FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Temat: Czesanie cmentarzy
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 13:27 
Offline

Dołączył: Cz, 28 lut 2013, 10:47
Posty: 98
a PK.

Zagajam na podstawie przeczytanych opinii o rajdach, sam nie uczestniczyłem, więc wnioski mogą być nieprawidłowe, ale ciekawy jestem co Wy na to.

Z tego co się napisało, np. na ostatniej NM, czy Jaszczurach występuje czasami sytuacja, którą określam sobie poglądowo mianem "czesania cmentarza". Polega to na tym, że na danym PK pojawia się lider, po chwili drugi, po dłuższej trzeci, a potem czwarty i kolejni uczestnicy maratonu. Z powodu X nikt nie może znaleźć PK i po pewnym czasie po miejscu zdarzenia biega spora grupka lub grupki wykonując procedurę "czesania", z ostatnich przykładów lasu albo cmentarza.

Po stosownym czasie, ktoś z grupki wpada na "Tę Wyjątkową Olchę" lub potyka się o "Kryptę, którą Budowniczy Miał na Myśli", wszyscy sprawnie podbijają PK i maraton zaczyna się od nowa, bo na początku znowu wszyscy lecą razem.

Fajnie, bo można kilkukrotnie zintegrować się na starcie, ale wydaje mi się, że takie przypadki resetowania kolejności z przyczyn niezależnych od uczestników niekoniecznie im służy. (można wrzucić tu też np. taką organizację zadania specjalnego, która powoduje spiętrzenie uczestników czekających w kolejkach do jego wykonania)

Postulaty, żeby wyeliminować losowość już były (np: http://pk4.pl/forum/viewtopic.php?p=3566#p3566), ale zmian brak.


Może rozwiązaniem byłoby (spełniając życzenia Części, która to lubi) dodanie wyróżnika "Przygodowy", do każdego maratonu, który wprowadzałby takie elementy na trasę?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Czesanie cmentarzy
PostNapisane: Pn, 13 sty 2014, 13:42 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Owszem jeśli PK jest źle zlokalizowany w terenie w stosunku do zaznaczenia na mapie to uczestnicy będą czesać las aż ktoś przypadkiem na niego trafi.
To samo ma się w przypadku nieprecyzyjnego opisu itp, ale jeśli PK stoi prawidłowo, opis jest prawidłowy to czesanie lasu wynika z niedokładnej nawigacji uczestnika lub wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych ograniczających widoczność.
Z doświadczenia wiem, że przy trudnych terenowo PK najważniejszy jest opis punktu i tutaj powinno się zwrócić szczególną uwagę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Czesanie cmentarzy
PostNapisane: N, 27 kwi 2014, 19:45 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Krobi, po ostatniej dyskusji nt. weryfikacji imprez (czyt.: weryfikacji Jaszczura) kierunek myślenia Kapituły jest dość jednoznaczny: ujednolicać, a nie dostrzegać i akceptować różnorodność. Tak więc Twój postulat aby w PMnO współistniały "przygodowe" i klasyczne w obecnym składzie kapituły to marzenie ściętej głowy.
Osobiście taką tendencję decydentów widzę w niemal każdym gremium decyzyjnym (mam na myśli tu: InO Pttk-owskie) które równie sztywno podchodzi do jakichkolwiek odmienności w stylu rozgrywania imprezy.
Pogląd że: bogactwo tkwi w różnorodności (stylów) - jest nader rzadki w gremiach decyzyjnych. Niestety systemy zaliczania PK są traktowane jako rzeczy kardynalne, choć wg mnie hierarchia rzeczy: dobrowolne-ważne-kardynalne - powinna wyglądać inaczej ..i byłbym wielce rad aby zostało właściwie uhonorowane to co proponujesz.
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL