FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 15:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Dalej

Czy jesteś za wprowadzaniem systemu SportIdent na zawodach PMnO
Tak 50%  50%  [ 14 ]
Tak, jeśli nie wzrośnie przez to wpisowe 17%  17%  [ 5 ]
Nie 32%  32%  [ 9 ]
Liczba głosów : 28
Autor Wiadomość
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: So, 23 lut 2013, 16:07 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Rzeczywiscie największym problemem jest kwestia znikania punktów z lasu. Stacja SI kosztuje 500zł i w przypadku małych zawodów byłby to dość spory cios w budżet. Jeśli chodzi o baterie to mamy swój sprzęt już ponad 5 lat na jednych bateriach. Stacje mają wyświetlacz, który pokazuje pozostały czas działania i nie ma szans, aby się rozładowały w czasie zawodów (poza tym zawsze w takim przypadku pozostaje perferator lub metoda zdjęciowa). Są też stacje z radiokontrolą, które przesyłają informację do stacji bazowej, ale nie takowej nie posiadamy i nie wiem na jaką odległość to działa.

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: So, 23 lut 2013, 16:14 
Offline

Dołączył: Wt, 29 sty 2013, 19:17
Posty: 8
Co do kosztów użycia SportIdent przez organizatora to nie są one małe. Wynajęcie ekipy z własnym sprzętem to koszt ok.2000zł lub wiecej. Dokładnie nie wiem, nigdy nie organizowałem zawodów z użyciem SI ale kilkakrotnie słyszałem o takich sumach za wynajęcie.
Co do zakupu własnego zestawu SI to koszty są tu spore, pojedyncza stacja to wydatek ok 400zł. Dochodzą jeszcze stacje. Clear, finish, + oprogramowanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: So, 23 lut 2013, 21:29 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Nie da się ukryć że Sportident ma masę zalet, jednak wyłącznie z punktu widzenia zawodnika.
Prawdę mówiąc dla organizatora to tylko kłopot, a jedyna korzyść szybko uzyskane wyniki, bez konieczności ręcznego wklepywania kart startowych.

Jeśli idzie o sprawy techniczne to chłopaki z Barlinka stworzyli odpowiednie oprogramowanie na potrzeby Hapragana, kart Si mają dostatecznie dużo (ponad 1000), stacji bazowych ok 40, myślę że byliby w stanie obsłużyć większość imprez. Same stacje bazowe są tak skonstruowane, że bateria starcza w nich na kilka miesięcy, więc nie ma obawy, że rozładują się w trakcie trwania zawodów.

Co do kosztów, to za obsługę trzeba liczyć ok 3-4tys zł, więc często jest to połowa budżetu większości imprez. Im większa impreza tym koszt jednostkowy jest mniejszy, na małych rajdach z frekwencją ok 50 osób wpisowe wzrosłoby dwukrotnie.

Natomiast problemy pojawiają się z zabezpieczeniem takiej stacji przed kradzieżą, zwłaszcza w okresie rajdów letnich i jesiennych.

Osobiście jestem na tak, choć jako organizatorowi to życia one mi nie ułatwią, a wręcz skomplikują.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: N, 24 lut 2013, 20:30 
Offline

Dołączył: Wt, 27 maja 2008, 12:12
Posty: 37
Jest jeszcze jedna wada SI: przy scorelaufie, ale takim porządnym, jak na Śnieżnych Konwaliach - 30 PK i nieoczywista kolejność, tradycyjna karta pomaga kontrolować czy się o jakimś PK nie zapomniało. Gdyby tam było SI to chyba bym musiał sobie skreślać zaliczone punkty długopisem na mapie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: N, 24 lut 2013, 22:09 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Wigor napisał(a):
Co do kosztów, to za obsługę trzeba liczyć ok 3-4tys zł, więc często jest to połowa budżetu większości imprez. Im większa impreza tym koszt jednostkowy jest mniejszy, na małych rajdach z frekwencją ok 50 osób wpisowe wzrosłoby dwukrotnie.


Hmm, głosując za nie zdawałem sobie sprawy z kosztów. Wysokości budżetów rajdowych mogę się tylko domyślać, ale wydaje mi się, że dla wielu SI stanowiłby jedną z większych pozycji. W takiej sytuacji narzucanie organizatorom konieczności stosowania tego systemu uważam za kiepski pomysł. Chyba nie ma co szaleć. Jakby to był 1000 zł, to jeszcze ok, ale 3-4 to raczej za dużo. Może kiedyś, jak będą pojawiać się sensowni sponsorzy, ale nie na tym etapie rozwoju tej dyscypliny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Wt, 26 lut 2013, 09:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: N, 4 gru 2011, 23:34
Posty: 73
Jestem zdecydowanie przeciw SI jako jedynemu sposobowi potwierdzania punktów.
Ponieważ:
1. Nie mam pewności czy punkt potwierdziłem. W przypadku karty papierowej mogę sobie zerknąć.
2. Nawet jeśli jestem pewien, że punkt potwierdziłem to nadal nie mam pewności czy to się zapisało na karcie SI.
Tak się zdarza - patrz np. Harpagan bodajże w Lipnicy. Wtedy wyszła niezła awantura bo niektórzy zawodnicy nie mieli zarejestrowanych niektórych punktów.
3. Awaria karty czy stacji (nie są to wcale tak rzadkie przypadki) powoduje "wywalenie" z imprezy zawodnika lub wielu zawodników i niestety okazuje się to dopiero w bazie.
4. Wzrost wpisowego. Niby to jest kilkanaście złotych, ale tak jest w przypadku imprez o dużej ilości uczestników na małych byłoby to jednak sporo więcej.
Wolę tradycyjne karty.
Wiem czy punkt potwierdziłem - mam to na karcie. Aby karta się nie niszczyła można używać kart laminowanych - tak jak na Kieracie. Taka karta nawet po ulewie jest w całkiem dobrym stanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Wt, 26 lut 2013, 09:58 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Darkstar napisał(a):
Jestem zdecydowanie przeciw SI jako jedynemu sposobowi potwierdzania punktów.
Ponieważ:
1. Nie mam pewności czy punkt potwierdziłem. W przypadku karty papierowej mogę sobie zerknąć.

No to jest dość śmieszne, ale na Harpaganie i Funexie miałem dokładnie to samo. Jak są zawody na kartach to nigdy nie sprawdzam pomiędzy punktami czy go podbiłem, jak było na SI to po co drugim punkcie miałem wątpliwości czy aby na pewno go potwierdziłem. Robię to automatycznie i potem nie pamiętam czy podbiłem czy nie, na BnO, gdzie punkty są co 200m, nie mam czasu o tym myśleć, a na Harpaganie na przelocie 5km później stres przez 30min :)
Cytuj:
2. Nawet jeśli jestem pewien, że punkt potwierdziłem to nadal nie mam pewności czy to się zapisało na karcie SI.
Tak się zdarza - patrz np. Harpagan bodajże w Lipnicy. Wtedy wyszła niezła awantura bo niektórzy zawodnicy nie mieli zarejestrowanych niektórych punktów.

Pierwszy raz z SI biegałem w 2000 roku i od tamtego czasu startuję średnio w 15-20 biegach z SI rocznie i nigdy mi się coś takiego nie przytrafiło. Kilka razy przeprowadzałem też Mistrzostwa Wielkopolski Szkół w BnO, gdzie startowało po 500 dzieciaków i żadne nie zgłaszało takiego problemu. Nie wiem na ile był to problem sprzętu, a na ile problem nie podbicia punktu z roztargnienia (i niemożliwość sprawdzenia czy na pewno go podbiłem jak w pk.1)
Cytuj:
3. Awaria karty czy stacji (nie są to wcale tak rzadkie przypadki) powoduje "wywalenie" z imprezy zawodnika lub wielu zawodników i niestety okazuje się to dopiero w bazie.

Awaria stacji - takowa się mi zdarzyła - jeśli stacja ma awarię to przy potwierdzeniu nie wydaje sygnału dźwiękowego i świetlnego - widać, że nie działa. W tym momencie pozostaje perferator lub metoda zdjęciowa - taka jak w przypadku zaginięcia punktu.
Z awarią karty nie miałem jeszcze styczności, a żeby "zepsuła" się ona podczas biegu to już w ogóle musiałby być turbo-pech :)
Cytuj:
4. Wzrost wpisowego. Niby to jest kilkanaście złotych, ale tak jest w przypadku imprez o dużej ilości uczestników na małych byłoby to jednak sporo więcej.
Wolę tradycyjne karty.

Tutaj się zgadzam.
W moim przypadku, gdy jako organizator jestem w posiadaniu niezbędnego sprzętu wpisowe wzrosłoby o 10zł (niestety nie mam takiej ilości kart SI i też musiałbym je wypożyczyć)

Dzięki za ten głos - rozumiem, że rozwiązanie SI + zwykła karta, dla osób, które chcą mieć zabezpieczenie w razie awarii karty/stacji byłoby ok?

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Wt, 26 lut 2013, 10:05 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Z punktu widzenia podmiejskiego lasku - punkty stoją dłużej niż w czasie klasycznego BnO, w miejscach w których kręci się sporo ludzi, szczególnie jesienią.
1 większe ryzyko zniknięcia PK - w efekcie przy trzech - czterech stacjach to już spory koszt.
2. Potrzeba więcej ludzi do rozstawienie trasy. (stacja ze stojakiem to więcej niż lampionami z perforatorami).
3. Konieczność natychmiastowego zdjęcia PK.

Na plus - możliwość nadania określonej kolejności PK i pewność że nikt nie skracał w efekcie zawody mogą zostać rozegrana na mniejszej powierzchni.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Wt, 26 lut 2013, 13:50 
Offline

Dołączył: Pn, 16 sty 2012, 10:43
Posty: 104
GG: 0
Wojtek W napisał(a):
Z punktu widzenia podmiejskiego lasku - punkty stoją dłużej niż w czasie klasycznego BnO, w miejscach w których kręci się sporo ludzi, szczególnie jesienią.
1 większe ryzyko zniknięcia PK - w efekcie przy trzech - czterech stacjach to już spory koszt.
2. Potrzeba więcej ludzi do rozstawienie trasy. (stacja ze stojakiem to więcej niż lampionami z perforatorami).
3. Konieczność natychmiastowego zdjęcia PK.

Na plus - możliwość nadania określonej kolejności PK i pewność że nikt nie skracał w efekcie zawody mogą zostać rozegrana na mniejszej powierzchni.


No są pewne rzeczy, których w SportIdentowym hurraoptymizmie nie do końca chciałem zauważyć.
Podczas zawodów na orientację po weneckiej starówce, Włosi przyczepiają lampiony razem z stacją SI przy pomocy metalowej linki i kłódki do rynien, barierek itp.
Taki zestaw lampion, stacja, linka, kłódka - nie waży dużo więcej niż lampion z perferatorem.
Rzeczywiście przy zostawianiu stacji SI na cały dzień w lesie, szczególnie w okresie grzybowym, nad takim zabezpieczeniem trzeba by pomyśleć.

Poza możliwością robienia tras "z przecięciami" (tak jak na tegorocznym Funexie). SI daje możliwość zrobienia trasy z tzw. motylkami. Gdzie mamy punkty węzłowe podbijany 2 razy i część zawodników najpierw biegnie jedno skrzydło motylka, a druga część drugie. W ten sposób fajnie można rozbić tramwaje, szczególnie jak z jakichś powodów chcemy mieć trasę z ustaloną kolejnością potwierdzania PK.

_________________
Zapraszam na Puchar Konwalii http://rajdkonwalii.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: SportIdent na PMnO ?
PostNapisane: Wt, 26 lut 2013, 15:39 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Zadana kolejność pozwala mi wymusić trudniejsze nawigacyjnie warianty. Na Babim Lecie planuję rozbicia w taki sposób żeby nie było możliwości tramwajenia się.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL