FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 06:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 16:25 
Offline

Dołączył: Cz, 21 mar 2013, 10:12
Posty: 13
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Mirosław Baszczak
GG: 0
wlkp napisał(a):
brak dwóch PK, przesunięcie PK o 200m względem mapy czy nawet przesunięcie PK o 250m i to na imprezie rangi Mistrzostw Polski czy nie rozstawienie PK na czas, co zmusza prowadzącego zawodnika do czekania i utraty wypracowanej przewagi, trzeba też było chodzić do PK kilkadziesiąt metrów w wodzie po pas czy kilkaset metrów przez bagna po kolana

Ale właśnie problem tkwi w braku składnika czasowego. Zawsze można przyjechać pouczyć się nawigacji na takiej imprezie, ale dla kogoś kto chce polatać, brak wymierności czasu poza bibarnym, w limicie lub poza, jest bez sensu. Tutaj czasu masz akurat sporo...
A co do brodzenia w bagnach itp. to nie jest przypadkiem częścią nawigacji?
Nie wszędzie, ale czasem możesz to ominąć i to jest właśnie trudność...
To samo z przesunięciami (szczególnie na Izerskiej...) dziwne jak niektórzy nawigatorzy sobie nie radzili... a to w trasach od 50km jest specyfiką (choć nie zawsze świadczącą dobrze o organizatorze) nawigacji.
Optuję za tym co już było wcześniej wymienione.
Zadania mogą wpływać na kwestie dodawania czasu karnego (w jakimś sensownym zakresie) a bycie przy punkcie to jego zaliczenie i tyle, ale to że nie ma wogóle rozgrywki czasowej sprowadza całą imprezę do spacerowania po lesie tudziesz innych terenach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 17:03 
Offline

Dołączył: So, 17 sie 2013, 19:55
Posty: 4
Ja jestem za tym żeby tak zmienić regulamin PMnO żeby Jaszczur w ten formie został przyjęty. Byłem ostatnio na trasie 25km podobało mi się: Jaszczur pokazał że nie do końca umiem czytać ze zrozumieniem...mam chęć się poprawić w tej kwestii!!!Wiem że to ja dałem ciała, pewnie jak przy wieży był by lampion podbił bym go pierwszy i wyprzedził bym wszystkich piechurów. Pytanie tylko czy celem napieraczy jest pokazanie światu jak super łydkę mają?!Jaka satysfakcja z tego że się jest 3 godziny przed turystą?Można opowiedzieć o tym kolegom, żonie, dzieciom, ale w sercu i tak powinna być pustka!!!
Biegaczy chcących wykazać się zapraszam na maratony: Poznań, Warszawa, Kraków i inne... tłumy na ulicach czekają na bohaterów...tylko żeby nimi zostać trzeba się trochę wysilić a nie kozaczyć wśród maszerujących turystów!!!
Moim zdaniem w PMno powinny być też takie imprezy gdzie nie trzeba się zmasakrować cieleśnie by zdobyć parę punktów do pucharu, gdzie można porozmawiać z ludźmi nie tylko o tym ile czasu potrzebował najszybszy...!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 17:18 
Offline

Dołączył: Pt, 10 lip 2009, 13:24
Posty: 18
malo napisał(a):
aktualny Jaszczur mieści się zasadach wynikających z regulaminów InO. Wspomniane obiekty są to dające się opisać obiekt terenowe, co spełnia wymogi regulaminu InO.

Regulamin InO PTTK napisał(a):
1. Punktem kontrolnym (PK) jest charakterystyczne miejsce w terenie zaznaczone na mapie lub wynikające z zadań lokalizacyjnych. Miejsce to jest oznakowane prostokątnym lampionem o bokach 20–30 cm, podzielonym po przekątnej, w kolorach białym (lewy górny róg) i czerwonym (prawy dolny róg).


Punkty nieoznaczone lampionem nie są zgodne z regulaminem InO PTTK i stosowane są wyłącznie na trasach krajoznawczych, rekreacyjnych, piwnych itp :) Nie na zawodach, gdzie planowana jest jakakolwiek rywalizacja.

malo napisał(a):
Takim przykładem jest że na Jaszczury przyjeżdżają osoby zbierające punkty do książeczki odznaki InO, i są rozczarowani że impreza jest tylko za 1-2 pkt, a nie jak inne ogólnopolskie InO za 3-4pkt - BO TAK BLOKUJĄ REGULAMINY PTTK. Będę wnioskował na najbliższym aktywie Ino Pttk aby zmienić te regulaminy

Zgłoś się w takim razie, bo to już niedługo :) A dobrze by było, żebyś przyjechał, różne spojrzenia na zawody to przydatna rzeczy.

Jeśli chodzi o rangę: próbowałeś? Jestem członkiem Dolnośląskiej Komisji InO i pamiętam, że kiedyś przysłałeś zgłoszenie jednego z Jaszczurów do naszego kalendarza, nie było problemów, żeby go wpisać. W kolejnym roku niestety już zgłoszenia nie przysłałeś, to imprezy do kalendarza nie dodaliśmy. Podejrzewam że na rangę ogólnopolską i 3 pkt. Twoje zawody też spokojnie się nadają, miejsce w kalendarzu jest, tylko zawody trzeba zgłosić. Rangi PP czy MP to raczej rzeczywiście nie dostaniesz, bo jednak Jaszczury bardziej pasują do PMnO niż PP InO, mają poważny dystans, spore odległości między punktami, mapę jednak w miarę prostą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 17:49 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lis 2013, 16:38
Posty: 8
Witam Napieraczy WSZYSTKICH !!
biegających, chodzących, włóczących nogą, ścigających się "na serio" oraz tych cieszących się z każdego zaliczonego rajdu PMnO :D
zaczynając swe starty nawet nie spodziewałam się, że będzie to tak piękna przygoda !!
początkowo: by przejść-wygrać ze swoją słabością, co start dochodziły nowe priorytety..
i teraz najważniejsze - znalazłam wśród WAS ludzi niepowtarzalnych, każdy jest na swój sposób ciekawy - jedyny, wszyscy tworzymy elitarną grupę ludzi, których PMnO powinno łączyć, a nie dzielić !!
jak czytam o tych podziałach, "łydkach niemyślących", "łydkach słabych", "chodzących leniach bez motywacji", "bezmyślnie zbierających PK" czy "ludzi z parciem na punkty w klasyfikacji generalnej" to mi uśmiech z twarzy zdejmuje, a wiedzcie, że naprawdę ciężko to uczynić ;)
Wychodzę z założenia, że prościej jest zmienić regulamin, jak Jerz zasugerował, Staś potwierdził i wielu pewnie jeszcze przytaknie - lepiej się rozwijać, niż cofać :D lepiej przyjmować do "rodziny PMnO", niż zamykać drzwi przed nosem lub usuwać !!
warto pamiętać, że ograniczenia tworzone są przez ludzi, więc jeśli zamkniemy się na różnorodność, będziemy tkwić w klatce "powtarzalności" - NUDA !! :D każdy powinien znaleźć coś dla siebie :) nie podoba Ci się forma rajdu, nie idź, znajdź sobie inny, który charakterem będzie bliższy Twemu sercu !!
Jestem za rozszerzeniem zapisu w regulaminie PMnO dot. metod potwierdzenia PK :) bo uważam, że brak Jaszczura w PMnO, to będzie znacząca strata "turystyczno-krajoznawczo-nawigatorska" bo maraton ZACNY 8-)
Pozdrawiam Wszystkich :D
S.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 18:06 
Offline

Dołączył: N, 30 cze 2013, 09:26
Posty: 13
Witam
Byłem na ostatnich trzech Jaszczurach i moim zdaniem Hubert trochę demonizuje, większość jego zarzutów jest nie do końca rzetelna a już pisanie o tym że nie było na punkcie skały tylko kamień to zwykła nieprawda.
Do tego pisanie o zagadkach logicznych to totalne nieporozumienie chyba że za takie uznamy policzenie zmarłych o tym samym nazwisku na cmentarzyku z kilkunastoma nagrobkami. Ja osobiście wolę szukać PK opisanego jako "hloubka dila" i mieć pewność że on tam jest niż czesać las w poszukiwaniu lampionu który spokojnie sobie leży np. w koszyku grzybiarza. Co do braku rozgrywki czasowej to w tej edycji chyba nikt nie zaliczył trasy w limicie z wszystkimi PK a było kilku biegaczy. Na koniec zacytuję w/w Huberta z jego relacji po rajdzie w Suścu
"Mimo to ocena imprezy jest pozytywna. Jaszczur jest dużo bardziej potrzebny PMnO niż PMnO Jaszczurowi. To jedyne zawody gdzie decydująca o wyniku jest precyzja orientacji w terenie, gdzie nawigatorzy mogą ograć łydkowców. Wymiatacze nie mają tu czego szukać. Ale ci którzy lubią solidnie złoić się w lesie na pewno będą usatysfakcjonowani."
Pozdrawiam i mam nadzieję do zobaczenia na kolejnym Jaszczurze
Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 18:20 
Offline

Dołączył: Śr, 22 lut 2012, 21:30
Posty: 14
Albo będą jasne i jednolite zasady dla imprez pucharowych - co rozumiem (gdy zasady znam to wiem na co się decyduję), albo wszystkie imprezy zostaną wrzucone do jednego worka pod nazwą pmno - przez co puchar, jako rywalizacja, traci jakikolwiek sens.

To, co mnie coraz skuteczniej zniechęca do pmno, to "bicie piany" i wzajemne krytykowanie się organizatorów. Insynuowanie braku lub mniejszej inteligencji osobom, których zdaniem punkt powinien być oznaczony tak czy siak, to zwyczajne okazywanie pogardy i braku szacunku dla innych organizatorów i dla zawodników.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 19:41 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lis 2013, 16:38
Posty: 8
Blanka napisał(a):
To, co mnie coraz skuteczniej zniechęca do pmno, to "bicie piany" i wzajemne krytykowanie się organizatorów. Insynuowanie braku lub mniejszej inteligencji osobom, których zdaniem punkt powinien być oznaczony tak czy siak, to zwyczajne okazywanie pogardy i braku szacunku dla innych organizatorów i dla zawodników.


zastanówmy się - zawody są wówczas, gdy są na nich zawodnicy, to oni tworzą rywalizację na zawodach..
organizatorzy nie powinni między sobą rywalizować, tylko stwarzać warunki do "rywalizacji".. organizatorzy walczą, a my zawodnicy na tym cierpieć będziemy - no gratulujemy pomysłu :)
dla mnie ten temat ogólnie trochę "wylał się z koryta".. padło zbyt wiele słów, niczego ogólnie nie wnoszących pozytywnego..
bezsensu, wyrazy pogardy i braku szacunku uderzyły chyba we wszystkich po kolei..
uważam, że piesze maratony, to tak jak stwierdził Szkudlarek, nie oznaczają jedynie biegowego tempa, a ich trudność powinna być różna, zależna od tego, kto co lubi - jedni lubią się zmęczyć fizycznie, inni wyczochrać nawigacyjnie, jeszcze inni psychicznie dać sobie "w twarz" - dla każdego coś miłego..
aktualnie chodzi o samą istotę lampionu i zadań, jak dla mnie ważny jest dystans, fakt odnajdywania PK, a ich forma jest jak najbardziej do omówienia i do poddania dyskusji Kapituły.. szukanie kartki-lampionu czy charakterystycznego miejsca w terenie oznaczonego na mapie to jeden czort, potwierdzanie PK powinno być zgodne z logiką, czy to będzie kredka czy liczenie szczebelków czy odróżnienie dębu od sosny chyba też nie robi różnicy :)
apel jest tym bardziej do Organizatorów - nie "bijcie piany", bo my chcemy zawodów !! ;)
:D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 20:10 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lis 2013, 19:57
Posty: 1
Jak ktoś lubi sobie tylko pobiegać to powinien startować w zwykłych maratonach.
Zadania na punkcie mozna potraktować jak kolejny element rywalizacji. Przecież nikt nie powie że triatlon to nie jest rywalizacja sportowa a trzeba sie wykazać na trzech płaszczyznach.
Nie ma przymusu startowania więc nie rozumiem jak komus takie zawody moga przeszkadzać.
Trzeba być elastycznym.
pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 20:34 
Offline

Dołączył: Pn, 27 paź 2008, 20:32
Posty: 18
Lokalizacja: Słupsk
Imię i nazwisko: Krzysztof Świetlik
GG: 0
..miałem przyjemność uczestniczyć w ostatnim Jaszczurze i żadne jak to określono "zadanie" do zrobienia podczas tej imprezy nie przysporzyło by kłopotu dziesięciolatkowi, może czasem nieprecyzyjny opis ale jak było się blisko to zaliczenie też było, nie demonizujmy "zadań" nie wiem jak na innych edycjach ale znajomość języka polskiego i matematyki na poziomie klasy 2-3 podstawówki wystarczała więc nie trzeba się specjalnie przygotowywać ..to jedna z niewielu imprez na której odwiedziłem kościoły, punkty widokowe czy ciekawostki historyczne i przyrodnicze.. jasne można gnać po skrzyżowaniach przecinek (na Jaszczurze też były;) ale po co? wszystkie jednakie.. Może jakiś kompromis z tymi "innymi" imprezami? Bardzo podobał mi się ubiegłoroczny Grassor Tr 300 gdzie mielismy kilka typowo turystycznych punktów do "odbicia" widać Danielu też chcesz pokazać uczestnikom Twoich imprez ciekawe nietuzinkowe miejsca i chwała Tobie (zweryfikuję na NM ;) czy znaczenie ma sposób potwierdzenia pobytu w miejscu czy sam pobyt? nie dajmy się zwariować, nie wyrzucajmy imprez z PMnO tylko z powodów "proceduralnych" dopasujmy regulamin do imprez a nie odwrotnie gdyż on jest dla nas a nie my dla niego, wysyłajmy do "poczekalni" imprezy gdzie punkty są źle postawione albo wcale albo zbyt późno... rzadko startuję na TP lecz uważam Jaszczura za imprezę wartościową dla rozwoju PMnO i postuluję za pozostawieniem jej w kalendarzu.
Krzysiek Świetlik


Ostatnio edytowano Cz, 21 lis 2013, 20:42 przez krzysiek22, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 21 lis 2013, 20:39 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lis 2013, 20:15
Posty: 3
Malo, mam prośbę- nie zmieniaj formuły Twoich rajdów!!!! miałam przyjemność być na razie na jednym, na ostatni nie udało mi się dotrzeć i bardzo żałuję - startuję dosyć często i żaden z rajdów nie był tak ciekawy, jak Twój Jaszczur-Praprzodek.

Czy wszystko musimy wtłaczać w sztywne ramy? czy powinniśmy narzucić jeszcze zawsze te same limity czasowe, taką samą skalę mapy, taką samą liczbę punktów na trasie, takie same sposoby punktowania, taki sam kolor lampionów? zionie nuuuuuuuudą................ czy powinno się stworzyć osobną klasyfikację dla biegaczy, osobną dla piechurów, osobną dla biegów z mapami w skali 1:50 000, osobną dla skali 1:40 000..... itd, i wtedy w każdej klasyfikowalibyśmy po 5 osób na krzyż? czy może lepiej postawić na różnorodność i niech każdy biega/chodzi tam, gdzie mu się podoba?

ps. zarzut lenistwa odnośnie wieszania/zdejmowania lampionów wobec malo to niesamowicie krzywdząca opinia. podejrzewam, że nikt w przygotowanie trasy, zadań, mapy nie wkłada tyle wysiłku, co on.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL