FORUM EKSTREMALNE

Piesze i rowerowe maratony na orientację
Teraz jest Wt, 16 kwi 2024, 20:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 76  Dalej
Autor Wiadomość
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 24 wrz 2013, 12:06 
Offline

Dołączył: Cz, 1 gru 2011, 11:02
Posty: 10
misio80 napisał(a):
Wigor napisał(a):
Słowo "Maraton" ma o wiele szersze znaczenie niż tylko maraton na dystansie 42km,
dodawane przedrostków, mega, giga, ultra itp jest tu całkowicie niepotrzebne, ponieważ w świadomości ludzi słowo Maraton oznacza po prostu coś bardzo długiego.

Ja się nie zgodzę - w bieganiu maraton to maraton. To że są maratony filmowe nic nie zmienia. Ultramaraton nie jest mnożeniem przedrostkowym tylko międzynarodowym określeniem dystansów dłuższych niż maraton. Nic nowego tu nie tworzymy.

Można też urządzić sobie maraton po sklepach ;)

A skoro dywagacje idą w tym kierunku - to obaj (z Bernardem) piszecie "w bieganiu" - czyli przyjmujemy, że to bieg jest podstawowym i domyślnym sposobem pokonania zadanego dystansu. W imprezach PMnO domyślny jest zarówno bieg jak i marsz, na równi, więc zawężanie pojęcia maratonu tylko do dystansu o jednej, wiadomej długości nie do końca jest słuszne. A co z maratonami rowerowymi?
Jak pisał Daniel - przedrostki mega, giga, ultra są zbędne; mówiąc / słysząc "pieszy maraton na orientację" wiadomo o co chodzi.
Wyodrębnienie ultramaratonu ma wg mnie sens w przypadku imprezy stricte biegowej, z wyznaczoną trasą, której długość przekracza 42km.

Niemniej dziwnie mi się myśli o dystansie 25 km jako o "maratonie na orientację", już bardziej "półmaratonie" :oops:

A wracając do meritum:
malo napisał(a):
Klasyfikacje powinno wyznaczać realne zapotrzebowanie i możliwości udźwignięcia organizacyjnego, .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Pt, 27 wrz 2013, 10:40 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Mamy tutaj puchar maratonów na orientację.
25 to nie maraton. Równolegle do naszego pucharu leci też rowerowy (ma inną stronę).
Można analogicznie poprowadzić puchar pieszych półmaratonów na orientację (czy innych krótkich dystansów) jeśli istotnie jest takie "realne zapotrzebowanie".
Strony maratonów bym jednak w to nie mieszał i nie rozmieniał tej nazwy jak to się dzisiaj dzieje z Harpaganem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Pt, 27 wrz 2013, 18:46 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
hhh napisał(a):
Równolegle do naszego pucharu leci też rowerowy (ma inną stronę).
Można analogicznie poprowadzić puchar pieszych półmaratonów na orientację (czy innych krótkich dystansów) jeśli istotnie jest takie "realne zapotrzebowanie".
Strony maratonów bym jednak w to nie mieszał i nie rozmieniał tej nazwy jak to się dzisiaj dzieje z Harpaganem.


Ale równoległe poprowadzenie chyba nie kłóci się z tym, by mogło być przy stronie PMnO.
Co masz na myśli w rozmienianiu [na drobne?] nazwy Harpagana i dalej przekładając na nasz temat? Ja widzę rozwój Harpagana, a nie rozmienianie nazwy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: So, 28 wrz 2013, 11:14 
Offline

Dołączył: Cz, 13 sty 2011, 11:33
Posty: 182
Imię i nazwisko: Marcin H
GG: 0
Musiałbyś sprecyzować co rozumiesz przez "przy stronie".

Co do rozmieniania to mam na myśli to:
TRASA PIESZA 10 km (TP10) HARPUŚ: 10 km w 4 godziny, charakterystyka trasy: 1 pętla 10 km, kolejność potwierdzania PK obowiązkowa.
TRASA PIESZA 25 km (TP25): 25 km w 6 godzin, charakterystyka trasy: 1 pętla 25 km, kolejność potwierdzania PK obowiązkowa.
TRASA PIESZA 50 km (TP50):

I rozwój temu nie przeczy bo można zrobić i trasy 5km i 1km i chętnych pewnie przybędzie (zwłaszcza lokalsów) i impreza się rozwinie jeszcze bardziej. Nazwa już jednak znaczy mniej.

I stąd analogia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: So, 28 wrz 2013, 14:38 
Offline

Dołączył: Wt, 8 maja 2012, 11:56
Posty: 75
Lokalizacja: mieszko1313@op.pl
GG: 0
hhh napisał(a):
Musiałbyś sprecyzować co rozumiesz przez "przy stronie".

Na razie to chyba jedynie kwestia klasyfikacji zaeodników wchodziłaby w grę.

hhh napisał(a):
Co do rozmieniania to mam na myśli to:
TRASA PIESZA 10 km (TP10) HARPUŚ: 10 km...

O Bosz.... Nie, no... na ten konkretny przykład to racja. W tym momencie tytuł Harpagana zaczyna tracić znaczenie.
Ale z drugiej strony - jeśli na jednym haśle można uciągnąć kilka odłamów (a zwłaszcza wychowywać dzieciaki), to w końcu nie można tego skrytykować. Pamiętajmy że głównym celem jest rozpowszechnianie kultury fizycznej - i to się rozwija. A nasze subiektywne odczucia ...cóż.

Ja osobiście puchar pół-maratonów jeszcze bym widział pod PMnO, a to co już poniżej to zostawiłbym dla InO w systemie KInO ZG PTTK - bo tam to działa od lat.
I tu właściwie rysuje się kolejny temat. Mamy już kilka Pucharów na Orientację na poziomie krajowym:
- PMnO,
- PPM (rowerowy),
- puchar kajakowy na orientację,
- puchar polski InO (pttk-owski).
W niejednym z nich i tak pokrywają się te same zespoły organizatorów.
Te dziedziny mogłyby zacząć współpracować dla lepszego rozpowszechniania InO, przepływu informacji, może wspólnego czasopisma, pozyskiwania środków, wypełniania białych plam na InO-wskiej mapie Polski, etc. etc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 1 paź 2013, 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn, 5 gru 2011, 23:10
Posty: 81
Lokalizacja: Sulejowek
Imię i nazwisko: Janek Lenczowski
GG: 0
Co do ewentualnej klasyfikacji TP25, to wypadałoby jeszcze klasyfikować na trasach TP10 i TP15.
Tylko czy koniecznie pod szyldem PMnO?
Jestem przeciwny przyznawaniu za trasę TP25 punktów do TP50.
Jeżeli robić taką klasyfikację to trzeba by znów ufundować jakieś puchary dla zwycięzców, a organizatorzy płaciliby wtedy pucharowe za takie dystanse.
I tu pytanie, kto z organizatorów na to się pisze? Czy Daniel chciałby się w to bawić? A może ktoś inny chciałby coś takiego stworzyć?
Ja robiąc Mordownika zrobiłem trasę TP15, na której wystartowało 7 osób, nie wiem czy stworzenie pucharu 15 zwiększyłoby popularność dystansu.
Mało kto będzie chciał jeździć po całej Polsce, żeby startować w 15, czy nawet 25.
Dla mnie te krótsze dystanse są raczej robione pod lokalnych zawodników, którzy obawiają się wystartować w czymś długim.
Mogą też być adresowane do rodzin zawodników, osób które mają słabsze przygotowanie fizyczne.
Żadna z tych dwóch wyżej wspomnianych grup nie będzie raczej zainteresowana rywalizacją pucharową.
Ogólnie jestem więc raczej sceptyczny wobec idei stworzenia nowych klasyfikacji.

Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Wt, 1 paź 2013, 22:38 
Offline

Dołączył: Śr, 24 lut 2010, 22:45
Posty: 58
Lokalizacja: Lubań/Siekierczyn
Imię i nazwisko: Arek
GG: 0
Kapituła PMnO przyjrzy się krótszym imprezom. W tym roku raczej taki puchar nie powstanie. Nie mniej zachęcam organizatorów do tworzenia tras krótszych w celu popularyzacji imprez na orientację, przyciągania lokalnych zawodników czy dawania możliwości startu początkującym.

Pozdrawiam
Arek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: Cz, 3 paź 2013, 10:42 
Offline

Dołączył: Pn, 24 cze 2013, 11:36
Posty: 54
paranoix napisał(a):
Dla mnie te krótsze dystanse są raczej robione pod lokalnych zawodników, którzy obawiają się wystartować w czymś długim.
Mogą też być adresowane do rodzin zawodników, osób które mają słabsze przygotowanie fizyczne.
Żadna z tych dwóch wyżej wspomnianych grup nie będzie raczej zainteresowana rywalizacją pucharową.


Nie zgodzę się z Pana zdaniem. uczestniczyłem w Szadze, Izerskiej Wyrypie czy Rajdzie Konwalii (poza klasyfikacją pucharową) i trasy TP25 charakteryzowały się dużą popularnością i to niekoniecznie wśród lokalsów.
Przytoczę Panu kilka liczb:
Szaga - TP25, liczba uczestników: 43
Izerska Wyrypa - TP20, liczba uczestników: 80
Rajd Konwalii - trasa Relax, liczba uczestników: 77

Liczby mówią same za siebie.
paranoix napisał(a):
Mało kto będzie chciał jeździć po całej Polsce, żeby startować w 15, czy nawet 25.

Co do dystansów TP10 czy TP15 mogę się zgodzić. Z kolei pokonanie dystansu TP25 wymaga już większego wysiłku i warto w tym celu jeździć po całej Polsce.
Przykładem może być ja, który wystartowałem w Izerskiej Wyrypie na TP20, dojeżdzając do miejsca zawodów ok. 250 km (w jedną stronę).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: So, 5 paź 2013, 20:14 
Offline

Dołączył: Cz, 21 lut 2013, 11:56
Posty: 14
malo napisał(a):
hhh napisał(a):
Musiałbyś sprecyzować co rozumiesz przez "przy stronie".

Na razie to chyba jedynie kwestia klasyfikacji zaeodników wchodziłaby w grę.

hhh napisał(a):
Co do rozmieniania to mam na myśli to:
TRASA PIESZA 10 km (TP10) HARPUŚ: 10 km...

O Bosz.... Nie, no... na ten konkretny przykład to racja. W tym momencie tytuł Harpagana zaczyna tracić znaczenie.

Ale przeciez tytul Harpagana mozna zdobyc TYLKO na 100 km...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Temat: Re: Chciałbyś coś zmienić/usprawnić w Pucharze?
PostNapisane: N, 6 paź 2013, 10:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt, 22 sty 2008, 21:12
Posty: 69
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Zbyszek
GG: 0
Dlaczego zaraz Danielowi dokładać roboty?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Ci co tak dążą do prowadzenia klasyfikacji na 25 km, sami założyli taką i publikowali na stronach Pucharu. Przecież wyniki z tras krótszych są dostępne w komunikatach organizatorów. Będzie nieoficjalana, ale okaże się czy ktoś się nią zainteresuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 760 ]  Przejdź na stronę Poprzedni  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 76  Dalej

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL