FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest So, 20 kwi 2024, 15:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 29 lis 2013, 10:49 
Offline

Dołączył: Cz, 28 mar 2013, 10:44
Posty: 9
Prowadzimy bardzo interesującą dyskusję na temat różnych rodzajów zaliczania PK. Nie spodziewałem się, że może być tyle różnych stanowisk w tej sprawie. Jednakże mam wrażenie, że trochę przeskakujemy pewien etap, który wymaga wyjaśnienia. Mianowicie, jak rozwiązać problem, który już zaistniał, czyli jakie mają być konsekwencje przeprowadzenia nieregulaminowych imprez?

Nie zazdroszczę Kapitule sytuacji, w jakiej się, trochę na władne życzenie, znalazła. Bo wyjścia z sytuacji widzę 2 i obydwa są złe.

Po pierwsze, poczucie sprawiedliwości nakazywałoby nie zaliczyć punktów zdobytych na "Jaszczurach" do punktacji PMnO. Wydaje się się to zasadne, ale karę za zaniedbania Organizatora i Kapituły poniosą faktycznie zawodnicy, którzy wzięli udział w w imprezie kierując się dobrą wiarą, że jest ona regulaminowo OK, skoro znalazła się w Pucharze. Ponieśli koszty, przeznaczyli na nią swój czas, wysiłek, emocje. Ma to znaczenie dla tych zawodników, którym zależy na punktach w PMnO. Rozwiązanie takie jest drastyczne i daje zawodnikom pretekst do uzasadnionych pretensji w stosunku do Organizatora i Kapituły. Pogłębi to konflikt.

Po drugie, Kapituła może przymknąć oko na problem, który po trosze sprokurowała i uznać wyniki zawodów. W takim przypadku cierpi ogólne poczucie sprawiedliwości, bo można takie stanowisko odebrać jako przyzwolenie na łamanie zasad. Nie ma jednakże uderzenia w zawodników.

Cały problem sprowadza się do wyboru mniejszego zła. A w tym konkretnym przypadku, mniejszym złem będzie, jak sądzę, wariant nr 2. Jednakże Kapituła, zanim będą podjęte jakiekolwiek inne działania, powinna wyrazić w tej sprawie swoje oficjalne stanowisko. To jest punkt wyjścia do dalszych działań. Musimy wiedzieć na czym stoimy.

W dalszej kolejności możemy prowadzić rozważania nad sprawami regulaminu w kontekście zasad opisywania i zaliczania PK oraz ewentualnych konsekwencji dla "Jaszczura" w przyszłym sezonie"

Koniecznym jest również podjęcie działań zapobiegawczych, tzn. mających na celu zapobieżenie wystąpienia podobnych problemów.

Jest to niczym innym, niż metodyczny sposób rozwiązania problemu: analiza sytuacji, identyfikacja problemów, analiza konsekwencji, propozycje rozwiązania problemów, działania zapobiegawcze. Tak w tej sytuacji powinniśmy działać, gdy emocje już powoli opadają.

Zdaję sobie przy tym sprawę z faktu, że to co robimy jest tylko zabawą grupki zapaleńców. 99,99% mieszkańców naszego kraju nie daje sobie sprawy z istnienia czegoś takiego jak biegi na orientację. Jeszcze mniej ludzi wie o PMnO. Jest to więc absolutna nisza. O prestiżu imprez też lepiej nie mówić. Często nawet lokalni mieszkańcy nie wiedzą, że takie zawody na ich terenie odbywają się...

Niemniej jednak, dla pewnej grupy dziwolągów, w której i ja się znajduję, imprezy w ramach PMnO są czymś ważnym, czymś na co się czeka, na co chce się wydawać pieniądze i jechać często setki kilometrów na start. Lubię spotykać tych kilkadziesiąt znajomych twarzy. Pogadać z zacnymi ludziskami, pozwiedzać tereny, w jaki prawdopodobnie nigdy bym nie dotarł. Jest to bardzo ważna część mojego życia, ale, jak już wcześniej wspomniałem, tylko rozrywka.

Chociaż jest to tylko zabawa, to dbajmy o wspólnie przyjęte reguły tej zabawy. A w przypadku problemów, które są nieuniknione, postarajmy się te problemy jak najlepiej rozwiązywać, słuchając wzajemnie swoich argumentów i stosując sprawdzone metody ich rozwiązywania. Dla naszego wspólnego dobra.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 29 lis 2013, 13:24 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
de_ruvo napisał(a):
99,99% mieszkańców naszego kraju nie daje sobie sprawy z istnienia czegoś takiego jak biegi na orientację.

Oj, tutaj troszkę się zagalopowałeś... Uważam, że odsetek ten jest znacznie niższy :) Co więcej, w niektórych miejscowościach podany przez Ciebie odsetek mieszkańców, wie czym są BnO.

de_ruvo napisał(a):
Niemniej jednak, dla pewnej grupy dziwolągów, w której i ja się znajduję, imprezy w ramach PMnO są czymś ważnym, czymś na co się czeka, na co chce się wydawać pieniądze i jechać często setki kilometrów na start.

Jestem tego samego zdania i uważam, że regulamin PMnO powinien być jasny i klarowny. Wszelkie zmiany powinny mieć wyłacznie charakter "kosmetyczny". Nie róbmy rewolucji, bowiem z roku na rok jest coraz więcej imprez typowo na orientację. Jaszczur w kolejnym roku pozostanie osamotniony... Oznacza to, że nie ma dużego popytu na tego typu zawody (zgadzam się tym samym z poglądem M.Galli).
Nie chciałbym bowiem jechać na zawody, gdzie końcowy wynik nie będzie w pełni uzależniony od formy fizycznej oraz nawigacyjnej, lecz także od gdybania co org miał na myśli...

W innych dyscyplinach sportu regulaminy nie zmieniają się tak drastycznie i warto ten fakt wziąć pod uwagę.

Bym zapomniał, ten Puchar należy traktować jako zabawę, a nie jako sprawę życia i śmierci. Niektórzy chyba nie do końca rozumieją sens tej zabawy, rzucając przekleństwami w kierunku W. Wanata. Jest to po prostu przykre mając na uwadze jego karierę sportową.


Ostatnio edytowano Pt, 29 lis 2013, 13:29 przez spwojciech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 29 lis 2013, 13:28 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
spwojciech napisał(a):
de_ruvo napisał(a):
99,99% mieszkańców naszego kraju nie daje sobie sprawy z istnienia czegoś takiego jak biegi na orientację.

Oj, tutaj troszkę się zagalopowałeś... Uważam, że odsetek ten jest znacznie niższy Co więcej, w niektórych miejscowościach podany przez Ciebie odsetek mieszkańców, wie czym są BnO.


Właśnie! W Mochach wszyscy wiedzą! :)

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 29 lis 2013, 13:59 
Offline

Dołączył: Cz, 28 mar 2013, 10:44
Posty: 9
Ale Mochy to wyjątek. Tam macie to przekazywane w genach i wysysacie z krwią matek :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: So, 30 lis 2013, 17:07 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
W temacie zaliczania Jaszczurów.
W kalendarzu pięćdziesiątek jest 34 imprezy (na 2014) z tego 4 Jaszczury i żadnych innych podobnych (11,8%) a zaliczanych do klasyfikacji może być 4 na 7 (57,1%) może warto to jakoś ograniczyć (na przykład zaliczamy siedem w tym dwa najlepsze Jaszczury) z tego co pamiętam przy Tułaczach problem był z tym że w cyklu miały być trzy imprezy tego samego organizatora.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: So, 30 lis 2013, 23:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 5 gru 2011, 23:10
Posty: 81
Lokalizacja: Sulejowek
Imię i nazwisko: Janek Lenczowski
GG: 0
Bardzo ładnie to de-ruvo napisał.
Nic dodać, nic ująć.
W pełni się pod takim podejściem podpisuję.

Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Śr, 4 gru 2013, 20:16 
Offline

Dołączył: Pt, 10 lip 2009, 13:24
Posty: 18
Wigor napisał(a):
Wracając do meritum tematu, czy są jeszcze inne imprezy, którym należy się przyjrzeć, czy zostały rozegrane zgodnie z Wymogami PMnO?

Są (a co najmniej jest jeszcze jedna). Grassor. Trasa TP50 miała 65-70km, maksimum na jakie zezwalały wymogi pucharu (przy ogłoszonej w regulaminie i kalendarzu PMnO długości 50 km) to 55. Warto o tym przypomnieć, żeby nie było za dobrej okazji dla Kapituły do zamiecenia sprawy pod dywan.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: N, 15 gru 2013, 08:48 
Offline

Dołączył: N, 15 gru 2013, 08:35
Posty: 13
Proszę także o zajęcie się IWW, tam trasy miały 65km i ok 125 km. moim zdaniem też były nieregulaminowe.

Organizatorzy to strasznie ważne aby trasy były regulaminowe. Wśród uczestników są osoby, które jadą na imprezę i wybierają taką trasę jaką są w stanie ukończyć z kompletem punktów w limicie czasu. Osoby takie unikają tras i imprez gdzie ich aktualna kondycja i umiejętności nawigacyjne nie dają szans na taki sukces. Jeżeli macie ochotę zrobić trasę dłuższą, róbcie, wasza impreza, wasze prawo. Tylko uprzedźcie! Tak będzie fair!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pn, 16 gru 2013, 09:49 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
Misiek79 napisał(a):
Proszę także o zajęcie się IWW, tam trasy miały 65km i ok 125 km. moim zdaniem też były nieregulaminowe.


No nie wiem. Ja zrobiłem kilka błędów (nadłożone ok 4-5 km) biegnąc na dodatek nieoptymalną trasą i wyszło mi 62km. Kolega też nie bezbłędny zrobił 57. Moim zdaniem na IWW2013 wszystko było OK.

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pn, 16 gru 2013, 13:55 
Offline

Dołączył: Pt, 10 lip 2009, 13:24
Posty: 18
Patrzę na przyszłoroczny kalendarz i jedyne, co pozostaje mi napisać, to "a nie mówiłem?".

Tegoroczny Grassor był niezgodny z regulaminem PMnO. Przyznała to sama kapituła. Mimo tego sprawę zgrabnie zamieciono pod dywan - w kalendarzu 2014 zawody dostają tę samą rangę, co w 2013, a druga impreza tego samego organizatora dostała rangę MP na 100 kilometrów. Teraz tylko czekać, aż jakieś zawody zostaną odwołane (przy napompowanym do granic możliwości kalendarzu prawie pewne) i będzie pretekst, żeby po raz kolejny Grassorowi podbić rangę do 50 punktów. Jak widać, jeśli organizator jest we władzach pucharu, może robić co chce i będzie bezkarny, nikt w kapitule mu nie podskoczy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL