FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 22:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 76  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
Co do dodatkowych punktów dla czołówki to jestem im przeciwny, gdyż będą skutkować tak jak czwarta potęga w TP50. W przypadku np. dwóch pierwszych miejsc (drugich lub trzecich) na mecie rajdu proponuję zapisanie w regulaminie losowania. Wtedy pewno takich przypadków wśród czołówki, jak np. na NM 2010 w TP 50, nie będzie.

Nie znam szczegółów proponowanej przez Wigora klasyfikacji OPEN, ale ewentualne liczenie punktów powinno dotyczyć chyba tylko tych zawodników, którzy mieli powyżej 50% trasy lub PK, tak jak pisał kol. L.

Jestem też za pozostawieniem rajdów z klasyfikacjami nie tylko według czasu trasy, ale też tych imprez w których klasyfikacja jest tylko według punktów przeliczeniowych lub punktów karnych (co bardziej odpowiada duchowi INO) i odzwierciedleniem tego w regulaminach PP TP100 i TP50.

Yanek napisał(a):
(...) Przyznawanie punktów zawodnikom, którzy nie kończą setki (lub kończą poza limitem czasu, bądź też bez kompletu PK) jest moim zdaniem błędem. (...)

Regulaminy PP TP100 i TP50 pozwalają na przyznanie punktów do PP zawodnikom, którzy ukończyli całą trasę poza limitem czasu (np. pkt 11 regulaminu TP 100).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 23:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 27 kwi 2009, 20:05
Posty: 26
Cytuj:
Regulaminy PP TP100 i TP50 pozwalają na przyznanie punktów do PP zawodnikom, którzy ukończyli całą trasę poza limitem czasu (np. pkt 11 regulaminu TP 100).

No właśnie, regulaminy pozwalają orgom odmiennie interpretować taką samą sytuację. Uważam, że tak być nie powinno. Fajnie że zawody PMnO różnią się od siebie, że mają swoją specyfikę, ale ta swoboda nie powinna dotyczyć przyznawania ( bądź nieprzyznawania ) zawodnikom punktów do PMnO. Wg mnie punkty powinni otrzymywać zawodnicy którzy bez pomocy z zewnątrz i korzystania ze środków transportu pokonali trasę uzyskując po drodze potwierdzenia pobytu we wszystkich PK i uczynili to w limicie czasu.
Są jeszcze inne obszary swobody, o których warto by podyskutować (np. GPS - wolno czy nie wolno ?)

_________________
http://www.stokilometrow.blog.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 08:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
Myślę, że w gestii każdego organizatora rajdu i jego regulaminu powinno pozostać nadal to, czy klasyfikuje uczestników, którzy pokonali trasę, ale przekroczyli limit czasu, czy też takich uczestników nie klasyfikuje. Tak samo z GPS-em.
Natomiast kwestia czy za pokonanie trasy z przekroczeniem limitu czasu trasy należą się punkty do PP to jest druga sprawa. Aktualnie jest uregulowana w regulaminie PP w taki sposób, który mi akurat odpowiada. Może dla tego, że jest zbliżona do InO PTTK, gdzie za przekroczenie limitu czasu trasy są kary i jest się klasyfikowanym, ale trzeba zdążyć przed zamknięciem mety.
Niemniej rozumiem, że każdy ma prawo do swojego zdania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 22:23 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Mam mieszane uczucia względem dwóch sposobów klasyfikowania uczestników - czasami albo punktami karnymi. Rzecz w tym że z jednych imprez tylko jedna osoba ma 50 lub 100 punktów z innych kilka. Wiem że to drugie wywodzi się z turystycznych InO ale w jakiś sposób budzi to mój wewnętrzny protest.
Jasne dla sporej liczby uczestników samo ukończenie trasy to wielki sukces, i temu mają służyć marsze na orientację, ale co tu dużo gadać tak czy inaczej ci pierwsi lecą jak banda oszołomów a spacerowicze, spacerują.podobnie jest z bieganiem na szosie i jakoś nie przeszkadza to nikomu. Może warto zdecydować się na jakiś jednolity kierunek, choć przyznam nie wiem w jaki sposób. Za rok może będę wiedział więcej, teraz to ja tu jestem nowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 30 gru 2010, 14:28 
Offline

Dołączył: N, 15 lis 2009, 23:11
Posty: 16
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Krzysiek
GG: 0
Jestem za żeby punktować uczestników, którzy nie zaliczyli wszystkich punktów PK.
Zaletą tego jest mobilizacja słabszych zawodników, gdzie mimo słabszych wyników to uczestnictwo
w wielu rajdach może podnieść zawodnikowi punktację.

_________________
Duch
O jeden PK za daleko
http://sites.google.com/site/pkzadaleko/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 30 gru 2010, 15:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 28 kwi 2009, 14:07
Posty: 226
Imię i nazwisko: Ula Wojciechowska
GG: 0
Trockey, ten medal ma chyba dwie strony.
Bo czy nie zabraknie zawodnikom motywacji o walki o ten ostatni pk na trasie? :)

_________________
http://www.krolisek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Pt, 31 gru 2010, 10:51 
Offline

Dołączył: Pt, 22 paź 2010, 07:11
Posty: 165
Trochę tak jest - na imprezach w których klasyfikuje się na podstawie punktów karnych (czy jak to się teraz nazywa), nie trzeba znaleźć wszystkich PK. Na DyMnO Jurek Parzewski nie znalazł jednego PK. W klasyfikacji imprezy był drugi, za brak PK dostał godzinę kary, w klasyfikacji Pucharu już go nie było. Z drugiej strony na imprezach na których jest kilka PK godzina to mało. Tam kary powinno być dwie może trzy godziny. Z całą pewnością osoba która nie znajdzie ani jednego PK teoretycznie nie może zmieści się w limicie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: So, 1 sty 2011, 16:26 
Offline

Dołączył: Cz, 25 lis 2010, 11:33
Posty: 28
Propozycja nowych zasad przyznawania punktów przeliczeniowych do PPMnO

W nowym roku najprawdopodobniej zostaną wprowadzone zmiany w regulaminie PP.
Poniżej zamieszczam kilka uwag do rozważenia przez kapitułę PP.

Największą wadą dotychczasowego regulaminu jest negowanie klasyfikacji imprezy i wprowadzanie odrębnych (dwoistych) zasad klasyfikacji obowiązujących z punktu widzenia imprezy i z punktu widzenia PP (na podstawie wyników z konkretnej imprezy).
W niektórych imprezach (Grassor, Nocna Masakra, Oba Tułacze, DyMnO) klasyfikacja na imprezie nie jest prostą funkcją czasu zawodnika. W klasyfikacji uwzględnia się kary czasowe lub punktowe za ominięcie PK, potwierdzenie złego PK, przekroczenie limitu czasu, braki w wyposażeniu, niepełne wpisywanie potwierdzeń etc. Nieuwzględnianie tych wszystkich aspektów przez regulamin PP powoduje, że zawodnicy sklasyfikowani wyżej (punktacja imprezy) otrzymują mniej, w skrajnym przypadku 0, punktów przeliczeniowych do PP. Np. ostatnia Nocna Masakra. Nie wiem jak by to liczył Sędzia PP, ale gdyby zawodnik na ostatniej Masakrze nie wpisywał czasów w kartę, to zgodnie z regulaminem powinien otrzymać punkty karne. Ale do PP powinien liczyć się czas pokonania trasy bez kar (tak jak policzono to na Skorpionie). Mogłoby się zdarzyć, że takie kary zdecydowałyby o zmianie kolejności. I zawody wygrałby zawodnik, który do PP wszedłby jako drugi.
Proponowałbym, aby do PP klasyfikowano zawodników spełniających określone dodatkowe kryteria stałe, uwzględniające specyfikę danej imprezy, znane zawodnikom przed imprezą i określane przez organizatorów imprezy w porozumieniu z Sędzią Głównym PP. We wzorze obliczeniowym powinien być uwzględniany tylko ten parametr (parametry), według którego została prowadzona klasyfikacja końcowa danej imprezy. W zależności od imprezy byłby to czas pokonania trasy dla jednej imprezy, czas z uwzględnieniem kar dla drugiej, punkty przeliczeniowe dla innej. Kryterium dodatkowe, zależące od pierwszego, najważniejszego parametru, ma na celu odcięcie ‘ogona’ zawodników i jest definiowane niezależnie dla każdych zawodów w zależności od ich specyfiki. Dzięki takiej klasyfikacji do PP będzie można zaliczać również imprezy rogainingowe, gdzie z definicji zaliczenie całej trasy w limicie jest nierealne.

Przykłady imprez i klasyfikacji do PP:
Harpagan
parametr 1 – liczba PK i META
parametr 2 – czas ;
kryterium dodatkowe dla PP: przejście trasy czyli tytuł Harpagana

Nawigator
parametr 1 – liczba PK
parametr 2 - czas ;
kryterium dodatkowe dla PP: przejście całej trasy

Nocna Masakra i Grassor
parametr 1– pp
parametr 2 – PK
parametr 3 – czas przeliczeniowy (z karami)
kryterium dodatkowe dla PP według parametru 1 , np.: 70% pp

Zawody o formule rogainingu
parametr 1– pp
parametr 2- czas
kryterium dodatkowe dla PP: 50% pp możliwych do zebrania

W przypadku jednego parametru wzór przeliczeniowy jest jednostopniowy. Może to być obecny wzór czyli p1/p2*100 gdzie p1, p2 wartość parametru, według którego prowadzono klasyfikację.
Jeśli parametr jest rosnący (liczba pp do zdobycia), to wtedy p2 oznacza wynik zwycięzcy, a p1 wynik zawodnika. Jeśli parametr jest malejący (czas pokonania trasy), to wtedy p1 jest wynikiem zwycięzcy.

W przypadku Nocnej Masakry czy Grassora obliczenia są wielostopniowe.
Jeżeli pierwszy parametr jest taki sam u więcej niż dwu zawodników, to pod uwagę bierze się kolejny parametr. Wzór p1/p2*100 zastępuje się wzorem w ogólniejszej postaci p1/p2*C. Stała przeliczeniowa C jest równa 100 dla pierwszych zawodników/zawodnika; w obliczeniach dla kolejnych zawodników w miejsce wartości 100 wykorzystuje się liczbę punktów do PP uzyskaną przez ostatniego zawodnika uwzględnionego w grupie zawodników mających równą liczbą punktów według parametru wyższego rzędu.

Wyjaśniam to na przykładzie wyników z Grassora z 2010 r. (liczone wzorem p1/p2*C).
Definiujemy dodatkowe kryterium: punkty do pucharu otrzymują zawodnicy, którzy zgromadzą minimum 70%*510= 357 pp. Dotyczy to miejsc 1-15.

Pierwszych 7 zawodników ma taki sam parametr1 (pp) równy 510 pp. Również parametr2 jest u nich taki sam, czyli 17 PK. Pozostaje parametr3 - czas. Pierwszy zawodnik otrzymuje 100 punktów do PP, kolejni według wzoru tz/t*100. Ostatni zawodnicy otrzymują (18:57/23:50)*100=79.51 p. A zatem w kolejnych obliczeniach C=79.51

Kolejny, ósmy zawodnik, ma 459 pp. Zatem otrzymuje w/g wzoru p/pz*C (459/510)* 79.51=71.56 p. C=71.56.

Zawodnicy 9 i 10 mają równą liczbę pp 450.
Zawodnik 9 otrzymuje (450/459)* 71.56=71.16 p (C=71.16).
Zawodnik 10 ma tę samą liczbę PK (15), zatem kolejnym parametrem, który bierze się pod uwagę jest czas (21:37/23:07)* 71.16=66.54.
C=66.54

Zawodnik 11 zdobył 423 pp. Zatem otrzymuje (423/450)* 66.54=62.55p

Zawodnik 12 zdobył 420 pp. Zatem otrzymuje (420/423)*62.55=62.11p

Zawodnik 13 zdobył 390 pp . Zatem otrzymuje ((390/420)*62.11=57.67p

Zawodnicy 14 i 15 zdobyli po 370pp i co więcej zdobyli po 17PK w tym samym czasie. Zatem otrzymują równą liczbę pp (370/390)*57.67=54.71p


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: So, 1 sty 2011, 22:07 
Offline

Dołączył: So, 1 sty 2011, 21:40
Posty: 16
Powyższe propozycje nie przekonują mnie. Według mnie najbardziej sprawiedliwe są reguły, które maksymalnie redukują cynnik ludzki przy przyznawaniu punktacji. Branie pod uwagę kryterium punktów przeliczeniowych daje zbyt duży wpływ na puchar organizatorom poszczególnych imprez. Wartość pinktów przeliczeniowych nie jest czymś obiektywnym (jak czas i liczba zaliczonych PK).

Dlaczego w Grassorze jeden PK ma wartość 30 pp, a nie 15, 40, 50, 60, 100, czy 3,14? Dlaczego za minutę przekroczenia limitu odejmuje się 1 pp, a nie 2? Według mnie przyznanie każdemu PK równowartość 0,5 h spóźnienia to za mało, ale nie mam żadnych argumentów, by przekonać kogoś o odmiennej opinii. Gdyby przyjąć inny stosunek wartości pp przyznawanych za zdobycie PK do odejmowanych za spóźnienie wyniki tegorocznego Grassora uległyby dużej zmianie.

Oczywiście przy nowej formule pucharu inne byłyby zachowania zawodników.
Obecny regulamin premiuje napieranie za wszelką cenę z nadzieją, że organizator poinformuje w oficjalnych wynikach o naszym czasie i fakcie zaliczenia całej trasy. Moim zdaniem już takie ujęcie regulaminu niekorzystnie wpływa na klarowność pucharu. No bo w sumie na czym opierać tę nadzieję? Przekroczenie limitu czasu powinno wg mnie oznaczać niezaliczenie marszu do PMNO.
Stosując zaproponowany przez leszka system liczenia punktów do pucharu premiowalibyśmy pewnie nawet bardziej przydatne życiowo umiejętności szybkiego liczenia i szacowania, czy i w jakim stopniu opłaca mi się iść do kolejnego PK.

Jeszcze raz odwołując się do wyników tegorocznego Grassora. Zająłem w nim 13 miejsce schodząc z trasy po niecałych 20 godzinach. Uważam, że koledzy z 14 miejsca, którzy z większym zaparciem szli kolejne 6,5 h i zaliczyli wszystkie PK znacznie bardziej zasłużyli na punkty do Pucharu.

A na koniec przyłączę się tylko do pojawiających się głosów. Po co zmieniać wzór, który działa?

_________________
The woods are lovely, dark and deep,
But I have promises to keep,
And miles to go before I sleep,
And miles to go before I sleep.
R. Frost


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: N, 2 sty 2011, 15:46 
Offline

Dołączył: So, 26 maja 2007, 18:29
Posty: 769
Lokalizacja: Szczecin
Imię i nazwisko: Daniel Śmieja
GG: 2553684
Dziękuję za wszystkie uwagi,
Proponowany przez Leszka wzór dokładnie odzwierciedla mój pomysł.
Najważniejsze jest to, że tak naprawdę nic nie zmieniamy, osoby które ukończyły całą trasę w limicie czasu nadal będą liczone tym samym wzorem, bez wzgledu czy na danym maratonie jest klasyfikacja tylko czasowa czy jak na NM wg punktów przeliczeniowych i w dalszej kolejności czasu, tak naprawdę dla tych uczestników jest to ten sam wzór, który mamy obecnie.
Proponowane zmiany dotyczą tylko ujednolicenia punktacji pucharowej z wynikami danego rajdu, tak aby nie było rozbieżności jakie były w tym roku, co za tym idzie na maratonach, w których głównym kryterium klasyfikacji są punkty przeliczeniowe lub punkty karne należy liczyć wszystkich zawodników.
Planujemy też znieść 4 potęgę w klasyfikacji na 50km, dzięki czemu tak naprawdę będzie jeden ogólny wzór dla klasyfikacji czasowej i drugi dla klasyfikacji wg punktów karnych

a. Dla klasyfikacji wg pokonanych kilometrów i czasu:

PPn=W
PPn+1=PPn*(kmn+1/kmn)*(tn/tn+1)
PPn+2=PPn+1*(kmn+2/kmn+1)*(tn+1/tn+2)
dla kmn>kmn+1 , (tn/tn+1)=1

gdzie:
PPn – punkty zdobyte przez zawodnika w maratonie,
W – współczynnik dystansu: dla 100km W=100, dla 50km W=50
kmn – pokonane kilometry zawodnika,
tn – czas uzyskany przez zawodnika,
n – zajęte miejsce w maratonie


b. Dla klasyfikacji wg punktów przeliczeniowych i czasu

PPn=W
PPn+1=PPn*(ppn+1/ppn)*(tn/tn+1)
PPn+2=PPn+1*(ppn+2/ppn+1)*(tn+1/tn+2)
dla ppn>ppn+1 , (tn/tn+1)=1

gdzie:
PPn – punkty zdobyte przez zawodnika w maratonie,
W – współczynnik dystansu: dla 100km W=100, dla 50km W=50
ppn – punkty przeliczeniowe zawodnika,
tn – czas uzyskany przez zawodnika,
n – zajęte miejsce w maratonie


c. Dla klasyfikacji wg ilości zdobytych punktów kontrolnych i czasu:

PPn=W
PPn+1=PPn*(pkn+1/pkn)*(tn/tn+1)
PPn+2=PPn+1*(pkn+2/pkn+1)*(tn+1/tn+2)
dla pkn>pkn+1 , (tn/tn+1)=1

gdzie:
PPn – punkty zdobyte przez zawodnika w maratonie,
W – współczynnik dystansu: dla 100km W=100, dla 50km W=50
pkn – ilość zdobytych punktów kontrolnych przez zawodnika,
tn – czas uzyskany przez zawodnika,
n – zajęte miejsce w maratonie


d. dla klasyfikacji wg punktów karnych:

PP=W*(pkz+480)/(pku+480)

gdzie:
PP – punkty pucharowe zdobyte przez zawodnika w maratonie,
W – współczynnik dystansu: dla 100km W=100, dla 50km W=50
pkz – punkty karne uzyskane przez zwycięzcę maratonu w danej kategorii,
pku – punkty karne uzyskane przez uczestnika maratonu w danej kategorii.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 76  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL