FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 00:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 09:39 
Offline

Dołączył: Śr, 24 lut 2010, 22:45
Posty: 58
Lokalizacja: Lubań/Siekierczyn
Imię i nazwisko: Arek
GG: 0
spwojciech napisał(a):
klisak napisał(a):
Folkien napisał(a):
Poza tym zablokowanie nowych imprez - nie wiem czy będą chętni organizatorzy zgłaszać już teraz zawody do PMNO, jeśli i tak nie będę liczone do klasyfikacji, zaś obecność tutaj ma posłużyć tylko jako reklama.
Wolałbym rozbicie imprez na wagi np. 40-45-50-55 i 80-90-100-110.


Też tak uważam. Chyba że chodzi o to, że i tak jest już dużo imprez i nie chcemy żadnych nowych w Pucharze.


Uważam, że rozbicie imprez na wagi 0-40-50-55 nie jest rozważnym posunięciem. Tym bardziej, że tylko 15 imprez otrzyma wagę nie mniejszą niż 50. Pozostałe imprezy będą skazane na obniżkę prestiżu mimo, iż spełniły wszystkie wymogi stawiane przez PMnO i przejawiały się wysoką frekwencją. Inne imprezy dostaną 50 punktów tylko dlatego, że baza rajdu jest położona w mało atrakcyjnej lokalizacji czy też nie zgłoszono innych imprez w przedziale 3 tygodni (np. Rajd Dolnego Sanu czy Funex Orient w 2013 roku)
Przykładem może być Złoto dla Zuchwałych (które będzie skazane na 40 punktów, choć organizacja i rozstawienie punktów oceniam na bdb, tylko dlatego, że Śnieżne Konwalie czy Skorpion (poprzednie dwa) i Włóczykij (następna impreza po Złocie) będą miały 50 punktów. Bo nie sądzę, że kapitała PMnO przyzna czterem imprezom pod rząd wagę 50 punktów czy też obniży rangę Śnieżnych Konwalii, Skorpiona czy Włóczykija (zresztą byłoby to nielogiczne :))

Trudno mi wyobrazić sytuację w którym impreza w 2014 roku miała wagę 50 punktów, zaś w 2015 roku będzie miała 40 punktów. Wątpię czy kapitule PMnO będzie stać na taką odwagę. A w 2014 roku były imprezy, które stanowczo nie zasłużyły na 50 punktów, ale też imprezy, które nie zasłużyły na 45 punktów (lecz na 50 punktów).

Kolejny problem - od połowy czerwca do połowy sierpnia jest tylko jedna impreza, która została wagę 50 punktów (tj. Szaga), zaś poprzednie dwa (tj. Grassor i Rajd Bike Orient) oraz następujące dwa(Azymut Orient oraz Babie Lata) otrzymały 45 punktów. To po zmianach ciężko mi wyobrazić sytuację, gdzie wszystkie imprezy będą miały po 40 punktów. Wychodzi na to, że (z powodu frekwencji) Szaga będzie miała cały czas 50 punktów (choćby dlatego, że w 2013 roku odbyły się MP na 100 km), choć stanowczo nie zasłużyła.

Dlatego uważam, że kapituła PMnO powinno zwiększyć liczbę wag do Pucharu, tj. 0-40(dla zawodów o bardzo niskiej frekwencji oraz poważnych błędów w rozstawianiu punktów czy też anulowania nie informując o tym wszystkich zawodników)-45-50-55(dla MP).

Tym samym, przyznanie dla danej imprezy 40 punktów może stanowić swoistą "karę" i jednocześnie motywację, by w następnym roku impreza była zgodna z wymogami PMnO i otrzymać 45 punktów. Z kolei 50 punktów zarezerwowałbym dla największych imprez i spełniających wymogi stawiane przez PMnO i niezależnie od położenia imprezy. Przykłady Szagi, Nocnego Marka czy Włóczykija pokazują, że lokalizacja rajdu nie odgrywa znaczącej roli. Nie ma sensu na siłę dawać imprezie 50 punktów tylko dlatego, że baza rajdu położona jest np. w woj. podkarpackim.


Waga 50 zostanie przyznana imprezom nie z automatu , bo są jedyna w województwie. Byłoby to wysoce niesprawiedliwe wobec innych organizatorów.
Na przyznanie wagi 50 będzie miał szereg czynników m.in rozkład terytorialny.

Wprowadzenie wagi 45 jako wyróżnienie dla dobrze zorganizowanych mniejszych imprez wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 11:08 
Offline

Dołączył: Wt, 5 cze 2012, 22:41
Posty: 33
Dla liderów Pucharu wygranie zawodów o wadze 45 to już może być mało, dla całej reszty jest wciąż ok. Dla takich zawodników jak np. ja - gdzie w małych imprezach będę w 1. dziesiątce, w dużych w 2. jeśli chciałbym myśleć o Pucharze to 40 jest zupełnie nieopłacalna.

Przykłady imprez TP 50:
Mazurskie Tropy 2014 - 32 osoby
Mazusrkie Tropy 2013 - 41 osób - obie imprezy według mnie świetnie zorganizowane, można powiedzieć wzorcowe ( można ewentualnie przyczepić się tylko do niewielkiego przewymiarowania edycji 2014) - spadek frekwencji??

Azymut Orient 2014 - 36 osób, ta sama ekipa co od Złota - pewne przewymiarowanie, zamiana opisów, ale trasa bardzo dobra.

Szkoda by było bardzo takim imprezom obniżać wagę do 40, bo akurat tak wyjdzie z wyliczeń, że nie dostaną 50.

Na Szadze startowałem w 2012 i 2013 roku, specyfika tras wiadoma, fajna impreza, nie było powodu żeby nie mieli 50 w 2014 - chcieli dobrze, zaliczyli wpadkę - i co teraz zrobić?

Dlatego jestem tak jak piszacy powyżej za utrzymaniem wagi 45 - 90 dla dobrych imprez.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 15:35 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
A moim zdaniem nowe zróżnicowanie punktacji to dobry pomysł.

W ogóle poszedłbym dalej i zmniejszył liczbę imprez z najwyższą punktacją, tak żeby było ich maks. 4 w roku plus przechodnie MP punktowane ekstra. Pozostałe imprezy 0, 40 i 45. Te cztery, swoisty Wielki Szlem, to powinny być imprezy o najdłuższej historii, w sensie zachowania ciągłości organizacji. Na ich miejsce można byłoby wskoczyć tylko wówczas, jeśli przestałyby być organizowane, a awans odbywałby się niejako z automatu, bo wyższą rangę zyskiwałaby następna pod względem stażu impreza.

Takie rozwiązanie sprawiłoby, że w przypadku osób zainteresowanych udziałem w Pucharze, zaczęłoby się bardziej wnikliwe liczenie punktów i układanie pod to kalendarza startowego. Krótko mówiąc, byłoby więcej zabawy;)

P, B


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 12 cze 2007, 05:52
Posty: 175
Lokalizacja: Stalowa Wola
Imię i nazwisko: Hubert Puka
Także uważam, że zróżnicowanie wag to dobry pomysł. Postulowałem je już parę lat temu. Teraz czas na realizację.
Waga 0 pkt to nieporozumienie. Zamknęłoby to drogę do pucharu nowym imprezom.Można owszem dać niższą - 30 - 40 pkt, ale nie 0. Ten punkt jest do poprawki.
Jeszcze kryteria przyznawania wag ( oprócz jakości imprezy). Kryterium geograficzne jest potrzebne ze względu na mapę imprez. Zdecydowana większość odbywa sie w Polsce północno - zachodniej. Rezygnacja z kryterium geograficznego oznaczałaby utrudnienie rywalizacji dla zawodników ze wschodu kraju. Podrożyłaby dla nich dostęp do rywalizacji pucharowej. Wiem, że system obecny uderza w organizatorów dobrych imprez z północnego zachodu. Wybierając sposób przyznawania wag kapituła musi podjąć decyzję czy ma to być puchar dla organizatorów czy dla zawodników.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 18:04 
Offline

Dołączył: Pt, 20 gru 2013, 13:20
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
Imię i nazwisko: Tomasz D
GG: 0
Na pewno o tym pomyśleliście, ale może zrobić punktacje maksymalną danej imprezy wg ilości uczestników startujących w danej kategorii (1 osoba = 1pkt dla TP50 i 1 os=2pkt dla TP100 lub jakoś inaczej) z górnym ograniczeniem 100/50 pkt plus oczywiście więcej dla imprez o rankingu MP ?
Wydaje się, że popularne i "rdzeniowe" imprezy wyjdą bez szwanku, zwiększy się też polaryzacja popularności imprez.
To też powinno wyrównać szanse imprez geograficznie - zakładając równomierny rozkład uczestników w Polsce.
Dodatkowo - jeżeli ktoś będzie miał budżet i sprawi, że impreza od zera przyciągnie sporo uczestników - impreza będzie mogła ładnie zaistnieć.
A i imprezy z klimatem powinny się obronić :)
Ale mogę nie mieć racji :)

_________________
http://sevencoins.pl/blog/tag/pmno/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Cz, 9 paź 2014, 21:25 
Offline

Dołączył: Śr, 6 sty 2010, 20:19
Posty: 99
spwojciech napisał(a):
Tym bardziej, że tylko 15 imprez otrzyma wagę nie mniejszą niż 50. Pozostałe imprezy będą skazane na obniżkę prestiżu mimo, iż spełniły wszystkie wymogi stawiane przez PMnO

Na prawdę uważasz, że aż 15 imprez spełniło wszystkie wymogi stawiane przez PMnO? Ja startuje bardzo dużo w PMnO, ale nie podzielam takiego optymizmu. Może bywam na innych imprezach :roll:

Co do samych wag, to Kapituła śledzi wszystkie propozycje w tej kwestii i pracuje nad stworzeniem odpowiedniego modelu przyznawania wag. Musi on spełniać jednocześnie kilka celów:
- nagradzanie najlepszych imprez,
- zapewnienie bezpośredniej rywalizacji na imprezach czołówki Pucharu,
- wzrost poziomu organizacyjnego i sportowego imprez,
- niezamykanie PMnO przed nowymi imprezami,
- zapełnianie białych plam na mapie Polski.

Pozdrawiam
Stanisław Kaczmarek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 10 paź 2014, 06:28 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
wlkp napisał(a):
spwojciech napisał(a):
Tym bardziej, że tylko 15 imprez otrzyma wagę nie mniejszą niż 50. Pozostałe imprezy będą skazane na obniżkę prestiżu mimo, iż spełniły wszystkie wymogi stawiane przez PMnO

Na prawdę uważasz, że aż 15 imprez spełniło wszystkie wymogi stawiane przez PMnO? Ja startuje bardzo dużo w PMnO, ale nie podzielam takiego optymizmu. Może bywam na innych imprezach :roll:

Skoro takie zdanie wyraziłem to oznacza, że jestem nieco mniej restrykcyjny w ocenianiu imprez. Dla mnie najważniejszym kryterium stanowi dobrze ustawione punkty (i wszystkie) oraz żadnego anulowania punktów w trakcie trasy (chyba, że wszyscy zawodnicy są o tym poinformowani).

Bernard napisał(a):
W ogóle poszedłbym dalej i zmniejszył liczbę imprez z najwyższą punktacją, tak żeby było ich maks. 4 w roku plus przechodnie MP punktowane ekstra.


Może w tym kierunku należałoby pójść? Może niekoniecznie cztery (bo zapewne z automatu należałoby przyznać wagę 50 punktów obu edycjom Harpagana), lecz nieco więcej... Wtedy z pewnością rajd położony we wschodniej części Polski przejawiałby się większą frekwencją.

Z kolei ograniczenie wag do 0-40-50-55, według mnie, nie zwiększy frekwencji (wręcz ją obniży). Z drugiej strony pokażą nam ile znaczą mniej znane imprezy (czy faktycznie większość zawodników nie zwraca uwagi na wagę).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 10 paź 2014, 08:19 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Bernard napisał(a):
W ogóle poszedłbym dalej i zmniejszył liczbę imprez z najwyższą punktacją, tak żeby było ich maks. 4 w roku plus przechodnie MP punktowane ekstra.


spwojciech napisał(a):
Może w tym kierunku należałoby pójść? Może niekoniecznie cztery (bo zapewne z automatu należałoby przyznać wagę 50 punktów obu edycjom Harpagana), lecz nieco więcej... Wtedy z pewnością rajd położony we wschodniej części Polski przejawiałby się większą frekwencją.


Wystarczyłby zapis, że w takim przypadku jak Harpagan wyższą punktacją obdarzana jest tylko jedna z imprez. A która, to już można by brać pod uwagę kalendarz imprez, geografię, itp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 10 paź 2014, 09:31 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Szczerze mówiąc nie wiem czy waga imprezy ma w ogóle jakikolwiek wpływ na liczbę uczestników. Jeżeli ma to minimalną.
Kto patrzy na wagę? Osoby, które mają w planie zaliczyć 7 imprez. Takich osób jest max. 50. Na Nocnego Marka zgłosiło się takich 6. Czyli gdyby miał wagę 45 być może zgłosiłoby się o te 6 osób mniej.

Moim zdaniem jedyne co może podnieść frekwencję na zawodach w ogóle (chociaż i tak ona od zeszłego roku zdecydowanie wzrosła) są nagrody :) Ale nawet nie takie dla najlepszych (chociaż te też by się przydały), tylko do rozlosowania wśród wszystkich, którzy zaliczyli 7 imprez. I nawet na zasadzie że osoba, która wystartowała 7 razy ma jeden los, 8 - 2 losy, 9 - 3 losy itd.
Na chwilę obecną w puli byłoby tylko 37 losów :) z czego 1/3 mieliby Bartek Grabowski i Joanna Owczarz :)

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Weryfikacja imprez na 2014
PostNapisane: Pt, 10 paź 2014, 17:51 
Offline

Dołączył: Pn, 28 lis 2011, 14:58
Posty: 65
Bernard napisał(a):
W ogóle poszedłbym dalej i zmniejszył liczbę imprez z najwyższą punktacją, tak żeby było ich maks. 4 w roku plus przechodnie MP punktowane ekstra.

Może w tym kierunku należałoby pójść? Może niekoniecznie cztery (bo zapewne z automatu należałoby przyznać wagę 50 punktów obu edycjom Harpagana), lecz nieco więcej... Wtedy z pewnością rajd położony we wschodniej części Polski przejawiałby się większą frekwencją.


To i ja wtrącę swoje trzy grosze (wypowiedź dotyczy 50-tek bo w setkach nie startuję więc nie będę się mądrzył).
Obniżenie punktów do 0 to chyba jednak nieporozumienie.
Całkiem fajny pomysł z tym Wielkim Szlemem (ja bym może zwiększył liczbę do 5-6 imprez), imprezy do WSz wybierane corocznie przez kapitułę lub na bazie głosowania powiedzmy czołowej 40-stki pucharu. Impreza dobra ma szansę wskoczyć do WSz, słaba siłą rzeczy wypadnie.
Nie bardzo rozumiem ten zachwyt na Harpaganem, parę błędów było (np. mapę dostałem minutę po tym jak padła komenda start i przebijałem się przez tłum na wyjściu z boiska), nie mówię, że impreza zła, ale na pewno znalazłbym kilka ciekawszych - przynajmniej dla mnie.

Osobiście nie wybieram imprez na podstawie punktacji tylko ich jakości i czasem lokalizacji. Wolę być drugi i zgarnąć np 40pkt niż trzeci i dostać ich 49. Chociaż skłamałbym mówiąc, że w ogóle punktów nie liczę ;) Punktacja powinna jednak być znana na początku sezonu, a nie zależeć od ilości uczestników.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL