FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 22:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Wt, 19 lis 2013, 09:07 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Rok czy dwa lata temu chciałem zgłosić do PMnO swój Rajd Konwalii. Mamy tam trasę 50km pieszo + ok. 5km kajakiem. Chciałem wyciąć z czasu ogólnego czas etapu kajakowego i tak powstałe wyniki wysyłać do rankingu.
Zostało mi wyjaśnione, że zgodnie z regulaminem (poruszenie tylko pieszo) jest to niemożliwe i generalnie tę decyzję w pełni zrozumiałem.
PMnO to cykl imprez, w których liczy się tylko i wyłącznie bieg i czytanie mapy. Bez zadań specjalnych, bez odcinków pokonywanych w inny sposób, bez zagadek. Zaakceptowałem to wtedy i teraz uważam, że jest to jak najbardziej w porządku.
Jadąc na zawody, w których chcę rywalizować lubię wiedzieć z czego mam być dobry i tutaj doskonale wiem. Jadąc na Jaszczura z zagadkami i innymi zadaniami tego nie wiem, w związku z czym nie mogę się należycie przygotować.
Zastanawia mnie też pojęcie "rywalizacja turystyczna"... jak dla mnie te dwa słowa się wykluczają. Jeśli jest rywalizacja to jest to już sport.

Pozdrawiam
Marek

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 09:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz, 23 gru 2010, 10:59
Posty: 65
Lokalizacja: Szczecin
GG: 0
Daniel:

"2. PK są oznaczone w terenie za pomocą lampionów InO lub BnO"

Czyli zadania terenowe moga byc o ile beda oznaczone lampionem, a klasyfikacja danej imprezy może zależec od wykonanego zadania?

"3. Do potwierdzenia PK służyć może jedynie perforator bądź system elektronicznego pomiaru czasu. Organizator maratonu ma prawo wymagać wpisania czasu pobytu na PK w odpowiednie pole na karcie startowej. Dopuszcza się stosowanie zasad wynikających z regulaminów InO."

Czyli co z kredką na punkcie? Może byc?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 18:28 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
szkudlarek napisał(a):
Daniel:

"2. PK są oznaczone w terenie za pomocą lampionów InO lub BnO"

Czyli zadania terenowe mogą być o ile będą oznaczone lampionem, a klasyfikacja danej imprezy może zależeć od wykonanego zadania?


Dokładnie tak PK musi być oznaczony lampionem, a zadanie terenowe jako dodatek, nie zaliczyć PK a nie zaliczyć zadania terenowego to dwie różne sprawy, o ile dobrze pamiętam za brak PK jest 90 punktów karnych a za brak zadania 10, co daje diametralną różnicę.
Nie może być sytuacji, że przez bledną realizację zadania terenowego nie zalicza się PK.

Każdy organizator sam wymyśla sobie sposób klasyfikacji, czy będą to punkty przeliczeniowe, punkty karne, ilość zaliczonych PK itp nie ma znaczenia, ważne jest aby klasyfikacja ta obejmowała czas pokonania trasy i uwzględniała kolejność dla osób o tej samej ilości punktów karnych wg czasu pokonania trasy.

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem do stosowania punktacji InO byłby zastosowanie przelicznika 1 punkt karny równy 1 minuta karna doliczana do czasu pokonania trasy, wtedy rywalizacja byłaby ciekawa i wymagająca, a przedewszystkim bardzo czytelne wyniki końcowe.
Nie oszukujmy się ale punktacja InO sama w sobie jest bardzo skomplikowana, przez co wielu uczestników rezygnuje ze startu w maratonach, na których jest stosowana. Do tego przeliczanie ujemnych punktów karnych na punkty PMnO jest kłopotliwe i wymaga oddzielnego wzoru.

Regulamin PMnO nie narzuca jednego systemu klasyfikacji, każdy organizator może wymyślić sobie swój własny, jedynym wymogiem jest by klasyfikacja ta była uzależniona od współczynnika A zawartego we wzorze (np. punkty przeliczeniowe) oraz czasu pokonania trasy.

szkudlarek napisał(a):
"3. Do potwierdzenia PK służyć może jedynie perforator bądź system elektronicznego pomiaru czasu. Organizator maratonu ma prawo wymagać wpisania czasu pobytu na PK w odpowiednie pole na karcie startowej. Dopuszcza się stosowanie zasad wynikających z regulaminów InO."

Czyli co z kredką na punkcie? Może byc?


Oczywiście regulamin PMnO dopuszcza stosowanie sposobu potwierdzenia PK kredką, wynika to wprost z regulaminu InO:
"II. Punkty kontrolne
1. Punktem kontrolnym (PK) jest charakterystyczne miejsce w terenie zaznaczone na mapie lub wynikające z zadań lokalizacyjnych. Miejsce to jest oznakowane prostokątnym lampionem o bokach 20–30 cm, podzielonym po przekątnej, w kolorach białym (lewy górny róg) i czerwonym (prawy dolny róg).
2. Lampion powinien być opisany na białym polu dwuelementowym kodem (cyfry lub litery) oraz
posiadać przyrząd do potwierdzania tego punktu (kredka, perforator, pieczątka itp.).
3. Lampion powinien być dobrze widoczny i ustawiony w miejscu charakterystycznym, przy czym miejsce to musi dać się jednoznacznie zlokalizować na mapie i w terenie. "

Jednak jest to tylko dopuszczalny sposób potwierdzania (nie zalecany).
Kredki, mazaki itp, spisują się świetnie dopóki nie pada, co się dzieje z kredkami i pisaniem w czasie deszczu każdy dobrze wie, po prostu ta metoda się nie sprawdza.

Malo,

nie wiem czy dobrze zrozumiałeś, nikt nie czepia się zadań terenowych, tylko braku lampionów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 19:37 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Wigor napisał(a):
Malo, nie wiem czy dobrze zrozumiałeś, nikt nie czepia się zadań terenowych, tylko braku lampionów.

Celem taktycznym trasy Jaszczura jest: "Odnajdź (obiekt) i Wykonaj" a nie tylko "Odnajdź (lampion)".
Jednym z przykładowych zadań jest odnaleźć nagrobek (na mapie: wymieniony zmarły) na zabytkowym cmentarzu i spisać z niego informację (np. datę, albo rycinę). Proste zadanie. Choć polega nie tylko na dotarciu do cmentarza, ale też odszukaniu właściwego nagrobka.
Ale jak sobie wyobrażasz teraz - postawić przy każdym nagrobku lampion (by z góry nie podpowiadać który nagrobek jest właściwy)?
Czy tylko przy właściwym nagrobku, co pozbawi zabawę w odszukanie właściwego nagrobku?
Tak samo w zadaniu: policz szczeble w ambonie. I czy teraz mam obstawić wszystkie okoliczne ambony w lampiony (by z góry nie podpowiadać która ambona jest właściwa)?
I tak dalej przy kolejnych naturalnych zadaniach.... Lampiony odbierają istotną część zabawy na niektórych PK, a takie postawienie sprawy zniszczy istotną część naturalnej zabawy w odszukiwanie obiektów. Jedynie po to by zaspokoić regulamin, i tych którzy chcą zaliczyć trasę bez większego myślenia (np. czytania ze zrozumieniem, gdy Hubi na zadanie "Ilość belek spinających przyczółki mostu" - wpisał ilość belek opartych o 1 przyczułek). Przepraszam jeśli ktoś poczuje się dotknięty, ale lampiony odbierają możliwość wykazania myślenia - zmierzają do bezmyślności na PKach. To cofałoby imprezę do poziomu ograniczonego myślenia na trasie. Jaszczur jest impreza dla tych, co chcą pomyśleć/poszukać/wykonać na PKach a nie jedynie o wariantach trasy pomiędzy PKami a na samych PKach zachowywać się bezmyślnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 19:50 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Właśnie na tym polega zabawa z lampionami, że jeśli chcesz mieć PK stowarzyszone to stawiasz przy każdym podobnym obiekcie lampion z indywidualnym kodem literowo-liczbowym i przyrządem do potwierdzenia.

Co do cmentarza to wystarczy w takim przypadku postawić lampion w charakterystycznym miejscu odpowiadającemu zaznaczeniu na mapie, a odnalezienie właściwego nagrobka jako dodatkowe zadanie z 10pkt karnymi a nie 90.
Tak samo z każdym innym PK, lampion plus zadanie, bardzo fajna koncepcja,
Nie obraz się, ale cala Twoja teoria o nie wieszaniu lampionów jest mocno naciągana, jak dla mnie po prostu nie chce Ci się ich wieszać a później zbierać. Myślenie na trasie można zrealizować na wiele sposobów, brak lampionu i spisywanie liczby belek czy szczebelków w płocie jako potwierdzenie PK jest lekko mówiąc staroświeckie, tak to się bawiliśmy 10 lat temu, gdy dostępność do perforatorów itp była mocno utrudniona, a imprezy długodystansowe dopiero się rozwijały.
Oczywiście masz prawo mieć sentyment do tych czasów i robić tak imprezy, ale wtedy Kapituła nie może włączyć ich do PMnO.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 20:38 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Wigor napisał(a):
Nie obraz się, ale cala Twoja teoria o nie wieszaniu lampionów jest mocno naciągana, jak dla mnie po prostu nie chce Ci się ich wieszać a później zbierać.

Trochę chybiłeś. Na ostatnim Jaszczurze przy mniej więcej 1/2 zadań i 1/2 lampionowych PK i tak dla rozwieszenia lampionów musiałem przejść po całej trasie. Zarzut skrócenia sobie kilometrów rozwieszania jest chybiony.

Wigor napisał(a):
Oczywiście masz prawo mieć sentyment do tych czasów i robić tak imprezy, ale wtedy Kapituła nie może włączyć ich do PMnO.

To nie jest kwestia mojego sentymentu, lecz wsłuchiwania się w to czego chcą uczestnicy. Osoby które pamiętają imprezy sprzed 10-20 lat z sentymentem tęsknią z tamtą formą, której pozbawiają współcześni organizatorzy. Ja słyszę to zapotrzebowanie. Może Kapituła nie słyszy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 5 gru 2011, 23:10
Posty: 81
Lokalizacja: Sulejowek
Imię i nazwisko: Janek Lenczowski
GG: 0
Dla mnie sprawa jest jasna.
Organizator trzyma się regulaminu, albo jego impreza nie jest w pucharze.
Może też lobbować u Kapituły o zmianę regulaminu.

Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 20:50 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Zapotrzebowanie pewnej części uczestników.
Kiedy przypominam sobie, jak wyglądały turystycznie InO i sportowe BnO na początku lat osiemdziesiątych jakoś nie mam ochoty wracać do tamtych pomysłów, choć przyznam, już wtedy robiono imprezy retro - trasy i PK jak przed dziesięciu laty, nawet miejsca były takie same...
Teraz uczestnicy głosują nogami i niestety lepiej sprzedają się masówki, gdzie trzeba mieć przede wszystkim łydkę.
Sympatyczne są łamigłówki, ale jako niewielki dodatek.
I odzywają się lampionowi faszyści (na ten przykład ja)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
Fakty:

Szum Szypotu
Ilość lampionów 11/26
- Ilość belek spinających przyczółki mostu - w terenie leżą 3 rozwalone kamienie. Jak na ich podstawie polizcyć przyczółki mostu? Co to jest przyczółęk mostu ?
- punkt zlokalizowany na terenie rezerwatu przyrody ze wstępem wzbronionym,
- mierzenie azymutu na nierozpoznawalny obiekt
- zabawa w odszukanie wlaściwego nagrobka na zarośniętym cmentarzu - jak ktoś będzie miał szczęście i przyjdzie w grupie znajdzie szybciej niż osoba samotna. Zespół dwuosobowy równiez.

Praprzodek:
10 lampionów na 33 punkty
- numer w skale - faktycznie numer, ale nie na skale tylko na małym kamieniu obok ścieżki.
- rysunek obiektu sakralnego - co jest obiektem sakralnym ? Opuszczona buda ? czy leżący w krzakach połamany krzyż?
- kościół - do którego nie weszłem przez ogrodzenie jako jedyny - otoczony murkiem , z napisem wstęp wzbroniony,
- ilość płonących okien - co to znaczy ? czy to okna w budynku czy jakiś rebus, metafora ?
- wielkość komory wydobywczej - w miejscu gdzie miał być punkt była nieregularna dziura w skale. Cześć dziury naturalna, część wydrążona. Jak zmierzyć wielkość nieregularnej dziury ? Krokami ? Wielkość spisana z tablicy okazała się być nieakceptowaną przez organizatora. Ten punkt był oprotestowany i to wcale nie przeze mnie.
- punkt zlokalizowany za tabliczką z napisem wstęp wzbroniony,
- ilość ławek w kaplicy - wydawałoby się banalne, ale odpowiedzi uczestników były różne - część ławek po zmroku była słabo widoczna,
- hloubka dila - co to znaczy ? - w tamtym momencie nie znaczyło dla mnie nic.
Czy były to warunki do sportowej rywalizacji? Czy zadania były precyzyjnie określone? Ocencie sami.
-----
Jeszcze taki drobiazg: Malo: slowo "premedytacja" ma kilka znaczeń. Nie wszystkie są obraźliwe. Nie mogę jednak brać odpowiedzialności za to, co przez to słowo zrozumiesz. W obrażaniu ludzi mam jednak trochę doświadczenia i gdy bede chciał cię obrazić zrobię to tak, aby zauważyli to wszyscy, nie tylko ty. Skoro jednak jesteś taki wrażliwy to jak w tym kontekście zrozumieć słowa o "bezmyślnym waleniu w perfomator"?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 20 lis 2013, 22:54 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Hubercie
Primo: - dla znaczącej większości uczestników, którzy dotarli na ww PK-i okazały się proste do potwierdzenia.
Secundo: - podajesz lokalizacje, z których część jest co najwyżej punktami stowarzyszonymi, a nie właściwymi PK. Nie będę tu teraz po kolei mówił które, przeanalizuj sam zanim kogoś wprowadzisz w błąd.
Tertio: - ostateczne wątpliwości zawsze rozwiewa komisja odwoławcza (złożona z uczestników), w każdym momencie i z jakiegokolwiek powodu masz możliwość zgłoszenia protestu i komisja to rozpatruje. Jeśli komisja zawodników (a rozstrzygnięcia były różne: pozytywne i negatywne) nie podzieliła Twej racji, to znaczy że uczestnicy sami uznali że PK był w porządku. Ja ze swej strony -wychodząc Ci naprzeciw- uznałem część Twoich wątpliwości na imprezie nawet bez potrzeby odwoływania się do komisji. Pozostała część trafiła do komisji odwoławczej.
Rozumiem że lobbujesz za tym aby imprezy były proste, nudne, szablonowe - bo tylko takie uznajesz jako uczciwą współrywalizację. Szanuję ten pogląd.
pozdrawiam
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL