FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 06:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 21:56 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Przecież ewentualne niewłączenie Jaszczurów do Pucharu z tego czy innego powodu regulaminowego nie jest chyba jednoznaczne z tym, że imprezy się nie odbędą. Czy może się mylę? To jasne, że Jaszczury mają swoich sympatyków i super, że tak jest. Jeśli rywalizacja w Pucharze nie jest dla nich priorytetem, to nie powinno im też przeszkadzać, że Jaszczury nie są punktowane. Tułacze z Pucharu wypadły, ale przecież nadal są organizowane. Fakt, że frekwencja na TP50 spadła tam dramatycznie (porównałem sobie tylko wyniki JT2013 do JT2012, spadek z 68 do 16), ale być może nie ma to związku.

Jeśli organizatorowi Jaszczurów szczególnie zależy na wykorzystywaniu marki i prestiżu Pucharu PMnO, to albo powinien się dostosować, albo można pomyśleć o wprowadzeniu dla nich i dla innych imprez nie do końca spełniających wymogi regulaminowe, osobnej, poza rankingowej kategorii, w rodzaju "impreza stowarzyszona", czy coś w tym stylu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 23:03 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
Bernard napisał(a):
Tułacze z Pucharu wypadły, ale przecież nadal są organizowane. Fakt, że frekwencja na TP50 spadła tam dramatycznie (porównałem sobie tylko wyniki JT2013 do JT2012, spadek z 68 do 16), ale być może nie ma to związku.

Jeśli organizatorowi Jaszczurów szczególnie zależy na wykorzystywaniu marki i prestiżu Pucharu PMnO, to albo powinien się dostosować, albo można pomyśleć o wprowadzeniu dla nich i dla innych imprez nie do końca spełniających wymogi regulaminowe, osobnej, poza rankingowej kategorii, w rodzaju "impreza stowarzyszona", czy coś w tym stylu.


Drogi Bernardzie,dokładnie dlatego na Tułaczach frekwencja spadła! Efekt nagonki z 2012 roku na tą imprezę.Teraz jest nagonka na Jaszczura,efekt jak sobie życzysz zapewne będzie podobny.Nie rozumiem dlaczego nie można zmienić regulaminu aby była różnorodność imprez.Komu to przeszkadza?Zupełnie nie pojmuję.I tu nie chodzi o popieranie czy nie Jaszczura, ale jak to Krzysiek napisał,regulaminy są dla ludzi a nie odwrotnie,można je modyfikować.Tym bardziej,że PMnO to jednak zabawa pasjonatów,a nie sport wyczynowy.Szanowna Kapituło,pomyślcie,warto rozwijać różnorodność a nie zamykać się w jednej nieomylnej formule.To jak napisała scholastyka - doprowadzi to do nu....dy.
Pozdrawiam Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 23:57 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Tomso, wcale sobie nie życzę, żeby frekwencja na Jaszczurach spadła. Napisałem tylko, co myślę jako uczestnik pmno. Nie twierdzę, że regulamin jest niezmienialny, ale jest, jaki jest. Osobiście jestem przeciwny rozszerzaniu formuły, ale jeśli Kapituła wprowadzi taką zmianę, to ją zaakceptuję i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 00:10 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Baśka, szkoda że nie dojechałaś. Brakowało Cię.. :/

Bernardzie, walcząc o utrzymanie formy Jaszczura w PMnO to właściwie walczymy o rozwój PMnO. Puchar będzie tak bogaty, jak różnorodne będą jego imprezy. (Oczywiście przy założeniu że są to nadal InO na ustalonym dystansie). Kapitule zdaje się nie zależy na tym rozwoju, chyba że tylko ilościowym.
Droga formatowania się pod jakiś wymóg to biurokratyzm, dziwiący tym bardziej że to nasze własne środowisko a nie jacyś odlegli urzędnicy.
Oczywiście że są warunki, którym należy się podporządkować (np. wpisowe do Pucharu). Ale jeśli formatować się należy pod warunki regulaminu, które zubażają imprezę - to chyba Kapituła czegoś nie dostrzega.
To imprezy i zawodnicy tworzą Puchar, a nie regulamin tworzy Puchar.

Co do "czystości" sportowej... jeśli ma to być tak czyste sportowo, to może niech Kapituła zarządzi sportowe zasady, takie jakie są w BnO Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Bez kombinacji żadnych przeliczeń braku PK na karne minuty. Czystość to czystość.
Czemu brak 1 PK ma być równy 60minut, a może 15minut, a może 197minut??? Totalna samowolka byleby stał lampion. No jak to szanowna Kapituło z tą sportową czystością....?

Zmijaczek, ująłeś sedno Jaszczura. Na trasach Jaszczura powinniśmy się rozwijać.

Jacku, dopiero zobaczyłem że ostatnio zmieniły się zasady TInO. I to w kierunku który mnie zasmuca. Sama zmiana wstępu TInO wyrzuciła duży kawał historii InO. Fatalny kierunek zmian :(
W zeszłym roku przysłałem zgłoszenie do Dolnośląskiej KInO bo Jaszczur był w dolnośląskiem. Ale w tym roku był w opolskiem, a to chyba podpada pod Śląską KInO. Wysyłałem tam zgłoszenie ale chyba umknęło im gdzieś zgłoszenie.
W świetle przepisów TInO Jaszczur nie kwalifikuje się na ogólnopolską, bo nie ma 3 etapów, co z rozczarowaniem przyjmują zbierający punkty do książeczki. Choć można by to sztucznie podzielić na etapy, ale to półśrodek...
Dzięki za przypomnienie o zgłoszeniu na zlot.

Blanka, różnorodność wzbogaca, a nie zatraca sens. To nadal 50-kilometrowa impreza na orientację.
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 01:07 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
Właśnie dostałem odpowiedź od Kapituły, z której wklejam 3 najistotniejsze fragmenty:

> Problem z punktami opisowymi jest taki, że są bardzo względne,
> jak choćby ostatni Jaszczur i wysokość murka, ale wysokość w czym, w
> metrach, w stopach czy może "do jajec"
> Kapituła stoi na straży aby imprezy były organizowane rzetelnie a
> uczestnicy mieli te same warunki na trasie, zapewniając na każdych
> zawodach podstawowe minimum.
> Zdaniem Moim i Kapituły stosowanie punktów opisowych nie gwarantuje tego,
> a Ty jako organizator nie jesteś w stanie zapewnić, że wymagana odpowiedź
> będzie jednoznaczna.

Mam wrażenie, że Kapituła nie czyta wypowiedzi uczestników - o stosowaniu tolerancji przy zadaniach na Jaszczurze, i tym że wystarczy podstawowa spostrzegawczość lub wiedza na poziomie podstawówki dla zrealizowania zadań z trasy. Tak samo nie przyglądnęła się sędziowaniu.
I gdzie uczestnicy mieli różne warunki na trasie? Co było nierzetelnego?
Dla Kapituły sam fakt PK opisowego jest stwierdzeniem że impreza jest nierzetelna i o różnych warunkach dla zawodników
....o co tu kaman?

> Oczywiście stosowanie punktów opisowych zamiast lampionów jest
> urozmaiceniem jednak wprowadza elementy losowości i niejasnych odpowiedzi
> na zadane pytania, na co Kapituła PMnO nie może pozwolić.

Jaka losowość? Proszę jaśniej PRZYKŁADAMI, bo to tylko hasło wyssane z palca.
Jeśli zawodnik trafi we właściwe miejsce, to widzi odpowiedź od razu.

> Z lampionami jest jak ze znakami drogowymi, stosowany symbol jest
> ogólnoświatowy i ponadczasowy, jednoznaczny dla każdego uczestnika i
> bezwzględnie kojarzący się z zawodami, biegami i imprezami na orientację.
> Oczywiście każdy organizator może wymyślić sobie swój symbol i sposób
> oznaczenia PK, zwłaszcza jeśli idzie o zabezpieczenie PK przed
> uszkodzeniem lampionu przez innych zawodników lub osoby postronne.
> Gdyby każdy kraj stosował swoje znaki drogowe, nei chodzi mio wymiary,
> tylko o symbole graficzne, to wśród kierowców z zagranicy początkowo
> panowałby zamęt, a tak mamy spójny system znaków i większość kierowców
> doskonale radzi sobie za granicą.
> Dlatego też w Maratonach PMnO należy stosować ogólnie przyjęte oznaczenie
> PK w postaci lampionu płaskiego lub przestrzennego.

Jednym słowem Kapituła uznaje, że jak zawodnik nie ujrzy lampionu lecz inne zadanie - to głupieje i będą w siebie uderzali jak samochody jadące pod prąd. Wg mnie to uzasadnienie poniża inteligencję uczestników.
Równie dobrze można w MnO można sypać przykładami z kosmologii, co bezpieczeństwa ruchu drogowego gdzie poruszamy się 1-2tonowymi pojazdami grożącymi zabiciem człowieka.
Kapituła nie rozumie (nie chce rozumieć) różnicy pomiędzy dziedzinami gdzie decyduje się o życiu człowieka, od dziedzin rekreacyjnych.

Mam wrażenie że nasza Kapituła będzie do upadłego zwalczała wszelkie inne formy potwierdzenia niż lampiony.
pzdr
malo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 08:38 
Offline

Dołączył: N, 30 cze 2013, 09:26
Posty: 13
Wykorzystanie nie tylko lampionów w celu potwierdzania pobytu na PK daje wręcz nieograniczone możliwości prowadzenia tras rajdów min. przez miejsca gdzie lampion niema szans na przetrwanie nawet kilku godzin. Jak dla mnie system umożliwiający niewątpliwy rozwój tego typu imprez. Kwestią jest tylko precyzja w opisie PK.

PS.

przypominam że wys. "do jajec" można zweryfikować nawet w bazie i przeliczyć na metry, stopy, czy też łokcie (jak kapitule pasuje)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 08:50 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
Wydaje mi się, że dla Jaszczura optymalnym rozwiązaniem stanowi umieszczenie w każdym punkcie lampionu wraz z perforatorem (w przypadku braku - np. 80 pkt karnych) oraz zadania specjalnego (w przypadku braku lub błędnie zrealizowanego zadania - np. 20 pkt karnych).

Poruszyłeś Malo wątpliwości co do umieszczania punktu na cmentarzu - wg mnie wystarczy lampion z perforatorem przy wejściu do cmentarza (lub gdzieś obok) + zadanie specjalne polegające na przepisaniu info z konkretnego grobu).
Podobnie można postąpić z gatunkiem drzewa na szczycie, itp...

Wtedy unikniemy elementu losowości, itp.

P.S. Uważam, że lampion stanowi podstawę marszów/biegów na orientację.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 12:20 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
Może dla schłodzenia emocji... takie ładne zdjęcie...

http://followrabbitthewhite.tumblr.com/post/67676046595

Szkoda czasu na konflikty... a pachnie tym coraz mocniej..

Pozdrawiam Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 14:15 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lis 2013, 16:38
Posty: 8
Szanowna Kapituło, Szanowne Forum !! :D
jestem zszokowana odpowiedzią mailową przesłaną do Malo..
w tym roku startowym Jaszczur Słowińskie Sacrum było dla mnie 9-tym startem - także uważam, że mam pogląd na sprawę, z uwagi na szeroki wachlarz ukończonych Pieszych Maratonów na Orientację.. :)
jestem za rozszerzeniem zapisu dotyczącego metod potwierdzania PK w regulaminie !! w żaden sposób nie to krzywdzące dla uczestników PMnO..
zaliczyłam 4 Jaszczury i powiem szczerze, że jestem wdzięczna Organizatorowi za "sposób opisowy" PK !! :D
dostaje się mapę, na mapie właściwie nasiesione jest PK, cudownie wręcz odzwierciedlone w terenie, w oznaczony punkt na mapie wchodzi się jak w masło - oczywiście jak je się dobrze namierzy ;) i teraz najważniejsze, na 5 pozostałych rajdach w tym roku w miejscu oznaczenia PK podbiłabym kartę perforatorem, wcisnęłabym elektroniczny "paluch" do czytnika lub przejechałabym po nim kartą, zupełnie nie zwracając uwagi na to gdzie jestem, co to za punkt - bo jakie ma to znaczenie... no oczywiście wówczas, gdy PK nadal tam się znajduje lub/i działa :) na Jaszczurach natomiast w miejscu czerwonej kropeczki odnajdujemy - mające znaczenie historyczne-kulturalne-lub-turystyczne miejsce/obiekt, którego raczej nikt ze sobą nie zabierze (głazy, kamienie,mosty, drzewa, tablice informacyjne), a z których należy coś spisać, nazwać policzyć.. no ewentualnie zmierzyć, ale tu napotykamy możliwość zaskoczenia Organizatora swą pomysłowością i zmierzyć coś swym ciałem :D jak się czuje zawodnik, który będąc w odpowiednim PK, odbija kartę i musi polegać na urządzeniu, że mu "odpipczy", a nie będąc pewnym odbija raz jeszcze, po czym braknie mu miejsca na karcie, zostaje zdyskwalifikowany, bo mu się reszta punktów się nie zapisze, albo ze zmęczenia słyszy "pipczenie" karty i w rezultacie nie odbija punktu?? ;) albo ze zmęczenia perforator wymyka mu się się dłoni i podbija nie w tym punkcie, co trzeba, podbija w połową perforatora - złośliwość rzeczy martwych.. także względność problematyczności metody potwierdzenia PK zależna jest od zawodników - i czy to będzie brak miejsca na karcie, nie odbicie karty, zły stan kredki czy też niepiszący długopis-to raczej nie robi różnicy.. Należy tu zauważyć, że metoda elektoniczna, performator jest równie zawodna jak długopis, ołówek czy kredka :D dlatego nie widzę problemu z zamieszczeniem zapisu innego potwierdzania PK niż obecne w regulaminie, np. poprzez zamieszczenie odpowiedzi na proste i nieskomplikowane pytania / zadania .. :D
co innego jest z opisem punktu i tu zaskoczę Tych, co w Jaszczurach nie brali udziału, opisy punktów są zaskakujące, ale w 99% zupełnie trafne, odpowiedzi są z góry przygotowane na kartach przez organizatora, posiadają w kluczowych pytaniach procentowość w zależności od błędu popełnionego przez zawodników - w tabelach, uwzględniają opisy "do jajec" itp. Zarzut Kapituły, że trasa jest "nierzetelnie" przygotowana, odpowiedzi mogą być niejednoznaczne lub względne jest poniekąd "wyssana z palca".. bo raczej nie jest problemem spisać drugi wyraz z tablicy, dodać dwie liczby..
Uwaga!! : trudniej jest czesać las w poszukiwaniu lampionu w sosnowym lesie w punkcie z opisem "sosna", który jest niewłaściwie naniesiony na mapie, albo szukać PK o nazwie "mulda", która w rzeczywistości jest wzniesieniem, bądź też wzniesienia o nazwie "górka"... i czy czesze się las w poszukiwaniu kartki na drzewie (która może być niewidoczna, bo drzewo jest okrągłe) szukając "drzewa w lesie" albo czesze się las w poszukiwaniu głazu, by odczytać z niego hasło to raczej znacząca różnica, ale przemawiająca na korzyść opisowego PK !! :D
należy pamiętać, że jeżeli czuje się ktoś pokrzywdzony, każdorazowo może wnieść protest do organizatora, zaś wszystkie protesty zostały rozpatrzone przez Organizatora Jaszczurów zgodnie z regulaminem PMNO :D
Droga Kapituło, apeluję o wysłuchanie zawodników!! Ci którzy brali udział w Jaszczurach, są to zawodnicy z czołówki klasyfikacji generalnej PMnO i nie tylko tacy, którzy jak zostało zarzucone podczas trwania debaty "leniwi niełydkowcy", ale również "typowi biegacze", którzy doceniają niepowtarzalność Jaszczura :D

teraz trochę z innej beczki, ale również w temacie, a mianowicie: "takie same warunki na trasie" - cytat Kapituły :D no uśmiech to mi o uszy się obił :D
Szanowna Kapituło !! jak mogą być takie same warunki na trasie dla wszystkich zawodników, skoro nie ma takich samych zawodników ???? jak ja - kobieta lat "X" o wzroście 164 cm, nogach krótkich jak u zająca, mogę uznać za posiadającego "takie same warunki" na trasie - mężczyznę lat "Y" o wzroście 200 cm nogach długich jak u antylopy ?? z góry szanse wszeystkich są nierówne - no chyba, że organizator będzie górki będzie mi prostował :P Nie podnoszę tu do punktów zdobywanych w klasyfikacji OPEN, która i tak nie pozwoli mi zdobyć kompletu punktów, gdyby nie dar wyznaczania optymalnych tras nawigacyjnych, tylko do faktu, iż na Jaszczurze Organizator zapewnił wszystkim uczestnikom TAKIE SAME WARUNKI zdobycia punktu - tzn. nie poszedł na trasę i nie przeniósł kamienia, nie zabrał tablicy, nie dokleił belki do przyczółek, nie zmienił nazwiska wyrytego w kamieniu, nie dawał uczestnikom różnych map !! o litości :D
co jest np. przy znikaniu lampionów czy padaniu baterii czytników elektronicznych - czy są to takie same warunki na trasie osób startujących ?? :P

jak zostało podniesione w temacie - nikt nie zabrania biegać na trasie i nikt nie zabrania myśleć na trasie, czy posiadać intuicji !!
jesteśmy różni, Organizatorzy, Zawodnicy, Imprezy przez to również są różne, a PMnO powinno wszystko scalić, zadbać o "dogodzenie" wszystkim !! :D

Jako Zawodniczka pragnąca w dalszym ciągu uczestniczyć w Maratonach ciekawych, w ich dużych ilościach, zróżnicowanych tematycznie, sportowo i towarzysko, będę podnosić o zmianę w regulaminie i o zabranie głosu osób tym tematem zainteresowanym - głównie zawodników :D nie chciałabym, by Jaszczury zniknęły z kalendarza PMnO !! :)

pozdrawiam,
Sylwia Godlewska

P.S.: to poszedł elaborat :P a zdjęcie Tomku zacne :D hahahaa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 22 lis 2013, 14:51 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lis 2013, 20:15
Posty: 3
Zgadzam się z Sylwią w 100% i mam nadzieję, że Kapituła uwzględni zdanie najlepszej w klasyfikacji Zawodniczki :)
Równe szanse... pamiętam jak na jednym z rajdów 3 lampiony pod rząd okazały się być ukradzione- nie powiem, ile czasu zajęło mi poszukiwanie konfetti leżącego pod jednym z setek drzew dookoła...
Usunięcie Jaszczura z zawodów będzie wielką stratą dla Pucharu.
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL