji wynika, że zegarków tego typu czy bardzo podobnych używa wielu zawodników, nie wyłączając tych najlepszych, jak Maciek Więcek czy Michał Jędroszkowiak. Nie słyszałem, żeby ktoś ich kiedyś za to zdyskwalifikował. Jedyne co można zrobić, to postraszyć w regulaminie, że użycie mapy (papierowej czy elektronicznej) innej niż dostarczona przez organizatora, grozi dyskwalifikacją. Potem pozostaje tylko wiara w uczciwość zawodników, bo kto ich tam sprawdzi, czy w środku lasu nie odpalili google maps?

Bartek_G napisał(a):
Punkty zróżnicowane - od prostych, ale ciekawych miejsc wartych zobaczenia, do ultra trudnych nawigacyjnie punktów w trudno dostępnych miejscach (ale bez punktów stowarzyszonych).


eee tam, stowarzysze są irytująco fajne:) Wyobrażasz sobie Skorpiona bez nich? A kto uklepywał śnieg wokół stowarzyszy, żeby wprowadzić w błąd tych, co szli za nim:)

Bartek_G napisał(a):
Możliwość klasyfikacji ex aequo - nie lubię ścigać się z kimś na ostatnich 100m, gdy współpracowałem z nim 49 kilometrów - trochę tak jak w filmie Igrzyska Śmierci :)


Przynajmniej dla pierwszych trzech miejsc taka zasada powinna być obowiązkowa. Sytuacje jak ta z IWW 2012, gdzie mieliśmy chyba czterech mistrzów polski, nie powinny się zdarzać. Jak sport, to sport. Zwycięzca może być tylko jeden. Współpracować możesz sobie na trasie turystycznej. Poza tym, rodzi to dodatkowe problemy dla organizatorów. Jak niby mają się przygotować do dekoracji zwycięzców, skoro nie wiedzą, ilu ich będzie? Ile kompletów kluczyków do Audi mają przygotować;)

Bartek_G napisał(a):
Brak kar czasowych dodawanych po przekroczeniu linii mety - wszystko rozgrywa się na trasie. Kto ukończy pierwszy z kompletem punktów - wygrywa, a wyniki są znane bardzo szybko.


Ponieważ, jak napisałem, stowarzysze są irytująco fajne, więc i kary czasowe muszą być.

Bartek_G napisał(a):
Nowy model Audi dla zwycięzcy


Popieram:) Wtedy to dopiero mieli byśmy igrzyska śmierci:)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: N, 1 gru 2013, 12:50 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
Bernard napisał(a):
Bartek_G napisał(a):
Zakaz całkowity GPS i bezwzględna dyskwalifikacja za jego użycie. Zakaz innych map niż dostarczone przez organizatora.


a gdzieś dalej piszesz

Bartek_G napisał(a):
Przebiegi jak największej liczby zawodników zarejestrowane np Orientrackiem, lub własną komórką.


dla mnie to trochę kłóci się ze sobą:) Raz piszesz, że chcesz całkowicie zakazać GPS i karać dyskwalifikacją za jego użycie, a chwilę później dopuszczasz jednak zapis przebiegu trasy własną komórką.

To jest problem, zważywszy, że liczba posiadaczy smartfonów rośnie w bardzo szybkim tempie. A każde takie urządzenie, nawet bez instalowania dodatkowych aplikacji, może służyć do nawigacji w terenie. Z drugiej strony, regulaminy chyba większości imprez wskazują telefon komórkowy jako element obowiązkowego wyposażenia. Dla bezpieczeństwa. Jak to pogodzić? Zakazać smartfonów i pozwolić tylko na używanie telefonów bez modułu GPS? (niedługo pewnie już takich nie będzie). Moim zdaniem to po prostu nie do pogodzenia. Ja na przykład, smartfona (jeszcze) nie posiadam, ale używam zegarka Garmin, który poza czasem, co kilometr informuje mnie wibracjami o przebytym dystansie, a także - w terenie górzystym - o wysokości n.p.m. na jakiej się znajduję (wysokościomierz jest akurat barometryczny, nie wykorzystujący GPS). Z moich obserwacji wynika, że zegarków tego typu czy bardzo podobnych używa wielu zawodników, nie wyłączając tych najlepszych, jak Maciek Więcek czy Michał Jędroszkowiak. Nie słyszałem, żeby ktoś ich kiedyś za to zdyskwalifikował. Jedyne co można zrobić, to postraszyć w regulaminie, że użycie mapy (papierowej czy elektronicznej) innej niż dostarczona przez organizatora, grozi dyskwalifikacją. Potem pozostaje tylko wiara w uczciwość zawodników, bo kto ich tam sprawdzi, czy w środku lasu nie odpalili google maps?


Orientrack to tylko logger bez ekranu, więc nie daje na trasie nic :)
Oszukiwania na trasie z użyciem smartfona nie wyeliminujesz. Niestety, tu pozostaje wiara w uczciwość zawodników, choć pewnie czasem można się na tym przejechać.
Ja zawsze w plecaku mam włączonego smartfona rejestrującego trasę. I choćbym był w największej czarnej d... to go nie wyjmę, jeśli tak jest w regulaminie.
Jeden raz, gdy zgubiłem mapę, i szukałem jej przez pół godziny, wróciłem po śledzie, ale na mecie natychmiast się do tego przyznałem sędziom.
To niestety jest problem, na który nie ma dobrego rozwiązania.

Bernard napisał(a):
Bartek_G napisał(a):
Punkty zróżnicowane - od prostych, ale ciekawych miejsc wartych zobaczenia, do ultra trudnych nawigacyjnie punktów w trudno dostępnych miejscach (ale bez punktów stowarzyszonych).


eee tam, stowarzysze są irytująco fajne:) Wyobrażasz sobie Skorpiona bez nich? A kto uklepywał śnieg wokół stowarzyszy, żeby wprowadzić w błąd tych, co szli za nim:)


:) Ano było tak, najfajniejsze, że nawet Paweł P. się na to złapał :P
Ale stowarzysz powoduje, że jesteś na punkcie zbyt długo, nawet najlepszy nawigator często sprawdza, czy to na pewno to, czy nie i traci czas zdobyty na wybranym wariancie. Ja nie lubię stowarzyszy, ale nie jest to bynajmniej argument za lub przeciw kwalifikacji do pucharu danej imprezy.

Bernard napisał(a):
Bartek_G napisał(a):
Możliwość klasyfikacji ex aequo - nie lubię ścigać się z kimś na ostatnich 100m, gdy współpracowałem z nim 49 kilometrów - trochę tak jak w filmie Igrzyska Śmierci :)


Przynajmniej dla pierwszych trzech miejsc taka zasada powinna być obowiązkowa. Sytuacje jak ta z IWW 2012, gdzie mieliśmy chyba czterech mistrzów polski, nie powinny się zdarzać. Jak sport, to sport. Zwycięzca może być tylko jeden. Współpracować możesz sobie na trasie turystycznej. Poza tym, rodzi to dodatkowe problemy dla organizatorów. Jak niby mają się przygotować do dekoracji zwycięzców, skoro nie wiedzą, ilu ich będzie? Ile kompletów kluczyków do Audi mają przygotować;)


Tu akurat będę walczył jak lew.
Zazwyczaj meta jest w szkole. Wyobraź sobie sytuację w której dwóch zawodników ściga się do ostatnich metrów. I co? ma się bić w drzwiach, przepychać się?
Pisałem o tym w tym wątku:
http://pk4.pl/forum/viewtopic.php?f=51& ... 7e6b#p5634

Opis, który przedstawiłem w poprzednich postach, to nie bezwzględny regulamin, a jedynie to co najbardziej mi się podoba. Każde zawody mają jakiś swój charakterystyczny element i o ile mieści się to w regulaminie, jest dozwolone.
Nie wszystkie zawody muszą być całkowitym scorelaufem, nie wszystkie musza mieć mapy bno, nie wszystkie muszą być w dzień itd.
Powyższym postem, chciałem przedstawić zarys moich preferencji i co za tym idzie kierunek mojego myślenia w rozwoju Pucharu.

Bartek Grabowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: N, 1 gru 2013, 19:35 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Bartek_G napisał(a):
Opis, który przedstawiłem w poprzednich postach, to nie bezwzględny regulamin, a jedynie to co najbardziej mi się podoba. Każde zawody mają jakiś swój charakterystyczny element i o ile mieści się to w regulaminie, jest dozwolone.
Nie wszystkie zawody muszą być całkowitym scorelaufem, nie wszystkie musza mieć mapy bno, nie wszystkie muszą być w dzień itd.
Powyższym postem, chciałem przedstawić zarys moich preferencji i co za tym idzie kierunek mojego myślenia w rozwoju Pucharu.
Bartek Grabowski


Jasne, jasne. I o to właśnie mi chodziło, prosząc kandydatów o powierzchowne przedstawienie swoich przemyśleń na temat Pucharu. To oczywiste, że chciałbym zagłosować na tego, którego poglądy są mi najbliższe.

Dzięki i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Propozycje Bartka
PostNapisane: Pn, 2 gru 2013, 11:40 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
Wpisuję się, żebyście wiedzieli co lud myśli na temat propozycji Bartka, wszystko MSZ:


Regulamin PMNO powinien zawierać część twardą (bezwzględnie obowiązującą) oraz miękką (zalecenia do wyboru). Część propozycji (np: start w sobotę rano, wymóg ogrzewanej sali gimnastycznej, ciepłej wody dla wszystkich itp) mam nadzieję miałoby wyłącznie formę miękką - nie zawsze można się będzie dostosować i przygotować dla wszystkich wygódki.

Co do reszty to też nadałbym im formę miękką: dla mnie stowarzysze muszą być, mapy niekoniecznie nieprzekształcone, punkty w wariantach sportowym lub turystycznym.

Ważne, i to powinna być część twarda, żeby warunki imprezy były znane odpowiednio (te 1,5 miesiąca) wcześniej. Czyli ustalając sobie listę startową powinniśmy wiedzieć, który wypad będzie do biegania, który do główkowania, gdzie będzie zwykła mapa, a gdzie trzeba będzie układać puzzle. Pozwoli to wybrać, co się lubi.

Co powinno być bezwzględnie twardym wymogiem:

- całkowity zakaz użycia GPS/innych przyrządów, map itp do nawigacji na trasie.
Co równocześnie oznacza, że można, a nawet zalecane jest zabranie ze sobą GPS, telefonu, smartfonu, tabletu do plecaka do zapisu śladu i/lub skorzystanie z niego w sytuacji krytycznej (co skutkowałoby NKLem).

- zakaz budowania tras z jednym wariantem przebiegu (przynajmniej zimą).
Scorelauf powinien być obowiązkowy lub przynajmniej organizator powinien przygotować kilka wariantów pokonania trasy do wyboru, żeby nie było peletonów w jednym kierunku.


A w zasadzie to posty o propozycjach zgłoszonych do kapituły osób lepiej przenieść do innego wątku, a tu tylko je zgłaszać.

Pozdrówka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: Pn, 2 gru 2013, 18:13 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
krobi napisał(a):
Część propozycji (np: start w sobotę rano,...) mam nadzieję miałoby wyłącznie formę miękką

Ja akurat preferuję zawody nocne więc nie podoba mi się takie zalecenie :).
Fajnie jak są takie i takie. Nie widzę potrzeby by zalecać konkretnie którąś formę.

Cytuj:
Scorelauf powinien być obowiązkowy

Tutaj też wolę różnorodność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: Wt, 3 gru 2013, 18:07 
Offline

Dołączył: Wt, 27 maja 2008, 12:12
Posty: 37
Takie rzeczy jak godzina startu, kolejność zaliczania punktów czy stowarzysze powinny zostać do decyzji organizatora. Nie przesadzajmy z ujednolicaniem wszystkiego.
Jak dla mnie idealna impreza powinna mieć:
Godzina startu - im dalej od domu tym bardziej preferuję start w sobotę rano a nie w piątek wieczorem :)
Kolejność - scorelauf
Stowarzysze - hmm, na mapach do BNO owszem, na turystycznych 1:50k nie przepadam
Przekształcone mapy - czemu nie, jakiś tam fragment odbity albo coś w tym rodzaju to fajne urozmaicenie. Ale w granicach rozsądku. Pełen hardcore ze świata MnO nie powinien trafić do pucharowych imprez.
Używanie GPS - najlepiej tylko w plecaku do rejestracji śladu.
Ex aequo - Nie. Wyścig to wyścig.

To tylko moje preferncje. Jestem przeciw regulowaniu któregokolwiek z tych tematów w regulaminie PMnO.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: Wt, 3 gru 2013, 18:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
paranoix napisał(a):
Dzięki Bartku za obszerny zarys programu.
Czy dobrze zrozumiałem, że byłbyś skłonny zrezygnować z zapisu o obowiązkowych lampionach?

Czekamy teraz co nam zaproponują Stachu i Szymon?

Janek


Stachu i Szymon wypowiadali się w wątku "Weryfikacja imprez na 2014" w dniach 20-22.11.2013r.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Zmiana w składzie Kapituły PMnO
PostNapisane: Śr, 11 gru 2013, 22:35 
Offline

Dołączył: Śr, 6 sty 2010, 20:19
Posty: 99
Bardzo miło, że zgłosiły mnie na kandydata do Kapituły PMnO cztery osoby. Minęło od tego trochę czasu. Uspokoiły się gorące dyskusje na forum. Pora zatem ustosunkować się do tego. Po zastanowieniu zgadzam się na kandydowanie. Swój program przedstawię w poniedziałek, kiedy będzie już znany regulamin na przyszły sezon i będzie się do czego ustosunkować. Na ten moment chciałbym tylko podkreślić, że Puchar nieźle się rozwija i nie wymaga jakichś rewolucyjnych zmian, które mogłyby przynieś więcej szkody niż pożytku, potrzebne są tylko niewielkie korekty.

Pozdrawiam

Stanisław Kaczmarek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL