FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 16:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Śr, 28 lis 2012, 23:21 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Ja osobiście wolę wyciąg z regulaminu InO:

http://ino.pttk.pl/przepisy/reg/zasady_ ... o_pttk.pdf

"II. Punkty kontrolne
1. Punktem kontrolnym (PK) jest charakterystyczne miejsce w terenie zaznaczone na mapie lub wynikające
z zadań lokalizacyjnych. Miejsce to jest oznakowane prostokątnym lampionem o bokach 20–30 cm,
podzielonym po przekątnej, w kolorach białym (lewy górny róg) i czerwonym (prawy dolny róg).
2. Lampion powinien być opisany na białym polu dwuelementowym kodem (cyfry lub litery) oraz
posiadać przyrząd do potwierdzania tego punktu (kredka, perforator, pieczątka itp.).
3. Lampion powinien być dobrze widoczny i ustawiony w miejscu charakterystycznym, przy czym miejsce
to musi dać się jednoznacznie zlokalizować na mapie i w terenie.
4. Jeżeli odległość ustawienia lampionu od miejsca charakterystycznego zaznaczonego na mapie jest
większa niż 2 mm w skali mapy, zespół nie ma obowiązku jego odszukania i za brak potwierdzenia tego
punktu nie może być ukarany pod warunkiem dokonania wpisu BPK.
5. Lampion na linii obowiązkowego przebycia (przejścia, przejazdu, przepłynięcia) (LOP) nie może być
oddalony od tej linii więcej niż o 5 m i musi być z niej dobrze widoczny."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Cz, 29 lis 2012, 08:19 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
Może być i ten ;) w każdym razie istotne jest to, że stojąc na szczycie wzniesienia i patrząc na sosnę, na której zgodnie z opisem powinien być punkt, powinienem go widzieć z każdej strony. A jeśli nawet organizator ma fantazję schować go za drzewem, to przynajmniej mógłby w opisie zasugerować, od której strony świata szukać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Cz, 29 lis 2012, 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 17 mar 2012, 01:05
Posty: 14
Poruszonych zostało kilka spraw. Pozwólcie, że ustosunkuję się tylko do trzech najważniejszych:

Kwestia 1 dotyczy punktu IX.2 regulaminu PMnO na 2012 rok.

Powtórzę to, co napisałem w sąsiednim wątku dotyczącym definicji lampionu:
"Regulamin PMnO mówi wyraźnie w punkcie IX.2, że punkty kontrolne mają być oznaczone za pomocą lampionów InO lub BnO.
Lampion BnO zgodnie z regulaminem to graniastosłup (czyli bryła przestrzenna) o podstawie trójkątnej i boku w kształcie kwadratu o wymiarach 30x30 cm podzielonego po przekątnej na pola w kolorze białym (górny lewy róg) i pomarańczowym (dolny prawy róg).
Lampion InO obowiązujący na turystycznych imprezach na orientację to prostokąt (czyli figura płaska) o bokach 20-30 cm (wątpliwość można mieć jedynie, czy musi to być prostokąt o wymiarach 20x30 cm, czy może to być kwadrat o boku od 20 do 30 cm, na pewno najkrótszy bok nie może być krótszy od 20 cm) podzielony po przekątnej na pola w kolorach białym (górny lewy róg) i czerwonym (dolny prawy róg).
Przepisy turystycznych InO i sportowych BnO można znaleźć na stronach Komisji Imprez na Orientację ZG PTTK oraz Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Wydaje mi się, że ten, kto skończył podstawówkę, więc chyba każdy, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, co lampionem jest, a co nim nie jest".

Nie ma się co zastanawiać, czy na imprezach PMnO powinny być lampiony do BnO, czy InO, bo w regulaminie zostało to wyraźnie zapisane.

Kwestia 2 dotyczy punktu IX.4 regulaminu PMnO

Wspomniany wyżej regulamin w punkcie IX.4 zobowiązuje organizatora do podania najpóźniej na 3 tygodnie przed imprezą harmonogramu, w tym godziny startu. W regulaminie Funex Orient zapisano cyt. "Zawodnicy startują jednocześnie i zmierzają do mety non-stop". Tymczasem od uczestników słyszę, że zawodnicy dowiedzieli się w bazie bezpośrednio przed startem, że nie będzie startu równoczesnego, czyli niektórzy wystartują nawet z 1,5 godzinnym opóźnieniem w stosunku do podanego wcześniej harmonogramu.

Kwestia 3 dotyczy ogólnych zasad InO dotyczących niszczenia oznaczeń PK podczas imprezy.

Zdjęcia oznaczeń PK przed upływem limitu czasowego nie można nazwać błędem organizatora. Błędem może być złe rozstawienie punktu, nieprecyzyjne oznaczenie na mapie lub nieprecyzyjny opis. A zdjęcie lampionu równoznaczne ze zniszczeniem oznaczenia PK jest rażącym naruszeniem ogólnych zasad obowiązujących podczas imprez na orientację przez samego organizatora, to zlekceważenie zawodników i poważne narażenie na szwank prestiżu Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację.

Na zawodach Funex Orient nie byłem, ale jeśli wymienione powyżej naruszenia regulaminu przez organizatora są zgodne z prawdą, to moim zdaniem impreza zasługuje na potraktowanie jej przez Kapitułę PMnO zgodnie z punktem IX.7 regulaminu PMnO cyt. "Jeżeli organizator maratonu złamie którekolwiek z postanowień pkt od 1 do 6, to Kapituła ma prawo do wykluczenia danych zawodów z PMnO w kolejnym sezonie".

Należy sobie zadać poważne pytanie, dlaczego organizator zawodów Funex Orient nie przestrzega regulaminu PMnO? Pytanie tym bardziej poważne, że organizatorem zawodów jest podmiot, w którego władzach zasiada jeden z członków Kapituły PMnO.

Oczekuję zajęcia przez Kapitułę PMnO konkretnego stanowiska odnośnie obecności Funex Orient w klasyfikacji PMnO w roku 2013. Oczekuję podania wyczerpującego uzasadnienia decyzji z ustosunkowaniem się do wszystkich wymienionych wyżej zarzutów.

Sędzia Główny MEMP Kierat
Andrzej Sochoń


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Cz, 29 lis 2012, 17:00 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
dziękuję Andrzej za przesłane uwagi, na pewno wszystkie skargi zostaną rozpatrzone przez Kapitułę PMnO


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: So, 1 gru 2012, 13:52 
Offline

Dołączył: Pn, 19 mar 2012, 23:32
Posty: 33
GG: 0
Zgadzam się z kilkoma powyższymi postami dot. krytyki organizacji Funeksu. Brak lampionu w środku lasu w nocy to coś poniżej poziomu jakichkolwiek zawodów na orientację. Mają to być zawody na orientację, a nie losowanie w stylu kto fuksem zajrzy za dane drzewo i zobaczy kartkę A4. Tak samo z dystansem - chętnie poznałbym 42-kilometrową trasę odcinka trekkingowego narysowaną przez organizatorów. Na mecie IWW był do wglądu wariant optymalny z dokładnym pokazaniem odległości. Fajnie byłoby, by więcej organizatorów takie coś pokazywało. Dla nas zawodników byłoby to bardzo cenne.

Tegoroczny Funex miał ogromny potencjał (fantastyczne tereny leśno-pagórkowate, cudny Słowik), ale został w mojej ocenie zmarnowany przez poważne niedociągnięcia ze strony orgów. Słabość systemu było widać już w piątek wieczorem, gdy otworzyło się biuro. Działało ślamazarnie, chaotycznie i wyglądało jakby nikt niczego nie wiedział (przynajmniej na początku - może potem się poukładało, nie wiem).

Szczytem był zaś fakt, że na mecie nie było wody dla uczestników. Zawodnicy mogli sobie kupić kawę lub herbatę. Kupić!! Osobiście wolałbym zapłacić wpisowe o 2 zł wyższe i dostać butelkę wody. Szczególnie, że nikt z uczestników nie spodziewał się chyba natrzaskać 75 km na trasie 50 km. Np na Nawigatorze był nie tylko fantastyczny posiłek (pączki, drożdżówki, kiełbaski, mięcho jakieś), napitek, ale i darmowe piwo! Czyli jak się chce to można załatwić i wszystko razem spiąć. Nie wymagam oczywiście, by wszędzie tak było, ale woda to jednak podstawowy produkt przy wysiłku fizycznym.

_________________
--
pozdr,
Krasus
http://www.biecdalej.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Pn, 3 gru 2012, 00:15 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Bernard napisał(a):
w każdym razie istotne jest to, że stojąc na szczycie wzniesienia i patrząc na sosnę, na której zgodnie z opisem powinien być punkt, powinienem go widzieć z każdej strony. A jeśli nawet organizator ma fantazję schować go za drzewem, to przynajmniej mógłby w opisie zasugerować, od której strony świata szukać.

Dobrze widoczny znaczy: np. nie schowany pod gałęziami, nie przysypany śniegiem itp.
Jeżeli wiesz, że jesteś w dobrym miejscu to nic nie szkodzi obejrzenie kilku drzew dookoła.
A jeżeli nie wiesz to musisz poćwiczyć nawigację.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Pn, 3 gru 2012, 02:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: So, 17 mar 2012, 01:05
Posty: 14
No właśnie: "Jeśli wiesz, że jesteś w dobrym miejscu".
Nie wiem, jak to było na Funexie, ale powtarzam niektórym zatwardziałym "chowaczom lampionów" do znudzenia, że gdy trzymam w ręku mapę w skali 1:50000, gdzie oznaczenie PK, czyli środek kółka jest regulaminowo wrysowany z dokładnością +/- 2 mm w skali mapy, to jeśli punkt nie jest obiektem dość charakterystycznym, mam do przeszukania koło o promieniu 100 m czyli ponad 30 tysięcy m2. W średnio gęstym lesie, gdzie na 10 m2 rośnie jedno drzewo, te "kilka" drzew to ponad 3000. Jeżeli między tymi drzewami rosną krzaczory przesłaniające widoczność, to pobieżne nawet przeszukanie takiego leśnego sektora może zająć bardzo szybkiemu sprawdzaczowi od 0, o ile jest w czepku urodzony, do kilu godzin, gdy zaczął nie z tego końca co trzeba. I to przy założeniu, że jest doskonałym nawigatorem, który zaczął poszukiwanie dokładnie od środka kółka na mapie.
Niestety spotkałem już niejedno umiejscowienie PK, które charakterystycznym wydawało się jedynie budowniczemu trasy. Zawsze z radością wspominam "uschniętą jodłę", której szukaliśmy przeczesując las tyralierą, a która okazała się być dorodną sosną, co to życie z niej bynajmniej nie uszło.
Po latach takie sytuacje wspomina się z uśmieszkiem na twarzy, ale gdy samotnie kręcisz się w kółko w środku nocy po leśnej gęstwinie, gdy próbujesz to z prawej, to z lewej, to z dołu, to od góry, gdy czas nieubłaganie ucieka, a ty tracisz energię na bezsensowne bieganie tam i z powrotem, bo wesoły budowniczy schował lampion w zaroślach, żeby mu ktoś perforatora nie zakosił, to wcale nie jest ci do śmiechu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Pn, 3 gru 2012, 11:37 
Offline

Dołączył: Śr, 6 lip 2011, 11:51
Posty: 75
No właśnie, "jeśli jesteś w dobrym miejscu" Moim zdaniem rację ma Marcin i Pan Andrzej. Kluczem jest - będę podkreślał do znudzenia jest idealne ustawieniu punktu z mapą.Wtedy nawet w gęstym lesie i w środku nocy jestem w stanie namierzyć się z dokładnością co do metra.Jeśli jest większy problem to osobiście namierzam się po prostu licząc kroki od najbardziej charakterystycznego punktu na mapie w okolicach poszukiwanej miejscówki.Póki co zawsze się sprawdza.Np. ostatnio zrobiłem banalny błąd na JT w Drawnie i czesałem las bezskutecznie.Po godzinie chorego czesania namierzyłem się idealnie krokami od brzegu jeziora przedzierając się przez gęstwienie świerków (widoczność słabiutka)w poszukiwaniu "dołka". I po odmierzeniu metrów zgodnie z kompasem był wamarzony dołek z punktem.Dlaczego?Bo był postawiony idealnie z mapą.Natomiast ja zrobiłem błąd wcześniej szukając od ścieżki w którą wlazłem za wcześnie. Na tym przykładzie można powiedzieć,że racja jest Marcina - wiesz gdzie jesteś.Natomiast,gdyby owy punkt był przesunięty załóżmy 1mm lub 2mm, to podejrzewam,że w tamtym lesie czasanie 1- 2 godzinne - nie wiem czy by przyniosło sukces. Czyli rację miałby Pan Andrzej.
Reasumując: jeśli organizator postawi punkt co do mm, to uważam "jesli jesteś w dobrym miejscu" zawsze znajdziesz.Kwestia czy prędzej czy póżniej - to już zależy od indywidualnych umiejętności. Czyż nie piękna ta nasza zabawa w PMNO??
Pozdrawiam Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Pn, 3 gru 2012, 12:54 
Offline

Dołączył: Śr, 29 lut 2012, 14:36
Posty: 60
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Bernard
GG: 0
hhh napisał(a):
Bernard napisał(a):
w każdym razie istotne jest to, że stojąc na szczycie wzniesienia i patrząc na sosnę, na której zgodnie z opisem powinien być punkt, powinienem go widzieć z każdej strony. A jeśli nawet organizator ma fantazję schować go za drzewem, to przynajmniej mógłby w opisie zasugerować, od której strony świata szukać.

Dobrze widoczny znaczy: np. nie schowany pod gałęziami, nie przysypany śniegiem itp.
Jeżeli wiesz, że jesteś w dobrym miejscu to nic nie szkodzi obejrzenie kilku drzew dookoła.
A jeżeli nie wiesz to musisz poćwiczyć nawigację.



Chodzi mi o sytuację, gdy nie ma żadnego lampionu - ani w formie kartki A4 ani w formie bryły. Punkt oznaczony kawałkiem papieru wielkości mniej więcej 5x5 cm (żaden tam jaskrawy kolor, żebyś sobie nie myślał) wiszącym nawet nie na samej sośnie, tylko na jakimś krzaku, w ciemności i we mgle, w średnio przebieżnym lesie, jest widoczny z odległości dosłownie kilku metrów. Fakt, że w opisie było, że punkt jest na sośnie, niewiele zmieniał, bo wszystkie drzewa wyglądały dla mnie tak samo. Szczyt wzniesienia też był umowny, bo to taki płaski pagórek po prostu, bez żadnego kamienia czy innego oznaczenia, a w tych warunkach po prostu trudno było powiedzieć, czy to już czy jeszcze gdzieś jest wyżej. O znalezieniu punktu w takich warunkach decyduje przypadek. W okolicę punktu schodzi się coraz więcej osób i w końcu któraś z nich, całkowicie przypadkowo, dosłownie wchodzi na niego, bo inaczej trudno go dostrzec. Mając kilkadziesiąt km w nogach to trochę frustrujące:)

Chciałbym podkreślić, że z imprezy Funex Orient generalnie jestem bardzo zadowolony - sponiewierałem się doszczętnie. Dziękuję organizatorom i nie chcę, żeby czytając moje wpisy, natykali się tylko na zarzuty pod ich adresem. Baza jak dla mnie była super. Możliwość wynajęcia na miejscu taniego pokoju z łazienką to ideał. Trasa i okolice - wszystko ok. Jeśli zdrowie pozwoli, za rok na pewno znów się na nią wybiorę.

P, B


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Moda na „wirtualne” imprezy PPMnO na 100km.
PostNapisane: Pn, 3 gru 2012, 13:22 
Offline

Dołączył: Wt, 27 maja 2008, 12:12
Posty: 37
"Jeśli jesteś w dobrym miejscu"

PK8 na pieszej 50, opis "wejście do jaskini" (albo jakoś podobnie, nie mam w tej chwili mapy i opisów przed nosem). Na mapie był na środku zielonego. Najbliższe punkty orientacyjne w odległości 2-3mm: Szczyt góry z jednej strony, zakręt ścieżki z drugiej.
Szczyt góry słabo się nadawał jako punkt orientacyjny do namierzania się, bo był płaski. można było ponim przejść kilkadziesiąt metrów idąc cały czas po płaskim. Ścieżka nie zakręcała tak jak na mapie. Zgadzało się skrzyżowanie z czerwonym szlakiem kawałek dalej.

W domu analizując ślad z GPS odkryłem że:
- w 6 minucie szukania punktu byłem 18m od punktu (0,36mm w skali mapy)
- punkt znalazłem (w zasadzie znalazł inny uczestnik a ja skorzystałem) po 50 minutach szukania i kilku powrotach do ścieżki w celu powtórnego namierzania.

Czy byłem we właściwym miejscu? Wg mnie tak. 0,36mm na mapie to odległość porównywalna ze średnicą kropki na środku kółka oznaczającego PK. Gdyby punkt miał odblask to pewnie bym go zauważył. Niestety nie miał i był zamocowany pod drzewem tuż przy ziemi.

PK3 "szczyt góry" - na szczycie było ze 100x100m płaskiego terenu do przeszukania. Odrobina szczęścia + podpowiedź zawodników wracających z punktu i punkt zaliczyłem bez czesania krzaków.

Oba punkty to przykład jak nie powinny wyglądać PK. Tam bycie w dobrym miejscu nie gwarantowało znalezienia punktu :-/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL