FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 06:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 76  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 16 gru 2014, 14:07 
Offline

Dołączył: Pt, 12 gru 2014, 10:43
Posty: 5
Ze swojej strony mogę zaproponować napisanie programu do liczenia :)
Np: prosta wersja na początek - wrzucamy plik od organizatora i wyrzucamy pliki z przeliczonymi wartościami dla kategorii Open/M/K.
Z poprzednich postów wynika że jest dużo liczenia. Można to zautomatyzować :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 16 gru 2014, 16:20 
Offline

Dołączył: Śr, 10 gru 2014, 16:32
Posty: 32
Imię i nazwisko: Katarzyna Karpa
GG: 0
Ale fajnie! Dziękuję, Kapituło! <3


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 17 gru 2014, 13:54 
Offline

Dołączył: Śr, 17 gru 2014, 13:40
Posty: 2
Hej, chciałbym się podzielić moim pomysłem na usprawnienie, urozmaicenie zawodów na orientację (zdecydowałem się go opisać po przeczytaniu postu wyżej o napisaniu programu do liczenia ;-)

Pokrótce: chodzi o możliwość potwierdzania punktów kontrolnych za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w aparat lub NFC.

1. Jakby to miało wyglądać:

Wzorując się na tym co zobaczyłem w autobusie w Krakowie ( http://krk.fm/system/images/2295/a99633b2bd_wide.jpg?1399970092 )
do każdego lampionu dodatkowo umieszczony byłby zestaw kod QR i naklejka NFC.
Zestaw taki mieści się bez problemu na powierzchni wizytówki i może być wielokrotnie wykorzystywany w różnych zawodach.
Koszt wydruku, naklejki NFC i zalaminowania takiej wizytówki to 2-3zł jednorazowo.
Jeśli lampion to kartka A4 taka wizytówkę należy wrzucić po prostu do koszulki, jeżeli jest to wolno stojący lampion można też wrzucić do koszulki i przypiąć czymś do materiału.
Wyglądało by to np tak (sory za jakość, jest to projekt poglądowy ;-): http://imgur.com/zh8ZUEa

2. Korzystanie:

Przed zawodami organizator skanował by kod QR i NFC i przypisywał pod konkretny punkt.
Zawodnik korzystający z NFC przykłada telefon i od razu otrzymuje sygnał zwrotny w postaci wibracji i jakiegoś sygnału dźwiękowego (jak sportident)
Zawodnik korzystający z QR kodu musi przystanąć i zrobić zdjęcie QR, również otrzymuje takie samo potwierdzenie jak wyżej.
Jeżeli telefon nie może z jakieś przyczyny odczytać NFC lub QR można wpisać ręcznie kod z wizytkowi/punktu.

3. Rozliczanie punktów:

Wiadomo jako nowoczesna technologia jest mniej lub bardziej pożądana na tego typu zawodach ale wykorzystać to można np tak:

- zbieranie czasów, statystyk rajdu tylko i wyłącznie na potrzeby zawodnika (np żona oglądająca na żywo w internecie gdzie akurat jest mąż ;-)
- szybkie podbijanie punktów (nfc) i pokazanie ich (lub wysłanie mailem/ na serwer) na mecie jako forma potwierdzenia
- opcjonalnie po każdym podbiciu wysłanie czasu na serwer a w związku z tym obserwacja na zywo uczestników
- zebranie wszystkich czasów wszystkich uczestników i dostarczenie ich dla organizatora w dogodnej formie (np. plik Excel)
- pewnie jeszcze jakieś się znajdą ;-)

Nie sugeruję przejścia w całości na taki typ potwierdzania ale proponuję to jako dodatek do istniejących sposobów.
Dla uczestników to koszt zerowy dla organizatorów to kwestia jednorazowego kupna tych wizytówek potwierdzających w zależności od ilości PK.
Sam mógłbym przygotować na jakąś testową imprezę np. 20 sztuk (o ile znalazłby się organizator który chciały skorzystać z mojego pomysłu ;-)
Organizator miałby tuż po zakończeniu zawodów przygotowany już plik excela z danymi osób które korzystały z takiego podbijania.
Wystarczyłoby dopisać resztę i rozliczenie pucharu gotowe :P

plusy:
- dokładniejsze pomiary czasowe
- możliwość oglądania czasów live (opcjonalnie można by pokazać nawet ostatnio podbity punkt na mapie)
- brak opłat za sportidenta :D
- szybkość - niemal natychmiastowe potwierdzenie punktu w przypadku NFC
- pełna konfigurowalność (możliwość organizacji własnych zawodów w oparciu o naklejki i kody QR, każdy mógłby wcielić się w rolę organizatora i robić mniejsze lokalne zawody)
- mniej pracy dla organizatora

minusy:
- wymagany telefon z posiadający przynajmniej aparatem (lepiej jeżeli miałby NFC)
- wydatek zwiazany z produkcja / kupnem QR i NFC

Nie wiem jak jest z posiadaniem wśród uczestników smartfonów które chociażby mógłby robić zdjęcia kodów QR, dziele się po prostu moim pomysłem bo uważam że jest dość ciekawy, zwłaszcza opcja wyników live ;-)

Może jakiś organizator chciałby wprowadzić to w formie testowej :-) ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 17 gru 2014, 15:26 
Offline

Dołączył: Pt, 20 gru 2013, 13:20
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
Imię i nazwisko: Tomasz D
GG: 0
jablo napisał(a):

Może jakiś organizator chciałby wprowadzić to w formie testowej :-) ?


O ile widzę w środowisku przyjęły się karty sportIdent, które działają niezależnie od warunków pogodowych (w przeciewieństwie do telefonów).

Aplikacja z kodami QR już jest:
https://play.google.com/store/apps/deta ... ienteering

Chyba zawody z Konwaliami też mają jakąś swoją apkę.

Wiewiórka napisał(a):
Ze swojej strony mogę zaproponować napisanie programu do liczenia :)
Np: prosta wersja na początek - wrzucamy plik od organizatora i wyrzucamy pliki z przeliczonymi wartościami dla kategorii Open/M/K.
Z poprzednich postów wynika że jest dużo liczenia. Można to zautomatyzować :)


Jako zawodowy informatyk -> spokojnie da się obrobić te dane Excelem, nawet bez tabel przestawnych i zaawansowanych makr ;), a aplikację trzeba utrzymywać.


Wigor napisał(a):
Wagi i regulamin są już ustalone, kwestia zamieszczenia tego na stronie, niestety nowa wersja strony bardzo wydłuża pracę przy zamieszczaniu nowych treści.


Patrząc na wagi i lokalizację zawodów - ciężar PMNO spoczywa bardzo mocno w północno-zachodniej Polsce ..., nie za mocno ?

wiki napisał(a):
Mam wrażenie, że zmiany w naliczaniu punktów nie zmieniłyby miejsc w ostatecznej klasyfikacji kobiet. Może ktoś spróbuje to policzyć?

Zrobiłem szybkie przeliczenie i zmiany są o jedno-dwa-trzy miejsca, także na podium ;)

_________________
http://sevencoins.pl/blog/tag/pmno/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Śr, 17 gru 2014, 21:44 
Offline

Dołączył: Śr, 24 cze 2009, 13:40
Posty: 150
krobi napisał(a):
Obawiam się, że nieomylne jest Twoje wrażenie i osobno naliczana kategoria dla Kobiet sprawi li tylko, że średnio wszystkie uczestniczki będą w takiej samej kolejności bliżej magicznej liczby 350 punków w TP50 (i 600 w TP100).

A najlepszym znudzi się konkurowanie w gronie 6 współzawodniczek i szybko będą chciały wrócić do łupienia facetów w kategorii Open.

krobi napisał(a):
Najkorzystniej (dla Was) byłoby utworzenie osobnej kategorii i kontynuowanie naliczania (osobnych) punktów w kategorii Open.
Umożliwi to dalsze łojenie facetów (bo pewnie niektóre Kobiety mogą woleć tak) i spełnienie wszystkich Waszych postulatów wizerunkowych :)

Krobi, masz u mnie za to piwo.
Jestem na Nocnej Masakrze od piątku (kartonik czeskiego będzie widoczny).


Kasica, a propos Twoich refleksji mam też jedną, jak sądzę istotną.
Powinno się zakazać startu z psem/zwierzyną zaprzęgową itp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 18 gru 2014, 03:22 
Offline

Dołączył: Śr, 10 gru 2014, 16:32
Posty: 32
Imię i nazwisko: Katarzyna Karpa
GG: 0
Grześ fajnie, że poruszyłeś temat. Powiedz, czym motywujesz opinię, to postaram się ustosunkować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 18 gru 2014, 03:50 
Offline

Dołączył: Śr, 10 gru 2014, 16:32
Posty: 32
Imię i nazwisko: Katarzyna Karpa
GG: 0
Chociaż chwilę się zastanowiłam i nie wiem, czy będę kompetentna, bo mój kundel z zaprzęgiem wspólne to ma tylko szelki...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 18 gru 2014, 09:09 
Offline

Dołączył: Śr, 24 cze 2009, 13:40
Posty: 150
Kiedyś miałem epizod z takimi kundlami i gdy samodzielnie poruszałem się to wychodził mi 1 km w 5-6 minut, a z kundlem ok. 3:50.

I nie mów mi, że musisz go ciągnąć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 18 gru 2014, 10:48 
Offline

Dołączył: Śr, 10 gru 2014, 16:32
Posty: 32
Imię i nazwisko: Katarzyna Karpa
GG: 0
To nie ten typ - mówię o moim. Pociągnie szybciej z ekscytacji przez pierwszy kilometr-dwa, a potem smycz jest luzna. Nie wiem, czy to w ogóle możliwe, żeby pies ciągnął swojego pana przez 50 czy 70 km. Nie, ja nie muszę go ciągnąć - biegnie przede mną sobie - ale czasem po 65-70-80 km więcej jest zabawy z przywoływaniem na trasę. Nie przyspiesza to biegu.

Za to trzeba zadbać o jedzenie (a czasem i wodę) dla niego, dużo wolniejsze są też zbiegi z górek. Często się zdarza, że wybierać muszę drogę zamiast ciąć na szagę, bo pies w zaroślach by się poplątał. Były zawody (Chudy Wawrzyniec), na których w dużej części przez psa nie zmieściłam się w limicie (spowolnione właśnie m.in. zbiegi).

Szorki, czyli szelki używane do zaprzęgów, ma natomiast tylko dlatego, że są po prostu najlepsze do długiego biegania - nigdzie psa nie obcierają, są lekkie i nie dzwonią mu przy uchu smycze. Jeżeli to one powodują domniemanie zaprzęgu, mogę poszukać innych, zwykłych.

Na Funexie Łyska ze mną nie było, na Nocną też go nie zabieram - pomijając zapis w regulaminie, nie ogarnąłby się w ciemnościach. Nie miałam go też na wszystkich zawodach od Skorpiona wstecz - możesz porównać wyniki. Półmaraton robię w 1:47, dychę w 48, nigdy nie udało mi się zrobić takich czasów z psem...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 18 gru 2014, 11:08 
Offline

Dołączył: Pt, 20 gru 2013, 13:20
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
Imię i nazwisko: Tomasz D
GG: 0
Grześ napisał(a):
Kiedyś miałem epizod z takimi kundlami i gdy samodzielnie poruszałem się to wychodził mi 1 km w 5-6 minut, a z kundlem ok. 3:50.

I nie mów mi, że musisz go ciągnąć.


Z moich obserwacji startów Kasicy i chyba Wiewiórki, a także innych zawodników z psami na kilku zawodach na długich dystansach pies raczej zawadza niż pomaga.
Ciągnie w krzaki, ciągnie i przewraca na zbiegach, leci za zwierzyną.

_________________
http://sevencoins.pl/blog/tag/pmno/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 76  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL